Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Proverbe......

#1
Un user spune un proverb, o zicala... etc... apoi celalalt da o nota proverbului din naintea lui si motiveaza dc a dat acea nota , apoi pune la randul lui un proverb si tot asa......
Incep eu:
Nu lasa pe maine ce poti face azi, lasa pe poimaine ca poate nu o sa mai trebuiasca sa faci,...
[Imagine: 20080626090306.jpg]

Imi aprind visatoare o tigara. Fumul trece lenes si nepasator prin fata mea, formand niste spirale demne de admiratia unui artist..



#2
Nota care ti-o dau este cea mai mica care ti-o pot oferii..si este 10!Ceea ce ai scris tu este absolut superb...cuvintele sunt alese in asa fel...incat sa il faca pe cel care le citeste sa ramana profund impresionat.O definitie perfecta a iubirii.

Next:Zambetul celor ce sufera este mai dureros decat lacrimile celor ce plang.
[Imagine: comanda1semnatura.png]
My sin is Pride.
I'm on my highway to Hell!
Yuki is my kamy-sama. So...Shut the f*** up!
Criticii nu-i pot ranii pe creatori decta cu permisiunea acestora.


You tried to hold me under, I held my breath
Alone and now you wonder, what I possess
Nothing you can say , nothing's gonna change what you've done to me
Now it's time to shine, I'm gonna take what's mine
While you're burning inside my light




#3
frumos.. trist... si adevarat ce nota sa-ti dau....hmm... 10 10

A iubi inseamna a oferi cuiva sansa sa te distruga si sa speri a nu o va face 4

#4
Nota e 10, deoarece este foarte adevarat ceea ce ai spus.

Next : Iubirea este singura pasiune care se plateste cu o moneda fabricata de ea insasi.
[Imagine: 29_032847_a8zd2.jpg]

Cand ratacesti in intuneric singura lumina e Speranta.

[Imagine: chibi_183.gif]
Chibi-ul lui Mikomi_Aikou

#5
tare,foarte interesant....ai 10 ^.^

next:
nu iubi niciodata atat de mult incat sa nu poti suporta sa-l vezi cum moare >.<
cea mai ciudata lege a satanistilor, pe care n-o s-o uit

#6
fleeting ray 24 10 curat asta e cel mai tare care l-am auzit in viata mea, sincer ..

Acuma spun eu , este un proverb japonez nu se intalege direct este un proverb foarte bn gandit cu subintales :

Pamantul este mai tare dupa ploaia !!

Daca nu l-ati intales va spus eu despre ce e vb ..
Sg ca nu se refera ca este mai puternic ( tare ) ca e imposiil deoarece apa il face mai moale , proverbul se refera ca pamantul este mai roditor,fertil de acolo vine ca pamantul este mai tare ( mai fertil,roditor ) sper ca ati intales 3 ..

#7
Interesant proverb.Nu este chiar atat de greu de inteles ^^ .Asa ca ii dau mare dreptate proverbului,ii voi da o nota de 10.pentru ca pur si simplu merita aceast anota.Sunt atat de multe momente in viata cand o lovitura te face mai puternic in loc sa te doboare..asa cum si ploaia inmoaie pamantul,pe cel fertil il aduce spre glorie iar pe cel ce nu este asa doar il lasa in urma.Daca ai vointa poti face orice,daca nu...ramai in urma iar altii merg mai departe.Super tare.

Next : Inima seamana,sufleul culege,iar omul consuma.
(Sper ca se poate intelege )

#8
Ninno : "Inima seamana,sufleul culege,iar omul consuma. "

Inima seamana- adica inima pune prima samanta intr-o relatie ea te va indruma spre alegerea ta spre persoana care crezi tu va-ti va fi alturi o viata intreaga.
Sufletul Culege - cand sufletul tau se unete cu persoana iubita se formeaza o cominatie pe care nimeni nu o poate explica de la fizica pana la chimie nimeni nu-si da seama de semnificatia ei.El va culege roadele care au fost plantate in inima si totul se va schimba.

Iar omul consuma-dupa toate de mai sus le veti duce amandoi iar omul nu face diferenta intre sex,prin omul se intelege el si ea formand acel cuplu.


Nota 10 mi-a placut intelesul si proverbul acesta e un joc de cuvinte interesant poate ma va ajuta i pem ine candva proverbul tau.


Next : Pacatele parintilor, soarta copiilor.
[center][Imagine: formylovelupiiableguti.png]


[Imagine: cefataare2text2.png]


[Imagine: supercelputinmieimiplacy.png][/center]

#9
Crom Zefir : Pacatele parintilor, soarta copiilor.
Pacatele parintilor,soarta copiilor.Acest proverb are atat de multe intelesuri.Lucruri pe care parintii nostri,ai celor ce sunt doar niste copii acum, si care au ranit pe altii..Noi trebuie oare sa platim pentru greselile pe care ei le-au facut?
Aici este accetnuata foarte bine ideea de sine,ideea de a fi si de a "plati " pentru greselile altcuiva.Ca si in viata de zi cu zi,cand anumite lucruri se revarsa peste tine fara macar sa te lase sa ai o a doua sansa,fara macar sa poti avea un cuvant de spus in fata acesteia.Este o "soarta" cruda de a plati pentru ceea ce altii au facut.
Soarta..Dar oare chiar exista soarta?Sau este doar un element ciudat de care oamenii se pot agata si pe care doresc cu atata inversunare sa dea vina pentru a scapa de culpa?...
Poate este doar un motiv,dar totusi,tot ceea ce se misca in jurul nostru si toate greselile facute de noi,acelea trebuiesc de asemenea platite.Dar cele facute de altcineva...este oare corect ca noi sa platim pentru ele?Soarta?Dar oare nu iti faci singur soarta?...

Ador proverbul tau Crom Zefir.Are o nota de 10 pentru ca mai putin chiar nu ii pot oferi,mai mult nu se poate.So 10 curat.Pentru ca m-a emotionat si chiar m-a facut sa ma gandesc la foarte multe lucruri,lucruri destul de interesante si cu o multime de intrebari ce inca isi cauta raspunsul.Ma bucur ca a fost adusa in discutie si soarta Smile

Next : Când viata îţi dă lamâi , fă limonadă

#10
Când viata îţi dă lamâi , fă limonadă

Pai acest proverb are un inteles destul de usor,adica atunci cand
ai ocazia i nviata bucura-te de acea ocazie cat poti deoarece
mai tarziu poti regreta de ce n-ai facut-o.Un proverb destul de simplu
pe care oricine il poate intelege... ii dau nota 7.

Next: Nu există, într-adevar, decât o singură fericire pe lumea aceasta: aceea de a aduna cu drag carti în timpul zilei şi de a le citi în timpul noptii.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)