Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Razboiul din Coreea. Ce parere aveti?

#1
srry daca mai este un thread la fel xD nu l-am vazut si am dat si la cauta xD

ok, cred ca numele spune totul >.>
ce parere aveti de razboiul care a izbuctit intre coreea de n si coreea de s?? pe mine ma cam sperie si nici nu vreau sa ma gandesc ca ar putea izbucni un razboi mondial din cauza asta. as fii total intrata in panica daca mi s-ar baga asta in cap xD. momentan nu cred ca o sa se ajunga la asta dar ma tem pt coreea de s. e una din tarile mele preferate. plus ca sunt foarte putin informata xD. voi ce spuneti?
[Imagine: 2r571mv.jpg]
Ali. xD

#2
Mass-Media este de vina pentru asta...
Coreea de Nord si Coreea de Sud se afla in Razboi de 60 ani people! Wake up...

/thread
[Imagine: tumblr_mhil1c1m_Ti1r92q67o2_500.gif]

Though our paths may have diverged, you must continue to live out your life with all your might.
You must never consider your own life to be something insignificant.
You must never forget about your friends who loved you.

#3
De acord cu Yondaime. Nu stiu cum sa mai faca, sa distraga atentia oamenilor facand tot felul de reportaje la tv 29 la ei niciodata nu a fost liniste. Si asa e si-n Iraq sau tarile de acolo. Si acolo sunt mini razboaie, dar pentru ca s-au obisnuit oamenii ca sa zic 21 au vrut sa mai infloreasca ceva 21
[Imagine: mboi6o.png]

#4
^ E panica rau.

Cat urasc asta cu "tarile mele preferate"... "Mi-e frica pentru ca e tara mea preferata" 22 Mai bine ma abtin de la comentarii.

Nu o sa fie niciun razboi mondial, e normal ca intre N si S sa existe conflicte. S-a intamplat ceva mai... important (?) intre ei si gata toti au inceput cu Al 3-lea Razboi Mondial. Subiectul de discutie aici (daca vreti neaparat una) ar fi "de ce televiziunile panicheaza oamenii (ma rog, majoritatea aia credula)? ".
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#5
Sunt de acord cu toti cei de mai sus. Mai ales cu Kashim la faza cu subiectul. Daca e tara ta preferata inseamna ca te-ai informat foarte bine inainte sa incepi sa ' vorbesti '.
Eu nu cred ca nu o sa inceapa nici un razboi mondial iar daca ar incepe cele mai slabe tari ar cadea primele.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#6
^ ai inteles gresit la ce ma refeream cu tara preferata si de ce am zis ca nu comentez. Sau am inteles gresit ce ai inteles tu.

Nu neaparat cele mai slabe tari vor cadea primele. Conteaza unde esti si cu cine esti "prieten" (e clar ca nu exista prietenie ci doar interese?). Tarile slabe vor depinde de cele mai puternice. Dar se poate si invers (ca o tara mai puternica sa aibe nevoie de ceva de la o tara mai slaba, gen pozitie geografica).
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#7
E adevarat sunt in razboi de atat timp doar ca acum vor sa si ''latre'' pentru a reaminti oamenilor asta . FOR CRYING SAKE ...! Imi place Coreea de S pentru ca acolo sunt trupele mele favorite si in fine se stie mania cu K-pop-ul ..anyway . Razboi mondial ? De ce ?? pentru ce? este disputa intre cele doua tari nu in intreaga lume , daca vor sa se omoare intre ei [ rusine sa le fie >.>] sa o faca acolo nu sa intinda probleme pe tot globul .

Edit : Era sa uit , Yaoi Maniac ... nu neaparat tarile slabe vor cadea primele , din contra pot fi luate sub aripa altei tari desigur pentru interes dar oricum ...tarile slbae pot avea si ele puterea lor .
.I dont need anyone in my life who does not want to be there.
.Sometimes i cant , sometimes i dont want to , and sometimes i dont even try.
.I am nostalgic , cinical and lonely , so i may hurt you.

#8
@Nemo: iti dai seama ca ceea ce ai zis tu (sa se omoare doar intre ei) e imposibil? Crezi ca nu o sa intervina nimeni? Razboiul nu-i chiar atat de simplu.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#9
Umm 21 ahh nu 21 defapt nu imi imaginez ca nu s-ar implica si alti in chestia asta dar am spus-o din punctul meu de vedere ar trebui sa isi rezolve ei probleme , stiu ca nu asta se va intampla ^^"

Crap! Post to short >.>sfdsfhfsjfsjf
.I dont need anyone in my life who does not want to be there.
.Sometimes i cant , sometimes i dont want to , and sometimes i dont even try.
.I am nostalgic , cinical and lonely , so i may hurt you.

#10
Intre Coreea de Nord si Coreea va fii tot timpul o chestie de intimidare reciproca. Niciuna dintre cele 2 tari nu isi permit un razboi de anvergura, asa ca toata chestia asta cu mai scufundam o nava, mai bombardam o insula,mai aruncam niste rachete este ceva de genul cum 2 caini isi arata coltii si maraie unul la altul inainte sa sara la bataie. Plus ca nimeni nu doreste un razboi de anvergura mai ales acolo, in primul rand ca nu exista interese. Pentru ca daca ar fi ceva, China si Rusia vor sprijini Coreea de Nord iar America si "restul lumii libere" in sprijinul Coreei de Sud. Dar momentan nimeni nu vrea treaba asta din mai multe motive:
1. China are momentan interese economice cu restul natiilor si incearca sa devina o superputere economica si sa detroneze dolarul si imperiul american.
2. Rusii la fel simt presiunea la care este supusa UE si se gandesc sa faca urmatoarea miscare sa iasa in fata
3. Americanii se lupta cum sa iasa din criza si sa castige termen pe piata economica si bursiera inainte de China sau alte tari emergente. Plus ca trupele retrase din Irak si in curand se pregatesc sa plece si din Afganistan, arata ca mai repede cred ca se vor implica in Iran,decat in Coreea.Petrolul primeaza intotdeauna.
4. Nato si UN momentan se gandesc la altele
Asa ca toate chestia asta se ma consuma de la sine, eu unul consider ca este doar o chestie de genul " Bai uitati ca si noi avem muschi si tupeu, sa nu uitati ca suntem si noi aici pregatiti sa va taiem gatul". De incheire va las sa urmariti ceva interesant
http://www.youtube.com/watch?v=yp6cB7BGj48 4
QUOD ME NON NECAT ME FORTIOREM FACIT




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)