Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

On Vision!

#1
Salut!

Im Ram!

Bine vam gasit!

Ma bucur ca sunt atatia oameni care sunt pasionati de fotografie pe aici! In mare parte pentru ca fotografia e cea mai mare pasiune a mea. Acum lucrez ca fotograf pe un vas de croaziera. Sunt fotograf de ceva timp si am facut o gramada de genuri de poze, landscape, portrait, fashion, nud, street etc.

Prefer sa lucrez cu oameni asa ca as putea sa zic ca sunt specializat pe fashion/portrait/nud si event photography ca nunti sau cat walk.

Anyway mai am multe de invatat despre fotografie, multa practica... sau chesti de invatat si niciodata nu cred ca o sa pot zice ca le stiu pe toate 21


O sa pun cateva din pozele mele, anyway daca aveti intrebari legate de echipamente sau orice altceva, im here! 4

Btw ca echipament folosesc: nikon d90, 35mm f1.8/50mm f1.8(photo shoots) sigma 17-70 f2.8-f4(pt nunti), vro 3 flasuri, softboxuri trepiede si alte acesorii (si inca cumpar ca nebunu 21 )

Some photos:

[Imagine: DSC_5231.jpg]

[Imagine: KRS_0545.jpg]

[Imagine: DSC_5040.jpg]

[Imagine: DSC_7075.jpg]

[Imagine: DSC_5298.jpg]

[Imagine: DSC_5111.jpg]
[Imagine: demon-hunter2.gif]

#2
Buna Ram si uaaa, in general frumoase imaginii, dar eu nu ma bag prea tare in asa ceva ca mai bine ma descurc cu macro-urile asa ca pot spune o parere generala despre fotografiile tale, evident luandu-le pe fiecare in parte if you don't mind 4 Si inca un uaaa pentru aparate si alte acesori, eu am abi un Sony DSC-W620 , deci nu ma compar cu profesionisti 4
Prima imagine, pe min epersonal nu m-a astras intr-un mod deosebit, lunima este buna si personajele sunt incadrate bine, iar acel felinar este chiar foarte bine pus locului.
In ceea de-a doua am sa intreb doar cum ai facut fotografia, ai fost in vreun elicopter, ceva? Pentru ca sincer este geniala.
Ok, acum a treia si ...sii.... *tinem suspansul* caldirea este comnua, multe lumini, dar ceea ce o face cu totul frumoasa este apa ce reflecta luminile si usor cu valuri. Se observa chiar foarte bine, imi place.
Cred ca ceea de-a patra nu-i interesanta.... cel putin dupa mine. Daca ar fi ca amintire din excursie, da ar fi interesant, dar asa sunt doar niste cladiri. Lumina este buna, doar este data de soare.
Ceea cu balerina o ador, aici fotografia ca sa iasa frumos este datorat si modelului, dar felicitari, este superba.
Siii, ultima *yay* Cum au iesit atat de bine modele si sunt negre 21 , iar in jur se vede totul in ceata? Da stiu, focalizare spre personaje, insa cum au iesit asa cu contur, dar fara culoare? Hmm, poate este din cauza ca era intuneric, dar inca nu stiu cum ai reusit sa o faci... si ma pune pe ganduri.
Eh, incepatoarea de mine pune interbari
[Imagine: a17504639be4b10d04424d855865eb53.gif][Imagine: A5D0F5D61805ED04AAC6EC72A0549F025BF7966A]
”Know that the only people you can save like that are the ones that survive.”


#3
Am eu cateva intrebari, incepand cu: Nu-i asa ca imi dai si mie niste lectii 21? Din pacate pana nu ajung la o conexiune care nu ma taxeaza 20c pe minut nu pot sa zic prea multe. Am vazut ca ai pus niste fotografii din Venetia, cele cu Adam si Jess pe care mi le-ai mai aratat si una singura din Santorini. Mai vrem! In general nu am ce sa critic pentru ca esti profesionist si cred ca stiu poate 0.5% din cate stii tu, mai putin ca eu stiam de topaz si tu nu.

In orice caz, sfaturi pentru un incepator in domeniu ai? Gen ce echipament iti trebuie si daca ai vreo sugestie pentru un body+lenses de inceput. Ceva care poate fii adaptat si la conditii de sub apa (cu case evident).

hug
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#4
Salut, asa ca am ajuns acasa si am si eu timp de internet, sa pun poze, sa postez... si alte chesti 4

In primul rand, multumesc ohaio, ma bucur ca iti plac pozele, fiecare om are un alt gust in poze, dar cu toti stim in mare parte ce arata bine, asa ca ma bucur de complimente dar si de critici.

A 2-a poza a fost facuta de pe munte, de asa pare ca e din elicopter.
Iar cea u cuplul care se saruta am facuto noaptea, ca sa faci efectul ala trebuie doar sa ai o lumina in spate (aici lumina de la vitrinele magazinelor) care sa dea contur la personaje, ajuta si faptul ca ploua, iar asfaltul stralucea putin, iar ca pare ca ceata ai avut dreptate
e din cauza ca e focalizat pe ei. Am folosit aici nikon 35mm f1.8, de care e nevoie sa captureze lumina ambientala.

o/ Lia!

Ca sa iti raspund... hmmm ... pai de incepator, un nikon d90 si obiectiv nikon 50mm f1.8. Depinde ce poze faci, dar daca faci portrete,
pentru inceput atat e mai mult decat ai nevoie. Daca faci macro iati obectiv macro, daca vrei landscape iati ceva wide (gen 17-70mm)
daca faci stockshot cred ca 35mm 1.8 ii bun. Nah depinde de nevoi. Eu am inceput cu un canon 450d si canon 50mm f.18 cu care
am facut poze uimitoare, care si acum sunt pe site la mine. Cred ca cel mai important lucru e sa inveti sa lucrezi pe manual... full manual
(nu si manual focus, doar single focus point), si sa tragin in raw, nu jpg. Si instaleaza lightroom 21

anyway daca vrei underwater,... iati camera underwater 21
[Imagine: demon-hunter2.gif]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)