Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Rap romanesc

#1
What about rap music ? Si nu ma refer la rap-ul american gen 50 Cent sau mai stiu eu cine ,ci rap-ul romanesc gen Nane ,CtC ,Doc,Spike,Cedry2k etc ?
Ce parere aveti ? Eu nu ascult de mult rap ,si nici nu sunt inebunita dupa acest gen de muzica ,pe primul loc fiind muzica rock pentru mine ,insa imi place si vreau sa stiu si parerea voastra .?"

#2
Aici depinde,nu ii poti pune pe toti in acelasi oala pentru ca si rapperi au diferite stiluri..
Cand am inceput eu sa ascult(acu' ceva timp,stiu ca aveam un casetofon) am inceput cu b.u.g mafia (care pe atunci nu scotea numai remixuri) si la familia. Care mi se pareau ok,ceva mai tarziu am dat de parazitii,bitza.
Partea a doua vine si despre subiectul pieselor.Ce vrau mai exact sa spun cu asta:ma refer la cat de serioase sau caterincoase sunt piesele,desi le vom gasi combinate pe albume la majoritatea cantaretilor.
"CtC ,Doc,Spike,Cedry2k" Preferati tai nu??
Ctc-ul (doc,deliric,vd) mi-au atras atentia de la primul album a lui doc solo apoi urmand si restu' se din cate se vede sunt pusi pe treaba. Cat despre cedry2k e prea epic(in afara de ultimul album),asta daca ai chef de ceva muzica serioasa.
O alta recomandare in materie de cantaret as zice Nimeni Altu' care e genial si canta si foarte bine,abia ce a lansat anu' trecut un album nou si sincer abia astept sa-i dea drumul albumului cu ortega.
Vescan are ceva melodi misto dar nu toate si nu ceva prea special asa ca nu merita dezbatut.De cine mai vroiam sa zic....a da nu stiu daca ati auzit de Cumicu care a inceput sa-mi intre in vizor cu albumul "Un nenorocit" si cu piese ca Iarasi luni,CMC,si alte cateva dar le-am uitat numele si mie cam lene sa ma duc in play-listul youtube.
Yo,yoo,yo
Daca e sa fac o lista ar fi asa: parazitii,nimeni altu' ,cedry2k Ctc si apoi si alti
Tragem linie:
________________________________________________________________________
Rappul de la noi mi se parea si inca pare o parte din el mult mai bun decat al americanilor (ca altceva nas vrea sa dau ochi) plin de negri inbracati in negru cu 5kile de haur la gat. Desi am observat ca si la noi a luat o intorsatura dasta' oarecum dar mai e pana acolo. Oricum la uni artistii chiar nu are cum sa nu-mi placa melodiile.
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#3
Da, imi place, dar nu ma omor prea mult dupa el, la fel ca si tine sunt mai mult "in limba" dupa rock, insa nu ma deranjeaza acest gen. Sunt unele melodii care nu au legatura cu adevaratul rap, de abia scoase de la cuptor de catre noobi care nu ma pasioneaza deloc. De ce? Caci nu vorbesc despre viata reala. Asta consider ca e rap adevarat... Atat dragostea, emotiile, cartierul, gasca si toate cele, cat si familia si prietenii trebuie surprinse cu o mare parte de adevar. Artistul trebuie sa scoata in evidenta mult acest lucru ca melodia sa aibe succes.
In fine, sunt multe melodii care au mesajul bun dar suna ca naiba. Nu numai versurile imi plac, ci apreciez si videoclipurile bine facute si gesturile lor de a-si misca mainile ( mai mult ) si capul, cum stiti ca fiecare are un stil. xD
Da, sunt pentru rap-ul romanesc, dar nici cel american nu ma dernjeaza.

#4
Nu pot sa cred ca nu am trecut pe aici. Wuf, pai eu in mare parte ascult rapp, dar de asemenea ascult si rock, dubstep, minimal. Pai cum zicea si Azazel mai sus, nu poti sa-i bagi pe toti in aceeasi oala pentru ca au stiluri diferite daca ma intelegi. Muzica lui Nane e ok, dar special prefer B.U.G mafia, la familia, Parazitii. Pentru mine astia sunt singuri romani rapperi care nu o sa-si schimbe stilu' si nu o s-o dea pe comerciale cum a facut jegul ala de Puya. Avea cantece(,) cand canta cu la familia si acolo da era rapper roman dar acum <.< multi din fani lui s-au cam dus (oricum personal nu mi-a placut puya). Oricum, in America sunt cei mai multi rapperi si eu sunt fana Lil Wayne, desi avea muzica mai buna cand ii se spunea Lil Jhon(dar asta e alta mancare de peste). Si, daca o dai pe rapp si nu intelegi mesajele esti deageaba. Parerea mea.
[Imagine: tumblr_mfcg2sBNaZ1rnbh24o3_r1_500_large.gif]
Boys love.

#5
Si, daca o dai pe rapp si nu intelegi mesajele esti deageaba. Parerea mea.

Weed. Understanding level way too high.

Nu ma dau in vant dupa nici un gen de muzica ( mai ales ca playlistul meu are si mere si pere/etc etc etc ) insa stilul asta underground... I mean damn it, it has a special place in my playlist.
Probabil nu ar fi avut un asemenea impact asupra mea daca nu il auzeam pe Chimie live. Yeah, probably not... However, that was one great moment of my life. Alta mancare de peste, alta senzatie, alta viziune. Prrrra! Sa nu mai zic anul asta. Cat de genial a sunat acea bucata de pe noul album... ( Povesti despre noroc si ghinion a ajuns sa fie printre preferatele mele ). Pana si Emil Teleaga suna altfel pe viu. Totusi, cel mai awesome Mc pentru mine e DOC si cea mai epica piesa care am auzit-o de la el " O sa fim " care troneaza in cap de lista de prea mult timp. Ca veni vorba, nu prea ma incanta Nwanda ( nu stiu de ce ). Raman la Deliric, Raku, Dragonu' ( care vine in Timisoara!!!!11 si trebuie sa fiu prezenta ), Nane, Flou Rege, Afro, Cedry2k, Kazi Ploae. De la Spike imi place o singura melodie - Tango - care e epica la modul cel mai epic.


" I see humans but no humanity "

#6
Observ ca topicul n-are asa multa sustinere. LOL. Aici lumea e mai rock... sau asa ceva. Pana la urma exista chiar glume cu privire la subiect (prin afara): rap-ul sau cum sa faci bani din muzica fara sa faci de fapt muzica! Smile

Daca ar fi sa vorbim totusi despre subiect, l-as cita pe Dobrescu:
"acum ma uit la rap si-s fortat sa constat
C-a ramas ca un prunc retardat si diform"

Sigur, acum sa nu consideram diversitatea colorata de la noi... ca un semn asa de rau. E cam ca la noi. Exista un fel de "elita" underground, care se considera altfel. Genul de instigatori la gandit altfel de la oameni care, din pacate, nu sunt atat de culti. Dar pentru un copil mesajul lor poate sa fie sa-i zicem pozitiv. Pe de alta, cei care au iesit in fata sunt blamati de unii underground. E adevarat ca fata de ceea ce faceau in trecut unii - si chiar mesajele ultra dure pe care le dadeau tot impotriva celor care erau in fata in piesele lor! - se cam bate cap in cap cu mesajul lor de acum...

Unii au devenit si mai ciudati. S-au apucat sa cante despre D-zeu si sa explice scriptura in versuri. Ca sa intelegi scriptura si sa expui mesajul de acolo in versuri... nu tre' sa revii de la dezintoxicare (a se vedea Cedry2k, Dragonu' et. co.), ci sa citesti cu atentie biblia si sa intelegi critic ceea ce scrie acolo. Iar pentru asta il trebuie cultura. Nu vreau sa spun ca ei simt altfel si ca nu l-or fi gasit pe D-zeu - asa cum il vad ei - si ca asta nu poate fi o cale care sa te ajute sa te lasi de substante narcotice; dar mesajul lor e ridicol si de cele mai multe ori incult, superstitios.

Exista si oameni echilibrati (Raku, poate chiar Bitza), dar au si ei naivitatile lor. "Vrei sa faci o schimbare?! esti la un vot distanta" - nu ma-nnebuni. Votul nu garanteaza schimbarea in bine.

Probabil cel mai bun rapper de pe la noi ramane Cheloo, care are si mesaj, dar si versuri interesante. Ca pe mine ma intereseaza ce forma, nu doar continutul. Care e imporant. Omul e acid, dar eu nu sunt precum cei de pe youtube care comenteza instant: Guess Who e p... lu' Cheloo fiindca asa a spus el... si am urmarit si niste discursuri ale insilor "antrenati" de el la X Factor - fara sa fi vazut tot show-ul ala fiindca nu ma preocupa asa tare karaoke-ul - care m-au dezamagit. O fata transformata intr-un fel de Marijuana, vorbea fara vocale ca pe ea a invatat-o sa i se rupa. Cat de penibil! Un om asa talentat sa nu inteleaga anumite valori. Si sensibilitatea e una dintre ele, nu neaparat in exprimari banale si stereotipe. El juca un rol, dar mesajul: sa nu tii cont de cei din jur e penibil! Sa fii ancorat in cotidian e o necesitate. Nu trebuie sa te lasi influentat de la primul cuvant, dar e bine sa intelegi ce-ti spun ceilalti. Si mai ales sa distingi intre ceea ce e cu adevarat important si ceea ce e doar din rautate stupida. Daca ti se rupe de tot atunci esti doar autosuficient. Incapabil sa evoluezi. Iar increderea in fortele proprii e un pic altceva. Tipa in clipa aia... era pe sistemul: vorbesc fara vocale si nu-mi pasa.

Dar m-am uitat si pe ce mai spun unii pe afara si... oricat de altfel se dau alde Vinnie Paz tot fara cultura sunt. Si parerile oamenilor fara intelegerea adecvata a lucrurilor sunt naive, chiar daca sunt sincere.

De asta, sunt mai atent la ce ascult si prefer de multe ori chestii gratuite, dar cu multe versuri amuzante. Imi place cum o da Spike. Cum o dadea el. Si Cedry2k cu Actiunea de noapte si cu ceea ce facea in trecut era foarte tare. Pentru mine. Nu ca acum e 100% nasol ceea ce face, dar eu prefer dumele. Mesajele astea superpozitive despre Isus care este calea adevarul si viata nu ma intereseaza.

Citesc pe aici faptul ca Puya era bun in trecut. Acum e nasol. In trecut avea versuri de genul: "Strigati La Familia daca sunteti cu mine/ Dusmanii mor cand ne descurcam mai bine" LOL. Fiti sinceri cu voi: Puya in American Dream vorbeste foarte bine despre cum e lumea asta. Si faptul ca vorbeste despre pitzipoance la modul ironic e foarte bine. Decat sa-i ascult pe cei care pretind ca sunt mai culti decat sunt si il pun pe Oreste pe intro, il prefer pe "comercialul" Puya!

#7
Rapul nu a fost niciodata cult. Niciodata. Nici in State, nici in Europa, nici in Romania. Rapul e o muzica cu radacini in traire, realitate, actualitate. De asta Nimeni Altu', Raku, Spike si altii o dau cum o dau.
Puya e comercial? De cand?
Nu mai asteptati fratilor cultura de la rap. Asteptati verde-n fata despre ce se-ntampla pe strada si-n societate, despre ce simte omul la un joint, la o posta sau cand iese Johannis presedinte. De cand dracu' a devenit rapul muzica clasica? Rapul iti intra-n sange,nu in creier.
Cat despre Iisus si alte de-alea: http://www.youtube.com/watch?v=h6tnIzS0kjk
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]

#8
Problema mea cu rapperii asa zis underground e ca ei se considera altfel fata de multa lume. Nu am nimic cu cine asculta - si eu mai ascult - da' nu poti, frate, sa vii cu texte de genul:

"Masonii controleaza mecanismu????? superstitiei,
Religiei, Babilonu????? ne intra in traditie!
Vechiul Testament ????? destul de coerent
Chivotul Legii, Decalogul, Iesirea din Egipt
Legea Talionului si Moise
Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte
Noul Testament se leaga prea perfect"

si sa-mi spui tu, un fost toxicomant, ca ai inteles exact cum sta treaba cu scriptura! E ridicol. Nu am spus ca nu e bine sa explici ceea ce simti, dar aici nu e ceva din suflet... e o explicare a unei chestii. Cat despre ochi pentru ochi si dinte pentru dinte... nu prea am ce sa comentez. Blandetea privirii fara ochi! Si fara dinti. Foarte puternica imaginea.

Ca sa nu mai spun ca Cedry2k spunea pe undeva ca a vazut minuni nu stiu pe unde. Ok. Asta e exact genul de chestie care aduna lumea la imbulzelile pentru moaste. Caci credinta fara ratiune e superstitie!

Asta fac multi rapperi. Ei nu mai sunt aia care spun ce se intampla pe strada, ci incearca sa explice clar ca ei au inteles mai bine cum e treaba in societate, chiar in religie sau prin alte parti. Nu spun ca tot ceea ce spun ei e absolut gresit, dar nu ei sunt cei care trebuie sa-mi explice mie cum e cu masoneria. Ca e ridicol. Sa-si vada de fostele lor preocupari si sa lase religia si explicare modului in care trebuie interpretata scriptura. Ca nu au ei capacitatea necesara.

Uite Deliric1 in piesa aia... nu explica nimic din religie. Ba e un prostest. Fata de oameni. Care, probabil, nu au inteles ideea sacrificiului. Si sacrificiul lui Isus a fost in zadar. Ca oamenii sunt tot muci. Fara ratiune. Tot prosti!

Cat despre jointuri si alte trebi' din astea despre droguri... sunt chestii imature. De pusti. Daca erau putin mai imaturi, unii rapperi ar fi cantat despre cat de bine se simt ei cand se dau pe toboganul din curtea gradinitei sau ce frumos este sa mergi cu trotineta.

Nu ma intereseaza frustrarile nimanui (gen Nimeni Altu') care spune in fiecare piesa cat de adevarata e arta lui. Fiindca nu este. E doar o adunatura de smiorcaieli de om care n-a reusit in ceea ce face. Invins. Discurs de invins. Slab. A mancat un an doar cartofi prajiti? Nasol. Si pun pariu ca daca nu am ajuns in punctul in care sa fiu prea devreme tata... e fiindca in lumea civilizata s-au inventat prezervativele pe care le poti cumpara de oriunde. Si pun pariu ca daca nu m-am mai dus de mult pe stadion sa zbier alaturi de echipa mea favorita e fiindca am si alte preocupari mai incarcate de esenta decat o idolatrie penala fata de niste oameni care plimba o minge pe teren.

De asta, prefer lumea mai relaxata. Gen ce facea Spike. Si nu numai... dar el era foarte tare. Si Cheloo care l-a promovat la inceput. Care are in continuare stilul ala acid. Si o da cu talent. Chiar poetic. Imi place poezia din rap.

Am pus comercial intre ghilimele. Fiindca asta e discursul lumii.

#9
"TLDR" Ma gandeam ca ai sa mentionezi si pe baietii de la Steleverzi, pe fratele Nord, Fane Stelaru chiar si Kazi Ploae. Mi se pare ca ai zis de underground si ai mers mai mult pe cei mai cunoscuti din mediul asta. Asta nu inseamna ca nu ai avut dreptate in ceea ce ai zis. Speram doar sa vad si alte nume, nu doar cele pe care mi le mentioneaza toti raparii din satu meu.

Intr-adevar Parazitii si-au pastrat stilul, totusi constanta lor pe mine m-a plictisit deja. Prefer artistii care incearca sa inoveze.
"You got no business questioning a thang"

#10

Ozymandias ma bucur ca cineva intelege ce spun.

Nu am spus totusi nimic de Ombladon. El a ramas cam la acelasi nivel la care era acum cativa ani. Face glume de dragul de a face glume, nu e sarcastic precum colegul lui, Cheloo. Doar ca ar fi trebuit sa se mai maturizeze si el putin. Si sa lase garda in pace ca-l controleaza la jointuri.

Pe cand Catalin a evoluat.

Acum nu ma pune sa iau pe toata lumea la puricat. Am scris despre cei mai cunoscuti ca sa stie un ascultator mediu cam unde se afla. Exemplele tale sunt un pic cam prafuite. Nici betia de cuvinte nu ma atrage. Si prea multa suparare, de ce tre' sa aiba tonul suparat?

E o chestie de gust pan' la urma. E bine ca incearca sa inoveze, dar de multe ori se ascund sub o balta de cuvinte si nu mai e niciun mesaj acolo.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)