Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Parkour

#1
Ceva parkou-risti pe aici??Veniti cu pareri.eu unul practic e putin timp,nu fac multe trikuri doar cele care ma ajuta la obstacole(nu ma dau in vand dupa backflip,buterfly si dastea).
In alte tari sunt astfel de scoli,chiar daca parkour-ul se poate invata si in fata blocului dar ce credeti ne-ar trebui o astfel de scoala???
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#2
Hello. Nu practic parkour, dar îmi place foarte mult să privesc şi să analizez fiecare trick în parte. Acum doua veri stâteam afara împreună cu prietenii parkourişti şi skateri ( ştiu că nu trebuie toţi băgaţi în aceeaşi oală, dar erau mulţi ).
Nu cred că o şcoală este necesară, pentru că schemele le poţi învăţa de la alţii mai buni ca tine sau cu tutoriale de pe youtube, sunt o grămadă. Recunosc, m-a tentat într-un timp să mă apuc să învăţ, dar acum nu mai am de unde şi nici unde + timpul liber pentru mine nu mai e aşa mult.

be special, be you.
Fani forgot her stamp here! ^w^

#3
(22-12-2011, 06:27 PM)Crazy.Fani A scris: Hello. Nu practic parkour, dar îmi place foarte mult să privesc şi să analizez fiecare trick în parte. Acum doua veri stâteam afara împreună cu prietenii parkourişti şi skateri ( ştiu că nu trebuie toţi băgaţi în aceeaşi oală, dar erau mulţi ).
Nu cred că o şcoală este necesară, pentru că schemele le poţi învăţa de la alţii mai buni ca tine sau cu tutoriale de pe youtube, sunt o grămadă. Recunosc, m-a tentat într-un timp să mă apuc să învăţ, dar acum nu mai am de unde şi nici unde + timpul liber pentru mine nu mai e aşa mult.

be special, be you.
Fani forgot her stamp here! ^w^

Nu trebuie sa ai de la cine...Tin minte cand mam apucat de parkour,a fost in urma vizualizarilor unor videoclipuri pe youtube.
Apoi am gasit un loc cu un obstacol(o rampa daia pentru carucioare facut din beton cu un perete umpic mai inalt) si acolo am invatat primele trick-uri.
Pe youtube sunt multe dar cel mai bine inveti pe propia piele 4
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#4
Umm..nu cumva celor care practica parkour li se spune traceurs? Stiu ca a fost "inventat" de un francez si tocmai de aia termenul are influente franceze. Oricum, mi se pare un stil de viata interesant, pentru ca nu ii mai poti spune sport din moment ce il practici zilnic si sta in stilul tau de miscare. Nu practic, dar e interesant de urmarit si placut la vedere. Si alt lucru care mi se pare interesant este ca ei nu fac intreceri, nu exista rivali si se bazeaza ca trebuie sa iti pastrezi energia pentru a practica parkour, ci nu pentru a participa la competitii.
Things i don't have:
-Money
-A f**k to give



#5
Vedeti ca s-a facut o scoala de parkour!

am simtit nevoia sa zic asta, am citit mai sus contrariul 10

http://www.traceurs.ro/
Asa sta treaba, forta fara ratiune e tiranie
Si ratiunea fara forta e degeaba !
[Imagine: itachifastbulletmangekyosiggy.gif]

#6
Eu una nu practic parkour deshi as vrea :3....mda in vara anului trecut ma uitam la niste videouri pe youtube si am dat peste un video cu niste tipi care practicau parkour 21....pot spune sincer ca in acele minute mi s-a oprit inima 21)....as vrea sa practic si eu parkour findca imi place la nebunie xD
Dar eu una nu cred ca ar trebui o astfel de scoala,poate niste sali unde sa poti invata putin dar nu o scoala dar nah...in zilele astea ce nu este? 21))




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)