Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Printesa lebedelor

#11
Buna! Am citit si eu ficul tau si imi place la nebunie. Descri foarte bine sentimentele personajelor. Naratiunea e minunata si dialogul nu e sec. Imi [place foarte mult ficul tau! Ai un fel aparte de a scrie si asta face ficul special. Greseli de tastare chiar nu ai in nici un capitol.
Abea astept nextuuu! Chu and gambate.

#12
12:Formation

‘Lucia , coboara o data de pe scaunul ala si haide la masa’ spuse Touji iesind pe veranda si strigand-o pentru a 4a oara consecutiv pe fiica sa.
Lucia isi scosese un scaun de bucatarie afara in curte si de cateva ore facea plie-uri ,attitude si battement-uri pentru sporirea balansului si a miscarii bine efectuate.Erau miscari de baza care trebuiau exersate constant,fie ca stia coregrafia fie ca nu.De asemenea trebuia sa se gandeasca la miscarile ce vor fi executate si mai rau decat toate era ca trebuia sa exerseze pas-de-deux, o experienta noua pentru ea,fiind singurul lucru pe care nu l-a facut niciodata.
Maine aveau sa mearga la Saiki acasa,spre neplacerea lui Lucia.Erau sanse mari ca fratele lui sa fie acolo,ceea ce avea sa fie motiv de stres pentru ea,caci de fiecare data cand la ore executa o miscare in fata celorlalti el era primul care o critica.
‘Laila,tu cum te descurci cu balansul?’ o intreba ea prin telefon pe prietena ei.
‘Uhm..pai,ok,cred.Nu ma descurc prea bine la arabesque insa in rest e ok.De ce?Nu-mi spune ca ai emotii.’
‘Normal ca am.Poate ca e o prestatie intr-un parc,insa..aoleu.Abia acum mi-am amintit,cum ramane cu politia.Inca n-am rezolvat...’
‘No problem.Saiki a aranjat deja tot.N-o sa ne deranjeze nimeni,din contra,a folosit pretextul cum ca ar fi ceva realizat de academie si a obtinut suportul lor in caz ca se intampla ceva.’ Explica ea mandra.
‘O fi in regula?Nu l-ar deranja pe tatal lor daca se folosesc de numele sau ca sa....’
‘Tatal lor e cel care a vorbit cu politia.’ Chicoteste Laila.
Lucia incepea sa creada ca fie e un plan diabolic la mijloc fie ca are noroc prea mult.Oare familia Kiseki era atat de treaba?Sau o faceau fiindca stiau ca e fiica lui Liza?Comparand cele doua alternative Lucia aproape instantaneu hotarase ca a doua varianta era cea probabila.Singurul mod pentru care o ajutau era fiindca o admirasera pe mama ei , nu pe ea.Sentimentul de furie amestecata cu neputinta o acaparase dintr-o data.Intr-o anume masura umbra mamei ei mereu o acoperea si desi vroia sa straluceasca la fel de mult ca ea comparatia zilnica pe care oamenii o faceau intre ea si Chimistu Liza devenise exasperanta,motiv pentru care Lucia hotarase sa-si ascunda adevarata identitate.
Dar deja era prea tarziu sa dea inapoi.Va face lucrurile cum va putea ea ,sperand ca intr-o zi numele Chimitsu Lucia nu va fi adus in discutie dupa numele Chimitsu Liza.
A doua zi de dimineata la 10 fix intra pe portile vilei Kiseki.
Spre dezamagirea lui Laila,aceasta a trebuit s-o insoteasca pe Marie pana la vila lui Saiki fiindca aceasta nu stia drumul,iar din moment ce Lucia venea din directia opusa nu avea cum sa le insoteasca.Lucia reusi sa gaseasca drumul ,desi locul ii dadea un sentiment de groaza ,amintindu-si de cele petrecute nu cu mult timp in urma aici.
Dupa ce isi lasa bicicleta langa usa,batu usor in aceasta.Astepta rabdatoare insa nimeni nu raspunse.Batu din nou , de data aceasta un pic mai tare:nimic. Lucia isi arunca privirea prin geam incercand sa identifice vreo forma umana ca sa fie sigura ca macar era cineva acasa.Geamul era aburit deci nu putea sa distinga obiectele statice de cele mobile.Totusi,Saiki ii spusese ca la 10 putea sa vina,deci ce s-o fi intamplat?Desi avu o tragere de inima ,in cele din urma suna la usa.Cu un zgomot usa cea mare se deschise.Yuki statea in prag cu un halat de baie si cu parul ud si ciufulit,avand o privire iritata.
Tanara nu se astepta sa dea de el si ramase un pic socata de aparitia brusca a lui Yuki,cat si de ‘ipostaza ‘acestuia .
‘Uhm...uhm..buna dim..’ incepe ea insa tanarul o intrerupe.
‘Saiki nu e aici,pleaca.’ Zice el repede si ii tranteste usa in fata cu forta , coditele ei buclate fluturand pentru o secunda de la izbirea violenta a usii.Ramase cu ochii atintiti spre usa incercand sa se dezmeticeasca si sa priceapa ce se intamplase.
Usa se deschise iar.De data asta Saiki statea in prag cu un chip umil si compatimitor.
‘Lucia-san,imi cer scuze pentru ce a zis fratele meu,te rog pofteste’
Cand Lucia intra in sfarsit inauntru Laila il ciondanea pe Yuki.
‘Ai tupeu ,stii?Cum sa-i inchizi usa asa in fata?’ sare ea revoltata.Yuki isi roti ochii prin incapere exasperat si nu raspunse.
‘Nu conteaza, Laila.’ Zice Lucia scurt .Ar fi trebuit sa se astepte de la ceva de genul din partea lui.
Dupa ce Lucia fusese condusa in sufragerie unde Marie o astepta pe ea si Laila destul de emotionata ,probabil de grandoarea locuintei , cei 4 se asezara pe doua canapele distincte si incepura sa discute.
‘Deci,Lucia,cum merge cu coregrafia?’ intreba Saiki .Lucia se incorda cand auzi intrebarea insa isi scoase un caiet din rucsac si il privi cateva secunde nesigura.
‘Am cazut de acord cu fetele ca vom face doar anumite portiuni din piesa originala , fiindca nu avem oamenii necesari.’ Spune ea cu jumatate de gura.’Ideea este ca momentele cele mai importante vor fi solo-urile si pas-de-deux.Dar pentru ca Laila totusi e fata ,desi tine locul unui danseur , va trebui la pas-de-deux-ul ei si al lui Marie sa punem accent mai mult pe tehnica si miscari care pot fi executate in uniune de doua persoane,fara ridicari sau prinderi.’
‘N-as avea muschi s-o ridic pe Marie oricum.’ Marturiseste Laila.Marie arunca o privire cam usturatoare spre ea.
‘Iar la mine,ei bine ,problema mea este balansul.Nu il stapanesc foarte bine , si sariturile sunt cam mecanice si....’
‘Lucia , nu are rost sa vorbim de ce nu putem face.De aceea suntem aici,ca sa exersam.’ O intrerupse Saiki pe un ton bland si incurajator.
‘As vrea sa exersez pas-de-deux-ul .’ marturiseste si Marie.Toti incuviintara ca era cel mai dificil lucru .
Se parea ca Laila avea destul de multa experienta cu pas-de-deux-ul,caci Marie care nu stia exact cum anume se desfasura a primit indicatii destul de bune.La intrebarea Luciei adresata Lailei , cum a invatat pas-de-deux? Laila a raspuns simplu ca exersa cand era mica cu Saiki.Lucia ranji din coltul gurii.
‘Lucia,ce spui sa incepem cu miscari simple?’ intreba Saiki dupa ce tanara isi puse pantofiorii in picioare.Fata incuviinta si dadura drumul la muzica unde avea loc pas-de-deux-ul fetei sarace si a printului.
Pentru Lucia miscarile au decurs destul de bine ,insa nu stia cum se vede de la exterior,totusi,cand veni momentul ca Saiki sa o ridice in timp ce facea un attitude mai simplu ceva se intampla .Incerca sa o ridice insa exact atunci se impletici si cazu la pamant.
‘AH,imi cer scuze.Inca o data’ spune ea cam rusinata incercand sa nu dea atentie situatiei.Aceeasi problema aparu si a doua si a treia oara.Nu avea sens,era doar o ridicare simpla.Oare fiindca nu era obisnuita?
‘Ar trebui sa te relaxezi.Pari incordata.’ Sugereaza Saiki.
‘Dar sunt relaxata.’ Marturiseste Lucia mirata.
‘Nu prea pare,miscarile tale sunt greoaie si par foarte mecanice si nenaturale.’ Dupa acele cuvinte Lucia iesi din sala de dans cu pretextul ca trebuia sa mearga la toaleta,insa in realitate vroia sa ia o gura de aer si sa se gandeasca la ce s-a intamplat.O astfel de greseala elementara n-ar trebui sa fie.
[Imagine: haruhisuzumiya7.jpg]

Power of haruhism just knocked Kyon down :bv:

[Imagine: chibi_41.gif]
melli-chan, chibi-ul lui goddess

#13
Buna, am citit si eu ficul tau si imi place la nebunie! Ma enervea za Yuki ca se poarta asa urat cu Lucia!
Descrierea este imbinata perfect cu dialogul si naratiunea! Greseli de tastare nu ai avut in acest capitol, defapt, n-ai avut in nici un capitol!
Nu pot sa cred ca Lucia e balerina la cat de impiedicata e:))
Dar la final toti o sa vada ce poate sa faca si o va intrece pe mama sa! Cel putin asa cred eu!
Sper sa pui cat mai repede continuarea si sa nu ne tii in suspans prea mult!
Gambate&Kissu! Bye!:x

#14
13:Comment se fait an pas de deux

‘Ce se intampla cu mine?’ se intreba ea stand pe marginea scarilor de la intrare.Intr-adevar,era prima data cand facea un pas-de-deux veritabil insa o ridicare n-ar trebui sa-i puna probleme.
‘Ce naiba faci aici?’ vocea lui Yuki suna deodata in spatele ei facand-o sa tresara.Purta niste blugi cu multe buzunare si o jacheta din piele , identica cu cele pe care le poarta motociclistii.In mana avea o casca,dovada ca intr-adevar urma sa plece cu o motocicleta.
‘Esti surda?Da-te din mijlocul drumului!Oamenii mai trec pe aici , stii?’ spune el glacial.Lucia se ridica si facu cativa pasi intr-o parte.Dupa ce Yuki trecu de ea se aseza din nou pe scari punandu-si mana dreapta la falca si sprijinindu-si cotul de genunchi.
‘Ce-i cu fata aia lunga de mamut?’ intreba el in timp ce-si cauta ceva prin jacheta.Lucia se incrunta.Nu plecase deja?
‘Nu-i treaba ta.’ Raspunde ea taios.
‘Sigur ca nu.Nici n-as vrea sa fie....’ marturiseste el.Lucia vroia sa-l arunce in strada dar stia ca e casa lui deci nu putea face asa ceva .Desi vroia asta si desi nu dorea sa-i spuna nimic , marturisi adevarul inainte sa-si dea seama.
‘E prima data cand exersez un pas-de-deux cu cineva pentru o piesa si nu ma descurc deloc.Miscarile imi sunt lente,greoaie si nu pot sa fac nici un mic attitude in timp ce sunt ridicata.’ Spune ea dintr-o suflare nevenindu-i sa creada ca zicea asa ceva unei persoane ca Yuki.Defapt era o logica in fapta ei-Yuki era cel mai bun in clasa,si inca il admira pentru prestatia sa cand venea vorba de pas-de-deux,deci spera ca poate ii va oferi un sfat,ceea ce e ridicol fiindca e Yuki.
‘Inca un motiv pentru care nu-mi vine sa cred ca esti fiica lui Chimitsu Liza’ admite el pe un ton destul de obisnuit de parca ar fi fost cel mai normal si evident lucru de pe planeta.
‘Ce legatura are pas-de-deux-ul meu cu mama mea!?’ intreaba Lucia pe un ton mai ridicat decat si-ar fi dorit sa sune.Deja stia raspunsul intrebarii ei insa tot se simtea fortata sa o zica incaodata si-ncodata: nu era mama ei,deci o irita cand oamenii o comparau cu ea,adesea in sens negativ.
‘Evident,problema ta nu este in tehnica’ zice deodata Yuki .Lucia isi ridica privirea confuza.’Te-am urmarit,la fel ca si ceilalti,inca de la auditie...si sa stii ca imi amintesc de tine din anul precedent.’ Continua el.
‘Adica ma stiai de dinainte?’ intreaba Lucia mirata.
‘Invatam in aceeasi academie totusi,plus ca oricat de orb ai fii , pe fata care incearca sa falsifice o cerere pentru a intra in grupul de balet o tii minte cu siguranta.’ Explica Yuki la fel de normal de parca ar zice cum si-a petrecut ziua .Lucia se rusina la auzul acelor cuvinte.Yuki isi puse casca de motocicleta pe un dulapior ,isi scoase geaca ramanand intr-un maieu negru si fara sa o avertizeze in vreun fel pe Lucia , o apuca de mana dreapta si o trase in sus intorcand-o cu spatele la el.Lucia incremeni.
‘Cum ziceam..problema ta nu tine neaparat de tehnica.’ Repeta el destul de serios.Lucia incerca sa fie atenta la ce zicea insa faptul ca era tinuta atat de aproape de el , cu forta, o speria,amintindu-si de asemenea si de noaptea petrecuta aici cand Shito incerca sa profite de ea.
‘A..atunci de ce tine?’ intreba ea cat putea de calm insa vocea ii tremura .
‘De personalitatea ta.Esti inhibata.’
‘Poftim!?’ sare Lucia socata.’Nu sunt deloc inhibata,mai ales cand vine vorba de balet’ se apara ea iritata.
‘Poate fi inconstient,sau nu.Explica-mi atunci de ce toate miscarile pe care le faci iti ies prost,atata timp cat stii tehnica?’ intreaba el la fel de relaxat, in ciuda agitatiei Luciei.
‘Sa stiu tehnica nu inseamna ca pot s-o aplic.Aici intervine talentul...’ raspunde tanara.
‘Talentul se invata chibi-chan si daca asta era explicatia,atunci ce s-a intamplat la auditie contrariaza asta.’ Continua el.’La auditie,desi miscarile tale au fost mai neexperimentate,nu erau deloc mecanice si superficiale.’
‘Serios?’ intreaba fata mirata.Intr-adevar , nu putea sa stie exact cum se vedea din exterior,din punctul ei de vedere se comportase la fel , insa ceva probabil a observat Yuki.O fi badaran dar cand vine vorba de balet are ochi buni.
El o apuca un pic mai strans de umeri si o trase si mai aproape lipind-o de pieptul sau .
‘Serios.Dupa acel moment naturaletea a disparut aproape complet din miscarile tale’ ii sopteste el la ureche zburlindu-i pielea de pe ea.Cumva incerca sa-i spuna ca a fost intimidata de reactiile celorlalti si asta i-a afectat prestatiile viitoare?
‘Naturaletea miscarilor este cel mai important in balet..’ adauga Yuki si forta mainilor sale ,care cu cateva momente in urma ii tineau bratele intepenite , se mai miscora .In timp ce vorbea mainile sale coborara usor de la umerii ei pana la cot .
‘Ca sa faci orice miscare bine,trebuie intai sa ai naturalete,iar ca sa ai naturalete,trebuie sa scapi de inhibitii.’ Continua el .Lucia incepu sa inghita in sec.Ce facea Saiki,Laila sau Marie...sau cineva?Chiar nu venea nimeni?Incepea sa i se faca frica si-si aminti de momentul dintre el si Karen din clasa goala iar apoi isi reaminti de Shito.De mica a avut o mare problema in faptul ca intr-un moment de frica sau spaima ramanea nemiscata,incapabila sa se apere,lucru care reprezenta un avantaj periculos pentru cei care se luau de ea.
Yuki isi cobora mai departe de cot mana si ajunse pana in palma ei.Ii ridica mana dreapta deasupra capului impreuna cu a sa si pe cea stanga o duse la nivelul pieptului sau.
‘Arata-mi ce poti ,chibi-chan’
Vroia cumva sa danseze?Lucia ramase uimita si il privi cu coada ochiului.
Yuki nu repeta intrebarea dar ii arunca o privire rece care aproape striga treci-la-treaba.
Lucia trase are in piept si se ridica pe varfuri.Nici nu stia ce vroia sa faca.Ce pasi?Nu aveau nici muzica....ce avea in cap Yuki?
Deodata el o apuca cu mana dreapta de talie si cu cea stanga inca ii tinea mana mica in palma.Incepu sa faca pasi mici intr-o parte ,lasandu-i timp Luciei sa se adapteze directiei si sa nu-si piarda echilibrul.Fata il urma la inceput mirata si confuza iar mai apoi complet fermecata de miscarile sale naturale si de trasaturile fine ale fetei sale cand isi shimba chipul dintr-unul rece si dur intr-unul cald si bland.
Dupa cativa pasi de *adagio, Yuki o sprijini pentru o mica pirueta .Lucia nu a mai avut nevoie de muzica, miscarile ei parca veneau de la sine,urmandu-le pe ale lui Yuki.Pirueta se transforma intr-un arabesque mic, urmat apoi de o alta pirueta.
‘Vreau un attitude cat mai larg’ zice el deodata si Lucia isi ridica piciorul stang cat mai mult in timp ce cel drept urca en pointe, mainile fiind usor ridicate deasupra capului.Inchise ochii,amintindu-si de o scena a pas-de-deux-ului rafinat si dulce al mamei ei.Cand realiza unde era mainile lui Yuki erau bine stranse in jurul taliei ei mici ,tinand-o suspendata in aer fara nicio problema.
[Imagine: haruhisuzumiya7.jpg]

Power of haruhism just knocked Kyon down :bv:

[Imagine: chibi_41.gif]
melli-chan, chibi-ul lui goddess

#15
14:Amis

O facuse.Reusise si nu-i venea sa creada.Facuse un pas-de-deux , iar de data aceasta atat piruetele cat si ridicatul si sprijinitul ii iesisera foarte bine.Nu stia cum se vedea din afara insa avand in vedere ca nu se impiedicase sau alte alea , era clar ca facuse mai bine.De asemenea nu-i venea sa creada ca cel cu care o facuse a fost Yuki.Oare experienta lui si increderea pe care o emana a fost ce a sustinut-o moral pe Lucia?
Yuki o lasa usor jos.Tanara fata nu stia ce sa zica ,faptul ca reusise sa faca acest lucru fara sa se impiedice inca era un mare soc.
‘Pai...cel putin miscarile au fost naturale.’ Zice el.
‘Eu...adica..cum ai facut asta?’ intreba ea un pic cam balbaita si staruitoare.Yuki incepu sa-si puna geaca inapoi pe el.
‘N-am facut nimic.Dar daca continui sa te lasi influentata de ce zic altii,atunci n-o sa ajungi nicaieri.Nimanui nu-i place o copie nepersonalizata’
‘Lucia.Lucia!Te-am cautat peste tot,unde ai disparut?Credeam ca ai cazut in WC sau ceva’ se aude deodata vocea Lailei cam ingrijorata.Aceasta apare de dupa un colt grabita.
‘Ce faci aici?’ intreba ea dupa ce se opri langa prietena ei si arunca o privire mirata spre Yuki.Lucia ii arunca si ea o privire scurta din coada ochiului tanarului , ingrijorata de ce avea sa zica.
‘Laila,spune-i lui frate-miu ca plec cu motocicleta si sa nu ma astepte diseara ‘ zice Yuki si iese pe usa.Lucia expira usurata.
Gandul ii statea doar acolo.La acel moment,la acel pas-de-deux mirific.Acum , cand mintea ii era limpede , realiza defapt ca tot timpul dansului privirea ei il urmarise pe Yuki si miscarile sale .Nu facuse decat sa-l urmeze.Isi merita intr-adevar reputatia , un danseur mai impresionant nu vazuse nici macar alaturi de mama ei.Pur si simplu ramase vrajita de suavitatea si unduitoarele sale miscari.
Restul zilei trecu repede,Laila,Saiki si Marie ramanand socati de faptul ca Lucia reusise sa faca pas-de-deux-ul fara sa se impiedice sau sa provoace un accident.
‘Laila,scuze dar,ai putea sa ramai putin sa ma ajuti cu tema la engleza?’ intreba Saiki la sfarsitul zilei .Soarele mai avea putin si apunea.
Laila se uita spre Lucia asteptand sa auda parerea prietenei ei.
‘E ok, oricum am venit cu bicicleta.Haide Marie,te conduc pana la autobuz’ spune ea si cele doua fete isi iau la revedere si pleaca.Laila ii povestise Luciei despre cat de slab era Saiki cand venea vorba de engleza si de faptul ca uneori il medita, asa ca tanara cu codite buclate accepta fara niciun resentiment sa nu fie insotita de prietena ei in seara aceasta.

*
‘Mama,Lucia chiar a evoluat intr-o clipa’ spuse Saiki intinzandu-se un pic , cam obosit .
‘Da,cred ca acea calatorie la WC a ajutat-o mult’ chicoti Laila in timp ce deschise cartea de engleza la lectia 12.’Zimi ce nu stii?’ intreba ea luand creionul in mana.
‘Timpurile verbelor.’ Bombane el.
‘Ti-am zis de mii de ori sa le repeti.’ Il mustra ea si apoi ofta si incepu sa-i explice din nou.Saiki nu pricepea nimic din ce spunea si tot gresit le lua.Se parea ca oricat de talentat ar fi limbile straine nu erau punctul lui forte .Desi aceasta era situatia ,Laila era incantata de momentele petrecute cu el , la fel si Saiki.
‘Mi-e foame.Vrei sa mananci si tu ceva?’ intreba Saiki intr-un final dupa ce matele sale incepura sa ghiortaie zgomotos.Laila se uita la ceas.Timpul parca zbura.Era 8 PM.
‘Frate,e tarziu!’ exclama ea uimita dar apoi si matele ei incep sa scoata sunete ciudate.
Saiki o convinse sa il insoteasca la bucatarie pentru cina , in ciuda protestelor fetei.Imediat ce sandwich-urile fusesera puse in fata ei Laila le infuleca instantaneu , dupa care isi ceruse scuze pentru nepolitetea ei si mai ceru inca o portie spre disperarea bucataresei.
‘Ai acelasi apetit pe care il aveai cand erai mica’ spune Saiki mirat , vazand-o cum mananca.
‘Mdce....ishpra gursa?’ spune ea cu mancarea in gura iar Saiki nu pricepe o vorba.
‘Am zis...da’ ce, is prea grasa?’ repeta ea dupa ce inghite si ultima bucata.
‘N-am zis asta’ chicoteste Saiki.
‘Ba da,crezi ca sunt grasa’ insista ea incruntandu-se.Asta sa-i fie invatatura de minte lui Saiki si oricarui alt barbat de pe planeta: niciodata sa nu pui , cand vorbesti cu o fata, in propozitie cuvantul ‘mancare’ alaturi de ea.
Saiki ofta.’De unde stii asta?’
‘Pentru ca stiu.Acum doua zile cand m-am cantarit acul a sarit foarte repede .’ explica ea.
‘Asa sare mereu cand te urci prima data pe el,nu conteaza cine esti.’ Insista Saiki.’Uite,o sa-ti dovedesc’ adauga si se ridica de la masa tragand-o dupa el de mana si pe Laila.Dupa ce Laila se indrepta si ramase in picioare Saiki o apuca de solduri si o ridica cat de sus reusi.
‘Ce naiba faci!?’ intreba ea socata.
‘Vezi?Usoara ca un fulg...nici nu transpir, asa ca n-am de ce sa te mint’ concluzioneaza el si amandoi incep sa rada.
La scurt timp Laila pleca spre casa,dar nu oricum ,ci condusa de Saiki.Tanarul n-avea inca permisul de conducere,insa insista sa o conduca pe bicicleta pana in fata portii pentru ca ii promisese tatalui acesteia ca avea sa aiba grija de ea din moment ce din cauza lui a intarziat.
‘Mersi pentru companie.’ Zice Laila cand ajunge in dreptul portii casei ei.
‘N-ai pentru ce,transmite-i salutari familiei tale’ spune tanarul zambind.
‘Ne vedem luni,nu uita sa repeti la engleza,avem test’ explica Laila amenintator.Saiki se stramba,evident nu-i placea ideea sa repete.
‘Laila-neechan a fost la intalnire!V-ati sarutat?’ intreba surioara mai mica a fetei.Kinomoto Mei avea 12 ani , un par la fel de roscat ca al surorii ei dar ochi verzi mosteniti de la tatal lor. Spre deosebire de sora ei , Mei avea parul impletit.
‘Dute si sari de la balcon!’ o ameninta Laila iritata.’De unde naiba stii tu de d-astea?’ adauga ea socata.Mei arunca o privire scurta spre tatal ei.Barbatul citea ziarul si cand Laila se uita la el incruntata isi ascunse capul bine in spatele ziarului.
[Imagine: haruhisuzumiya7.jpg]

Power of haruhism just knocked Kyon down :bv:

[Imagine: chibi_41.gif]
melli-chan, chibi-ul lui goddess

#16
well..desi nu prea s-a comentat sper ca macar cnv sa-l citeasca..xD..sorry for the wait and here's ch 15..omataseshimashita *bows head*

15:Premiere etape

A doua zi Lucia pleca sa faca cumparaturile in timp ce tatal ei facea curat in casa.De data asta nu lua bicicleta si decise sa mearga la pas pana la supermarket.Cand usile automate se deschisera fata lua un cos si se indrepta spre raionul de fructe si legume si acolo o zari pe Laila analizand un pomelo pe toate partile.Cele doua prietene se salutara si hotarasera sa-si faca cumparaturile impreuna.
‘Wow Lucia tu esti buna la gatit.Eu una nici n-am voie sa ma apropii de bucatarie.’ Marturiseste Laila in timp ce cele doua fete mergeau pe o alee de-a lungul oceanului.Luna Mai anunta o vreme destul de calduroasa si o atmosfera revigoranta care energiza practic toate vietatile.Atat Lucia cat si Laila adorau mirosul parfumat de flori adus de briza usoara a oceanului.
Desi casa Lailei era pe partea cealalta a dealului in timp ce a Luciei era destul de aproape de varf cele doua parcurgeau drumul impreuna adesea.Erau aproape de casa Luciei cand o figura cunoscuta isi facu aparitia de pe o alta alee care urca intr-o alta directie spre acelasi varf de deal.Marie avea in mana un buchet de flori ,purta o palarie din paie care o proteja de razele soarelui si mergea incet.
‘Oh,Marie,mai sa nu te recunosc.!’ Exclama Laila uitandu-se pe sub palaria ei care ii acoperea fata.
‘Ce faceti aici?’ intreba Marie mirata de coincidenta.Lucia si Laila ridicara la unison pungile de cumparaturi.
‘Tu unde mergi?’ intreba Lucia curioasa uitandu-se la buchetul de flori.Oare mergea la cimitir sau ceva?
‘La mama,la spital.’ Spune ea cu jumatate de gura.Lucia si Laila isi aruncara o privire scurta si cam compatimitoare.
‘Te deranjeaza daca te insotim?’ intreba fata cu par buclat deodata.Marie se uita la amandoua uimita.Astepta ca macar Laila sa zica ceva rau insa fata parea sa intrebe acelasi lucru din priviri.
‘Uhm..n..nu,daca e ok cu voi’ raspunde ea in cele din urma.
Fiindca deja parcursera un drum lung pe jos si erau obosite,Lucia si Laila cazusera de acord sa ia un taxi.Spitalul era in oras si era ceva de mers.Era o cladire inalta si moderna.Marie le conduse pana in camera unde o femeie statea pe un pat, langa ea fiind un barbat care dormea destul de profund dar incomod.
Femeia avea trasaturi frumoase insa era foarte palida .Era tinuta pe perfuzii si parea sa fie cufundata intr-un somn adanc.
‘El e tatal meu,a venit aseara direct de la serviciu aici.’explica Marie si lua o vaza cu flori dupa care se duse la chiuveta , varsa apa statuta si o inlocui cu alta proaspata.
‘Ea e mama ta,deci.’ Realiza Lucia privind-o pe femeia adormita.
‘Da.’ Incuviinteaza Marie si pune florile cumparate in vaza.’Are probleme cu inima .’ adauga ea.Lucia si Laila isi aruncara o privire scurta.Lucia se intrista realizand defapt cat de grava e situatia,iar Laila se intrista si mai tare,pe langa mila in inima ei se accentua si sentimentul de vina pentru ca fusese sceptica in legatura cu afirmatiile lui Marie.
*
‘Acum vreau mai mult ca oricand sa iasa bine spectacolul.’ Marturiseste Lucia prietenei ei cand au plecat inapoi cu taxi-ul spre casa.Laila incuviinta.
‘Stiu,ce zici sa imortalizam momentul?Facem rost de o camera si filmam piesa,pentru ca mama lui Marie sa poata s-o vada cand se trezeste.’ Sugereaza Laila mai animata putin.
‘Aduc eu camera,buna idee’ hotaraste Lucia.
Saptamana trecu foarte repede si week-end-ul urmator veni, o data cu el si mica piesa a fetelor.
‘Sincer,vreau doar ca mama sa imi vada prestatia,nu vreau sa ajung la nicio academie,doar sa o vad zambind’ recunoaste Marie incercand sa para cat de cat vesela,desi ochii ii sclipeau gata sa fie inundati de lacrimi.
‘De aceea o sa filmam tot.’ Explica Lucia ridicand camera la nivelul ochilor .
Toti patru erau gata.Casetofonul fusese asezat,la fel si boxele.Camera de filmat fusese sprijinita de un suport special si acum erau pregatiti sa inceapa.
‘Balet pe iarba,n-am mai auzit asa ceva’
‘Ce e asta?’
‘Cine le-a permis?’
Tot felul de cuvinte sceptice sau rautacioase se auzeau din dreptul oamenilor care fie treceau pe langa ei fie erau asezati pe banci.
*
‘Asculta printesa mea , daca te vei apuca vreodata sa dansezi, si daca vreodata cineva iti va critica miscarile,sa nu-ti pese.Tu dansezi pentru tine,pentru dragostea ta,pentru cei dragi tie,nu ca sa ajungi pe o scena internationala.Nu uita,scena poate lua infinite forme pentru o balerina.’
*
‘Marie,nu asculta ce spun.Primul pas e mereu foarte important,scena poate capata forme infinite,deci nu conteaza atata timp cat dai tot ce poti si o faci cu dragoste.’ O incurajeaza Lucia pe tanara fata.Marie se schimba instantaneu la fata si o raza de speranta ii straluci in ochi.Acum devenise hotarata.Poate ca cuvintele folosite nu erau decat o redare a vorbelor pline de talc a mamei ei , insa atata timp cat Lucia putea sa-si ajute prietenii cu vorbele acelea neoriginale ,ea era fericita.
Dansul incepu.Marie se ridica pe varfuri cu mainile arcuite usor.Postura ei era una dreapta si ferma.Dansa pentru mama ei.
[Imagine: haruhisuzumiya7.jpg]

Power of haruhism just knocked Kyon down :bv:

[Imagine: chibi_41.gif]
melli-chan, chibi-ul lui goddess

#17
Waaa! Fi sigura ca s citeste ficul...bene eu intr cam an paste si cand intru uit ce faceam..ma iau cu alt ceva
Sa vedem! Imi place sfatul mamei enorm, e bine gandit si e chiar bine ca ia in considerare astfel de lucruri.
Aaaa a dansat cu Yuki yeeeeee [Imagine: k1t5kw.gif] soo dam happy! Imi place ideile pe care le ai si cum se desfasoara actiunea si deabea astept sa vad cum va fi shoul...va fi Yuki acolo?????
Sper ca de nu......asta ii fac: [Imagine: 977fde.gif]
Goo Lucia!!!!! Ador Printesa Lebedelor!... eu sunt verisoara ei Printesa Impiedicatilor =))
[Imagine: 2e5s776.jpg]
Din focul iubirii adunam taciuni
Ce se nasc din incandescenta ploii de soare...
Unde-a ramas visul tainic de pe maini
Schitat de priviri cu-a lor patima-arzatoare?

[Imagine: k4fa84.jpg]
Noi suntem iluzii a ceea ce este muritor, iar scena este o iluzie a vieţii.
"El nu credea in nimic, cu exceptia viciului insasi si a unui zeu viu care exista pentru singurul scop de a face posibila satisfactia fata de rau."


[Imagine: chibi_2442.gif]
Emyleene, chibi-ul lui fake_fate

#18
16: Tout est bien qui finit bien ....ou pas ....
Solo-ul printesei trebuia sa-i evidentieze personalitatea prin miscarile realizate.Era o tanara crescuta printre bogatii , crescuta cu multa dragoste si grija,avand o eticheta desavarsita.Miscarile ei trebuiau sa fie usoare,delicate,suave ,prin ele sa para ca daca ai lua-o in brate s-ar frange trupul ei neatins de pacatele lumii.Era o fire linistita .
Din aceasta cauza arabesque si attitude nu aveau cum sa lipseasca din miscarile ei.Lucia ramase surprinsa de balansul ei ireprosabil.Marie avea un aspect demn si fragil , insa impunator si hotarat.Nu numai ca facea bine miscarile insa se vedea clar cat exersa asupra mimicii,intrandu-si in pielea printesei cu desavarsire.
Nu numai Lucia ramase surprinsa de talentul ei,insa si Laila si Saiki.
Incet incet privirile oamenilor care initial hotarasera sa ignore micul spectacol , tratandu-i ca pe niste cersetori , se intorceau si ramaneau fixate asupra balerinei.Multi din ei incepura sa se aseze pe banca si in curand pe jos sau pe un petic de iarba liber.
Lucia ,Laila si Saiki isi zambira unul altuia.
Venise momentul Luciei.Contrar printesei , personajul Luciei era o fata saraca,orfana de parinti,crescuta cu dispret de o femeie ingamfata si nemiloasa.Din aceasta cauza personajul ei era unul plin de viata,voios ,agitat si entuziast,iar asta trebuia sa se reflecte de asemenea in dansul Luciei.
Pentru aceasta allegro* era stilul care trebuia abordat de ea ,alaturi de ballon* , battement-uri in ritm rapid si multe jet-uri vioaie.
Inima ii batea sa-i sara din piept insa fata cu codite buclate inspira adanc si , trecand direct en pointe incepu cu cateva battement usoare in lateral si in fata , gesturile si mimica ei fiind pe masura voiciunii personajului. Apoi pasul allegro inceput cu un petit jet* si urmat de piruete incheiand cu un fouette in 3 rotiri care insa o cam dezechilibra.
Saiki paru sa observe mica ezitare.Lucia inca avea de lupta cu emotiile si cu lipsa de experienta,deci Saiki continua s-o incurajeze ,la fel si Laila si Marie.
‘Balansul nu e perfect,mai ales la fouette,insa compenseaza prin prezenta de spirit.’ Admite Saiki privind-o cu interes.Intr-adevar,Lucia nu se putea numi cea mai buna,nici macar pe aproape,insa ceea ce ea nu observa insa ceilalti da,si printre ei poate chiar Yuki,era faptul ca pasiunea cu care incerca sa faca pasii,fie ca-i ieseau fie ca nu , era una demna de o prima ballerina.
La pas de deux atat Lucia cat si Marie captasera atentia tuturor celor prezenti.Lucia reusise sa faca pasii asa cum si-i propusese in coregrafia realizata alaturi de Marie,Saiki si Laila.Cand Saiki o ridica simti cum greutatea ei parca se reduse de doua ori si ramase un pic socat , fara insa a lasa sa se vada acest lucru.Oare cum reusise asta?
Scena pas-de-deux-ului fetei sarace alaturi de print se incheia cu o ultima saritura, un grand jete , Saiki prinzand-o usor de talie si lasand-o incet pe spate intr-o miscare unduitoare.La finalul scenei capul Luciei si al lui Saiki se atinsera usor , sugerand ultima secventa a piesei unde cei doi amorezi se sarutau.Toti ramasera cu gura cascata.
‘Parca nici nu ma uit la balet,ci la o poveste care se deruleaza in fata mea!’ exclama Marie catre Laila privindu-i pe cei doi.Atat Saiki cat si Lucia isi intrasera atat de bine in pielea personajelor incat chiar pareau cei doi indragostiti din piesa.Laila la inceput fusese la fel de socata ca si Marie, insa la un moment dat chipul paru sa i se intristeze.

*
‘Ce noroc pe noi sa nimerim la asa ceva’ rase un barbat in varsta in timp ce se juca cu barba lui alba si cam lunga.
‘Intr-adevar,tata n-ai vrea sa mergem acasa?Deja e tarziu’ spuse barbatul mai rotunjor pe numele sau Tanaga Kiseki.
‘Ce!?Tu ma iei in parc si tot tu nu ma lasi sa-ti vad studentele pretioase?’ sari Shun Kiseki revoltat dand cu bastonul in podeaua masinii.
‘Tata,nu au rochite scurte asa ca n-ai ce sa vezi’ spuse omul exasperat.
‘Prostii,de parca ma uit dupa rochite scurte,uiti cine a infiintat academia asta?’ intreba batranul revoltat.
‘Tu.....fiindca erai indragostit lulea de mama si cand te-a rugat sa faci ceva bun cu banii aia ai zis sa faci ceva pentru ea’
Shun Kiseki isi inchise gura simtindu-se cu musca pe caciula.Inainte sa-si cunoasca sotia nu avea nicio pasiune pentru balet,doar pentru afaceri,datorita ei insa a reusit sa le imbine pe cele doua,iar acum fiul sau a mostenit munca si fii sai la randul lor o vor mosteni.

*
‘Ati fost toate extraordinare’ zise Saiki catre cele trei fete .Lucia zambi , Marie se inrosi si Laila stranse pumnul zicand:
‘Normal,doar am exersat’
‘Camera a filmat tot’ confirma Laila in timp ce ii dadu Luciei camera in mana ca sa o puna in geanta ei.
‘Acum ai ce sa-i arati mamei tale’ spuse Lucia zambind si oferindu-i caseta cu inregistrarea.Marie se fastaci inainte de a lua obiectul.
‘De ce ai facut toate astea?’ intreba ea in cele din urma.
‘Pentru ca am vrut’ explica tanara inca o data.
‘Marie,ma intrebam daca n-ai putea sa imi imprumuti caseta aia cateva zile’ interveni Saiki deodata.
‘Pentru ce?’ intreba Laila mirata.Lucia si Marie pareau sa intrebe acelasi lucru din priviri.
‘Vreau sa vad ce parere are tata despre asta,si cu putin noroc, ai locul asigurat peste 3 ani la Academie’
Marie facu ochii cat cepele socata peste masura.Lucia si Laila se privira una pe alta si apoi ranjira multumite.
‘Dar n-am bani sa platesc!’ zice Marie inca uimita .
‘Orice Academie are locuri speciale si cred ca tu ti-ai castigat acest drept’ insista Saiki zambind bland.
Privindu-l cum vorbea si cum se comporta Lucia nu putea sa nu se gandeasca ca urmatorul mostenitor al afacerii familiei, viitorul director al academiei , va fi Saiki.
Stomacul Lailei intrerupse momentul cu un ghiortait tipic ei.
‘Hopa....scuze’ spune ea repede si roseste.
Primul spectacol al Luciei,primul spectacol adevarat.
‘Mama,primul meu spectacol,pe o scena a naturii.’ Isi spune ea privind cerul senin,insa linistea aceea nu avea cum sa dureze mult,caci ‘Spargatorul de Nuci ‘ va avea loc foarte curand pe scena Academiei.

*Allegro – variatie de dans caracterizata prin miscari intr-un tempo rapid ce consista in principal din sarituri
*ballon – a topai,un mod prin care balerina isi arata capacitatea de a realiza miscari usoare.Pune accent pe calitate si nu pe inaltimea sariturii.
[Imagine: haruhisuzumiya7.jpg]

Power of haruhism just knocked Kyon down :bv:

[Imagine: chibi_41.gif]
melli-chan, chibi-ul lui goddess

#19
Wow, imi place foarte mult ficul tau! CAt ma bucur ca Lucia a reusit sa faca Pas-de deux
Cred ca Laila e geloasa pe Lucia din cauza lui Saiki.
Descrierea a fost minunata.
Dialogulo foarte bun.
Naratiunea a fost minunata!
Abea astept continuarea si sper sa o pui cat mai repede...Bye

#20
17: Explosion

Mai erau doar 2 saptamani pana la primul spectacol in cadrul Academiei.In mod normal un spectacol nu ar insemna mare lucru insa in cadrul Academiei Kiseki pentru Balet si Dansuri un spectacol insemna totul.Academia castigase in timp un prestigiu international,iar spectacolele realizate de studenti vor fi observate cu siguranta de cineva important din tara avand in vedere ca academia nu numai ca pregatea studenti pentru acest domeniu dar ii si lansa.Lucia avea sentimentul,la fel ca si ceilalti din trupa , ca emotia o resimteau ei cel mai tare si ca daca vor strica piesa in vreun fel ei vor avea probleme .Totusi,nu statea treaba chiar asa.
Lucia intra in sala de dans cu rucsacelul in mana intr-o sambata dimineata.Inafara de ea mai erau in sala doar Karen,Saiki,Laila,Yuki si profesorul.
‘Cum de te-ai trezit asa de dimineata?’ ii sopti Laila mirata.
‘Am zis ca nu mai avem mult timp la dispozitie si am venit sa exersez’ marturisi ea , insa defapt motivul pentru care venise era altul.Sa joci o zana in corpul de balet nu era de o mare importanta,mai ales ca va dansa majoritatea timpului in spatele personajelor principale, totusi,Lucia avea o serie de miscari care trebuiau exersate si pe care vroia sa le faca la perfectie .Pe langa piruete,jet-uri ,*adagio , *allegro si miscari de brate ,in acompaniament Lucia trebuia sa realizeze si *ballon , *Battement sau *changement de pieds la care *port de bras sa fie mereu executat.
In ciuda acestor lucruri care trebuiau exersate Lucia nu venise in dimineata asta avand ideea aceasta in minte.Curiozitatea o atrasese aici, mai mult ca orice.Dorinta de a vedea inca o data pas-de-deux-ul lui Yuki.Acel pas-de-deux care ii daduse fiori si care ii ramase in minte inca din acea dupa-amiaza.Se intreba daca asta insemna sa fi un danseur adevarat.In dimineata aceasta Yuki parea la fel de bun ca oricand,ba din contra,mai bun.
Lucia ii absorbea miscarile din priviri.Analiza fiecare pas , fiecare miscare si pozitie.Nici Karen nu era mai prejos.
De cand cu petrecerea aniversara a lui Yuki cele doua n-au mai avut decat coliziuni minore,venite din partea ei.
‘Karen e superba azi’ marturiseste Saiki.Lucia si Laila ii arunca amandoua o privire taioasa.
‘Adica,cum danseaza’ adauga el repede.Cele doua s-au mai calmat auzind acele vorbe.
Desi Lucia nu vroia sa intrebe de teama sa nu il raneasca , era foarte curioasa cum de Saiki nu e danseur principal.Aceasta intrebare i-o adresa intr-o pauza separat Lailei.Roscata statu putin pe ganduri meditand inainte de a-i raspunde.
‘Nu pot spune ca stiu exact.Saiki nu prea discuta despre asta.Este posibil sa fie o chestie intre frati.’
‘Am inteles ca sunt in competitie insa,nu prea pare.’ Spune Lucia privind cu coada ochiului spre Saiki care tocmai iesise din sala de dans cu un prosop la gat.
‘Pai....nici eu nu stiu prea multe,doar ca nu se mai prea intampla nimic intre ei de cand cu faza de anul trecut’ recunoaste Laila.
‘Ce faza?’ intreaba Lucia curioasa.
‘Pai,ma refer cand Yuki si Karen s-au despartit si a aflat toata academia’
‘Ia stai!Stop! Poftim!? Karen si Yuki au fost iubiti?’ intreaba Lucia socata abia amintindu-si sa-si tina vocea scazuta.
‘Am uitat sa-ti zic.Auzi dar tu nu stii nimic din ce se intampla in Academia asta!?’ intreba Laila cam mustrator.
‘Nu sunt la curent cu barfele...plus ca s-ar putea sa fi lipsit in perioada aia sau ceva.Asta explica faza din sala de clasa’ realiza ea amintindu-si scena din dupa-amiaza aceea de aprilie de la inceput de an.
‘Care faza?’ sari Laila ca arsa.Lucia ii povesti,fara lux de amanunte, ce vazuse si auzise.
‘Oh mama!Asta da barfa!Bravo Lucia,inveti!’ o complimenteaza Laila.
‘Nu prea e ceva de admirat...’ bombani Lucia.’Dar zimi de faza de dupa ce s-au despartit.Ce s-a intamplat?’ Insista ea amintindu-si ca lasasera discutia initiala intr-un punct mort.
‘Stai , stai....ca avem probleme mai grave.Stiam clar ca inafara de faptul ca sunt in trupa de balet si sunt obligati sa exerseze impreuna, ei nu mai au nicio relatie.Si tu zici ca....asta e de investigat!’ ticluieste Laila hotarata un plan de atac.
Inainte ca Lucia sa poata afla mai multe exercitiile de dans reincepura.
‘Domnisoara Chimitsu , vreau un grand jet mai....grand [ mare ],si fi mai hotarata cand sari.Nu uita,tu si domnisoara Laila trebuie sa sariti la unison,intr-o armonie perfecta.Vreau paralelism!’ se rasteste profesorul exasperat.Lucia suspina usor.
‘Domnule profesor,poate ca domnisoara Chimitsu nu e in stare sa duca acest mic rol pana la capat si trebuie inlocuita’ intervine deodata Karen spargand tacerea.Profesorul ii arunca Luciei o privire stranie: de parca o analiza inainte de a lua o decizie.
‘Nici gand! Rolurile deja au fost stabilite ,Miwagi.’ Se rasteste Laila la ea.
‘Nu cred ca e asa important,din moment ce nu e in stare sa faca bine un rol atat de insignifiant’ ranji Karen ,provocand-o pe Laila.
‘Laila,nu cred ca...’ incerca Lucia sa o opreasca pe prietena ei.
‘Si daca ma gandesc bine,poate ca Chimitsu nu isi executa bine rolul din cauza ca tu o tragi in jos’ adauga Karen cu un zambet satisfacut pe fata.Daca Laila era nervoasa inainte acum parca ii ieseau flacari pe nas.
‘Mai zi asta o data...’o provoca Laila.
‘Uhm..ce?Ca tu si amica ta ar trebui sa spalati podeaua salii de dans in loc sa participati la spectacol?’ face blonda pe nevinovata.Atat ii trebui.Inainte ca Lucia sau altcineva sa realizeze ,Laila isi izbi pumnul drept de falca lui Karen , punand-o la pamant.
‘Laila!’ striga Lucia panicata.Laila inainta ca sa o mai pocneasca o data desi fata era la pamant cu nasul insangerat,insa Yuki o apuca de umeri tintuind-o pe loc.
‘Gata , domnisoara rupe-tot.’ Spune el tinand-o bine.Laila se mai forta putin dar apoi renunta incercand sa se calmeze si realizand ca o lovise bine.
Lui Karen ii curgea sange din nas,patand podeaua lucioasa.Saiki se apleca si incepu s-o stearga la nas cu o batista.
‘Saiki-san,uite ce mi-a facut salbatica asta..’ se smiorcaie ea incercand sa para lovita mai mult decat era.
‘Gata Kinomoto,iesi afara sa-ti racesti creierii’ ordona profesorul iritat in timp ce el si Saiki o ajuta pe Karen sa se ridice.Laila iesi val-vartej din incapere.Lucia ramase cateva secunde inca socata de rabufnirea prietenei ei insa apoi nu statu pe ganduri si o urma .

*adagio – miscari lente,usoare,de control.
*alegro-miscari in tempo rapid,vioi
*ballon- a topai,un mod prin care balerina isi arata capacitatea de a realiza miscari usoare.Pune accent pe calitate si nu pe inaltimea sariturii.
*changement de pieds-‘schimbare de picioare’..o miscare in care dansatorul incepe cu un picior in fata si dupa saritura piciorul din fata este schimbat
*port de bras – miscari ale bratelor ce pot varia,au rol de estetica foarte importanta si infrumuseteaza calitatea miscarii cu cat este mai bine executat
[Imagine: haruhisuzumiya7.jpg]

Power of haruhism just knocked Kyon down :bv:

[Imagine: chibi_41.gif]
melli-chan, chibi-ul lui goddess



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Stapana inimii,printesa focului soricelindragostit 4 3.715 20-06-2011, 07:10 PM
Ultimul răspuns: Candy_Girl_Love.
  printesa ratacita(sasusaku) cryssy 14 9.057 11-12-2010, 04:25 PM
Ultimul răspuns: Flash
  printesa ratacita(sakura) cryssy 3 3.903 14-10-2010, 08:39 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Regele tradafirilor si Printesa gheturilor Amelia_Angel_Devil 1 2.926 27-09-2009, 11:23 PM
Ultimul răspuns: BloodyInnocence


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)