Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Printre vampiri [YAOI]

#1

#2

#3

#4
Serioooos?! Atat?! Nimic mai mult?! Ohhhh... 2
Imi place mult ficul tau - sunt directa! - si vreau mai mult. Te rog frumusel, grabeste-te cu next-ul! 108

Sunt curioasa din fire. Titlul mi-a atras atentia, iar continutul m-a determinat sa zambesc.
Asculta-ma si vino mai repede cu acea continuare care ma tine in suspans!
Ai grija de tine si spor la scris!
Chuu~ ?
:dead: Nu voi uita sa mor cum nu uit sa traiesc :dead:
[Imagine: nn8g3s.jpg]

#5
Hey there. Ma bucur sa te cunosc. Eu sunt Kira, dar imi poti spune si Scarlet. Uuh, imi place user name-ul tau.
Asa~ Buun. Fratiorul meu ti-a facut deja o critica, dar cum ti-am spus, eu sunt mai dura decat el. Don't freak out. Si cu el fac la fel 3 Pentru inceput, vad ca nimeni nu-ti face o critica buna. Imi esti chiar draga. Esti asa draguta si chiar pari asa de inocenta, la fel ca si Allen. Tocmai de aceea ai nevoie de putina critica care sa te ajute sa excelezi.
In primul rand : actiunea ta e mult prea grabita. Sa o luam logic; tu ai putea sa faci tot ce a facut el in timp asa de scurt. Sa ajungi din camera la scoala? Si ce a mai facut el? Nu prea cred, scumpo ^^ Si iti dau un sfat : incearca sa scrii la persoana I. Nu neaparat in ficul asta, dar in urmatorul. (Sa nu te lasi de scris ca te mananc. Inteles, gogosica?). Parerea mea e ca la persoana I e putin mai usor de scris, pentru ca te poti pune in locul personajului si sa povestesti ce faci tu ca si personaj. Naratiunea la persoana a treia e buna si ea, dar trebuie....sa zicem, mai multe detalii. Cat despre greselile gramaticale....alea se rezolva in timp. Cand nu stii cum se scrie ceva, cauta. Nu e greu. Ca doar ai net la dispozitie.
Eh, ma rog. Cu totii am fost asa. Nu te descuraja. O sa fi mai buna, pe parcurs. Toate la timpul lor ^^ Alt sfat : nu-l fa si tu atat de timid. E baiat, nu e fata. Poate el sa fie uke, dar sa aiba si el putina masculinitate. Eu ador baietii feminini, dar mai mult la aspect.
Ideea ficului e buna. Imi place mult. Fii atenta la detalii. Cei care l-au salvat au devenit asa repede parinti adoptivi. Pe deasupra, Allen a avut doar o ora...O ora?? De ce nuu fac si eu o ora pe zi? Probabil pentru ca atunci nu ar avea rost sa mai merg -_- la scoala. Incearca sa nu grabesti actiunea. Imagineaza-ti ce ai face tu. Ai mai sarit de la persoana a treia, la persoana intai. AI mai incurcat locurile unde se pune virgula...Si ai grabit si mai mult lucrurile, reusind sa ma bagi in ceata. Incetineste actiunea. Nu te grabi. Scrie totul lent. Si eu ma grabesc si grabesc si actiunea. Toti facem asta. Dar asta e putin cam prea prea grabita.
In orice caz, nu te descuraja. Abia astept next. Sunt curioasa ce e cu casa aia darapanata. ^^ Te imbratisez cu drag~
[Imagine: tumblr_lxg6bliYGm1qej54bo1_500.gif]

Stalk me, bite me and kill me with your love ~

#6
scuze ca vin atat de tarziu dar te omor!!scrie odata in o mie de ani cap urm!!!ma tii in prea MULT IN SUSPANS...(scz daca a sunat rautacios in mintea mea este un fel de ironie cu FOARTE PUTINA enervare iar ultima fraza trista si putin dezamagita)imi cer scuze din nou pt ambele motive scrise mai sus...

DreamGirl edit: Putin mai calma in exprimare, te rog. Nu e nevoie de caps sau de abuz de semne de exclamare, nici de acel "te omor" deloc la locul lui, care numai ironic nu este. Chestiile de genu' pe privat sau in comentarii la profil. Astept sa iti editezi postul cu ce iti place la ficul respectiv, altfel va fi sters, pentru ca este spam.

#7

#8
De cand mi-am propus sa iti citesc ficul, de mult timp, dar abia acum am ajuns.
Sunt foarte, dar foarte multe de spus, insa pentru inceput am sa incep cu faptul ca ai idei dragute si ai potential, insa ai mult de lucru la: gramatica, punctuatie, descriere, actiune, dialog.
Lucrurile care mi-au sarit din prima in ochi au fost: legi cuvinte care nu se combina, gen: dupaceea - corect este dupa aceea. O alta greseala ar fi aceasta: In incapere era femeia care il salva. - corect este: In incapere era femeia care la salvat. Ideea este urmatoarea, propozitia pe care ai construit-o nu are sens, ea il salvase de mult, nu in momentul in care sedea in camera. Nu are logica. O alta greseala ar fi ca in primul capitol Zero avea parul roscat, iar in capitolul doi apare cu parul negru. Poate din neantentie, m-am gandit, dar totusi nu cred. Trebuie sa ai la punct datele legate de personaje, scrise undeva intr-o fila de word sau pe un caiet.
Pe langa aceste greselei mai sunt si altele, diverse - virgule mancate, cuvinte incomplet scrise, deviatia de la pers. III-a la pers. I-a. Sa stii si eu am avut prima data o nedumerire - ma gandeam daca pot combina persoana a-III-a cu a-I-a. Am facut aceiasi greseala si dupa am realizat ca nu e bine. Hotarastete de la inceput la ce persoana vrei sa scrii, eu personal consider ca te poti axa pe ambele, dar in lucrari diferite. Fiindca ficul acesta este scris la persoana III-a mergi cu el asa, nu mai baga pers. I-a. Caci este gresit. A! Daca doresti sa pui in valoare gandurile sau fragmente din amintirile protagonistului sau oricarui alt personaj, pui intre ghilimele partea si desigur aceea are sa fie la persoana I. Insa doar intre ghilimele.
Dupa ce am citit toate capitolele am observat ca nu prea inteleg multe. Sunt pasaje incoerente, ce reusesc sa te bage in ceata rau de tot. Mai ales la dialog, acolo cu adevarat m-am pierdut, nici nu mai stiam cine e cine si ce face... Un sfat: iti sugerez ca inainte de a incepe un fic sa scrii separat pe un caiet sau intr-o fila word, pe scurt miezul povestii plus personajele si cateva date importante, de la varsta la personalitate si legaturile lor ceilalti. E cam musai, fiindca asa nu ai cum sa te incurci pe parcursul povestii. Asta se aplica la inceputul, partea a doua - inainte de a incepe un capitol, gandeste bine ideia principala si ideile secundare (plus actiunea si dialogul in mare parte). Asta te ajuta sa ai un fir narativ bine stabilit pe care sa il urmezi si sa nu scrii anapoda. E ceva ajutator care se contempleaza in imaginatie. Pune accent si pe asta.
Acum o sa iau trei elemente esentiale care alcatuiesc si dau viata textului. Desigur stiu ca esti incepatoare, insa acum acumulez aici, ca pe urmatoarele capitole sa comentez mai simplu.
Descrierea la tine cam lipseste, chiar foarte mult. Trebuie sa pui mare accent pe ea, fiindca prin acest mijloc poti sa detaliezi si sa oferi volum povestii, personajelor. Care este treaba cu accentul - cel mai bun exemplu este acesta - cele sase randuri din primul capitol - ai spus ce s-a petrecut, cum Allan a ajuns orfan, insa nu acolo ai pus punctul pe i (adica accent), ci mai mult pe cum arata noua sa camera. Sa stii nu lucrurile acestea conteaza cu adevarat. Nu spun ca nu trebuie sa ne prezinti si cadrul si locul inconjurator, dar in primul rand: din moment ce incepi cu tragicul accident si incendiu, vrei sa dai impact si sa atingi sufletul scriitorului. Plus sa evidentiezi nenorocirea, deci descrii si oferi mai multe detalii legate de acel incident care l-a marcat pe personaj. Iar in al doilea rand descrierea obiectelor din camera chiar nu transmit nimic, e ceva anost. Sunt sigura ca stii pasajele importante din fic, clar, asa ca pune pe ele accent si pe trairile si sentimentele lui Allan, deoarece ele conteaza cel mai mult. Iar descrierea cadrului, fa-l atunci cand este cu greutate, cand cu adevarat trebuie sa-l creionezi.
Actiunea e simpla, prea simpla. Adica nu chiar, ai idei bune sa stii si te apreciez pentru asta, insa trebuie sa le pui in evidenta. Cum? Prin descriere. Acum, la actiune vorbim de dinamica. Incearca sa abordezi, fiindca observ ca incepe sa prinda scantei povestea, idei mai interesante mai cu impact.
Insa in primul rand incearca sa nu mai grabesti ritmul desfasurari povestii. Este important sa capturezi fiecare moment intr-un cadru interesant care sa iti ramana intiparit in cap. Si poti sa o faci foarte usor, daca nu te repezi si nu sari asa de super-sonic de la o idee secundara la alta. Plus incearca sa duci la final unele idei, fiindca anumite pasaje pareau incheiate cand nu trebuie.
Dialogul la dialog trebuie impact. Desigur esti pe la inceput, incearca in primul rand sa transformi majoritatea vorbiri directe in vorbire indirecta, fiindca este necesar sa te lungesti cu replici seci. Sfat: gandeste bine replicile, aplicale atunci cand personajele au ceva important de spus.

O sa inchei aici fiindca am cel mai lung comentariu, pare un capitol... Sa stii ca imi place idee si chiar ai potential, ai idei dragute. Trebuie doar sa fii mai atenta, sa corectezi capitolele inainte de a le posta si sa lasi un spatiu dupa punct. (asta am uitat sa spun) Plus eu nu am venit aici sa te arat cu degetul, stiu cum este sa fii pe la inceput si sper ca te-am ajutat cumva. Succes cu nextul, sper sa il aduci curand. *hug*

#9
Imi place capitolul dar totusi himera are dreptate. Descrierea iti lipseste (mai ales descrierea sentimentelor personajelor), cam incerci sa grabesti actiunea(sau asa mi se pare mie) si cu dialogul schimba ceva. Ai detaliile la himera. Nu vreau sa apar atot-stiutoare din moment ce nu am facut si nu am mai comentat la un fic, dar mi-am spus parerea mea.

#10
Te rog pune continuarea(apropo eu sunt Iulika)cum am spus si in PM imi place acest fic si te rog nu uita de el!




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)