Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Recomanda o carte

#51
@Batsy as sugera "The Long Earth" de Terry Pratchett si Stephen Baxter. In primul rand nu as putea sa citesc ceva din Discworld fara sa citesc tot de acolo. Pe langa Good Omens este una dintre putinele carti in afara acelui univers si pentru mine a fost destul de interesanta. The long earth apare cand un om de stiinta face un aparat ce te poate teleporta in alta dimensiune. Sursa de energie a aparatului este un cartof. Aparent o sa apara o continuare anul acesta. O alta carte care stiu ca e buna se numeste "Nation". Nu am citit-o inca dar e undeva in plan

Si sa recomand ceva citit mai recent: Vampire Hunter D de Hideyuki Kikuchi. Presupun ca majoritatea ati vazut filmul (daca nu ar trebui vazut Bloodlust neaparat). Filmul din 85 e o adaptare a primei carti iar cel din 2000 o adaptare a celei de a treia. Istoria lumii este mult mai bine explicata in carte, iar D este ceva mai vorbaret si, pentru mine, un personaj mai interesant decat a fost in filme. Stilul este destul de interesant, prezentand din cand in cand cate un info dump. De obicei cand vad asa ceva ma cam enerveaza, dar aici, surprinzator, a mers foarte bine. Vreau sa continui zilele aste cu urmatorul volum si in viitor sper sa le termin pe toate cele traduse in engleza (19 pana acum)
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#52
Doua din cartile mele favorite despre care tot am vorbit si as dori sa vi le recomand:
1. Robin Hood de Henry Gilbert.
O carte minunata, care m-a facut sa raman cu gura cascata, sa plang si sa imi doresc un asemenea erou si pentru aceste zile.
Cartea ne arata partea buna si rea a oamenilor. Totul e scris minunat si foarte captivant. (cred ca exista mai multe carti, din ani diferiti, de la acelasi autor, dar nu sunt sigura)
2. Omul invizibil de H.G. Wells
Nu va lasati inselati de nume. E o lucrare scurta, vreo 200 de pagini, frumoasa si scrisa bine, cat sa iti lase imaginatia sa zburde. Sfarsitul e minunat, iar actiunea curge fara sa iti dai seama.

O alta carte minunata, primul meu roman politist este Martorul. Nu mai tin minte de cine e scrisa, dar are vreo 300-400 de pagini si e superba! Dupa ce am citit cartea doream sa dau fuga sa iau biblia ca sa pot sa fiu si eu ca personajul principal (un om ce ucidea cu sange rece si este martor la o crima, iar el fuge cat timp fratele sau, parca, strange dovezi ca sa ii dovedeasca nevinovatia, iar acest barbat da de o fata a carui parinti sunt crestini, tatal ei chiar preot la o biserica din jur, si atunci el invata ce inseamna iubirea pentru semeni si se schimba in bine).
E pur si simplu frumoasa cartea, treci repede peste pagini, daca sunteti la inceput cu astfel de caeti.
As dori sa va mai recomand si:
3. Zece negri mititei de Agatha Cristie.
Am stat cu ochii in carte o zi in treaga. Iar sfarsitul m-a lovit ca o sageata in piept si creier. Totul e atat de bine scris si atatea detalii!
4. Oglinda Mortului, lucrare scurta (100 si ceva de pagini), frumoasa si cu care raman cu ceva dupa urma lecturii.
Si Crima in Orient Express am auzit ca e buna, recomandata din nou si din nou de o colega care e indragostita de lucrarile lui Agatha.

Orasul si Stalpul (am uitat de cine) mi se pare iar formidabila. Religie, staruri de cinema, lumea din spatele cortinei, comunitatea nedezvlauita a homosexualilor.
In carte e vorba despre in baiat ce pleaca pe mare, in cautarea marii sale iubiri: cel mai bun prieten.
Toata cartea e geniala. Un egocentrist, un masochist, un baiat ce incearca sa se caute pe sine insasi si o tipa ce isi poate permite orice persoana.
Recomand din nou si din nou cartea asta. Si sfarsitul e genial, dar nu cred ca tuturor li se va parea asa. (it's like Brokeback mountain, when their love couldn't be aproved, but in this book it's a one-sided love)

Ingerul noptii (autoarea are un nume complicat) e draguta, a fost o lectura frumoasa (oh, roscatul mamii si oh, irlandezul dupa care inca salivez) cu un sfarsit tipic. Cartea ar merita citita intr-un weekend, de vreun adolescent.
De asemenea, recomand cartea DE POEZII a lui George Bacovia, scriitorul meu favorit. Daca vreti poezii fericite, nu incercati sa cititi aceasta carte. Daca sunteti firi melancolice, ce le place sa citeasca lucrari despre moarte, atunci vi-o recomand.
Eu inca ii savurez poeziile, pe care le impart cu prietenii (ei nu sunt chiar de acord, dar sunt obisnuiti cu gusturile mele sumbre).

Am citit si cele 4 volume din seria Jurnalele Vampirilor (si o carte din seria Jurnalele lui Stefan, iar un fost coleg de clasa a cumparat si celalalte carti, asa ca o sa am ce face in vara). Mi-au placut. Si Interviu cu un Vampir pare interesanta (am citit de 2 ori aceleasi 100 de pagini, mai incolo nu am reusit sa trec, dar iubesc filmul).
Cele doua carti, primele, din seria Instrumente Infernale (de a treia nu am putut da si cand am gasit-o, nu aveam niciun sfant la mine), sunt geniale. Atatea lucruri frumoase, desi... chestia cu Will si realizarea lui mi s-a parut... patetica. Si normal, tipa era casatorita cu James, dar defapt indragostita de Will. Oare cu cine va ramaneeee? Oh wait, I already have an answer! hhahahahaha NO
Dar serios, seria e frumoasa. Imi place relatia lui Will si James, de parabatai. Iar sarutul dintre Magnus (parca asa il chema) si un Will foarte drogat (ametit) e... foarte de invidiat.
Cartea are ceva suspans.

O sa va incerc si unele din recomandari in aceste cateva saptamani. Sa vad de care carti pot face prima data rost.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#53
* jap,jap,si tattva aparu' 21) *
Parerea mea este ca aceste carti recomandate de mine va vor place mult:
Stephen King-The Shining(dar nu numai,toate cartile din "Colectia Stephen King" sunt superbe)
The Silence of the Lambs-Thomas Harris(la fel,alta carte buna)
A Space Odyssey-Arthur C. Clarke-(la fel,tot o carte buna)
The War of The Worlds-H.G. Wells
The Invisible Man-H.G. Wells
*sa vizionati si filmele la aceste 5 carti*
Far from the Madding Crowd-Thomas Hardy(si multe altele de el)
Crima si Pedeapsa-Dostoievski
Amintiri din casa mortilor-Dostoievsky
"Si multe alte carti faine ale scriitorilor enumerati aici"
[Imagine: tumblr_ltabwxjFP71qmpg90o1_500.gif]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Ce carte citesti acum? Lia 373 227.177 04-01-2016, 10:56 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Cea mai infricosatoare carte citita Ang. 21 20.280 06-05-2015, 11:01 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Ce carte alegi? Teh 29 17.575 30-08-2013, 12:46 AM
Ultimul răspuns: Teh
  Pentru orice cautatori de carte CyBeR 30 15.380 16-01-2013, 01:49 PM
Ultimul răspuns: Fiction
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.625 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)