Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Profil de Liceu

#51
M-am gândit să dau la filologie-engleză din moment ce româna şi engleza sunt punctul meu forte. Insă trebuie să dau o probă la engleză pe 1 iunie şi nu prea ştiu in ce constă proba. M-aţi putea ajuta vă rog, cei care aţi trecut prin aşa ceva? Nu prea vreau să mă duc acolo şi să arăt ca un căţeluş pierdut. ~.~"
"Time present and time past
Are both perhaps present in time future,
And time future contained in time past.
If all time is eternally present
All time is unredeemable." T. S. Eliot

Check it out

#52
Buna...sunt si eu clasa a8a si peste 10 zile trebuie sa fac fisa de inscriere si eu inca nu stiu unde vreau sa ma duc.Imi place foarte mult fizica ,biologia si chimia dar ,urasc matematica .La romana e bine ... nu-mi prea place... cu limbile straine e ok ...ma descurc.Voi la ce ma sfatuiti sa dau mate-info sau filo -intensiv engleza (colegiul national mihail kogalniceanu galati)?
Mult timp am vrut sa dau la mate-info dar unii colegi (cred ca sunt invidiosi) imi spun ca sa nu dau acolo ca e greu bla bla bla..dar cred ca nu e chiar asa ....si la filo-nu prea sunt incantata deoarece eu nu stiu exact ceea ce vreau sa urmez dupa liceu...omg...vin inscrierile si eu nu stiu ce sa ma fac....

#53
Lory: Si eu sunt a opta si inca nu sunt sigura unde vreau sa dau :]] Oricum tot profilul real aleg, deoarece de acolo pot merge oriunde. Daca mergi la uman nu ai atat de multe posibilitati. Daca iti place fizica, chimia si biologia eu iti sugerez sa te duci la real :] Chiar poti sa iti formezi un viitor sigur, zic eu. Si nu numai eu o spun :]]
Cu matematica e mai greu, deoarece la mate-info se face m1, din cate stiu, si este foarte grea pentru bac. Acum depinde si de liceu, eu sunt din Bucuresti, nu prea stiu ce licee sunt prin alte orase :]]. Daca tot zici ca-ti place biologia si chimia...de ce nu vrei sa dai la stiinte ale naturii? 106 Deoarece profilul respectiv pe asta se bazeaza, iar matematica e mult mai usoara decat la mate-info. Acum, decizia ta, normal :]] Si de la stiinte ale naturii poti sa mergi dupa oriunde vrei tu, la fel ca si in cazul matematicii.

In fine, daca nu doresti stiinte ale naturii, la liceu respectiv unde vrei sa te duci, daca te oriendezi pe profiluri diferite, pune mai intai cea cu medie mai mare si apoi pune cealalta obtiune :]. La una tot trebuie sa intri :]] Pana la urma decizia ta...stai linistita, deoarece o sa vezi ca o sa-ti dai seama unde vrei cu adevarat. Mai intreaba persoane din zona ta ce stiu despre liceul la care te duci, despre profilurile respective. Cere diferite opinii, dar nu doar de la colegii tai. Adica sa fie persoane mai in varsta, deoarece de la cei de varsta ta nu prea obtii informatiile pe care le doresti.

Oricum, succes si sa ajungi acolo unde iti doresti mai mult.
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#54
Oribil...mda ideea e ca vreau nu vreau ordinea profilelor este:mate-intensinv info /engleza,stiinte sociale,filologie.
Mda am facut praf la mate si trebuie practic sa ma orientez pe ceva care nu prea are mate dar de Smile n-am 18 ani sa aleg pentru mine Smile
[Imagine: wqymg0.jpg]

#55
Bine, cei ce sunteţi la mate-info - Arătaţi-vă! Aşa grea-i matematica de la profilul ăsta? Că aş vrea să dau la MI doar pentru informatică, am oroare de bacul la mate. Şi la filo nu vreau să dau, pentru că nu am prea multe opţiuni pentru mai departe. Deci? să dau la mate?
[Imagine: p4KKzIN.png]
You could be the best of me when I'm the worst for you.
golden tragedy


#56
Heii...multumesc Beki.Asa am sa fac -merg la stiinte ale naturii ,mai ales ca acum am aflat notele de la evaluare-sunt foarte fericita.Am sa merg la al 2-lea liceu din oras, la acest profil.....Nu vreau sa ma laud dar sunt foarte fericita ,credeam ca am sa iua note mai mici ...app media de admitere este 9,36.
Multumesc de sfat si-ti urez succes si tie si tuturor celor care trebuie sa intre la un liceu !!!Bafta...

#57
Offf, Lori... ce ma fac eu cu colega mea?? ce sa ma fac cu tine? 20 prietena mea ... cea mai buna...eu ti-am zis parerea mea... decat sa dai la un profil care nu-ti place, mai bine dai la ceva care-ti place.
Mie nu-mi place nici fizica, nici chimia, nici matematica... daaarrr imi place biologia. Fizica, chimia si matematica imi placeau... si eram buna numai pana-tra saptea.... de atunci ni s-au schimbat profesorii. La fizica si chimie toceai.. si spuneai lectia ca papagalul, iar la matematica erai ca la circ. Mie mi-ar placea sa fiu doctor... dar nu-mi place profilul stiinte ale naturii..
Si de aceea cred ca dau la stiinte sociale intensiv franceza- alta problema este ca eu nu prea stiu franceza- sau la filologie intensiv engleza Smile.
Mi-e foameee!!!

#58
Heii pupic.
Am si eu nevoie de un sfat. In doua zile trebuie sa merg cu parintii la scoala sa completam optiunile, dar eu sunt inca foarte indecisa.
Vreau dupa liceu sa merg la Arhitectura. Faza ca la mine in oras liceul de arte nu e foarte bun, nu am dat proba de aptitudini, asa ca e musai sa merg la un profil real 46.
Din cate am citit, MI e destul de nasol. Nu sunt sigura ca matematica de la nivelu' ala m-ar putea ajuta cu ceva.
La Stiinte ale Naturii e mai usoara matematica? Se mai face informatica? La ce se dau tezele?
[Imagine: 11qpgxx.jpg]

Naruto FanFiction || Vreau sa fiu EU

#59
Buna PURPLEBERRY...sunt si eu a 8a si m-a decis sa merg la acest profil-Stiinte ale naturii...aici faci matematica la fel ca cei de la mate-info ...informatica vreo 3 ore -decat 7 e mai bine!!
Cat despre teze ,dai la :matematica si alegi 2 dintre (fizica,chimie si biologie) pe langa celelate romana,engleza/fraceza...cam asa dai si la Bac ....
Sa stii ca nici eu nu prea ma descurc la matematica da tot la acest- profil real - ma duc ....e cel mai tare !
Fata de cei care dau la profil uman( filologie/stiinte sociale), noi ,avem mai multe porti deschise...
Bafta !!!

#60
@Lory: Mersi mult pentru sfat! pupic
Ieri am completat optiunile si am decis sa raman la liceul unde sunt, profilul Mate-Info.
Din cate stiu, 7 ore de info se fac numai la intensiv informatica 39. La cei de la MI, 4 ore fata de voi, de la Stiinte, cu 3 ore. Nu am mai facut info din clasa a 5-a cand doar intram pe internet21. Sper sa fie bine 17.
Si ai dreptate: noi, de la Reala, aveam toate materiile importante. Desi ne complicam viata mai mult decat cei de la Umana 21, putem intra la ce facultate vrem dupa.
Bafta si tie la liceu!pupic
[Imagine: 11qpgxx.jpg]

Naruto FanFiction || Vreau sa fiu EU



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Prima zi de scoala /liceu Khonsu 41 34.076 15-04-2013, 08:08 PM
Ultimul răspuns: Fear
  Cel mai tare an de liceu/generala si cel mai urat an de liceu/generala! hiimera 1 2.844 10-01-2012, 12:21 AM
Ultimul răspuns: Andrei.


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)