Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Profil de Liceu

#41
(30-12-2010, 04:46 PM)~ Kumiko ~ A scris: Eu sunt a 8-a...Anul trecut eram convinsa ca vreau sa ma duc la filologie, nefiind foarte buna la matematica, dar dupa ce am vazut orarul la filo, m-am razgandit. De ce? Pentru simplul fapt ca eu nu stiu exact ce vreau sa ma fac dupa terminarea liceului, iar la filo' se rateaza unele chestii ca matematica, chimia, si chiar biologia [ o verisoara de a mea mi-a zis... ]. Asa ca mai bine in liceu o sa ma chinui ceva mai mult la mate/ fizica [ la chimie n-am probleme, imi place ], sa stiu ca ma pot duce la orice facultate si sa inteleg ceva. Oricum la mate-info nu pot scoate romana si limbile straine, LOL. Da, in concluzie, cred ca o sa ma duc pe mate-info bilingv engleza...

Parca ma vad pe mine 24 si eu sunt a 8-a si gandesc la fel doar ca pe urma as vrea sa urmez ASE-ul *cibernetica* ...dar acum sa vedem ce-i cu admiterea asta..
[Imagine: wqymg0.jpg]

#42
(30-12-2010, 05:29 PM)Kenley A scris: Am şi eu o întrebare: La mate-info se face franceză serios? Adică se axează pe ce a fost făcut în gimnaziu? Eu sunt în plop la franceză, nu ştiu mai nimic. Există vreo modalitate să poţi scăpa de ea la liceu?

Depinde de liceu... de exemplu cel la care sunt eu are clase la care limba 2 e ori germana/franceza/spaniola. Eu una am nimerit nu ştiu cum la spaniolă. Pot să zic că nu am de ce mă plânge, sunt varză la franceză, nici să mă prezint nu ştiu.
În rest, da, mai există o modalitate să scapi de franceză în caz că ai să nimereşti. Chiul în masă şi corijare în toamnă. Good luck!

#43
Eu inca nu sunt la liceu, sunt clasa a8a, dar in septembrie o sa fiu si eu boboaca :]] Abia astept sa vad cum o sa fie intreaga atmosfera, desi nu vreau ca timpul sa treaca atat de repede. Nu vreau sa ma despart de generala, deoarece am petrecut cei mai frumosi 8 ani de pana acum, am multe amintiri frumoase, probabil cel mai frumoase :]] Dar totusi timpul trece, iar eu o sa trebuiasca sa-mi aleg un profil de liceu >.<
Am avut multe idei, inca din clasa a5a m-am gandit la acest lucru. Prima data mi-am zis ca o sa merg pe stiinte sociale, deoarece ma atragea psihologia si vroiam sa o practic. Si acum mi se pare o meserie frumoasa, in care ai multe de castigat...dar mi-au spus multi adulti, printre care profesorii de meditatie ca nu rezolv nimic uc psihologia in tara, nu prea castigi si chestii. Iar cand am trecut odata pe la Diverta, am deschis si eu niste carti de psihologie, am ramas ceva de genul o.o wtf? Nu intelegeam absolut nimic, un cuvant macar >.< Totul mi se parea foarte ciudat, parca nu vorbea romana. Si dupa acestea mi-am zis sa renunt :]]
Dupa a venit ideea de a merge la uman, filologie (desi mama imi dadea in cap ca imi fac o cariera cu ajutorul realului). Nu prea imi ascult parintii cand vine vorba de acest lucru, desi este bine sa le ascult opinia. Pana la urma e viata mea, eu imi creez viitorul si cu siguranta alegerea mea o sa fie una buna, deoarece stiu ce este bine si ce nu xD Desigur...am renuntat si la filologie caci se face multa literatura si multe limbi straine pe care nu le suport. Latina? Franceza? Le urasc. Dupa patru ani de franceza eu nu stiu sa leg o propozitie, oare ce as face acolo? Si cu filologia ajungi undeva, este imposibil sa nu ajungi...dar nu vad ceva care sa ma pasioneze. Mate-info nu vreau sa urmez, deoarece nu-mi place atat de mult matematica si nu vreau sa inebunesc pe acolo.

In final am ales stiinte ale naturii si merg pe aceasta idee in continuare. Ideea mi se pare draguta, chimie din plin, dar ce sa facem? Si la mate-info se face la fel. Vreau ca pe viitor sa dau la farmacie, iar acest lucru ma ajuta daca am facut liceu de stiinte ale naturii.
Vreau sa stiu cum este? Nu prea am avut ocazia sa vorbesc cu oameni de la acest profil. Cei care sunt sau au fost la acest profil, ce parere au? Chiar vreau sa aflu mai multe, sunt foarte curioasa :]] Si, deasemenea, este necesar sa stiu unde merg xD Multumesc.
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#44
Hmmm...Sa zicem ca anul asta am intrat si eu la liceu 43...La profil de matematica-informatica...Primul semestru nu a mers prea bine fiindca auzisem de ceva timp ca profa de mate e severa si ca te crede prost daca nu stii si etc.etc...Prostii din gura alora care n-au facut cu ea.In semestrul asta chiar nu ma mai stresez cu matematica...A mai fost pe la mijloc ceva ce ma despartea de matematica...Inductiile 21.Pp. P(k) adevarat => P(k+1) =...Si nu faceam decat sa le calculez apoi ma blocam la mijloc ca nu mai stiam cum sa le restrang,sa la adun si tot asa...In fine,m-am ales si eu cu note bune...Informatica devine mai grea pentru ca e ceva nou...Dar astept pana'n clasa a X-a ca sa-mi dau cu parerea 21.In fine,depinde si de stilul profesorilor de a preda^^
[Imagine: Karate.png]

#45
Sunt la mate-info intensiv.Mi-a luat foarte mult pana m-am decis,initial voiam sa merg la liceul militar.Stiu ca poate fi ciudat pentru o fata ,dar din cauza unor probleme nu am putut2.pana la urma m-am impacat cu ideea si am ales mate-info deoarece si la militar era acelasi profil.semestrul 1 mi s-a parut destul de greu,dar m-am descurcat si am iesit si cu o medie mare4 Cel mai greu mi s-a parut la matematica ,a fost o trecere destul de mare de la materia de generala la cea de liceu.
La fel ca Rocky am avut rpobleme cu inductiile,ma blocam in acelasi moment ca ea21,dar am trecut si peste asta.Informatica imi place,mai ales ca acum lucrez in C++.10
Searching for answers you will never find
You're losing time with questions, just leave them behind
There's nothing left here
You should be on your way
It's a new beginning
Say goodbye to yesterday

But I question myself
Is it you or someone else?

#46
Well, anu acesta am intrat si eu la liceu, profilul economic.Initial vroiam sa merg la mate-info, insa cand mi'a spus o verisoara cat e de greu am decis sa ma axez pe altceva.Apoi am vrut sa merg la liceul de arte, insa parintii mei nu au fost de acord.Urmatoarea alegere era un liceu bilingv spaniol, insa se afla prea departe.In cele din urma am decis asupra acestui liceu cu profil economic.
Well, este cam grea contabilitatea, dar totusi, este o materie frumoasa.Primul semestru a trecut ceva mai greu pana m'am obisnuit cu profesorii si materiile, insa am avut note bune, iar acest semestru e parca ceva mai usor.
Time you enjoy wasting, was not wasted.

#47
Eu sunt la mate-info intensiv engleza. Initial am vrut la sociale, dar mi-am schimbat optiunea...nu ca as fi o mare fana a matematicii sau a englezei, aici am intrat ca nah..amble profile mate-info si mate-info intensiv engleza aveau acelasi cod si i-au pus pe aia care au dorit la intensiv si altii nu. Ma rog.. nu va mint, la mate-info e greu. Se pune accent pe orice si nu se lasa nimic la o parte. Acolo se invata pe branci si profesori sunt foarte exigenti [la mine la scoala] bine unii mai inteleg.
Cei care vor mate-info le spun sa se duca daca stiu ca pot face fata. E multa munca.
Bacu il dau la: mate, romana, info, engleza si inca un obiect la alegere dintre: fizica, chimie si biologie [eu dau la bio] si tezele merg pe acelasi sistem.
[Imagine: h8v.gif]
 

#48
Eu sunt la liceu vocational, mai exact liceu de arte, ramura Arhitectura. Am vrut sa dau acolo inca din clasa a VIII-a cand am tinut-o pe a mea ca eu dau mai departe la facultatea de Arhitectura si ca eu asta o sa fac sigur si ca nu o sa ma razgandesc. Liceul e destul de... okay sa ii zicem asa. Daca chiar esti sigur ca o sa continui pe partea asta chiar e okay sa dai acolo pentru ca inveti foarte multe lucruri, gratis, pe cand altii se duc si fac pregatire la Bucuresti (care costa destul de mult, cel putin la Arhitectura), la diversi profi pentru a invata ceea ce eu invat la scoala.
Acum, regret pentru ca am venit la liceul asta. Principalul motiv ar fi pentru ca nu prea se fac ore. Adica, ore de cultura generala ca sa fiu mai exacta. Iar eu acum m-am si razgandit si vreau sa dau la Medicina.
Pentru cei care vor sa dea la facultate de Arte sau Arhitectura le recomand liceul asta pentru ca ii scutesc pe parinti de o multime de bani dati aiurea. In rest nu stiu... vii la un liceu de genul daca nu vrei sa inveti.
We mortals have many weaknesses; we feel too much, hurt too much or too soon we die, but we do have the chance of love.

#49
Eu sunt a 8-a, mai am puţin şi termin. Am medii relativ bune [ între 9.91 şi 9.93 în 5-7 şi anul ăsta foarte probabil 9.97 ], iar la testarea natională sper să puşc un 8 la mate şi un 9 la română dacă nu se poate mai mult. Ideea e că oraşul în care locuiesc e foarte mic şi există un singur liceu, iar eu n-am nici cea mai vagă idee unde mi-ar fi locul. Aş fi vrut să dau la profil economic dar liceul ăsta nu are aşa ceva, iar părinţii nici în ruptul capului nu vor să mă lase la Alexandria/Bucureşti, la economic. Îmi rămâne să aleg între mate-info, filo şi SS. Filo nu mă încântă, nu prea e de viitor, plus că nu mă atrage româna, nu le am cu creaţia n stuff; SS-ul ar fi o idee, dar n-aş vrea să dau la Drept, nu mă văd avocat, iar mate-info ar fi destul de nais, chiar dacă nu sunt asă într-ale matematicii, cred că m-aş descurca. Problema e că mi-au băgat în cap nişte colegi că s-ar face nu ştiu câte ore de mate pe săptămână, iar pe internet am citit că s-ar face câte patru şi la intensiv info şi la intensiv engleză. Aş vrea să posteze cineva un orar de mate-info intensiv engleză clasa a IX-a [ de preferabil şi-a X-a ], ca să nu stau ca măgaru'n pantă.
Mulţumesc anticipat. ^^
[Imagine: p4KKzIN.png]
You could be the best of me when I'm the worst for you.
golden tragedy


#50
eu sunt intr-a a VIII-a si m-am hotarat sa merg la bilingv sau la filo simplu,insa daca nu intru la niciuna o sa aleg cred ca stiinte ale naturii.Cred ca filo e de mn,matematica e inamicul meu nr.1 si la romana stau putintel mai bnhug
[Imagine: tumblr_mm2ycaxQz51r83pado1_500.gif]
[Imagine: tumblr_mm30ln52JV1souo92o1_500.gif]


Tadaaaaa.Boom:3



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Prima zi de scoala /liceu Khonsu 41 34.073 15-04-2013, 08:08 PM
Ultimul răspuns: Fear
  Cel mai tare an de liceu/generala si cel mai urat an de liceu/generala! hiimera 1 2.843 10-01-2012, 12:21 AM
Ultimul răspuns: Andrei.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)