Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Oamenii cu doua fete

#11
Oamenii cu doua fete sunt peste tot.Defapt,cum au spus multi, toti aveam \\\'o a doua fata\\\'.Nimeni nu e perfect dar oamenii mereu incearca sa atinga perfectiunea,vor sa fie placuti de ceilalti si asa mai departe.Care ar fi solutia?Sa stie sa se poarte adecvat in orice situatie.Poate,dau un exemplu,ca prietena prietenei tale e o nesuferita.Dar ce vei face?Te vei purta dragut cu ea de dragul prietenei tale.Asta nu inseamna sa ai 2 fete?
Ideea e ca fie ca vrem,fie ca nu,viata ne impune sa fim asa.
[Imagine: tumblr_ljt9kkUjPo1qe6xr2.gif]

"An intellectual solve the problems,a genius avoid them"

#12
Coa, voi de ce nu ziceti ca va certati? North e baiatu rau? Calmeaza-te!

On-topic: de ce dezbatem asta? ce putem dezbate pe tema asta? Nu exista oameni cu doua fete. Exista oameni cu mai multe fete. In functie de cercul in care ne aflam adoptam alta atitudine. Si sa nu-mi spuneti ca va comportati la fel si cand sunteti cu prietenii si cand sunteti cu parintii s.a.m.d..
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#13
Oamenii cu 2 fete.Iti dai seama ca au 2 fete tocmai atunci cand te \'\'injunghie pe la spate\'\'
De obicei,in zilele noastre oamenii au mai mult de doua fete.
Dar cum a spus si cookiesor toti avem 2 fete(sau chiar mai multe),chiar daca nu ne dam seama,sau poate ne dam seama,dar pur si simplu nu vrem sa recunoastem.
Sincer nu prea stiu ce sa spun despre acest subiect,pentru ca nu sunt in masura sa critic persoanele cu 2 fete,cand si eu la randul meu fac parte din aceasta categorie.
Sincer cred ca nimeni nu este in masura sa critice pe alti datorita acestui lucru,pentru ca fiecare avem 2 fete(chiar daca unii sunt mai rai decat alti) si nu cred ca s-a nascut persoana perfecta care sa fie in postura sa judece pe alti datorita defectelor pe care le au.
Cam atat am avut de supus!!!
Peace!!!
[Imagine: 249800-lesbi.jpg]
Just do it!

#14
Initial topicul asta era despre persoanele ipocrite, la modul in care pretind a fi prieteni cu tine pentru a te "injunghia pe la spate". Sincer, nu cred ca exista asa ceva, e o idee prea superficiala asupra oamenilor si a supra lumii in general. Nu exista oameni buni sau rai, lucruri bune sau rele. Nimic nu este atat de bine definit in lumea reala, tocmai de aceea ideea asta este foarte copilaroasa.
Doar pentru ca primul post este absurd nu trebuie sa ii urmati exemplul. Am mai spus, si au mai spus si altii pe aici, tot suntem ipocriti intr-o anumita masura, voluntar sau nu. Se intampla se ne comportam diferit in functie de stare, in functie de mediu in functie de postura pe care trebuie sa o afisam etc.
Plus ca toti purtam o anumita masca cu persoanele necunoscute, in principiu pentru ca e safe, like an armor or smth. Tocmai de aia multi vor sa para aroganti, dispretuitori, don't give a shit like...whatever.
De asemenea , nu cred ca suntem falsi cu anumiti oameni si onesti cu altii, pana la urma ce cred ceilalti despre tine e doar o imagine formata care poate fi al dracului alterata.
E destul de greu sa realizezi cum esti cu adevarat, probabil doar o combinatie din toate.

Presupun ca am aberat deja prea mult, let's call it a post.

#15
^Nici nu trebuie!
Do not speak unless you can improve the silence.

#16
(29-07-2011, 11:29 PM)Kashim A scris: In functie de cercul in care ne aflam adoptam alta atitudine. Si sa nu-mi spuneti ca va comportati la fel si cand sunteti cu prietenii si cand sunteti cu parintii s.a.m.d..

Asa e.
De fiecare data purtam o alta masca. Cu un prieten avem alta atitudine, alt limbaj, alte cuvinte pe care le rostim. Cu un profesor insa, lucrurile se schimba, sau cu familia, cu alti prieteni. Asta tine si de respect. Intotdeauna purtam o masca, indiferent ca e buna sau rea. Singurul moment cand aceasta nu se afla pe chipul nostru ( la figurat vorbind ) e atunci cand dormim, pentru ca nu ne dam seama care e atitudinea pe care o adoptam.

#17
Am citit schematic printre posturi si mi-am cam dat voie sa imi acord palme cu piciorul in privinta unor raspunsuri. Faptul ca nu te comporti la fel cu familia asa cum te comporti la scoala, sau intre prieteni sau la serviciu, unde voi nu sunteti inca in cunostiinta de cauza pentru ca din vorbe nu poti spune ca ai experienta, tine de foarte multe motive si nu neaparat de ipocrizie/ personalitate mincinoasa. A te exprima in termeni atributivi fata de o persoana prin expresia 'cu doua fete' e ca si cum i-ai pune doua coarne, o coada si un trident. Tine de diplomatie, de respect, de rusine, de cei sapte ani de acasa si de faptul ca poate la sfarsitul lunii ai vrea sa iti iei salariul.

Bineinteles ca sunt si exceptii, dar rivalitatile si certuletele intre prieteni nu sunt indeajuns ca sa ii acorzi unei persoane profesia de chirurg spinal specializat in maceta.

Mastile sunt pentru planuri diabolice si schizofrenici, restul tine de psihologia intortocheata umana si sentimente.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#18
The individual has always had to struggle to keep from being overwhelmed by the tribe. If you try it, you will be lonely often, and sometimes frightened. But no price is too high to pay for the privilege of owning yourself.-Friedrich Nietzsche

#19
Toti avem "doua fete". Doar ca unii fac abuz de acest aspect. Anyway, ideea este ca recurgem la aceste doua fete pentru ca ne sunt de folos in anumite situatii.

#20
Nando  mo kimi no moto e...
No matter how many times it will be, I will go back to you
[Imagine: 346l2lx.jpg]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)