Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Optimist sau pesimist ?

#21
Imi place sa fiu optimista. Asa mi se pare ca totul se poate rezolva. Daca spui mereu "Nu pot! " sau alceva, niciodata nu o sa poti trece mai departe. Mai bine zici "Pot! Chiar pot!".
Imi place sa privesc partea plina a paharului. Cred ca cel mai bine sa fii optimist, dar acum depinde de persoana. Eu sunt, dar nu mereu. . . Am multe sperant, visuri si imi place sa cred in ele. Dar intotdeauna va exista un sfarsit pentru toate.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#22
Pesimismul te roade de viu. Am avut o perioada, de mult timp, cca 2 ani, in care am fost pesimista. Nimic nu imi iesea, visele mi se spulberau, totul era foarte aiurea. Eram trista in fiecare zi, radeam superficial, deveneam cateodata paranoica. Pana intr-o zi cand am intrat la liceu, intr-un grup de prieteni deosebiti, pe care ii am si acum. Ei la randul lor sunt si erau pesimisti cand venea vorba de aspectul fizic si capacitatile lor. Si ma tot intrebam: "cum naiba zic ei asta, atata timp cat eu vad altceva". Plus ce articole am mai citit, mi-am dat seama ca oamenii nu te vad asa cum esti tu. De-atunci, cu mult ajutor din partea mea, ca sa zic asa, am inceput sa vad numai partea plina a paharului, am inceput sa ma apreciezi, ba chiar sa o dau putin in extreme. Insa nu de tot, din fericire si sincer, ma simt mai bine acum. Povestea e lunga, dar e adevarata.

#23
Sunt o persoană şi optimistă, şi pesimistă. Depinde foarte mult de caz. De cele mai multe ori, încerc să văd partea plină a paharului pentru că nu aş rezolva nimic dacă aş fi tristă sau aş începe să plâng ca o nebună +.+ ' . Şi nici nu intru în crize interminabile de depresie oricât de gravă ar fi situaţia. Dacă ceva nu se poate, atunci nu se poate.
Sunt şi realistă, nu îmi fac foarte multe iluzii sau vise şi nu aştept să se îndeplinească o minune. Dacă vrei ceva foarte mult, trebuie să faci cu mână ta, nu să aştepţi să - ţi cadă din cer +.+ .
Nu prea îmi plac persoanele foarte triste şi pesimiste, nimeni nu rezolvă nimic cu plânsul.

Enfin, cred că depinde foarte mult de situaţie, nu poţi fii întotdeauna trist aşa cum nu poţi fii întotdeauna optimist. : )) Sau cel puţin aşa e la mine, nu sunt mereu optimistă sau mereu pesimistă.
[Imagine: 2uihshu.gif]

[Imagine: TheDream.png?t=1276345103][Imagine: EunHye22.png?t=1284281440][Imagine: 04.png?t=1304468354]
You’ve Fallen For Me.













#24
Sunt o fire extrem de optimista,nu-mi pierd speranta orice ar fi.Chiar si in cele mai dure situatii imi spun ca totul va fi bine,si cred asta cu adevarat.Si de cele mai multe ori,intr-adevar totul devine ok.Cred ca situatiile prin care am trecut cand eram mai mica m-au intarit,si mi-au dat curaj sa sper.M-au maturizat in acelasi timp,si m-au facut sa-mi dau seama ca gandirea negativista nu ajuta la nimic,si incerc sa ajut si oamenii care au nevoie.Cand sunt cu moralul la pamant,le spun mereu sa se gandeasca la lucruri frumoase din viata lor,la visele pe care le-au avut candva,le spun sa nu-si piarda speranta caci daca cred cu adevarat,visele lor se vor implini.Fiindca visele nu mor niciodata,ele traiesc in noi.Trebuie doar sa ne amintim de ele,atunci cand ne e greu,iar ele ne vor da curajul sa luptam mai departe pentru a le vedea realizate.Visele sunt cele care mentin speranta in sufletul nostru,iar speranta este cea care ne da curajul si puterea sa trecem peste greutatile vietii.
[/font]Always keep the faith <3

#25
eu sunt foarte, foarte pesimista21 am incredere in mine dar mie frica sa ma gandesc mereu ca voi reusi si ca totul va fi bine si bla bla iar apoi sa fiu dezamagita ca nu iese cum vreau. sunt genul de persoana care se descurajeaza usor... foarte usor daca ma dezamagesc pe mine insami, si urasc asta! 22 am momente cand sunt optimista dar foaaarte rar... mereu mi-a fost foarte frica de dezamagiri si descurajari. stiu ca trebuie sa capat mai multa incredere in mine, poate astsa e cauza... nu am avut parte de foarte multe bucurii si reusite in viata... am unele vise si stiu ca mi le voi indeplinii dar mereu am impresia ca sunt mult prea departe de momentele alea! 22
[Imagine: 2r571mv.jpg]
Ali. xD

#26
Pai, citisem undeva, candva ca persoanele optimiste traiesc mai mult. Asa am incercat de atunci incoace sa traiesc cu ganduri mai optimiste. Cel putin incerc, nu reusesc intotdeuna, bineinteles. Sunt unele situatii in care ajung la disperare si ceva ma opreste si imi spune sa ma calmez, oricum, totul e trecator. Poate e partea care doreste sa fiu optimista intotdena. e destul de greu sa fii mereu optimist si cateodata e o greseala, deoarece vezi doar partile bune din anumiti oameni si te trezesti ca ai avut incredere in cineva care ti-a tras teapa in cel mai urat mod. Insa daca esti pesimist, vezi doar partea urata a lucrurilor, nu doar a oamenilor. Inca sunt adolescenta asa ca nu ma pot pronunta. Mi-ar placea sa fiu mereu optimista si sa dau o sansa oricui cred ca merita. Acum, cred ca sunt pe la mijloc. Nici prea prea, nici foarte foarte.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#27
Am momente cand sunt optimista, de n-am nicio treaba si poti sa zici orice ca nu ma afecteaza. Bine, atata timp cat nu are legatura cu cei dragi mie. Da' am si momente cand sunt pesimista rau de tot si cele mai urate ganduri imi tulbura mintea 21 si e cam naspa, pentru ca devin posomorata, trista si majoritatea cred ca sunt emo cand ma vad asa cu botic sau suparata de mai am putin si plang 21 dar mnoh, asa sunt majoritatea..
Depinde si de moment.. In general, sunt optimista.
[Imagine: mboi6o.png]

#28
sunt o fire foarte optimista , dar sunt cam sensibila ( nu imi place asta >.< ) si pot deveni pesimista foarte usor daca sunt criticata prea rau si imi zic ca nimic nu imi iese bine si ca nu stiu decat sa fac oamenii sa vomite .......... dar acele momente trec imediat ce imi sunt amintite calitatile sau cineva ma inveseleste 4 ^^ ( la asta e buna sora mea mai mare , altfel de ce mai locuiam sub acelasi acoperis cu ea ? 21 )
Va rog, nu-i lasati sa moara!



[Imagine: cuZv.gif]
[Imagine: 3MiK.gif]
[Imagine: BvWd.gif]
[Imagine: QrLB.gif]
[Imagine: v1oJ.gif]

#29
Ei bine mă consider o persoană optimistă în anumite cazuri. Nu mă îngrijorez niciodată pentru ziua de mâine, nu îmi place să-mi fac griji, însă am şi momente când sunt pesimistă sau mai bine zis foarte pesimistă, mai ales în privinţa propriei persoane.
[center][Imagine: 2isxfr.jpg][/center]
Mulţumesc, Abbeh. Ly <3.

[center][Imagine: lh4lc.gif][/center]

#30
Pai eu, mai mult sunt optimista si cred ca voi reusi ceea ce imi propun, dar exista si momente cum ar fi concursuri, serbari s. a. la scoala si ma emotionez,adica devin pesimista




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)