Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Paradise Kiss

#1
so paradise kiss..
la inceput nu intelegeam cum se numeste si ma tot miram ce nume ciudat dar cand am cautat pe net m-am lamurit si deja anime-ul, in ochii mei, avea un "+" pentru numele destul de original, sugestiv, relativ si interesant.
Mi-a placut soundtrackul. melodiile de la opening, mai ales cea de la franz ferdinand, mergea perfect.
Imi place cum gandeste Caroline, mereu am crezut ca ne asemanam oarecum.
Zic de "gandit" pentru ca mereu, in timpul episodului, ii puteam "auzi" gandurile, acestea facute prezente pentru noi toti, mi s-a parut tare draguta ideea asta, cu monologul ei, cu gandurile ei simple si totusi complexe despre George, maica-sa, viata and stuff.E aiurea cum ne regasim multe fete in chestiile astea.
.De grafica sa nu mai zic, iubesc Nana, iubesc Paradise Kiss, o iubesc pe Ai si pe munca ei grozavaaaa.
ideea hmmm i like it, ma saturasem de chestii sf prin anime, cu puteri si ninja si sange si naruto si sasuke and stuff.mi-a prins tare bine si Nana si Paradise Kiss.I-as da un motto ceva gen "spune pe bune"21, doar ca e prea taranesc pentru finetea si frumusetea anime-ului.
Na morala ar fii ceva de genul, ca sa faci ceea ce vrei tu.Cliseeica faza cu "du-ti visele pana la capat" and bla bla, asta nu e asa originala, ideea fundamentala, dar relatarea ei in anime o face geniala.
Povestea o stiti deja, nu incep sa aburesc aiurea..
Iar personajele, sunt asa de bine conturate si definite.Pot individualiza absolut fiecare personaj prin ceva.This is speshal <3
gg Paradise Kiss 21
[Imagine: parakissfj2.jpg]
back in black
I'll bite you, so don't bite me.
I am all the little things you hate

[Imagine: zvx369.png]
I was a sinner, a bad girl, Lord pardon me
I was deaf, dumb and blind, but know I can't see



#2
Povestea este centrata in jurul unei eleve, Caroline, care este remarcata de o trupa de designeri, si i se propune sa fie model si sa le prezinte creatiile. Initial, ea respinge aceasta idee, mai ales dupa ce il vede pe Arashi, un punkhead cu piercing-uri, care alerga dupa ea. Dupa ce lesina la vederea lui Isabelle, care era imbracat (este baiat de fapt) ca o vaduva, Caroline ajunge in "atelierul" designerilor, care va deveni locul lor de distractie pentru urmatoarea perioada din viata ei.Mie mi-a placut acest anime...cu toate ca m-a ofticat super tare ca la sfarsit Caroline nu a ramas cu George!Off...dar nu toate anime-urile au happy end.
[Imagine: comanda1semnatura.png]
My sin is Pride.
I'm on my highway to Hell!
Yuki is my kamy-sama. So...Shut the f*** up!
Criticii nu-i pot ranii pe creatori decta cu permisiunea acestora.


You tried to hold me under, I held my breath
Alone and now you wonder, what I possess
Nothing you can say , nothing's gonna change what you've done to me
Now it's time to shine, I'm gonna take what's mine
While you're burning inside my light




#3
Povestea este centrata in jurul unei eleve, Caroline, care este remarcata de o trupa de designeri, si i se propune sa fie model si sa le prezinte creatiile. Initial, ea respinge aceasta idee, mai ales dupa ce il vede pe Arashi, un punkhead cu piercing-uri, care alerga dupa ea. Dupa ce lesina la vederea lui Isabelle, care era imbracat (este baiat de fapt) ca o vaduva, Caroline ajunge in "atelierul" designerilor, care va deveni locul lor de distractie pentru urmatoarea perioada din viata ei.
Ea se imprieteneste destul de repede cu Miwako, sora mai mica a unui renumit designer de haine, si este impresionata puternic de George, care era managerul intregii echipe, si cel care se ocupa de designul tuturor creatiilor ParaKiss, propria lor marca de imbracaminte. Impreuna cu ei, Caroline isi va petrece perioada de dinainte de examene, si in cele din urma, va trebui sa aleaga ce drum va urma in viata. Tot acum este si timpul pentru o mica poveste de dragoste, moment in care isi lasa inima sa-i decida urmatorii pasi pe care ii face..
Probabil cel mai mult m-a impresionat modul de desenare al Jaguarului lui George, care are niste reflexii impresionant realizate pe capota, iar scena din OP, cand el e la volan cu ochelari de soare si are acel guler cu pene negre la haina mi s-a parut cea mai reprezentativa pentru imaginea lui. La capitolul ciudatenii, Isabelle nu este femeie, dar arata foarte convingator (iar asta este doar un alt mod de a arata ca un artist este uneori foarte excentric).
chiar mi-a placut anime-ul :X... episoadele nu au fost fortate.. ft interesant Smile

#4
Mmmm imi place mult!Desi....la inceput ,in mintea mea o criticam adica!Hei!Ce faci?! Renunti la scoala pentru un individ pe care abia il cunosti si pentru o cariera in modelling destul de nesigura?
Dar stiti cum e viata....daca nu risti nu castigi.Intradevar,Caroline a castigat iubire...faima si mai ales i-a fost remarcata frumusetea.Dar a si pierdut,mai ales relatia cu mama ei care era destul de denivelata...
Avea ce-si dorea dar inca se simtea vinoovata pentru deciziile ei destul de pripite.Iar uneori,era si ea nesigura de relatia cu George,si nu intelegea sigur raspunsul la intrebarea "Ce vrea de fapt acesta de la ea?"
Dar din fericire...nu a fost unul dintre acei baieti care sa profite e nesiguranta si greselile unei fete imature...
Dar am fost destul de trista...Caroline nu a plecat cu George....ea a ramas...si-a continuat cariera si si-a terminat scoala.Iar George,ei bine i-a lasat ca amintire toate creatiile lui.
Si dupa 10 ani....fata se casatoreste,dar cu cine ?? Nici pana la ora actuala nu am inteles cu acel coleg al ei de scoala....cu George,sau cu "un altul?"

#5
I love this anime! One of my favorites!
Sunt mii de lucruri care mi- au placut la el, dar luand- o obiectiv:
- actiunea este cat se poate de originala, captivanta... Scurta, dar intensa.
- grafica e superioara, personajele sunt interesant structurate...
- personajele (ma intorc la ele71) sunt foarte bine conturate, fiecaruia fiindu- i rezervat cel putin un episoad.
- coloana sonora... Excelenta! Pentru opening s- a folosit "Lonely in Gorgeous" a lui Tommy February6, iar pentru ending, "Do you want to" al lui Franz Ferdinand. Melodii... divine!
- finalul: neasteptat, original, incitant! Am plans bine, desi nici eu nu stiam de ce: pentru ca s- a terminat sau pentru modul in care s-a terminat... Speram ca George sa ramana cu Yukari!43

Acestea fiind spuse, eu i- as da acestui anime un 10+, pentru ca il merita din plin, cel putin in opinia mea...

#6
Fiind o poveste scrisa de Ai Yazawa, aceeasi care a scris si NANA era de asteptat sa fie un anime extrem de bun 4 (nu ratez nicio ocazie sa fac putina reclama pt Nana 10 )
defapt eu asa am descoperit Paradise Kiss (cam cu o saptamana inainte sa apara si pe A+ Smile ) terminasem nana de vizionat pt a 2'a oara 4 si cautam ceva asemanator.
Cam cidat sfarsitul...chiar nu ma asteptam. Speram la un happy ending cu printul si printesa care au trait fericiti pana la adanci batraneti...bla bla...dar presupun ca asta a fost si farmecul seriei...
Nu este tocmai un anime usor de digerat* dar e grozav! 4

#7
Paradise Kiss este unul din anime-urile mele preferate!L-am vazut intr-o singura seara pe tot...Am ramas impresionata de anime! Este unul din putinele anime-uri care a reusit sa imi fure o lacrima la sfarsit!
Este un anime foarte complex,in care se gasesc sentimente multiple..Dragoste,gelozie,comedie..and all!
Ador openingul de la Paradise Kiss! Melodia Lonely in Gorgeous este absolut geniala! As fii in stare sa o ascult o zi intreaga continuu!
M-am uitat la Paradise Kiss doar pentru ca era scrisa de Ai Yazawa care a scris si Nana!Insa am ramas placut impresionata!

#8
Paradise Kiss... lol i want one (the kiss itself)
Story-ul: Caroline (protaginista) incerca sa iasa din monotanie, sa isi extinda orizontul fata ca mama ei sa mai intervina in deciziile ei. Cred ca asta ne dorim mai cu totii (eu in mod special), sa ne luam zborul... Eh in fine primeste ocazia can se intalneste cu cei de la Paradise Kiss, un grup de studenti pasionati de desingn vestimentar (vreau si eu). Desi nu m-am asteptat la acel ending...
Deci story-ul mi-a placut mult
Grafica/Arta: La inceput m-a socat, pers aveau ochi prea reali prentru gustul meu, dar la ce sa ma astept de la Ai Yazawa (btw you rock)?
Ost: Lonely in Gorgeous este superba atat pot comenta...
Pers.: Preferatele mele sunt: Isabela si Arashi, astia (da astia Isabela e baiat btw...) fac tot farmecul dupa parerea mea 21
Amuzament: Daca vreti idei pentru vestimentatii sau pur si simplu vreti o initiativa ca sa "evadati", watch this anime!!!

#9
Yeah bubbles let's mae reclama 19 Si eu spun ca Ai e...geniala e...damn nu conteaza [muhahahhaa eu am citit manga de doua ori...muhhahhaaa am stat zi si noapte nmuhahahaa hhaa ma refer la Nana]
Asa si sfarsitul...oh...macar nu e cliseic...adica e plin de originalitate prin despartirea celor doi...in orice caz o singura chestie ma enervat...adica Yukari...o femeie..."adevarta" or osmthing like this 21 sa spunem ca e frumoasa...asa ramane cu un bosorog...am facut un print caci multi nu au observat la sfarsit acele tablouri cu yukari si sotul ei..:
see that bosorog? 2
[Imagine: sad2.jpg]
Apoi ah doamne si eu am plans bine la sfarsit...nu ma puteam abtine...mai ales ca George i-a lasat lui Carrie acele rochii..=_= oh damn cand imi amintesc iarasi ma pufneste rasul 21 [stay chil am trecut de prima faza] apoi am vazut animeul de cinci ori si mereu....mereu am plans la final...stii e o senzatie stiu ce urmeaza dar totusi continuam sa sper ca ..Yukari va ramane cu George adica speram sa...oricum intr-un fel vreau sa modifice finalul intr-un fel nu..de ce?
Pai finalul e absolut genial asa cum e...dar daca l-ar modifica..nevermind

Ai rux 19 for ever and..btw daca ati vazut paradise nu evitati nana ^_^

Edit:mai bine ca George? 22...c'mon 21 by me George arata de un milion de mii mai bine ca asta :X [George 38]
back in black
I'll bite you, so don't bite me.
I am all the little things you hate

[Imagine: zvx369.png]
I was a sinner, a bad girl, Lord pardon me
I was deaf, dumb and blind, but know I can't see



#10
Paradise kiss, ei bine este un anime destul de frumos, iar grafica destul de buna. Mi-a placut mult acest anime, a fost foarte realist... imi amintesc cand am vazut sfarsitul pe internet si-mi tot repetam in minte ca nu este posibil sa se termine asa, dar na ca asa s-a terminat, trist... Povestea este destul de interesanta si destul de complexa, Yukari, a fost o adolescenta care nu s-a dat batuta din cauza parintiilor ei, sau a altor probleme ...
Este cam scurt si recunosc chiar daca mi-as fii dorit sa aiba un final extrem de fericit, este mai bine ca nu a fost asa... Altfel povestea avea sa semene cu multe anime-uri si posibil ar fi devenit un pic cam banal... Deci anime-ul este interesant si foarte frumos...
kappuchu ... ^_____^ ... chuu



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Itazura na Kiss DiDi 25 18.029 07-08-2012, 07:25 PM
Ultimul răspuns: Syryus


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)