Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Sunteti pro sau contra cobailor?
Pro
66.67%
10 66.67%
Contra
33.33%
5 33.33%
Total 15 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Pro sau contra: cobai

#21
Citat:avand in vedere ca numai cu ajutorul testelor pe animale au fost descoperite o multime de medicamente si astfel vindeate multe boli, as spune ca sunt pro.
dar totusi sunt si contra. sunt oameni care fac teste in exces.

Nu se poate si una si alta. Am inteles ideea ca se fac si teste care tie ti s-ar parea inutile, doar altii au alta parere.

Stiind ca fiarele salbatice n-ar avea asa multe sentimente fata de mine daca ar ramane salbatice... nu sunt atat de milos in ceea ce le priveste. Chiar si ierbivorele strica recolete.

Am inteles rolul lor in natura. Nu am ceva personal cu ele. Insa daca progresul o impune... testele pe animale sunt un lucru bun. Daca exista oameni care nu sunt de acord... as zice ca ar fi util de stiut daca ei ar devenii cobai ca sa salveze niste animele nevinovate. Pana la urma trebuie sa facem testele alea pe ceva!!!! Deci, nasol, ai?! On-jail-crazy-rabbit-emoticon Snack-crazy-rabbit-emoticon

De regula, testele se fac pe rozatoare. Ce atatea sentimentalisme pentru niste rozatoare?!
[Imagine: F3GHuiy.png]
You Know Nothing
I'm such a LESBIAN! LOL
#seeuspacecowboys #seeuspacecowgirls #2071

#22
Citat:De regula, testele se fac pe rozatoare. Ce atatea sentimentalisme pentru niste rozatoare?!

Pentru ca un medicament sa ajunga pe piata se fac deste pe soareci, caini (sau alte animale mai mari), maimute si in final oameni. Nici un medicament pe care il vei lua vreodata nu poate ajunge la tine fara sa fie testat pe oameni inainte
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#23
Citat:Pentru ca un medicament sa ajunga pe piata se fac deste pe soareci, caini (sau alte animale mai mari), maimute si in final oameni. Nici un medicament pe care il vei lua vreodata nu poate ajunge la tine fara sa fie testat pe oameni inainte
Am vazut si eu seriale cu doctori! LOL. Normal ca testele se fac in final si pe oameni, care se ofera voluntari si sunt, de regula, bolnavi grav iar medicamentul e o sansa lor sa scape... ultima. Ideea mea era alta: daca cineva este asa sentimental fata de niste "biete animale" (care in salbaticie nu ar avea nicio problema sa aplice legea junglei) atunci n-o sa aiba nicio problema in a se propune voluntar pentru testarea unor chestii direct asupra asupra sa! Ca sa salveze maimutele sau cainii sau pisicile sau soarecii de la subsol.

Testele pe animale se fac tocmai fiindca substantele alea pot avea efecte adverse si nu se stie exact cum reactioneaza un organism cand le utilizeaza. Daca nu e bine asa sper ca aceia care plang de grija animalelor sa se propuna pe ei ca sa le salveze!
[Imagine: F3GHuiy.png]
You Know Nothing
I'm such a LESBIAN! LOL
#seeuspacecowboys #seeuspacecowgirls #2071

#24
Citat:Am vazut si eu seriale cu doctori! LOL. Normal ca testele se fac in final si pe oameni, care se ofera voluntari si sunt, de regula, bolnavi grav iar medicamentul e o sansa lor sa scape... ultima.

Asta chiar e din seriale 4. Nu e vorbe numai de medicamente pentru boli terminale. E vorba de toate medicamentele. Daca vrei sa faci un medicament now pentru ceva, sa zicem constipatie, vei avea o faza in care se testeaza pe oameni. Avantaju pentru pacienti nu e pentru ca nu exista alt medicament si asta e ultima lor scapare. Avantaju e ca primesc medicamentu pe gratis si nitel mai multa atentie din partea doctorului. Am lucrat in chestia asta, lucrurile nu sunt atat de melodramatice ca in seriale. Exista multe tipuri de teste. Multe medicamente sunt testate si contra placebo ca sa poata sa demonstreze ca functioneaza. Tot pe pacienti umani se face asta.

Nu mai insista cu animalele din salbaticie pentru ca animalele folosite nu sunt in nici un fel salbatice. Toate animalele pe care se fac teste sunt animale special crescute pentru asta. Sunt animale care fara aceste teste nici nu ar exista, crescute in centre speciale ce se supun unor reglementari destul de stricte.

Nu ma intelege gresit, nu am nimic impotriva testarii pe animale, cat timp nu este facuta prost si inutil. Cat timp exista reglementari adecvate care sunt respectate totul este OK. Personal consider ca ar trebui sa testam mai mult pe oameni si sa fim mai deschisi cultural la aceasta chestie decat suntem
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#25
Tre' sa te exprimi foarte clar aia. Ca sa nu existe interpretari. Stiu si eu lucrurile din primul paragraf. Era mai mult ca gluma si ca fapt divers: oamenii nu se ofera voluntari la testari decat daca au avantaje materiale. Dar plang de mila animalelor. Care evident ca sunt crescute intr-un mediu controlat - ca altfel ar compromite testul. Daca se doreste ceva serios... se aplica niste reguli stricte.

Progresul implica sacrificii. Vreau ca aia care nu accepta sacrificiile sa fie capabili sa se sacrifice ei intai. Altfel ramanem in urma cu totii.
[Imagine: F3GHuiy.png]
You Know Nothing
I'm such a LESBIAN! LOL
#seeuspacecowboys #seeuspacecowgirls #2071

#26
Problema cu acest subiect este de natura etica si morala. In opinia mea nu e frumos, dar e sanatos, mai mult sau mai putin, de a se folosi animale de laborator pentru a testa aceste medicamente. Acestea fiind spuse, totusi ele nu sunt de vina cu nimic ca au venit pe lume pentru a ne servi noua drept subiecte de experiment (acesta chiar nu e un argument bun pro cobai in opinia mea), tot fiinte raman, insa faptul ca noi suntem, in opinia multora, Dumnezeii acestei lumi ne permite sa facem cam ce ne dorim si sa nu ne mustre constiinta prea mult sub premiza ca: "it's for the greater good". Pe de alta parte, treaba cu acesti cobai nu e cu mult diferita fata de un alt subiect sensibil cum ar fi consumul de carne animala pentru hrana, prin urmare cei care sunt impotriva acestor teste ar face bine sa fie si vegetarieni, altfel pot fi invinuiti de ipocrizie. Eu personal sunt contra, dar pe de alta parte mananc carne, asa ca nu sunt cel mai in masura sa fac judecati de valoare pe aceasta chestiune.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#27
Intrebare: plantele nu sunt tot fiinte? Ca am vazut niste documentare pe postul de televiziune Viasat Nature in care se demonstra ca si plantele ar avea sensibilitatea lor.

Pe ele cine le protejeaza?
[Imagine: F3GHuiy.png]
You Know Nothing
I'm such a LESBIAN! LOL
#seeuspacecowboys #seeuspacecowgirls #2071

#28
Citat:Intrebare: plantele nu sunt tot fiinte? Ca am vazut niste documentare pe postul de televiziune Viasat Nature in care se demonstra ca si plantele ar avea sensibilitatea lor.

Pe ele cine le protejeaza?

Carnivorii
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#29
Stiu ca-i gluma da' nu poci sa ma abtiu: carnivorii si-ar da cu tezla-ntre pcioare daca ar apara vegetatia. Ar ramane practic fara haleala daca n-ar mai lasa caprioarele sa manance iarba. Sau macar s-o fumeze. O sa ma ia politia glumele pentru poanta asta din vremea lui Aristotel.
[Imagine: F3GHuiy.png]
You Know Nothing
I'm such a LESBIAN! LOL
#seeuspacecowboys #seeuspacecowgirls #2071



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Animale in casa. Pro sau contra? Ichigo. 17 12.648 09-05-2015, 10:23 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Pro sau contra manele? Kashim 159 72.562 24-04-2015, 11:20 PM
Ultimul răspuns: Ozymandias
  Muzica din zilele noastre. Pro si Contra Anna 9 5.117 27-08-2014, 10:30 PM
Ultimul răspuns: Romania
  facebook, Twitter etc. Pro sau contra? Kashim 53 26.602 02-10-2011, 08:50 PM
Ultimul răspuns: Loki
  Pro sau contra zvonurilor ? Me†al. 30 14.911 17-07-2011, 03:48 PM
Ultimul răspuns: ~Space-Bound


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)