Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Nana

#11
NANA e unul dintre animeurile mele preferate , am terminat de vizionat animeul acum catva luni ... si totusi ii sad .... mi se pare o chestie destul de nasoala in faptul in care Nana a ramas insarcinata, a trebuit si sa stea cu Takumi( ahhh .. de as putea l-as omora fara sa imi pese de nik), pe care nici nu il iubeste 2 , doar pt. copil .... pacat , mi-ar fi placut sa ramana cu Noubu!22....Cat despre cealalta Nana totul a mers destul de bine :yes:....
[Imagine: post-1-1210617101.jpg]
In the world the sky is the same !!

#12
O prietenie puternica ce se leaga practic intre doua straine ce au in comun doar trei lucruri : numele [ Nana] , varsta, si destinatia catre care se indrepta , respectiv Tokyo . O poveste realista ce urmareste viata celor doua Nane xD atat inainte de plecarea in Tokyo [timp in care aflam trecutul si motivul plecarii ] , cat si dupa.
Ca si personaj mi-a placut mai mult de Osaki Nana pentru simplul fapt ca pare mai cu picioarele pe pamant ,este devotata , so funny and cool [ o ador cand fumeaza *drooling*]
Grafica este buna , la fel ca si in Paradise Kiss este adoptat un alt stil de desenare fata de cel clasic . Ce nu mi-a placut este modul in care sunt facute picioarele personajelor ...scobitorile sunt groase =_=
Despre coloana sonora nu am ce comenta OP-ul si ED-ul sunt ritmate si potrivite temei. Melodiile precum *Zero, Rose , A little pain * au un farmec aparte ce de fiecare data cand le aud nu ma pot abtine sa nu le fredonez *grin*
[center][Imagine: 444444.gif][/center]

[center]I know that i'm not a part of your dreams
But time makes me see that it's easy for me
To pray for the truth and hope to achieve
The love that i hope to find
In you...[/center]

[center][Imagine: elflove.jpg][/center]

#13
Ce anime...este cel care m-a impresionat cel mai mult. La un moment dat renuntasem sa ma uit la el deoarece mi se parea plictisitor...asta pana s-au mutat cele doua Nana impreuna.Din acel moment nu am mai putut sa ma dezlipesc de calculator.Pacat ca are atat de putine episoade...
La ultimul episod am plans ca disperata 22..asta din momentul in care am vazut ca parul fetitei era nergu si nu blond cum as fi sperat.Din acea clipa toate sperantele mele s-au naruit si nu am mai putut rezista 21.Si un alt moment din ultipul episod care m-a facut sa continui cu boceala a fost atunci cand l-a aratat pe Shin care era atat de schimbat..offf...de ce oare?
Cel mai tare personaj mi s-a parut Shin.Mi-a placut la el parul, cerceii, bricheta, tot :X.Pe Hachi am urato la un moment dat.Mi s-a parut foarte proasta si prea naiva.Adica orice i se intampla ea nu avea nimic de zis, nu isi spunea parerea si ahh...vroiam sa fie cu Nobu!!!! A fost o greseala sa ramana cu Takumi..
Si de Nana mi-a placut cu Ren al ei.Desi nu erau un cuplu perfect, se potriveau foarte bine.
Cam asta e..Nana rulzzz
Legile lui Murphy:
Daca ceva functioneaza, nu-i bine sa-l repari.
*
Sexul este unul din cele 9 motive ale reincarnarii. Celelate 8 nu sunt importante.
*
Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa.

*My anime list*

#14
Waaay better than other series!!

Nana e ceva special :X . Sa o iau mai intai cu ceea ce se vede/aude :
-Coloana Sonora - este superba ! Ador NaNa si din motivul urmator : are muzica! Yes , people.. Muzica 21 . Chitara electrica, classica, acustica, bass, tobe, voce, microfoane, etc. Coloana sonora e una din cele mai importante pentru a creea o atmosfera diferita si plina de subinteles. De aceea NaNa e incredibil de bine realizat.
Olivia si Anna sunt cele doua cantarete care dau glas melodiilor lui Reira si Nana Oosaki. Pot sa spun ca au fost foarte bine alese pentru chestia asta.
-Grafica - no comment! Why? Ai Yazawa esti un geniu ..Tipic japonezilor, asa-i? Paradisse Kiss si Nana au facut-o celebra [in lumea manga cat si in cea a animeurilor.] . Am vazut si grafica mai ciudata, dar cateodata ma surprind incercand sa masor membrele personajelor 24 . Nu stiu de ce mi se par prea lungi, ori sunt ele prin natura prea subtiri... 21

Cu ce se simte .. E mai greu . Nana e un anime dedicat exclusiv fetelor care sunt romantice, sau cel putin carora le place romantismul. Credeti-ma ca am plans [ceea ce majoritatea din voi presupun ca ati facut-o 24 ] ca o idioata. Ma credeam acolo, in mijlocul discutiei sau ce se intampla acolo si imi venea sa intru in monitor sa plesnesc pe cineva 24 . Da, stupid thing, i know.. Dar nu regret ca l-am vazut si ca am citit manga [si o citesc in continuare] pentru ca e ceva incredibil.. 21

#15
Un anime intr-adevar original si foarte bun.
Desi grafica este de la MadHouse , unul din studiourile mele favorite,totusi nu ma prea incanta uneori , insa este totusi de calitate
Are o coloana sonora f buna
Povestea este insa cea care atrage si pentru care merita 100%.Schimbarile de situatie de-a lungul a cele 47 de episoade aproape ca ma innebuneau.
Nana are personaje foarte complexe care interactioneaza enorm unul cu celalalt si asta este ceea ce face animeul f bun si original.
Personajele mele favorite care mi se par pur si simplu geniale sunt Yasu si Takumi.

Yasu este un mister ptr mine,in sensul ca mereu m-am gandit -o iubeste>n-o iubeste pe nana?- M-a uimit prin devotamentul sau , prin bunatatea lui..dar totusi niciodata n-am stiut ce gandeste cu adevarat..un personaj extraordinar portretizat...cu un simt al umorului super..24

Takumi...ei bn...el e un mister ptr mn in ce sens...la inceput il uram..in totalitate...insa dupa o perioada ..la fel ca la yasu..nu stiu exact ce gandeste..nu-si arata adevaratele sentimente pe fata....niciodata nu stiu ce gandeste..nici macar o farama din ce gandeste nu stiu..cum zicea autoarea ' cand vine vb de takumi nu stii niciodata cand e vorba de sentimente si cand de afaceri '...perfect de acord cu ea.

Dintre fete de Reira [ Aya hirano8] si Nana mi-a placut...pe Hachiko am ajuns s-o urasc..ptr ca deja devenise ridicol cum sarea de la unul la altul..iar motivele ei mi se pareau uneori absurde si de neinteles....ptr mn ..mai ales la faza cu Nobu..*sniff

Un anime bun ce merita vazut categoric de fanii anime
[Imagine: haruhisuzumiya7.jpg]

Power of haruhism just knocked Kyon down :bv:

[Imagine: chibi_41.gif]
melli-chan, chibi-ul lui goddess

#16
Nanaaaaa~a:X:X Am terminat de vazut anime-ul acum doua zile si mi-a lasat o impresie foarte buna. Defapt mi-a placut de la primul episod pana la ultimul la care am plans in ultimul hal incat zici ca eram la mormantare [or something like this21].
Grafica e absolut superba, personajele sunt desenate perfect de la primul la ultimul. Nici nu stiu pe care sa-l aleg ca preferatul meu, desi totusi o sa optez pentru dragutul da Shin..yey ce frumos e baiatu' asta..il ador:X Apoi la o diferenta foarte mica e Nobu dupa care urmeaza Ren, Shoji, Yasu [why not? He is a very good person] si probabil mi-ar fi placut Takumi daca nu exista Nobu, altfel il urascgrr. Cele doua Nana sunt si ele foarte dragute si imi place fiecare in felul ei...Hachiko pentru ca seamana mai mult cu mine, iar Nana [osaki] pentru ca e puternica si stie ce vrea de la viata [ma rog...atat cat te poti astepta de la un om].
Actiunea e foarte interesanta si mereu te tine in suspans. Dafapt din momentul in care cele doua Nana s-au mutat impreuna nimic din ce s-a intamplat nu as fi putut prevedea. Nu ma asteptam ca Hachi sa se desparta de Shoji pentru ca el sa fie cu o alta fata si atunci chiar m-a afectat acest lucru. Dar cel mai mult mi-a parut rau de Nobu pentru modul in care s-a terminat relatia lui cu Hachi. Mi-as fi dorit un alt sfarsit, Hachi sa ramana cu Nobu si sa nu pastreze copilul, nu sa se casatoreasca cu Takumi. Cat despre Nana [Osaki] pentru ea lucrurile s-au terminat foarte bine urmand sa se casatoreasca cu Ren, iar trupa din care face parte [Blast] a ajuns cunoscuta ceea ce mi s-a parut un sfarsit potrivit.
In legatura cu opening-urile si ending-urile... imi place in mod deosebit primul opening pe care il ascult in nestire, apoi ultimul opening si enging-ul numit "a little pain"
[Imagine: 2rqzqjc.jpg]

* Just...Stay Bizarre *


[Imagine: 28qqdxz.jpg] ♥ [Imagine: 2wf645h.jpg] ♥ [Imagine: 51f0xu.jpg]

"Putina mea experienta de viata m-a invatat ca nimeni nu e stapan pe nimic, totul este o iluzie. [...] Cine a pierdut o data un lucru pe care il socotea garantat invata pana la urma ca nimic nu-i apartine." - "Unsprezece minute" - Paulo Coelho

[center][Imagine: jigapt.jpg][/center]

#17
eu ma uit inca la el pe animax si cel mai mult mia plcacut episodul19 cand a mers nana la ren la hotel si cum a imbratisato ^w^ si20 cand i-a deschis takumi usa la nana si ia spus "bun venit acasa Nana" ^w^ so cute so cuteii chiar atractiv animeu acum dupa ce am vazut chiar pana aici si o sa m uit in continuare vreau sa devin cantareata punk-rock la fel ca nana osaki :X personajele mele favorite sunt ren si nana osaki...o si chiar seamana cu paradise kiss.
[Imagine: 2u41wyp.jpg]

[Imagine: panda3t.jpg]

[Imagine: chibi_2158.gif]
Laikou

#18
Heya!
Imi place mult acest anime,nu l`am vazut pe tot din cauza ca AnimaxTV nu`si mai facuse aparitia 2 si am pierdut foarte multe episoade.Ma gandeam sa`l vad in vacanta din nou,dar..uite ca a venit si scoala...demo,trebuie sa`mi fac timp sa`l vad.Nu am urmarit decat vreo 10 episoade si deja ma indragostisem de acest anime.Imi place foarte mult ideea,la inceput nu prea am inteles mare lucru dar cu cat urmaream mai multe episoade cu atat vroiam a continui sa`l vizionez.La inceput ma cam incurcam in numele fetelor,pana mi`am dat seama ca pe amandoua le cheama Nana a durat ceva timp pentru ca nu am vazut episoadele consecutive,le`am vazut pe sarite si tot mai intelegeam cate ceva.De abia astept sa le revad ^^ cu siguranta merita.

#19
Pai, ce pot apune a fost un anime bun. Chiar reusit pentru genul sau. Pe mine m-a atras la el mai ales faptul ca era diferit de ceea ce vad eu de obicei. Nu prea ma uit la Slice of life anime, dar a fost o schimbare binevenita.
Grafica mi-a placut si nu mi-a placut in acelasi timp. Erau reusiti parerea mea mai ales ochii cum erau facuti, dar ce nu-mi prea placea e ca membrele erau cam lungi si subtiri, nu prea se potriveau cu restul corpului. Coloana sonora in schimb a fost chiar reusita. Preferata mea mel e "Starless night" de la Trapnest.
Cat despre personaje, pai ce pot spune, diverse personalitati interesante si chiar misterioase. Cel mai mult imi placea de Shin. Nu stiu de ce mi se pare pur si simplu adorabil. huggable.
Yasu, in schimb era un mister pt mine. Era atat de devotat mai ales lui Nana, dar era totusi prea inchis in el, cu greu il intelegeam.
Takumi la fel, e rautacios, dar totusi cumsecade, dupa ce i-au prezentat un pic trecutul in manga am mai reusit sa-l inteleg.
Personajul care nu mi-a placut catusi de putin a fost Sachiko. Nu din cauza ca Shouji a parasit-o pe Hachi pentru ea, chiar nu ma interesa asta, dar nu mi-a placut personalitatea ei. Din orice tremura, se emotiona sau chiar plangea, nu-mi placea de loc asta.
Alt personaj care mi-a placut a fost Ren, insa chiar m-a dezamagit si imi pare rau de asta.
Per ansamblu mi-a placut anime-ul si il recomand cui vrea sa-l vada.
[Imagine: elegance1.png]
Arigatou Luinil hug


#20
Dupa parerea mea Nana e cel mai frumos anime de gen romantic :love: Povestea este incredibila , toate obstacolele vietii nu te opreste sa iubesti , facand nenumarate greseli din dragoste . Dupa parerea mea anime-ul reprezinta o lectie de viata , pentru toate persoanele de toate varstele . Cel mai mult ma impresionat povestea lui Hachi , o fata naiva cu capul in nori . De la inceput obisnuia sa se indragosteasca de tipi mai *cool* , nestiind ca adevarata dragoste nu inseamna asta , pana cand il intalneste pe Nobu . Acest baiat chiar o iubea si i-a aratat semnificatia iubirii , pacat ca in final a ramas cu Takumi . Nu zic ca e gresit si ca nu-mi place de Takumi , ba din contra , il ador pe takumi 8 E super adorabil si-mi place caracterul sau 8 Pacat ca anime-ul a creat 2 baieti asa de draguti , dar stim cu totii ca i-a creat pentru a vedea morala anime-ului xD Imi mai place mult de Ren <33 Tipul e incredibil de frumos si nu are cum Nana sa nu-l iubeasca pana la sfarsit . N-ai cum sa uiti o asemenea bunaciune xD Grafica e de nota 10 , nimic de obiectat aici . Din partea mea anime-ul e chiar foarte interesant ><

Don't try to be perfect . Just be yourself .




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)