Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Nana

#21
Deci eu pur si simplu m-am indragostit de acest anime dupa primele 5 minute. Inceputul mi-a placut enorm (Nee, NANA, do you remember the way we met?) si openingul...Nu m-am mai putut dezlipi de monitor. L-am terminat in trei zile si a ajuns preferatul meu, ca sa nu mai pun ca pana la sfarsitul saptamanii terminasem cu manga (pe atunci la cap. 80) si cele doua filme.
De Ai Yazawa mai auzisem de la ParaKiss (pe oricum l-am vazut dupa), si m-a facut curioasa faptul ca citesem undeva ca ar fi una dintre cele mai bune artiste. Imi place enorm stilul ei de a desena, cu toate ca personajele sunt putin cam inalte. Povestile pe care le creeaza mi se par originale, doar ca are o mare problema: tortureaza personajele.
Asa, revenind la anime...Mi-a placut. Grafica superba, cu o mare atentie pentru detalii, poveste interesata si personaje cu personalitati puternice. Dintre personajele feminine, la inceput mi-a placut enorm Nana Osaki, dar mai tarziu mi-am dat seama ca nici Hachi nu se lasa mai prejos. Ce mi-a placut foarte mult este ca din punct de vedere fizic seman extrem de mult cu Hachi, dar am temperamentul Nanei. Iar dintre personajele masculine mi-a placut Ren cel mai mult, pentru ca desi era matur in majoritatea situatiilor, se lasa influentat de altii. Mai pe scurt, desi putea fi matur, avea coportamentul unui copil: stia unde greseste, dar nu putea face nimic pentru a-si indrepta greseala. Si ce mi-a placut cel mai mult la el a fost ca nu vroia sa piarda ceea ce avea sub nicio forma.
Personaj care nu mi-a placut deloc...Nu am asa ceva. Fiecare personaj e unic in felul lui, si are ceva ce ceilalti nu au. Asta mi-a placut si-mi place in general la Ai Yazawa.
Coloana sonora a fost excelenta. Anna si Olivia au facut o treaba nemaipomenita. Desi Olivia canta frumos, Anna e mult mai pe gustul meu. Chiar Ai Yazawa spunea ca e foarte fericita pentru ca Anna a fost aleasa pentru a interpreta cantecele BLAST.
A, da. Ce mi-a mai placut foarte mult la anime e ca a pus mare accent pe muzica, trupe si branduri celebre. Cum muzica e moartea mea, am capatat o obsesie pentru BLAST si Trapnest. Si apoi a folosit si nume mai sonore, ca The Sex Pistols sau The Ramones.

In fine, cred ca as putea sa aberez despre acest anime vreo doua zile in continuu, dar mi-e lene acum. Dupa parerea mea, NANA e un anime de nota 200. Se detaseaza usor printre alte creatii romance, iar cat despre grafica... Depaseste cu usurinta multe animeuri mai lungi si mai vechi.
[Imagine: sig0147.gif]

#22
Nu îmi vine să cred că nu am lăsat şi eu o părere aici, mare greşeală.
it can be spoiled

Este unul din animeurile mele preferate, unul dintre cele mai bune animeuri pe care le-am văzut vreodată pe parcursul a 16 ani jumătate cât am eu :]]. Vreau să spun , nu mai spun nimic. Că nu am cuvinte. Deşi grafica nu e cea mai bună, acţiunea e pur şi simplu... extraordinară [ neah, e un cuvânt prea nesemnificativ pentru cât de frumos a fost anime-ul ] . Deci, deşi construcţia fizică a personajului a fost cam... Cam aiurea, oarecum, mie mi-au plăcut toţi cum arătau!!! Chiar dacă erau aşa de slabi şi aveau nişte frunţi gigantice :]]], nu puteam să nu îi ador, erau atât de " mişto "
Deci.. Cu ce, cu ce, cu ce să încep? Primul episod? :]] Oh, cât de tare a fost. Îmi bătea inima extraordinar de tare şi repede când Nana Komatsu s-a întâlnit cu Nana Osaki, a fost un moment.. Sfânt. Atunci când zicea la început : Mai ţii minte, Nana? Îmi venea să plâng presimţind parcă un sfârşit atât de trist şi dureros. Fiecare referire la camera 707 mă făcea să tremur. Nici nu mai ştiu cât am plâns la acest anime, aşa de tare m-a emoţionat; ba mai mult decât atât : impresionat. Nu am cuvinte. Faptul că cele două erau atât de diferite şi s-au înţeles atât de bine. Nici dacă ar fi fost surori nu cred că s-ar fi iubit atât.
Ideea acea : dacă aş fi fost băiat Nana, aş fi fost alături de tine.. Sau ceva asemănător, DOAMNE, o adoram... NU ştiu de ce dar prietenia celor două fete m-a impresionat profund şi m-a făcut să le iubesc enorm. Nu doar pe ele , şi pvoestea lor, iubirile lor.. Deşi mai mult de admirat era Osaki pentru că trecuse printre atâtea şi ... Putea încă să meargă mai departe, eu mă pot identifica în Hachi. O fiinţă egoistă care totuşi iubeşte, care greşeşte de atâtea ori, prea naivă, credulă, plângăreaţă. Unele însuşiri d-ale sale sunt şi în minte. E '' omenească '' şi totodată, şi Nana Osaki este :]] pentru că există într-adevăr persoane atât de .... Puternice şi superbe. Avea aşa un stil pe care nu îl puteai trece cu vederea. Cânta atât de frumos, vocea [ actriţa ] aleasă a fost pur şi simplu potrivită, minunată. Nu puteam întrevede o alta. Mi-a plăcut tare tare tare mult. Acum când mă gândesc la anime şi la poveste parcă îmi vine să plâng, şi aşa avea atâtea de spus dar parcă ideile se pierd pe drum. Sfârşitul a fost pur şi simplu.. Nu am cuvinte... [ deşi am citit şi manga şi încă aştept să apară şi alte capitole ; de acolo se înţeleg mai multe ] . Am lacrimi în ochi şi acum când mă gândesc doar la anime!!!
Toţi tipii cu care a ieşit Hachi au fost super atrăgători, într-adevăr mi-au plăcut. Iar am văzut o caracteristică atât de omenească, la Shouji, I mean... Înţeleg de ce a înşelat-o pe Hachi. Şi într-adevăr a avut dpretatea sa, şi tot aşa putea şi ea să se simtă trădată şi să simtă.. Nu ştiu, să aibă nevoia să plângă. AM înţeles cum cei doi nu mai puteau fi prieteni, Nana şi SHouji. Era parcă de la sine înţeles faptul că nu , nu maiputeau să fie asemenea în trecut. Să se salute doar ca doi prietnei. Cum ar mai fi putut? Atât de real!
TAKUMI, da l-am adorat. Multă lume a spus pur şi simplu că nu îl suportă poate pentru că a înşelat-o pe Nana, sau cine ştie? Oricum ar fi ... El este superb şi înţeleg ce vede Hachi la el, înţeleg într-utotul, pentru că îi poate acorda exact de ceea ce ea are nevoie : protecţie şi atenţie -- ca unui căţeluş... Mda, înţeleg asta şi chiar îmi place de el. Pentru că nu este perfect, vreau să zic, are defecte asemenea unei fiinţe umane chiar dacă arată atât de bine.
Nobu, mi-a părut tare rău pentru acesta dar nu pot spune că nu îmi place de el .E frumos foc şi aşa mai departe. Decât la sfârşitul animeului, fără a mă lega aici de manga, am simţit că s-a maturizat şi că într-adevăr acela ar putea fi un Nobu cu care Hachi ar putea fi într-adevăr. Căci altfel relaţia lor părea una fantastică. Fără viitor, doar o aventură. Cu takumi avea o casă. Da, aşa văd eu lucrurile.
Ren... Deci nu am cuvinte să îmi exprim sentimentele având în vedere destinul acestuia; deşi sentimentele astea vin din manga. Făcând referire doar la anime, ren este un personaj necunoscut... Unul ce nu îşi arată foarte clar emoţiile faţă de toată lumea. Îi înţeleg dragostea pentru Nana, poate mai mult decât orice o vrea pe ea. Am înţeles de ce a '' părăsit-o '', şi de ce nu a stat acolo. Am înţeles de ce Osaki nu a plecat după ea. Cum putea? Nu putea. Înţeleg ce simţea, de aceea e atât de trist.
Toată povestea este asemenea unei vieţi reală, atât de mulţi oameni, destine similare.
Yasu.. Pff, l-am adorat pe parcursul întregului animeu. Pentru că este genul de personaj de care te poţi lega întotdeauna şi care va fi mereu în ajutorul tău. Am înţeles mai multe despre el şi sentimentele lui din manga, aşa îl văd în anime doar ca pe un tip foarte drăguţ şi responsabil. Foarte , dar foarte misterios, ce îşi ascunde înteaga fiinţă. Un tip care îmbină utilul cu plăcutul; cum sunt mulţi în realitatea noastră crudă.

Ah, cred că am făcut referire mai la tot pe ansamblu. Acţiunea, povestea.. totul, personajele. Mi-au plăcut. Nu am cuvinte să îmi exprim admiraţia pentru animeul acesta şi pentru aceia ce l-au creat, cât şi pentru aceia care a creat manga. of, mult prea frumos. Mult prea real şi tragic. Este un anime ce merită văzut, fără nicio discuţie. Fiecare episod în parte , fără a rata vreunul.
AM adorat animeul NANA !

#23
Ei bine nu cred ca exista un lucrur care nu mi-a placut la acest anime*cu exceptia sfarsitului care m-a lasat nerabdatoare sa vad ce urmeaza..poate chiar sa citesc si manga'ul..lucru care inca nu l-am facut dar nu il exclud din viitoarele mele obtiuni* asa ca voi avea numai pareri pozitive de expus so let's start

Story: Ei bine povestea mi s-a parut una buna si destul de originala. Doua fete ce impart acelasi nume se intalnesc accidental intr'un tren si devin prietene,ba chiar ajung sa si locuiasca impreuna *ce face destinul asta nu?*. Vietile lor sunt destul de complicate dar asta nu le impiedica sa se distreze mereu. In ciuda personalitatilor total diferite cele doua devin prietene intr-un timp foarte scurt. Una din ele viseaza sa aiba o familie,o sa casa,o slijba,un sot iubitor in timp ce cealalta pune accent pe prezent,dorind sa se faca cunoscuta in industria muzicii impreuna cu trupa ei punk "Black Stones" pentru care isi reuneste prietenii din trecut,dar si un membru nou *care mia una mi-a placut foarte mult,Shin*.
Povestea celor doua se complica foarte mult pe parcurs,in timp ce cele doua incearca sa isi indeplineasca visele,despartidu-le chiar,dar din fericire prietenia adevarata ce le leaga a triumfat din nou.
Gelozie,dragoste,prietenie,muzica..cred ca acest anime are tot ce ii trebuie pentru a fii unul profund,plin pe pasiune,un anime care pe una m-a tinut in timpul fiecarui episod cu sufletul la gura.
Grafica a fost destul de buna.

Personajele: din punct de vedere artistic mi se par foarte bine concepute. Stilul lui Ai Yazawa mi se pare destul de orginal,personajele parand chiar foarte reale *mai ales din punct de vedere al ochilor care dupa mine sunt absolut geniali* iar hainele sunt absolut mirifce..ma topesc dupa ele <333
Ca si caracter pot sa spun ca fiecare personaj m-a impresionat. Nana Osaki prin caracterul ei puternic si prin personalitatea foarte directa.Hachi prin inocenta ei si prin caracterul blajin de copil,e pur si simplu adorabila.Yasu prin dragostea si grija pe care le poarta fata de Nana. Ren prin faptul ca dragostea lui pentru Nana nu a incetat indiferent de greutati. Nobu pentru ca e un prieten adevarat si pentru ca o iubeste cu adevarat pe Hachi si ii vrea doar binele.Shin prin faptul ca de la -mai bine nu scriu acest cuvant- a gasit dragostea in Reira si pot spune ca si el s-a maturizat si povestea continua.

Dupa parerea mea Nana este un anime demn de cele mai sincere laude.

#24
Cred că este singurul anime romantic care îmi place. Combinaţia dintre muzică şi scene romantice îmi place.
Povestea mi se pare chiar interesantă. Mai ales dragostea dintre Nana şi Ren, care mi se părea într-adevăr imposibilă. Melodiile de la cele două formaţii mi-au plăcut foarte mult, dar în special cei de la Black Stones. Lucrul care mi-a plăcut este că prietenia triumfă chiar dacă ţi se pare imposibil.
Dintre personajele feminine cel mai mult mi-a plăcut Nana. Atitudinea ei, felul în care cântă, aspectul, îmbrăcămintea... everything. Nu ştiu ce nu mi-ar plăcea la ea. Hachi...nu am o simpatie prea mare pentru ea. Nu am simpatizat-o şi nu mă impresionează deloc.
Dintre băieţi cei mai mult mi-au plăcut Shin şi Ren. Poate că îmi plac căci cântă la chitară, dar şi atitudinea lor îmi place. Poate că îmi place Ren pentru că ne asemănăm ca atitudine.
Nobu...mi se pare foarte sufletist. O persoană care nu mi-ar plăcea niciodată, nici băiat, nici fată.
Grafica este foarte bună şi personajele frumos concepută. Mie chiar mi-a plăut.
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



#25
Well, am vazut cateva episoade ... Dar nu multe, pentru ca nu mai am animax. Dupa ce au scos animax din grila de programe rcs/rds, trebuie sa citesc mai mult manga. So, intr-o seara, butonam pe la televizor si surpriza ... Era Nana pe AXN -science fiction :??. De ce acolo, nu stiu ... Ce legatura are Nana cu science fiction, nu stiu ...

Deci Nana ... Este un anime bun. Personajele sunt interesante, so, nu te plictisesti vizionand. Este romance, povestea este interesanta ... So, este un anime bun.
[Imagine: 212ctp4.gif]
'Cause you are so beautiful
Nal sumsuiga haneun ne ibseul saranghandanmal oh
'Cause you are so beautiful
Nae geoteman meomulreo(keudae namanui).





















#26
Nana 8 ! De ce n-am postat mai devreme -_- ? Păi prima oară l-am văzut pe Animax , ştiu că se difuza în fiecare vineri parcă ( de când nu mai merge , n-am nici cea mai vagă idee ) . Şi din curiozitate am început să îl urmăresc pe net , am văzut şi filmul . Este un anime genial , demn de aplauze <333 .
Povestea mi s-a părut originală , cum cele două au ajuns să convieţuiască împreună . Ah , amândouă îndrăgostite .
Am întâlnit şi multe momente muzicale , so I rilly love this anime .
Nana este favorita mea dintre personajele feminine . Este sigură pe ea şi îl iubeşte atât de mult pe Ren . Hachi este şi ea extrem de kawai , foarte copilăroasă .
Nobu şi Ren , ah îi ador pe amândoi . Sunt extrem de multe motive , cum ar fi personalitatea , modul cum gândesc , dragostea pentru cele două .
Ah , chiar şi de Takumi mi-a plăcut , dar nu mai mult decât de Nobu .
Tot ce ţine de animeul ăsta mi-a plăcut , mai ales grafica şi povestea . Pur şi simplu te îndrăgosteşti de ele . Mi-a plăcut anatomia corpurilor , extrem de frumoasă . Şi ochii , la fel de kawai . Foarte tare , un anime de nota 10 <3 .

#27
Nana cred ca este un anime foarte bun .... Mereu cand ma uit la el imi vine sa plang46 e asa trist ..... Nu prea mi-a placut ca ea a ramas cu Takumi ... Se potrivea cu Nobu , am impresia ca Nana mai tinea la Nobu la ultimul episod , cand avea deja o fetita :X In fine a fost foarte frumos acest anime , plin de dragoste , tristete , esecuri , spernate , vise , muzica ....etc46 :X Mai si autoarea scrie foarte frumos Ai Yazawa , si Paradise Kiss a fost frumos ..4
____________________________________________________________
[Imagine: color1.jpg][Imagine: cupcake1.jpg][Imagine: colorsplashtutorialquadballoon250x2.jpg][Imagine: eyes1.jpg]

[center]~Muzica, Moda, Totul Despre LOVE & SEX
Seara de Seara , la cel mai Tare Chef!!
Nici nu am belele, de parinti in cot ma doare,
Vara asta-i cea mai tare si distractia e-n Floare!~

~ And I bet that I can make you believe
In Love and Sex and Magic
So let me drive my body around you
I bet you know what I mean
Cause you know that I can make you believe
In Love and Sex and Magic ~
[/center]
"If I died in your arms
Would you then give me your love
Would you tell me that you need me
and that I was the one

Now there's nothing I can say to you
To make you feel the same way too
When you walk away I just want to die
And I try not to break down and cry"



#28
Nana...un animeu de exceptie, care, asa cum zice si Ayn, e demn de apluze. Are o poveste originala, o poveste spectaculoasa, plina de romantism, muzica, putina comedie (Nana era haioasa cu fata ei de catelus71 ) si cu drama.
Ambele povesti de dragoste ale celor doua Nana sunt frumoase. Eu una cred ca Takumi o iubeste pe Nana.. chiar daca mi-ar fi placut sa ramana mai mult cu Nobu... E destul de trist, iar autoarea a stiut foarte bine cum sa exprime toate sentimentele pe care le simteau personajele...
Aniemul are o grafica buna.Ai Yazawa are un stil genial de-a crez personajele...si imbracaminte lor:X
Tot ce spune depre acest anime este faptul ca e genial :X AM vazut fiecare episod si la tv, si pe calculator si cred ca l-as mai vedea de o suta de ori... toata povestea... ma impresionat extrem de mult.
Clar Nana e animeul meu preferat si va ramane mereu animeul meu favorit:X
[Imagine: 6idws8.png]
Pour l'éternité ...


[Imagine: 6yds1e.png]

Merci măh Lynnuşor hug

#29
Nana 8 Este unul dintre cele mai frumoase anime-uri vizionate vreodata , un anime de nota 10 + . Nu cred ca exista cuvinte pentru a-mi exprima cum trebuie admiratia fata de acest superb anime . Mesajul acestui anime semnifica o lectie importanta de viata , pe care multi dintre noi o traim si o intelegem . Eu una ma regasesc aproape in povestea celor doua fete care au trecut prin multe pentru a-si gasi finalul fericit .
Am adorat anime-ul din prima clipa in care a inceput . Pot sa spun ca aproape mi-au dat lacrimile , a fost atat de frumos . Am urmarit fiecare episod cu mare curiozitate . Imi puneam intrebari pe tot parcursul episoadelor , doream sa aflu ce se intampla in continuare , daca va fi de bine sau de rau . Iar in momentul in care s-a terminat ultima secevnta din anime am inceput sa injur , dorindu-mi sa nu se fi terminat vreodata =]]
Povestea mi se pare pur si simplu originala . Cele doua fete s-au intalnit accidental in tren , au ajuns sa locuiasca impreuna si au devenit atat de bune prietene . Povestea lor m-a emotionat atat de tare , cele doua erau atat de diferite , dar acele diferente nu le-a impiedicat sa devina atat de apropiate .
Dintre cele doua o aleg pe Nana , deoarece este o tipa cu picioarele pe pamant , iar dragostea pe care i-o poarta lui Ren este atat de mare <33 Adica dupa atata timp ea inca il mai iubea , nu a ezitat o clipa sa nu se gandeasca la el . Cei doi fac un cuplu atat de minunat . Ma regasesc de mai multe ori in Nana .
Hachi este o fata prea copilaroasa uneori , se indragosteste atat de repede si ajunge sa sufere de fiecare data . Dintre Takumi si Nobu cu siguranta l-as fi ales pe Nobu , deoarece acesta chiar a iubit-o cu adevarat . A tinut atat de mult la ea . Cand credeam ca totul va fi bine pentru Hachi , aceasta l-a ales pe Takumi T_T . Takumi este adorabil , arata incredibil si imi place modul lui de a gandi , dar totusi Nobu era mult mai potrivit pentru Hachi .

Grafica ... chiar daca nu este de nota 10 , acesta nu este un motiv sa nu vizionezi anime-ul . Nu prea m-a impresionat grafica , deoarece in unele momente personajele aratau banale xD . Totusi , m-au impresionat mult ochii acestora xD Kawaai xD

Nu cred ca exista persoana care sa nu fi adorat anime-ul Nana . Este o lectie de viata , o morala care ne lasa pe multi sa gandim de doua ori inainte de a face o decizie .
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#30
Doamne , ce anime profund . Tocmai l-am terminat de vizionat (a trecut putina vreme de atunci dar e proaspat inca) si spun sincer ca este superb . Legatura de prietenie dintre Nana Komatsu si Nana Osaki este pur si simplu impresionanta . Chiar daca a fost drama si a avut cumva final tragic , m-a impresionat enorm storyline-ul si pot spune ca un asemenea anime cu grafica , coloana sonora si poveste absolut excelente rar se poate intalni . Desi imi pare foarte rau ca in anime Hachiko a ramas cu Takumi de la Trapnest cand mai bine i-ar fi fost cu Nobu , finalul tot a fost frumos si neprevazut . Sincer , este anime-ul meu preferat acum . Sper sa scoata si un sezon doi dar in ritmul in care tipa asta nu mai deseneaza manga nu ma astept ca asta sa fie prea curand . Oricum , loved the anime .
[center][Imagine: sunsetsig.png][/center]

[center] My Anime List[/center]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)