Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Orientarea sexuala

Citat:Aveti cumva impresia ca homosexualii se vor raspandi pe toata planeta si nu vor mai ramane heterosexuali...

Da. Nu curand, dar da.


Citat:Ganditi-va la copii care sunt adoptati de familii heterosexuale, "normale", pentru ca primesc mai multi bani, sau care devin asistenti sociali tocmai pentru banii primiti, nu pentru cine stie ce afectiune fata de acel copil. Am un caz chiar in orasul meu , din lipsa de educatie si din nepasare, copilul e mai rau decat un adult ...mai e si rom...

Aici argumentezi cat de rele sunt familiile hetero, nu cat de bune sunt cele gay. O familie gay nu este una normala, prin urmare nici dezvoltarea unui copil in acea familie nu va fi normala.
Si ca sa te lamuresti in legatura cu chestia asta, poftim niste studii din 2012, destul de respectate in lumea academica: Loren Marks "Same-sex parenting and children's outcomes: A closer examination of the American Psychological Association's brief on lesbian and gay parenting," Social Science Research Vol 41, Issue 4 (July 2012), pp. 735-751 precum si Mark Regnerus, "How different are the adult children of parents who have same-sex relationships? Findings from the New Family Structures Study," Social Science Research Vol 41, Issue 4 (July 2012), pp. 752-770.
Am gasit unul inca online aici:click. Celalalt cauta-l tu.
Din studiile aste se vede ca cei crescuti in familii gay:
- primesc mai mult ajutor financiar din partea parintilor
- au rezultate scolare mai slabe
- simt mai putina siguranta/stabilitate in familie
- reclama un impact negativ al familiei pentru viata lor
- sunt mult mai predipusi la depresie
- au fost arestati mai des
- sunt mai predispusi spre o viata sexuala haotica
Ce ziceai?
In plus, spre deosebire de ce vezi la televizor (sau de unde ai fi invatat tu despre gay) foarte multi dintre propriile lor randuri (mai ales cei cu un statut social ridicat) se opun ideii de casatorie/familie, sustinand ca homosexualitatea nu se poate plia pe concepte heterosexuale. Citat din Andrew Sullivan:
There is more likely to be greater understanding of the need for extramarital outlets between two men than between a man and a woman; and again, the lack of children gives gay couples greater freedom. . . . Marriage should be made available to everyone. . . . But within this model, there is plenty of scope for cultural difference. There is something baleful about the attempt of some gay conservatives to educate homosexuals and lesbians into an uncritical acceptance of a stifling model of heterosexual normality.


Citat:Comparatia cu pedofilia este complet depasita.
Daca e sa ignoram parerile tuturor oamenilor de stiinta din ultimul deceniu, desigur, ai completa dreptate.
Citeste "Child molestation and the homosexual movement" de Steve Baldwin (zi-mi te rog ca macar de tipul asta ai auzit).
Stii despre draguta carte venita de la un homosexual, Kinsey, Crimes & Consequences, care e practic o mare apologie la adresa pedofiliei. De asemenea, daca o sa ai curiozitatea sa citesti chestia aia, gandeste-te si la cum a colectat respectivul toate datele alea Smile
Uite un link care insumeaza multe din chestiile pe care ti le-as scrie eu aici, daca nu mi-ar fi lene: click here too

Nu mai arunca cu axiome in dreapta si- stanga.
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]

Am pus comentariul asta pe undeva si pentru ca topicul e pe tema, o sa il pun si aici.

Si apropo, noi suntem oameni, nu animale sociale. Daca am fi animale sociale, ar fi normal sa luam exemple animalele, sa facem orgii, sa fim homosexuali, etc. Dar noi nu suntem animale, noi avem moralitate, virtuti, onoare, curaj, pretuim lucrurile pe care animalele nici nu le gandesc. Noi suntem oameni si nu trebuie sa ne coboram la nivelul animalelor. Animalele isi ucid puii ca sa se poata imperechea. Ar trebui sa facem si noi asa? Oamenii spun ca "de ce nu asculta crestinii tot ce e in biblie, incluzant sclavia, sa nu manance porc, etc" dar nu se uita ca ei iau doar ce le place din comportamentul animalelor ca sa isi justifice abominatiile, curviile si slabiciunile. De exemplu, nimeni nu se opune avortului pentru ca animalele nu avorteaza; nimeni nu isi iubeste nespus copiii si se ocupa de ingrijirea lor pentru ca animalele fac asa, ba multi isi lasa copiii de izbeliste si pleaca sa isi umfle pantecele cu bani, ignorand educatia si iubirea sanatoasa de care copiii au atat de multa nevoie.

Daca animalele sunt biblia nenorocitilor sarmani si naivi de homosexuali si pro-homosexuali,
atunci de ce nu o iau cap-coada si nu asculta totul?
Nu vad ei ca animalele homosexuale se reguleaza frenetic cu orice partener in timp ce
familile animalelor stau impreuna in "taina casatoriei"?! In aceste circumstante nu au dreptul sa ceara legalizarea casatoriei.
De asemenea, animalele homosexuale sunt o minoritate atat de mica incat nici nu merita luata in evidenta pe cand la noi-oamenii, fenomenul se raspandeste iar homosexuali se ivesc de pretutindeni. Este o problema de educatie, caci daca ii spui unui copil ca oamenii nu se ating de cei de acelasi sex, el nu se va atinge, dar daca il lasi sa faca asta, ba il mai si incurajezi prin media, etc, atunci el o sa se uite la cei de acelasi sex ca posibili parteneri si o sa ajunga si el probabil un homosexual.
Omul este o fiinta ce prin educatie se dezvolta. As putea afirma ca omul este chiar oglinda generatiei trecute (a parintilor, celor ce l-au educat, celor ce au fost in meda, sistemul , etc).

Nu va lasati pacaliti fratilor! Homosexualitatea este o boala, iar acesti noi pervertiti care iubesc curvia animalelor, ca sa aiba motive sa o practice si ei ,nu sunt oameni! Ei sunt animale sociale si trebuie tratati ca atare. Nu zic sa le facem rau, dar trebuie sa fie ignorate cuvintele lor, si daca aveti cunostiinte homosexuale trebuie sustinut in a deveni un om normal. Desigur ca dureaza mult timp sa inveti creierul unui om ca femeia este potivita pentru barbat si viceversa, cand acesta s-a obisnuit altfel, dar credeti-ma ca merita sa ii ajutam!


Noi nu suntem homofobi. Noi avem argumente puternice, juste si bune bazate pe gandire profunda si analiza complexa. Noi suntem oameni si e de datoria noastra sa ne opunem prostiei, spurcaciunii si naivitatii! Om fi noi fortati sa inghitim cacat, dar nu trebuie s-o facem!


Multi homosexuali se sinucid. Evident ca o fac, cand cei apropiati ii imping in a crede ca homosexualitatea a normala, cand ei in interior simt ca nu e normal.
Este si vina noastra ca in loc sa ii sustinem moral si sa ii protejam ca pe niste copii mici raniti, ii incurajam prin ignoranta si nepasarea noastra.

Este vina societatii ca ne-a permis sa fim educati fara de iubire de aproape.





Homosexualii ar trebui ajutati cu multa iubire si sprijin de catre prietenii lor pentru a se indrepta catre o viata normala. Inca nu e prea tarziu, iar aceasta homosexualitate in nici un caz nu trebuie acceptata. Dar dupa cum vedem, oamenii au ajuns sa o incurajeze! Nu trebuie incurajata!

Sa ne ajute Deumnezeu, ca lumea asta o sa aduca multe atrocitati viitoarelor generatii.
Daca lumea nu are exemple, fi tu unul.
Fugi de rautate! Fugi, omule, fugi!


Dumnezeu vindeca ce medicii nu au putut: https://www.youtube.com/watch?v=21ijUVwpsfA

Iisus vorbeste despre viata si moarte: https://www.youtube.com/watch?v=lLGE5tUq50U

(10-04-2013, 12:20 PM)Syryus A scris:
Citat:Aveti cumva impresia ca homosexualii se vor raspandi pe toata planeta si nu vor mai ramane heterosexuali...

Da. Nu curand, dar da.

Pentru o planeta pe care o distrugem prin simpla noastra prezenta si inmultire ar fi un lucru bun. Dar personal cred ca inainte de eliminarea heterosexualitatii fie ne vom distruge prin razboi, fie vom abandona aceasta piatra plutitoare

@Syryus ma bucur de aparitia stiintei in discutia noastra. Am citit la ce ai dat link si am cautat si "Child molestation and the homosexual movement" de Steve Baldwin. Primul link pe google 4. Sunt articole foarte bune si nu ma indoiesc de stiinta din spatele lor. In acelasi timp trebuie sa zic ca este America despre care se vorbeste peste tot. Un loc in care in loc sa tratezi oamenii ca indivizi ii bagi intr-o categorie sociala si iti bazezi deciziile pe relatia cu acea categorie. Un loc unde rasismul si anti-rasismul (nu sunt convins ca asta e cuvantul adecvat dar altul nu imi vine acum) influenteaza extrem de multe decizii. Unde un negru incompetent nu ar fi dat afara pentru ca stramosii directorului aveau o plantatie sau un negru extrem de competent nu ar fi angajat pentru acelasi motiv.

As vrea sa adaug ca studiile despre cresterea copiilor nu reflecta inca exclusiv cresterea propriuzisa de catre parintii homosexuali. Aici intra si factorul exterior ce exista din acestor prejudecati. Daca fiecare si-ar vedea de treaba lui am stagna mai putin.

@Storymaker din nou cu animalele. Si atat de prost documentat despre asta

Citat:Si apropo, noi suntem oameni, nu animale sociale. Daca am fi animale sociale, ar fi normal sa luam exemple animalele, sa facem orgii, sa fim homosexuali, etc. Dar noi nu suntem animale, noi avem moralitate, virtuti, onoare, curaj, pretuim lucrurile pe care animalele nici nu le gandesc.

In primul rand oamenii sunt niste animale. Poti sa faci transplant de la un porc la om (link) si cu viitoare modificari genetice acest lucru doar se va inmulti. Daca vrei sa dezbati natura omului sau originea lui nu aici este locul.

In al doilea rand, cu exceptia delfinilor parca, animalele nu fac sex de placere. Nu exista orgii. Exista speci de animale care au un mascul dominant si mai multe femele, exista speci in care sexele se intalnesc doar ca se se imperecheze si atat, exista speci cu parteneri pe viata si exista speci cu o femela dominanta si mai multi mascului. Noi suntem o singura specie.

Si daca spui ca animalele nu au curaj nu ai fost niciodata aparat de un caine in fata altor caini sau nu ai auzit nici o poveste despre animale care isi apara proprietarii.

Citat:Animalele isi ucid puii ca sa se poata imperechea.
Nici un animal ce a nascut nu isi ucide puii ca sa se imperecheze din nou. In primul rand animalele se imperecheaza cand e "sezonul" si asta difera de la animal la animal si in al doilea rand singurii car fac asta sunt mascul care vor sa se imperecheze cu o femela ce proaspat a dat nastere. Nu sunt puii lor sau ceva.

Citat:nimeni nu isi iubeste nespus copiii si se ocupa de ingrijirea lor pentruc a animalele fac asa, ba multi isi lasa copiii de izbeliste si pleaca sa isi umfle pantecele cu bani, ignorand educatia si iubirea sanatoasa de care copiii au atat de multa nevoie.
Citat:Aici argumentezi cat de rele sunt familiile hetero, nu cat de
rele
Citat:sunt cele gay.

Citat:Nu vad ei ca animalele homosexuale se reguleaza frenetic cu orice partener in timp ce
familile animalelor stau impreuna in "taina casatoriei"?!

Precum am zis, animalele se imperecheaza doar cand este sezonul de imperechere si cam atat. Raportul de animale homosexuale l-am dat cu ceva posturi in urma asa ca nu o sa ma mai obosesc. Adevearul stiintific este ca nu se "reguleaza frenetic". Daca tu in schimb ai alte dovezi esti bine venit sa le aduci aici. Altfel nu raspandi minciuni

Citat:De asemenea, animalele homosexuale sunt o minoritate atat de mica incat nici nu merita luata in evidenta pe cand la noi-oamenii, fenomenul se raspandeste iar homosexuali se ivesc de pretutindeni.

Citat:Studies indicate that, contrary to the inaccurate but widely accepted claims of sex researcher Alfred Kinsey, homosexuals comprise between 1 to 3 percent of the population.
este dat din unul dintre linkurile date de @Syryus si wikipedia este in mare parte de acord. Ca te izbesti peste tot de asta e din cauza ca se face prea multa gura. Unii se impotrivesc unor oameni pe care nici macar nu ii cunosc si altii considera ca toti ar trebui sa fie egali in fata legii. Cam asa cum facem noi aici.



Urmeaza niste lini in care devi militant pentru cauza ta. Momentul in care devi militant intr-o discutie inteligenta, si sper ca inca este o discutie inteligenta, opinia ta este demna de ignorat. Stii cine urmareste si asculta de opiniile militante? Oile.


Citat:Multi homosexuali se sinucid. Evident ca o fac, cand cei apropiati ii imping in a crede ca homosexualitatea a normala, cand ei in interior simt ca nu e normal.

Sunt convins ca ai scris gresit aici. Sunt convins ca vroiai sa scrii:

Citat:Multi homosexuali se sinucid. Evident ca o fac, cand cei apropiati ii imping in a crede ca homosexualitatea e anormala, cand ei in interior simt ca e normal.

In caz contrar ce ai scris este cea mai mare prostie posibila. Ai auzit vreodata de "The Trevor Project"? Ai citit vreodata statistici despre asta? Sau doar deschizi gura si arunci cuvinte pentru ca esti militant? Sinuciderea nu este un subiect despre care sa spui minciuni sau despre care sa vorbesti din incultura. Tu cu biblia ta ar trebui sa stii cat de grava este sinuciderea asa ca daca esti incapabil sa te documentezi putin inainte sa spui ceva legat de asta (si daca esti documentat adule cu tine) atunci nu iti expune parerea.

Spui ca iti iubesti aproapele, dar ii critici fiecare decizie si incerci sa il fortezi sa traiasca ca tine. Ma indoiesc ca stii ce inseamna a iubi cu adevarat pentru ca la cat de incult esti pe majoritatea subiectelor pe care le aduci in discutie nu m-ar mira
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

Of of...
Omul nu este un animal vorbind din punct de vedere etic. La asta ma refeream...
Mai, noi nu distrugem planeta, ci sistemul distruge planeta. Noi putem coexista ca si miliardele de pesti, ca si miliardele de pasari, ca si miliardele de furnici, ca si miliardele de porcine/bovine, etc.
Pamantul creste in volum an de an datorita prafului stelar.
Vreau ca oamenii sa se trezeasca la realitate.
Imagineaza-ti ca traiesti intr-o lume in care noile generatii se casatoresc cu caini si fac sex cu caini si serpi si vine unul si iti spune exact chestiunea asta, dupa ce tu a incercat din rasputeri sa le deschizi ochii si sa le aduci aminte ce inseamna a fi om:

"Spui ca iti iubesti aproapele, dar ii critici fiecare decizie si incerci sa il fortezi sa traiasca ca tine. Ma indoiesc ca stii ce inseamna a iubi cu adevarat pentru ca la cat de incult esti pe majoritatea subiectelor pe care le aduci in discutie nu m-ar mira ".

Nu ti se pare total aiurea?!
Un prieten adevarat spune adevarul si este drept, chiar daca asta ii raneste prietenul. Adevarul doare, dar ranile provocate de el intaresc sufletul si il infrumuseteaza.
A iubi nu inseamna a ignora si inseamna a lupta pana la moarte pentru a proteja frumusetea si puritatea umana.

Esti un pesimist, si nu esti documentat indeajuns. Nici macar nu ai analizat problema, macar sa incerci sa descifrezi psihologia din spatele comportamentului lor. Nu ai experienta si asta nu iti ajuta deloc.
Am auzit argumentele tale slabe bazate pe nepasare si am vazut destui ca tine care nu inteleg pericoulul din fata lor pana cand marii savanti ai lumii nu trambiteaza ca pericolul este in fata lor. Si sti de ce? Pentru ca cei ca tine merg pe drumul vietii cu ochii inchisi.

Am folosit figuri de stil pe ici pe colo, nu luat totul la propriu (dinnou), te rog.
Daca lumea nu are exemple, fi tu unul.
Fugi de rautate! Fugi, omule, fugi!


Dumnezeu vindeca ce medicii nu au putut: https://www.youtube.com/watch?v=21ijUVwpsfA

Iisus vorbeste despre viata si moarte: https://www.youtube.com/watch?v=lLGE5tUq50U

Neata! Sa-mi zic si eu parerea ,hehe Xd! Sa zicem ca traim intr-o lume unde orientarea sexuala este nu doar un subiect tabu,dar si aceste orientari sunt percepute de fiecare,dupa cum iubeste. Adica,un homosexual va fi deacord cu ideea ca barbatii au dreptul sa se iubeasca unul cu altul! Bunica mea in schimb,daca aude de scarbosenii din astea se scarbeste si nu accepta decat uniunea femeie-barbat.Acum,sincera sa fiu ,treaba cu gay-i,bisexualii, travestitii sau cum papuci le mai zice,e cam cu dus intors.In principiu nu ma deranjeaza sa vad baiat-baiat atat timp cat nu sunt in fata mea! De ce? Nu o zic pentru ca sunt normala,din punctul meu de vedere: adica,eu sunt fata si imi plac baietii,ci o zic din punctul de vedere a unui cetatean care ramane oripilat la vederea unui stranger care isi infige limba in gura altui stranger....cam strange,hu??
[Imagine: wqymg0.jpg]

^ Pe mine ma scarbeste si cand vad ca un tip ii baga limba in gura unei tipe in public. Scuze, isi infige, ca sa ma exprim cum ai facut-o tu. E valabil si pentru fata cu fata. Nu mi se pare normal sa te saruti pasional pe strada, indiferent de orientare. Urmeaza sa ne-o tragem in public, dar asta e pentru alt topic.

Scuze de exprimare si off-topic, dar am luat drept model postarea lui deaaH2elen. Dezbatere placuta in continuare.
[Imagine: tumblr_mc1u38yB7f1rtr21qo1_500.gif]

vin din nou, cam tarziu... am zis ca o sa-mi spun parerea pur si simplu, dar cand am vazut postul lui Storymaker...

Storymaker, orice-ai spune tu, omul este un animal. animal sociabil, da, fiindca nu cred sa fi vazut animale comunicand intre ele printr-un limbaj care sa semene cu ce avem noi. au diferite sunete pe care le folosesc in diferite situatii, dar atat.

daca mai aud ceva de biblie si ca toti folosim numai partile care ne convin, sa facem un mic exercitiu de gandire; sa spunem ca homalaii n-o sa se mai 'imperecheze', dar pot face orice alt lucru interzis din biblie. tu chiar crezi ca sunt niste animale care se gandesc numai la sex? acum sa luam si cealalta parte: tuturor crestinilor sa le fie interzisa carnea de porc, fructele de mare, statul jos in prezenta batranilor, hainele de materiale diferite, daca se gandesc la a-si injura parintii sa fie omorati cu pietre, etc., etc.. cine crezi ca ar rezista mai mult? plus ca partea asta era din vechiul testament, care a fost valabil pana in punctul in care iisus a inviat din morti si a zis 'stop, acum avem legi noi' si s-a scris noul testament. plus ca jesus si compania n-au spus nimic de gay si lezbiene (singurele cuvinte pe care le-a spus iisus au fost ceva de genul 'iubiti-ma pe mine si iubiti-va aproapele'). nu uita ca biblia nu a fost scrisa de sfinti/apostoli/dumnezei si ca e o interpretare (a unor oameni, muritori simpli) a ceea ce au vrut acestia sa spuna. oricat ai incerca sa ma convingi ca au fost suflati cu har divin, gandeste-te ca si preotii sunt un fel de sfinti pentru noi, deoarece realizeaza sfintele taine. n-ai mai auzit cumva de preoti care sa pacatuiasca? initial a fost scrisa in ebraica, si cum lumea nu prea stia ce e cu ea atunci, exista si erori de traducere, si nu ma refer aici doar la unele fragmente.

cu privire la cohabitarea "ca si miliardele de pesti, ca si miliardele de pasari, ca si miliardele de furnici, ca si miliardele de porcine/bovine, etc." sunt de acord. dar care e diferenta dintre animalele astea si societatea omeneasca? ai ghicit, nimeni nu le spune cum sa-si traiasca viata, ce e bine si ce e rau. mai inainte spuneai ca omul nu trebuie sa se comporte ca animalele, absolut deloc, dar acum dai exemple ca ar trebui. dubios...

Imagineaza-ti ca traiesti intr-o lume in care noile generatii se casatoresc cu caini si fac sex cu caini si serpi si vine unul si iti spune exact chestiunea asta, dupa ce tu a incercat din rasputeri sa le deschizi ochii si sa le aduci aminte ce inseamna a fi om:. spune-mi ce vezi tu gresit in asta (in afara de faptul ca o reptila si un mamifer nu pot da urmasi)? crezi ca de cand e lumea si pamantul s-au pastrat aceleasi traditii si obiceiuri si aceleasi pareri? daca pomenesti cuiva din 1400 toamna despre electricitate, si ii mai si demonstrezi, te ard pe rug. dezvolta-te si tu si lasa mentalitatile invechite deoparte, fiindca lumea evolueaza.

mai esti si ipocrit pe deasupra: "A iubi nu inseamna a ignora si inseamna a lupta pana la moarte pentru a proteja frumusetea si puritatea umana." poate voiai sa spui ca "eu cred ca a iubi inseamna a ignora tot ce nu-mi convine mie, si a lupta pana la moarte pentru a-i face pe toti sa-mi semene", pentru ca tu asta faci. si de ce te iei de altii spunand ca nu au analizat psihologia din spatele problemei? nici tu nu ai facut-o, avand in vedere faptul ca te referi numai la biblie (si stiu sigur ca biblia nu e in niciun caz manual de psihologie) si dai exemple de comportamente din regnul animal.

si uite si o chestie pe care n-am putut s-o iau in serios la cat de absurda e: "[...] fenomenul se raspandeste iar homosexuali se ivesc de pretutindeni. Este o problema de educatie, caci daca ii spui unui copil ca oamenii nu se ating de cei de acelasi sex, el nu se va atinge, dar daca il lasi sa faca asta, ba il mai si incurajezi prin media, etc, atunci el o sa se uite la cei de acelasi sex ca posibili parteneri si o sa ajunga si el probabil un homosexual". citeste ce-am scris eu in postul anterior; sau daca ti-e lene, uite aici: "(asta ar insemna ca daca fortam toata populatia homosexuala sa priveasca cum interactioneaza o tipa cu un tip, ar deveni si ei hetero, nu???)" si cum mai sta argumentul tau pe langa faptul ca singurii homosexuali provin din familii heterosexuale? a inceput populatia homosexuala sa se reproduca de curand?
[Imagine: nDIKwXJ.png]

Urmeaza sa fac un mare off-topic datorita dorintei unora de a folosi argumente pe care nu numai ca nu le stapanesc, dar nu sunt nici necesare. Incepem.

Citat:acum sa luam si cealalta parte: tuturor crestinilor sa le fie interzisa carnea de porc, fructele de mare, statul jos in prezenta batranilor, hainele de materiale diferite, daca se gandesc la a-si injura parintii sa fie omorati cu pietre, etc., etc.. cine crezi ca ar rezista mai mult? plus ca partea asta era din vechiul testament, care a fost valabil pana in punctul in care iisus a inviat din morti si a zis 'stop, acum avem legi noi' si s-a scris noul testament. plus ca jesus si compania n-au spus nimic de gay si lezbiene (singurele cuvinte pe care le-a spus iisus au fost ceva de genul 'iubiti-ma pe mine si iubiti-va aproapele'). nu uita ca biblia nu a fost scrisa de sfinti/apostoli/dumnezei si ca e o interpretare (a unor oameni, muritori simpli) a ceea ce au vrut acestia sa spuna. oricat ai incerca sa ma convingi ca au fost suflati cu har divin, gandeste-te ca si preotii sunt un fel de sfinti pentru noi, deoarece realizeaza sfintele taine. n-ai mai auzit cumva de preoti care sa pacatuiasca? initial a fost scrisa in ebraica, si cum lumea nu prea stia ce e cu ea atunci, exista si erori de traducere, si nu ma refer aici doar la unele fragmente.

Nu cred ca ai scris vreo fraza corecta aici. In primul rand crestinii sunt cei care urmeaza invataturii lui Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu. Nu lui Moise sau profetilor din Vechiul Testament. In al doilea rand, legea din Vechiul Testament a fost data doar poporului evreu, cu scopul de a fi pregatit pentru venirea lui Iisus in mijlocul lui. Scopul a fost atins, mantuirea a devenit universala prin invierea lui Iisus, deci legea Vechiului Testament cu porci, pietre si lepra n-are nicio treaba cu religia crestina.
Cat despre ce zice si ce nu zice Iisus, hai sa luam un exemplu din fix prima evanghelie din Noul testament: "Si s-au apropiat de El fariseii, ispitindu-L si zicand: Se cuvine, oare, omului sa-si lase femeia sa pentru orice pricina? Raspunzand, El a zis: N-ati citit ca Cel ce i-a facut de la inceput i-a facut barbat si femeie? Si a zis: Pentru aceea va lasa omul pe tatal sau si pe mama sa si se va lipi de femeia sa si vor fi amandoi un trup. Asa incat nu mai sunt doi, ci un trup. Deci, ce a impreunat Dumnezeu omul sa nu desparta" (Matei 19: 3-6)
Ne-am lamurit? Sfantul apostol Pavel are un capitol intreg despre asta.
Apoi: Biblia a fost scrisa de apostoli, care erau si sfinti, prin inspiratie de la Dumnezeu. Ai reusit sa gresesti fiecare optiune pe care ai pus-o acolo. Si in ebraica (ebraica pe naiba, ca e aramaica) a fost scrisa doar evanghelia lui Matei, restul de 26 de carti sunt scrise in greaca. Cuprind in ele aramaisme pentru ca toti scriitorii, cu exceptia lui Luca, au fost iudei, dar in nici un caz nu-s scrise in ebraica. Si cum cele mai importante traduceri/comentarii/explicari din primul mileniu crestin, pe care se bazeaza acum si catolicii si ortodocsii, sunt facute de catre tipi care vorbeau greaca de la un an, as zice ca problemele legate de traducere sunt doar la nivelul unor cuvinte/expresii invechite si care deja au fost discutate si explicate in mediul teologic.

Acestea fiind spuse, ma intreb de ce te-a mancat pe tine undeva sa vorbesti despre lucruri pe care clar nu le cunosti nici pe departe.
Despre ce ai scris in afara de asta nu prea are rost sa comentez, pentru ca si tu si Storymaker argumentati mult pe langa problema topicului.
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]

[Imagine: nDIKwXJ.png]

Mintea unui homosexual, cea a unui pedofil, cea a unui zoofil, cea a unui criminal, cea a unui necrofil -toate aceste minti au un punct comun: educarea creerului.
Pe parcursul vietii ne educam creierul cum sa perceapa stimulii exteriori. Inca de cand suntem mici, bagam totul in gura pentru a analiza, iar mai incolo, cand crestem, ne educam creierul cum sa raspunda la alti stimuli exteriori. Astfel, unii baieti sunt foarte rusinosi in prezenta unei fete, unii oameni cum aud un anumit ton in glasul altui om se infurie, si exemplele continua.
Idea este ca fiecare dintr noi ne educam creierul sa perceapa lucrurile ca fiind bune sau rele pe parcursul vietii.
Ca sa imi sustin idea, o sa va dau exemplu oamenii carora le place durerea in timpul actului sexual. Ei si-au invatat creierul sa amplifice placerea actului sexual prin confundarea durerii cu placerea.
Un alt exemplu, sunt oamenii foarte rezistenti la durere, sau cei care in situatii critice trec peste durearea fizica pentru a salva viat altor oameni.
Acesti oameni isi educa creierul pe moment, sau pe parcursul vietii, cum cu totii o facem.

Un homosexual si-a educat creierul ca sa perceama omul de acelasi sex ca partener sexual, si ca si zoofilii, nu gaseste placerea sau atractivitate sexuala in parteneri normali. (pe wikipedia sunt studii foarte bune despre zoofili).
Homosexualul si-a educat creierul in asa mod in urma anumitor evenimente. Fie ca este vorba de dorinta de a obtine placerile trupesti oferite prima oara de catre un om de acelasi sex, fie ca este vorba de depresie, fie ca este dorinta de schimbare, etc, homosexualul si-a educat mintea in acest fel.

Ceea ce este fascinant la creier este ca poate sa uite si sa fie re-educat, astfel, homosexualii putand fi ajutati.
Homosexualitatea este o alegere facuta pe parcursul vietii, in urma unor evenimente tragice din punct de vedere fizic si/sau moral.

Incurajarea homosexualitatii este decimatoare pentru homosexuali. Poate exista iubire intre om si animal, intre om si copac (sau in proiectia imaginatiei omului asupra copacului, mai bine zis), intre adolescent si batran, dar asta nu o sa faca vreodata relatia sexuala, si pun accentul pe partea sexuala, caci de nu ar fi sexuala, nu ar fi nici o problema (iubirea dintre 2 barbati daca nu e sexuala, este fraterna, bazata pe respect si aprecire; este ceva onorabil, grandios),
sa fie o relatie corecta din punct de vedere psihic, moral, etic, etc.

In concluzie, dragi frati si surori, ve rog ganditi-va cat mai mult posibil, deschideti-va mintea analizand problema pana in cea mai adnca esenta, in loc de a lasa toate uratenile sa fluture prin ea. Fiti liberi devenind oameni virtuosi si atunci veti vedea clar adevarul.
Sa ne ajute Dumnezeu, iar daca aveti prieteni homosexuai, ajutatii sa se shimbe. Nimic din ceea ce este bun nu este usor de facut, dar o data infaptuit, rasplata e de o mie de ori mai mare decat de ai face un rau, asa ca va rog, iubitii pe homosexuali ajutandu-i sa se indrepte in loc de a-i impinge in propria mizerie datorita nepasarii profunde ce o simtiti fata de fiintele omenesti.
Iubitii ajutandu-i, precum o mama iubitoare isi ajuta copilul ce se joaca cu cutitul la varsta frageda sa inteleaga de ce nu este bine si il ajuta sa se joace cu jucarii din plastic.
Aparati ceea ce este drept, nu ceea ce este stramb!
Daca lumea nu are exemple, fi tu unul.
Fugi de rautate! Fugi, omule, fugi!


Dumnezeu vindeca ce medicii nu au putut: https://www.youtube.com/watch?v=21ijUVwpsfA

Iisus vorbeste despre viata si moarte: https://www.youtube.com/watch?v=lLGE5tUq50U




Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)