Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Nightwish

#11
Holy mother of all saints! O.O Ce întârziată sunt. -.- Anw, ascultam o melodie de la Nightwish şi m'am gândit că eu nu mi'am dat cu părerea despre această formaţie aici. Aşa că am căutat şi după muuulte căutări am găsit topicul despre Nightwish, cam departe btw. Deci, Ang. o să aducă Nightwish pe prima pagină iar. 21 Acum că am istorisit întreaga teorie a pantofului, să trecem la subiect.

Nightwish, o formaţie care merită, sau merita ascultată. Plecarea Tarjei a avut un impact asupra formaţiei, pentru că Nightwish fără Tarja, nu mai e Nightwish.
Prima melodie pe care am ascultat'o a fost Sleeping sun şi normal, a rămas specială. Îmi mai plac şi Amaranth, Nemo, Ghost Love Score, While Your Lips Are Still Red, I Wish I Had An Angel, etc. xD
ÃŽmi place ÅŸi Anette, but I really miss Tarja.

Anw, Nightwish = Epicness xD

Xoxo, Ang.:bye:
Angilicious|dA
[Imagine: pikachu___batman_by_mnrart-d58f68d.gif]
Nothing I shoot gets back up again.
Drawings.| Photos.

#12
În sfârşit, am ajuns şi eu aici. Şi sincer, n-am căutat mult *laughs * .
Nightwish <3
Cum să nu-ţi placă, sincer ? Ok, plecarea Tarjei a provocat multe schimbări, şi-mi plăcea de ea. Chiar avea o voce puternică, una care chiar îţi place s-o asculţi. A lui Anette, eh. . . Nu am ce comenta, nu seamănă cu Tarja, în orice caz.
Melodiile preferate ar fi ~ Nemo ; Amaranth ; Ghost Love Score; Phantom of the Opera ; The Islander ÅŸ.a .
Deci, fără Tarja formaţie nu mai e aceeaşi , dar încă-mi plac <3 .
*smile*
The stolen kisses are always the sweetest

[Imagine: 15heo49.png]
Thx, MimiÅŸor <3

True love is like ghosts, wich everybody talks and few have seen.







#13
Doamne, cat ador trupa asta...Nu sunt genul care sa stie intreaga biografie a solistului/trupei preferate, asa ca nu am nimic de comentat despre viata personala a Tarjei sau a lui Anette, si nu o sa`mi dau cu parerea despre inlocuirea facuta. Desi e imosibil sa nu`ti placa vocea Tarjei, si recunosc ca unele versuri (mai multe, in special "A Rose For The Dead ") ar suna mai bine cantate de ea, melodiile cantate de Anette sunt totusi...acceptabile, si cateva chiar placute.
Dar, totusi, Nightwish nu este format doar din Tarja si Anette, mai sunt pe`acolo si alti cativa tipi care chiar stiu sa cante si fara de care cele doua soliste nu ar mai fi cine sunt acum, printre care Marco Hietala, -chitara bas si voce, este la fel de talentat ca si Tarja sau Anette, desi melodiile cantate de el sunt putin mai ...diferite, Jukka Nevalainen - tobe,Tuomas Holopainen- clape, si Erno "Emppu" Vuorinen-chitara, acestia chiar stiu ce inseamna muzica, sunt imposibil de inlocuit, si sunt foarte talentati.
Melodii preferate...o gramada. Prima piesa a lor pe care am ascultat-o a fos End of all hope, si a ramas prima in top21 Amaranth, While your lips are still red, Islander, Ever Dream, Cadence of her last breath, Over the hills and far away si muulte altele
[Imagine: blooddressredsnowemotiv.jpg]

#14
In opinia mea, Nightwish e una dintre cele mai bune formatii ever! Melodiile intense alaturi de vocea puternica a solistei ( e cazul ambelor, nu pot alege ) m-au facut sa devin dependenta de muzica lor.

Desi nu cred ca pot alege o piesa care imi place mai mult, o sa incerc totusi sa selectez cateva favorite : Nemo, Over the hills and far away, I wish I had an angel, Dead boy's poem, Sleeping sun, Bye bye beautiful.
destiny is for losers. it's just a stupid excuse to wait for things to happen instead of making them happen.

#15
Nu prea ascult eu acest gen de muzica, insa imi place trupa si unele melodii chiar sunt bune. Chiar daca noua sau vechea, ca nu mai e asa noua, solista nu e la fel de buna ca cealalta. Am auzit de trupa de la o prietena ce e usor obsedata de cantecele lor si m-a tot bazait pana am inceput sa ascult.
Imi plac: 10th man down, Dead to the world, Bye bye beautiful si versiunea lor la Phantom of the opera.
[Imagine: 318099_large.jpg]

Un blog cu si despre carti: http://bookobsess.blogspot.com/ V-asteptam cu drag!Smile Abia facem primii pasi.

#16
DAAA! Nightwish mi-a schimbat viata, jur! Am inceput sa ascult prin clasa a 6a, dupa perioada specifica de Linkin Park si Green Day. M-a luat tata intr-o zi la discutii despre ce muzica de cacat ascultam si mi-a dat sa ascult niste Manowar, paremise. Si am ascultat eu ce-am ascultat, si am cautat si pe youtube, si asa am ajuns la NIGHTWISH! And i just fell in love! <3 Deci oamenii astia creaza (creau) o muzica perfecta! Mi-am cumparat cduri, descarcat concerte, eram o obsedata cu acte in regula. Nu stiu, atunci ascultam foarte mult si chiar mi-au schimbat viata. Pentru ca am trecut brusc la muzica mai agresiva, am devenit si putin mai increzatoare 21. Si am inceput si eu sa umblu prin puburi de rockeri, etc etc. Eram o adevarata badass atunci. Oricum, Nightwish, va iubesc din toata inima!

Si e foarte nasol ca au dat-o pe Tarja afara, dar am citit pe net cum ca ar fi fost si vina ei si bla bla. Prefer sa nu ma mai gandesc la asta, si sa ma bucur de ce a fost si va ramane mereu in amintirea celei mai tari trupe de simfonic din lume. Acum cu Anette, sunt doar o alta trupa. Nu mai e acea stralucire. Sa zic ca The Islander mai e oarecum, dar asta pentru ca e si Marco la vocals si salveaza mult piesa.

Piesa mea preferata cred ca ar fi Planet Hell varianta live din End of an Era. Mama, mi se face pielea de gaina de fiecare data cand o ascult, hell yeah.
[Imagine: careless.jpg]
And I don't realy care if you think I'm strange, I ain't gonna change.

#17
Mie una nu mi-a placut Tarja si nici nu imi place. Mi se parea ca vocea ei asa "puternica" cum ii ziceti voi nu se potrivea acestui gen de muzica. As fi vazut-o mai de graba pe sena la teatru cantand opera. A mers ceva mai bine dupa ce si-au schimbat solista. Chiar imi place de Anette. Mi se face rau cand vad pe toate forumurile "Tarja, Tarja, fara Tarja nu mai e Nightwish". Anette are o voce mult mai buna pentru acest gen de muzica, adica, ati ascultat macar mai multe melodii? Voi nu, ati auzit una, doua, trei maxim si gata, nu e Tarja, nu e Nightwish. Daca ati fi fani adevarati ati ramane "devotati".
[Imagine: 8x3VTT8.png]
© Hachiyuki - deviantArt

#18
Nu îmi vine sa cred ca nu am trecut pe aici. Nightwish este una dintre trupele mele favorite asta datorita vocii spectaculoase deținută de Tarja [care mi se pare foarte potrivita pentru acest stil -symphonic power metal- draga Lily] Pe plan acustic mi se par și mai geniali, având in vedere pianul lui Tuomas pe fundal și solo-urile de chitara ale lui Marco. În prezent ii ador iar Anette este o solista buna cu o voce la fel. Melodia preferata este `Over the hills and far away` pentru instrumental și `Amaranth` [după cum se vede și la nick] pentru versurile geniale.

Nightwish rullles.
[Imagine: 302xdzc.jpg]
Voi, nepasatori de moarte, dispretuitori de viata,
Ce-ati probat cu-avantul vostru lumii pusa in mirare,
Ca din vultur vultur naste, din stejar stejar rasare!

#19
(19-11-2011, 11:48 AM)Lily A scris: Mie una nu mi-a placut Tarja si nici nu imi place. Mi se parea ca vocea ei asa "puternica" cum ii ziceti voi nu se potrivea acestui gen de muzica. As fi vazut-o mai de graba pe sena la teatru cantand opera. A mers ceva mai bine dupa ce si-au schimbat solista. Chiar imi place de Anette. Mi se face rau cand vad pe toate forumurile "Tarja, Tarja, fara Tarja nu mai e Nightwish". Anette are o voce mult mai buna pentru acest gen de muzica, adica, ati ascultat macar mai multe melodii? Voi nu, ati auzit una, doua, trei maxim si gata, nu e Tarja, nu e Nightwish. Daca ati fi fani adevarati ati ramane "devotati".


Vocea Tarjei era asa de puternica pentru ca ea era o soprana. Nightwish este o formatie care canta symphonic power metal. => Tarja are o voce perfecta pentru aceasta formatie. Si da, stai linistita, este si "cantareata la opera". A sustinut si la noi in tara spectacole de craciun. Dupa ce si-au schimbat solista a mers mai bine pentru ca au devenit mai mediatizati, sau mai pe romaneste, mai comerciali. De ce? Pentru ca Anette are o voce mai comuna, mai de "uite imi place si mie" care poate fi folosita pentru orice stil de muzica in mare si, therefore, lumea o agreeaza mai mult pe ea. Anette nu este perfecta pentru acest stil de muzica, pentru ca vocea ei nu are nici o legatura cu muzica simfonica, dar are o voce buna, care "merge". Si sa stii ca si mie mi se face rau cand toata lumea pretinde ca e fan Nightwish fara macar sa fi auzit de ei inainte de Anette. C'mon...
Si de faza cu fan devotat. Frate, am ascultat tot albumul, tocmai pentru ca mie imi place formatia asta. Si ghici ce? N-am avut nici o tresarire nimic? Am ascultat si performantele live, iarasi la fel. Mie nu-mi place.
[Imagine: careless.jpg]
And I don't realy care if you think I'm strange, I ain't gonna change.

#20
@andraportocala

Draga, eu mi-am spus parerea. Daca parerea ta e alta, eu nu sar pe tine si te contrazic. Daca tie iti place Tarja, foarte bine, mie nu imi place si gata.
Eu stiu de Nightwish de la fratele meu mai mare care asculta doar melodii cantate de Tarja deci la inceput si eu o ascultam pe Tarja. Totusi nu e genul meu. E o voce pe care nu o ascult cu drag. Ti-as descrie de ce dar nu imi gasesc cuvintele.
Again, you like Tarja, good for you. I like Anette? good for me.

End of story.
[Imagine: 8x3VTT8.png]
© Hachiyuki - deviantArt




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)