Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Neon Genesis Evangelion

#1
Nu stiu cati ati vazut acest anime desi este unul destul de legendar. Desi am tot zis ca o sa ma uit la el de foaaaaaaaaaaaaaarte multa vreme (vreo 3 ani), am tot amanat. L-am luat insa intr-un final, de pe un site de torrente, si l-am terminat in dupa-amiaza asta.

Incep prin a mentiona, pentru cei ce nu stiu, ca Evangelion este renumit pentru finalul sau extrem de ambiguu si controversat, existand destule teorii asupra a ce s-a intamplat de fapt. Dar nu o sa intru prea mult in detalii, ca nu vreau sa stric "surpriza" nimanui. Cert e ca finalul sucked! Big time!

Seria in sine, pana la episodul 24 inclusiv, e chiar bunicica. Animatia e superba, cel putin pentru mine, un fan al anime-urilor "old school", personajele sunt interesante si nu foarte stereotipice. A reusit sa imi capteze atentia, sa ma faca curios, am trecut prin episoade dornic de a stii ce se va intampla mai departe, sa descopar misterele si seria a parut a avea un ritm bunicel. Chiar si asa, nu mi s-a parut atat de tare pe cat se vehicula dar oricum, a fost un anime bun. Pana la final.

Finalul e atat de ambiguu, confuz si stupid incat a stricat tot anime-ul. Poate ca multi au pus botul la vrajelile alea metafizice si s-au aratat satisfacuti pentru a se putea da mari ca au inteles ce vroiau aia sa spuna de fapt dar bleh, tot stupid ramane. Se potriveste cu restul seriei ca nuca in perete si reprezinta o sumedenie de aiureli indrugate de personaje lobotomizate.

Si e stresant, chiar foarte stresant, pentru ca povestea avea un potential foarte bun. Si chiar si finalul, sau mai bine zis ideea de final, era una foarte buna, daca nu era pusa in scena atat de... stupid!

Alti useri care l-au vazut sunt pe aici? Ce parere aveti despre final si despre serie in sine?

#2
E chiar trist, come on, nimeni nu a vazut Evangelion? What is happening with people these days?
Am vazut seria acum ceva ani, si trebuie sa zic, sunt de acord cu Flaw, finalul e foarte aiurea, dar personajele, povestea in sine si grafica sunt de nota 10.
Cred ca odata ce mai fac clean la lista de anime, am sa-l revad, plus ca nu am vazut filmele, din cate am inteles, ele prezinta un alternative ending la serie.
Om vedea.

#3
Intrebarea mea e, la care final va referiti?
Ca ala din serie a cam fost ignorat pentru a se face End of Evangelion, care la randul sau e destul de dat naibii. Nu e un final alternativ pe cat e finalul canon al seriei dup ce creatorul a decis ca episoadele 25 si 26 nu erau chiar ce si-ar fi dorit.
Am vazut ultima oara seria acum ceva ani. Pana atunci insa am vizionat-o cam de 5-6 ori, iar End of Evangelion de mai bine de 10 ori. Da, s-ar putea zice c-am fost un fan inrait. Asuka ramane pana azi unul dintre personajele mele preferate din anime-uri, chiar si Shinji asa plin de erori umane cum e.

Astept momentan sa se incheie seria de remake-uri ca sa le pot vedea cap-coada pe toate, chit ca s-ar putea sa astept cativa anisori dupa ele. Da nah, calitate BluRay si fara diverse cenzuri meritate asteptarea.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#4
Citat:E chiar trist, come on, nimeni nu a vazut Evangelion? What is happening with people these days?
Nu cred ca e o chestie de generatie, in general lucrurile vechi tind sa ramana in trecut.

Trecand totusi la subiect, am inceput astazi sa ma uit la anime. Am vazut... 6-7 episoade sau mai bine zis le-am devorat. Chiar din primul episod mi-a captat atentia, desi dupa cele cateva clipuri vazute pe youtube nu mi se parea interesant. Sper ca seria sa continue la fel si ca finalul de care se tot vorbeste sa n-o strice prea tare. Am sa revin cu o parere mai copleta dupa ce il termin, dar presimt ca Neon Genesis Evangelion va unul dintre anime-urile mele favorite.
We can't stop here, this is bat country!

#5
Daca n-ai terminat seria, poti sari direct peste episoadele 25 si 26. Au fost un final grabit care nu explica nimic si nu face decat sa ia la gluma cam restul povestii. Poti intra direct in End of Evangelion fara nici o grija (si asa filmul se preface ca respectivele episoade n-au existat).
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#6
Aparent mi-a scapat topicul asta

Neon Genesis Evangelion, sau Eva pe scurt, era la vremea cand am inceput sa ma uit la anime "the best shit out there", cum a devenit Death Note mai tarziu pentru comunitate. L-am evitat o vreme indelungata tocmai pentru ca toata lumea zicea ca a venit Dumnezeu pe pamant si a facut seria. Asa ca am vazuto abia acu vreo 5 ani cand am auzit de remake. Can't see a remake without the original.

Povestea este mult prea convulsionata pentru un serial ce ar trebui sa il vezi odata pe saptamana. Mult prea multe chestii sunt explicate foarte tarziu si nici atunci foarte clar. A trebuit sa ma duc pe net sa vad cateva explicati mai clare cand am terminat. Astea fiind zise odata ce iti dai seama de ce se intampla este absolut fascinant. Personajele sunt fiecare defecte in felul sau si asta e o chestie perfecta fata de personajele tipice mecha.

E trist ca lumea nu se mai uita la acest anime si prefera sa venereze slice of life si moe, dar asta e. Acum astept sa se termine Rebuild of Evangelion pentru ca la cat de luadate am auzit ca sunt filmele nu as putea sa nu le vad pe toate odata. Cam inca un an jumate doi cred ca o sa mai fie 4
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#7
L-am vazut acum cativa ani, dupa ce mi-a fost recomandat ca fiind un clasic. Nu pot sa zic ca am regretat asta, cel putin nu pana la ultimele doua episoade, dar asta s-a reparat cu End of Evangelion, so that's that.
Cum a zis si Majin mai sus, a ajutat foarte mult sa citesc una-alta despre anime dupa ce l-am terminat, dar nu pot sa zic ca m-a deranjat [as fi facut asta oricum]. Mi-a placut cum este practic deconstructia unei serii tipice mecha, si nu cred ca ar fi avut atat de mult farmec daca personajele nu aveau problemele pe care le-au avut.
In orice caz, e o serie buna care-si merita, in opinia mea, faima, si care ar trebui vazuta. Daca nu originalul, macar filmele care apar acum [in cel mai bun caz, ambele].

#8
This fucked me up. In ciuda faptului ca primele episoade, introducerea au fost destul de deprimante am zis ca raman cu el si il termin. Actiunea ce a urmat a fost epica si mi-a placut la nebunie. Din toate seriile vizionate de mine, pot spune cu sinceritate ca aceasta descrie adolescentii asa cum sunt ei, fara acea fatada de zambete si dragoste si restul. Aici vorbesc despre modul in care Shinji sau Asuka se comporta, despre modul in care gandesc si despre felul in care se vad. Nu bag finalul in asta pentru ca finalul mi-a dat o migrena puternica si m-a facut sa ma dau cu capul de birou. Nu are nici o legatura cu actiunea propriu-zisa, numai daca intreaga serie a fost creata pentru ca Shinji sa realizeze...well, ce a realizat. Nu am cum sa las povestea asa, sper sa reusesc sa vizionez filmele cat de curand ca sa gasesc un sens pana la urma. Personajele te fac sa treci prin seria de emotii pe care si ele le simt, tocmai de aceea, dupa ce terminam un episod, cateodata, eram incredibil de nervoasa si nu imi doream decat sa nu o mai aud pe Asuka pana la final. Anyway, good one, daca scoti finalul.
[Imagine: ak8THBQ.png]





Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)