Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Recomandari

#1
Eh, cum sugereaza si topicul aici puteti sa recomandati anime-uri care, dupa parerea voastra, merita sa fie vazute. Simplu nu?
Deasemenea ar fi bine daca ati si scrie ceva despre ele (sau sa puneti un link catre un site in care exista o scurta prezentare), ca sa captati atentia.

Voi incepe eu:
1. Kiba - http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?sho...e&aid=4264
2. Mai-Hime - http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?sho...e&aid=1554
3. Tenjou Tenge - http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?sho...e&aid=1540

Sper sa va placa...

Edit Ann:Cand recomandati un anime, dati mai multe detalii. Nu doar numele lor, ori comentarii gen "no coment". -.- Astfel de posturi vor fi sterse, fiind considerate spam.

#2
Ma bag si eu ca musca in lapte... :35: Recomandari,pey, eu v- as sugera urmatoarele anime- uri:

1) Death Note- Merita! Credeti- ma! Un anime mai intens si mai patrunzator nu veti gasi...

2) Shaman King - Nu vreau sa cred ca l- a omis cineva, dar...! Ideea e foarte originala, iar anime- ul unul de exceptie... Daca nu l- ati vazut inca eu vi- l recomand din toata inima!

3) Karin, the chibi vampire - Woooow43! Asta am zis cand am terminat de vizionat anime- ul... E comedy/romance, foarte original, cu personaje dragute si mii de situati comice! Va va aduce zambetul pe buze la sigur!

4) Saiunkoku Monogatari- Ceva matur si original, in care exista insa si comedie, si chiar putin romantism... Nu cred ca veti regreta o clipa ca l- ati vizionat!3

#3
Hmm... in opinia mea sunt multe care trebuiesc vizionate^^

Perfect Girl Evolution - o comediuta tare bine lucrata, foarte comica si cu un ţel greu de atins... Sunako-chan o lady 105 *dream*
[Imagine: Yamato20Nadeshiko.jpg]


Blood+ - un anime super simpatic, o poveste incalcita, ciudata, care va fi clarificata prin ultimele episoade, cu o grafica de nota 10 in opinia mea.
[Imagine: blood.jpg]

Elfen Lied - doamne... in 2 zile l-am terminat T.T ce mult a putut sa-mi placa... interesant, episoadele se termina mereu cand e mai palpitant, va garantez ca nu va veti putea opri din vizionat ^^"
[Imagine: elfen-lied.jpg]

Heroic Age - Merita vazut, are actiune din primul episod, apoi totul incepe sa capete sens, avand in vedere ca vor urma cateva episoade din "trecut" pentru a explica originile actiunii prezente.
[Imagine: heroic_age.jpg]

#4
Anime-ul de capatai este si trebuie sa fie "Inuyasha".Original,placut,o drama-horror care integreaza si comedia,insa,o serie lunga,bine gandita,bine lucrata.Merita.
Apoi Naruto si Bleach.Penru ca au cunoscut un succes enorm,intr-o perioada scurta de timp,multi considera aceste doua anime-uri drept fiind prea"comerciale",pentru copii,etc.De fapt sunt foarte reusite,in special Naruto,cu o actiune clara,puternica.
Full Metal Panic, Full Metal Alchemist,Kaleido Star,Rurouni Kenshin,foarte tari.
In categoria"anime-uri ciudate,dar cu idei foarte bune" pot sa numsc in primul rad "Neon Gensis Evanghelion",un anime foarte tare,dupa parerea mea.Apoi Kiddy Grade,Elfen Lied(destul de violent,Arc the Lead(mi-a placut chiar peste destul)mult,a fost trasmis si pe Animax),Spiral,Blood+,Shingetsutan Tsukhime,ultimele doua fiind anime-uri cu si despre vampiri.La categoria "viata reala,drama,sex bla bla" recomand in primul rand Nana,apoi Pardise Kiss,ambele fiind create de aceeasi companie.Or sa placa,depinde si desensibilitatea fiecaruia4.Nana-roackeri si punkerasi,muzica,stiuri de viata ciudate,prietenii puternice,lanturi invizbile care leagapersonajele.Un anime bun,dupa parerea mea(pacat ca nu s-a creat si a doua serie,dupa cum se vorbea,si cam ramai cu actiunea in pom de la ep 47-Asta e-merita vazut).Al treilea din aceasta categorie,si foarte dragut este ,dupa parerea mea, Fruits Basket.Gravitation este dragutel.Tsubasha Chronicles Reservoir,tot dragutel.Tot "romance",nu exagerat de bune dar care ating sensibilitatea spectatorului recomand Ichigo100%,Suzuka,Ef-A Tale of Memories,ultimul avand chiar idei interesante.La capitolul"anime-uri inteligente",Death Notechiar e bun.Prima parte(primele24,daca nu ma insel)e geniala.In a doua,seria devine mai psiho-fantastica,bla bla,oricum in mare anime-ul chiar nu e RAU!
Ultimul anime pe care il voi recomanda este R.O.D. the T.V.(Read or die in traducere),un anime peste dragut.Trei surori,cititoare inraite(una dintre ele descopera placerea cititului pe parcurs),au abilitati supranaturale in controlarea si manipularea hartiei.Ele sunt,dupa cum le numeste anime-ul"maestre ale hartiei".Fac multe misiuni,sunt platite de o companie,despre care afla atunci cand se revolta impotriva ei,ca le controla creierele,le altera memoriile,actionau ca simple maionete in maini mult mai puternice.
Sper sa va ajute ce am zis eu pe aiciSmile

#5
Well...din ce am vazut,auzit eu,as putea sugera,spre vizionare Princess Princess[e foarte funny si plin de peripetii acest anime...],Fruits Basket[un anime de nota 20 din 10],XXX Holic[nu l-am vazut,dar,avand in vedere ca are o mare parte a personajelor din Tsubasa Chronicle,si dupa spusele prietenei mele cele mai bune,care l-a urmarit,merita ^^],Tsubasa Chronicle[un anime extraordinar],Myself,yourself[still a funny anime 4] si Air TV[o lectie de viata pt toti ^^].

That's all from me[momentan :p]~
[center][Imagine: siggi1wf5.png][/center]

#6
[center]Tengen Toppa Gurren Lagann[/center]


[center][Imagine: 78081.jpg][/center]



Info:


Titlu: Tengen Toppa Gurren-Lagann, ???? ??????, Making Break-Through Gurren Lagann, Heavenly Breakthrough Gurren Lagann; Gurren Lagann, TTGL
Tip: Serie TV
Gen: Actiune, Aventura, Mecha, Sci-Fi, Comedie
Episoade: 27
Data aparitiei: 1 aprilie 2007 - 30 septembrie 2007
Producatori: Gainax, Aniplex, Konami
Alte informatii: E adaptarea seriei manga on going cu acelasi nume.



Story:


Intr-un viitor indepartat, oamenii traiesc sub pamant in pesteri uriase ne-stiind de lumea de deasupra si traind in permanenta cu frica, cutremurilor.
In micul sat numit Jeeha, un baiat pe nume Simon, gaseste intr-o zi un obiect mic si stralucitor sub forma unui burghiu cand sapa pentru extinderea satului. Kamina, un tanar cu spirit de intreprinzator se imprieteneste cu Simon si formeaza o mica banda de "frati" sub numele de "Gurren Brigade" cu scopul de a iesi in lumea de deasupra, de existenta careia doar putini credeau.
Batranul satului afland de intentia lor prosteasca ii pedepseste, dar totusi cand se abate un dezastru, din lumea de deasupra, totul depinde de Simon, Kamina, o fata pe nume Yoko si de micul dar robustul robot numit Lagann pentru a salva satul.
Noii prieteni se hotarasc sa plece intr-o calatorie in lumea de deasupra, doar pentru a afla ca este un camp de lupta incrancenat si trebuie sa lupta impotriva celor numiti "Beastmen" pentru a salva omenirea.
[/center]

-------------------------------------------

[center]One Piece[/center]

[center][Imagine: 2974618908_6fcb67614a.jpg][/center]


Info:
Tip: Serie TV
Episoade: inca on-going
Data aparitiei: Oct 20, 1999 - ?
Producatori: Toei Animation, Fuji TV
Genuri: Actiune, Adventura, Comedie, Shounen


Cand "regele piratilor" Gold Roger a fost executat el a zis, ca a sa comoara, cunoscuta sub numele de "One Piece", a fost ascunsa undeva pe Grand Line. Monkey D. Luffy viseaza de a gasi comoara legendara ?i sa devina "pirat king", iar dupa ce mananca un "fruct al diavolului" are puterea puterea de a face acest lucru. Dar mai �nt�i trebuie s? g?seasc? un echipaj ... Acum, mul?i pira?i au plecat in cautarea acestei comori si de a pretinde titlul de rege al piratilor. Un pirat, Monkey D. Luffy, este un tanar pirat care a mancat un fruct al diavolului si s-a ales cu un corp de cauciuc. Acum, el ?i echipajul sau pleaca sa gaseasca One piece, �n timp ce lupta du?mani ?i isi fac noi prieteni pe drum. M?re?ie, glorie, aur. 22 de ani de la moartea lui Gold Roger, un pirat numit Monkey D. Luffy ap?rut ?i are un singur scop, de a deveni urmatorul "pirate King" ?i de a gasi comoara "One Piece". Asa incepe aceasta aventura fara sfarsit ...
[center]Anime Group | My Anime List

[Imagine: bleach.jpg][/center]

#7
Fac si eu o recomandare si anume, anime-ul Darker than BLACK. Are 25 de episoade si este superb. Actiunea este impartita in mai multe idei principale, care au legatura intre ele si care sunt foarte interesante. Mai ales cei care prefera anime-urile de actiune si psihologice sa se uite la el.Sunt si unele faze mai sangeroase...nu e chiar ca in Elfen Lied, insa mai exista si din astea. Si tocmai asta il face mai frumos. Iar coloana sonora este exceptionala.
A fost singurul anime la care nu vroiam sa ma uit deoarece nu vroiam sa se termine..In concluzie, il recomand din toata inima oricui ii plac genurile mentionate mai sus.
Legile lui Murphy:
Daca ceva functioneaza, nu-i bine sa-l repari.
*
Sexul este unul din cele 9 motive ale reincarnarii. Celelate 8 nu sunt importante.
*
Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa.

*My anime list*

#8
Eu recomand Cowboy Bebop, chiar daca poate multi dintre voi chiar il stiti si l-ati vazut...mie chiar mi-a placut...
Gilgamesh...nu-l recomand chiar la toti....eu l-am terminat recent....
aici depinde si de gusturi....de exemplu la Gilgamesh, un anime facut dupa epopeea lui Gilgamesh, imbina antica cu fizica, ceea ce s-ar putea sa nu il intelegeti pe deplin...
Basilisk...un anime care poate la prima vedere ar parea violent dar violenta este inconjurata si de o poveste de dragoste, zic eu intr-un fel imposibila....(si daca nu aveti chef sau timp sa vedeti toata seria, daca aveti noroc, poate gasiti filmul Shinobi-nu e film anime, dar e cu japonezi, inspirat dupa anime, dar de recomandat sa nu faceti ca mine...adica sa vedeti filmul mai intai, deoarece anime-ul o sa-si cam piarda farmecul, apoi)...
Ma rog, fiecare cu cei place...
Ja!
...
N-am

#9
Am mai vazut o serie de anime care mi-a placut, si anume To Heart, 13 episoade - aspecte de viata, romantic. Il recomand celor carora le plac genul romantic
Povestea este despre doi adolescenti, Hiroyuki si Akari, buni prieteni inca de cand erau la gradinita.
Anime-ul prezinta in special viata de liceu, cu evenimentele specifice si relatia dintre Akari si Hiroyuki inconjurati de colegi si prieteni.

#10
ok...va recomand :

-D.N.Angel -a fost primul meu anime cu ingeri , povestea: Familiile Niwa si Hikari sunt, de generatii, intr-un continuu razboi dus in lumea artei: toate obiectele de arta celebre au anumite puteri, transmise de cel ce le-a creat, iar atunci cand ele incep sa se manifeste, lumea din jur se confrunta cu probleme ce sfideaza limita realului. Toti barbatii din familia Niwa mostenesc de la generatia anterioara puterea de a se transforma in ingerul Intunericului, Dark, care este cel mai abil hot al tuturor timpurilor. Principala sa ocupatie este de a fura toate acele obiecte de arta "speciale", si de a le sigila puterile, spre beneficiul comunitatii.

[Imagine: LrQUy1gI7z_TOHdfGUfRbFDAAA7DiQHD.jpg]

-Kamikaze Kaitou Jeanne - o poveste destul de asemanatoare cu cea de sus ,Kusakabe Maron,o fata de 16 ani,este reincarnarea Ioanei(Jeanne) D'Arc.Ea,impreuna cu ingerul sau Finn,fura opere de arta pentru a le elibera de spiritele malefice ce le poseda si a opri astfel dezlantuirea Haosului.Intre timp,cea mai buna prietena a sa,Toudaiji Miyako este fiica detectivului ce se ocupa cu prinderea lui Jeanne.Sa nu mai punem ca Miyako vrea si ea putina actiune!Si pentru a inrautati situatia,noul sau vecin,(care este suuuperb!)Nagoya Chiaki,incepe sa suspecteze ceva...dar el nu este doar vecinul cel frumos de alaturi.El este de fapt Sinbad,inamicul no.1 al lui Jeanne!

[Imagine: RH9gsLJn3z88kh2OsqUE3_lbYq4wOPK0.jpg]


-la corda d'oro primo passo si secondo pass - poveste de dragoste, prietenie

[Imagine: yhtjo9yz1T8CYiC602gHA8tN0WZMLSUZ.jpg]

-Special A - cam la fel

[Imagine: mlbfhNYg4T-lmRnsdPsBJ-9Hmejcbhj6.jpg]


-Mew Mew Power -actiune, mister, fantastic
[Imagine: CAxceTlswD-oY1LWTFc1c1ETx5JzJERs.jpg]

-Kaleido star

[Imagine: p1ZvUuI27D947Hg08upPiBM6_ksa-0UV.jpg]

Mai ar fi dar nu mi le amintesc acum...sper sa va placa




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)