Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Mi-e greu sa ignor

#1
Buna! Mi-am facut si eu curaj * sigh* sa postez fan-ficul meu. Sunt incepatoare, insa vreau critica, sa ma perfectionez. Spun de pe acum ca nu e un fic SasuSaku. ( m-am cam saturat de ei, desi am o idee si cu ei doi :)) ).
Tip Critica: Limbaj, greseli, estetica... orice mai pe scurt :D

Discalimer:Nu detin nici un personaj din anime-ul Naruto si nu fac profit de pe urma acestora.

Capitolul I.
Hinata P.O.V.

Inca imi aduc aminte ziua in care mi-am parasit prietenii si o parte din familie pentru a-l urma pe tata in marele oras al ingerilor, Los Angeles. Pe atunci nu eram Hyuuga Hinata, fata presedintelui, ci Hana, colega de joaca a prietenilor mei. Acum, dupa aproape 4 ani ma reintorc in orasul natal, Konoha. Tata m-a lasat in final sa locuiesc la matusa. Abia astept sa-l revad si pe varul Neji. Cred ca acum a devenit un baiat dorit de multe fete. Mor de nerabdare cand ma gandesc ca voi fi in aceeasi clasa cu bunii mei amici, Sasuke si Naruto. Naruto… oare tu ma vei recunoaste dupa tot acest timp? Oare ti-ai tinut promisiunea pe care mi-ai facut-o pe atunci, cand plecam?
Gandurile mele sunt intrerupte de soferul care ma anunta ca am ajuns la destinatie. Ma aflu in fata stradei principale. L-am rugat pe soferul taxiului sa ma lase aici deoarece vreau sa colind aceste strazi, sa-mi aduc aminte totul de pe vremea cand terminam clasa VIII-a.Inainte sa merg la matusa sa ma instalez trebuie sa trec pe la liceul Konoha, sa vorbesc cu directoarea in legatura cu transferul. Daca stau sa ma gandesc bine, habar n-am pe unde sa o iau ca sa ajung la liceu. Zaresc printre oamenii care trec pe strada, un tanar care m-ar putea ajuta. Ma indrept spre el si imi dau seama ca e Naruto. Inima imi bate gata sa sara din piept. Oare ma va recunoaste?
- Scuza-ma. Imi poti spune incotro e liceul Konoha?
- Sigur. Urmeaza-ma. Iti voi arata drumul.
Mi-a raspuns fara sa ma priveasca macar. A ramas acelasi, sa ajute oamenii indiferent daca ii cunoaste sau nu. Isi ridica privirea si ma soarbe cu privirile. Sper ca ma va recunoaste, dar nu. Insa e acelasi, zambitor.
- Eu sunt Naruto Uzumaki. Si eu sunt elev la liceul Konoha in clasa a XII-a.
- Eu sunt Hinata Hyuga si se pare ca vom fi colegi.
- Super! Esti noua in oras?
- Am mai locuit aici cand eram foarte mica. Am fost nevoita sa plec cu tata, dar acum m-am intors si voi locui cu varul Neji si cu matusa.
- Aaaa! Esti verisoara lui Neji! Imi aduc aminte ca a zis ceva despre asta la ultimul antrenament de basket.
Deci nici cu lamurilile acestea nu-si da seama cine sunt. E acelasi Naruto, uitucul numarul unu. Oftez incet, schitand totusi un mic zambet. Va avea destul timp sa-si dea seama ca sunt amica lui, Hana. Cand ajungem in fata unei cladiri mari si impunatoare, Naruto isi ia la revedere de la mine si se indeparteaza. Intru cu pasi sfiosi si ma indrept spre biroul directoarei. Directoara Tsunade ma primeste la ea cu zmabetul pe buze.
- Hinata, ce placere sa te revad. Ce-i drept, pe vremuri eram doar o simpla profesoara si acum sunt directoare. Ma bucur ca ai revenit la noi in liceu.
- Multumesc mult, doamna Tsunade.
- Cum ai ajuns aici?
- Pai am venit de la aeroport cu taxiul si din strada principala m-a condus Naruto.
- Si-a dat seama ca esti prima lui dragoste, Hana?
- Nu. Si dumneavoastra il stiti pe Naruto, nu stiu de ce mai intrebati.
- Da... Pai sper sa-si dea seama, macar de-l lumineaza Sasuke. Bine, nu te mai retin sa te vezi si cu Neji. Ne vedem maine la scoala! La revedere, Hana!
- La revedere, doamna Tsunade.
De aici pana la varul Neji acasa este un drum usor, pe care mi l-am amintit acum. Grabesc pasul sa ajung mai repede. Pe drum am mai intalnit persoane care inca isi mai aduceau aminte de mine. Am trecut si i-am salutat si pe cei de la restaurantul cu ramen. Cand ajung acasa la varul Neji, matusa iese si ma intampina cu lacrimi de fericire in ochi. O imbratisez si o sarut pe obraji, dupa care ma instaleaza in fosta mea camera. Este exact ca atunci cand am lasat-o pe vremuri, schimbate fiind doar patul si sifonierul. Ii multumesc matusii si imi aranjez hainele in sifonier. Ma schimb intr-o fusta si un tricou si cobor jos in living. Neji nu e pe nicaieri.
- Matusa, unde e varul Neji?
- E iesit in oras cu iubita lui, Ten Ten. O s-o aduca la cina, sa o cunosti si tu.
- Abia astept.
Cum am terminat convorbirea, usa se deschide si intra Neji, urmat de o tanara satena, cu doua cocuri, foarte draguta. De fericire ca il revad dupa atata timp ii sar in brate, gata-gata sa il daram.
- Neji! Ma bucur atat de mult sa te revad!
- Hinata! Sunt atat de fericit ca ai ajuns intr-un sfarsit! Uite-te la tine! Ce mare si frumoasa te-ai facut!
- Asta vroiam si eu sa zic, ii spun eu razand.
- Ah,da. Vreau sa ti-o prezint pe iubita mea, Ten Ten.
- Buna! Eu sunt Hinata, verisoara lui Neji. Esti o fata foarte norocoasa, Ten Ten. Neji e al doilea baiat perfect.
- Cine e primul?
Oh, iar m-a luat gura pe dinainte.
- Baiatul de care sunt indragostita, dar stii cum e, indragostitii isi vad iubirea perfecta.
Ne-am asezat la masa si am mai discutat despre scoala si despre Los Angeles. Ei chiar erau curiosi de acel oras? Eu l-am vazut ca pe o inchisoare care ma tinea departe de tot ce iubeam. Dupa masa Ten Ten a plecat si eu m-am dus la mine in camera. Neji a venit la mine.
- Ce faci, tu mico Hana?
- Nu mai imi spune asa! Nimeni din cei ce contau nu si-a adus aminte de mine!
- Adica Naruto?
- Da...
- Lasa ca isi va da el seama intr-un sfarsit. Tu doar fi tare pentru ce va fi maine.
Nu mi-a dat mai multe lamuriri. M-a lasat sa ma framant o noapte intreaga si intrebandu-ma la ce se referea. El stie ceva si nu vrea sa-mi zica si mie. Oare de ce sa fiu tare?

She's wiskey in a teacup.



#2
hey, o alta fana Naruhina ;;)
primul fic deci, mi se pare ca nici nu esti de mult timp pe aici, deci daca tot ti-ai facut curaj sa postezi nu o sa te iau prea dur
titlul- pai, e oarecum interesant, m-a facut totusi sa arunc o privire mai amanuntita fic-ului tau
actiunea- e oarecum grabita, drumul de unde sa intalnit cu Naru pa' la liceu ii chiar asa de scurt...
si in alte parti parca, incerca sa scrii cateva randuri din fiecare loc in care se afla personajul, nu ca citesc o propozitie in care imi spui ca-i la liceu, in urmatoarea ii deja acasa, asta insamna ca grabesti actiunea :P
ideea- e draguta, am impresia ca o sa se intample niste chesti mai interesante in urmatoarele capitole ;;)
descrierea- noi stim cum arata personajele, dar in afara de Tenten nu ai descris fizic nici un alt personaj, nu ma intelege gresit, nu vreau sa ma plictisesti zeci de randuri cu descrieri fizice, dar asa din perspectiva Hinatei, gen cand la vazut pe Naruto, " ochii lui sunt la fel de albastri precum mi aminteam... etc" ii doar un exemplu banal ca sa inteleg mai clar la ce ma refer
dialogul- e destul de mult, incearca pe viitor sa nu exagerezi cu el, cu timpul o sa-ti dai seama cat de usor te poti lipsi de el
greseli- n-am vazut, bravo :P

stiu ca e destul de lung comentariul, dar daca nu credeam ca e ceva de fic-ul tau nu ma oboseam sa scriu atata, deci spor la scris in continuare si nu te lasa :D
4

#3
Hey.. dupa cum am promis, iata-ma aici! Deci sa sti ca te voi crita nu dur, dar voi incerca sa-ti arat toate greselile pe care le-ai facut :D

Titlul imi place. Atrage atentia asupra lui. Nu imi pot da seama cat este de legat de fic dar asta voi vedea pe parcurs.
Actiunea a fost nu grabita... extrem de grabita, acum a ajuns, acum e la liceu, acum acasa si acum in camera. Actiunea nu curge usor, cursiv, parca sare dintr-o data! Puteai incepe de atunci cand era in avion de exemplu, ca ascullta muzica la ipod si cum se uita la norii de diferite forme, apoi cum ajunge la taxi... etc.
Descrierea pai este... nu prea este! Nu ai descris nimic! Cum arata Hinata, Nauto, Neji, matusa Hinatei, Ten Ten, Tsunade! Puteai sa o descri foarte frumos pe Hinata exact din dialogul ei cu Neji... Acesta sa ii spuna ca a mai crescut ca parul ei a btinut niste reflexii mov minunate ca ochii ei au ramas la fel de ... etc. Despre matusa Hinatei nu ajunge doar sa spui ca nu s-a shimbat deloc pentru ca noi cititorii nu stim cum arata in viziunea ta aceasta. Cat despre descrierea sentimentelor... incearca sa ne descrii mult mai mult ce simte, sa fi mai profunda... de exemplu, cat de rau s-a simtit cand l-a intalnit pe Naruto si acesta nu a recunoscut-o, ce mult s-a bucurat sa-i revada pe toti...
Estetica nu e rea. Singurul lucru care nu-mi place este ca nu ai pus " Capitolul I " pe mijloc, subliniat frumos apoi dedesupt numele capitolului ( daca aveai de gand sa-i dai un nume ) apoi exact acolo unde este in momentul de fata " Hinata P.O.V. "
Naratiunea hmm... narezi frumos pentru primul fic. Daca ai avea mai multa descriere ar fi si mai bine. Ma rog cu timpul o sa vezi ca o sa incepi sa folosesti alti termeni mai frumosi pentru anumite chestii pe care vrei sa le exprimi si va fi si mai bine. Da toate se fac cu timpul.
Dialogul sincer... ma cam plictisisem de el. Nu stiu nu avea acel ceva, mai picant... adica uneori decat sa spui puteai sa transformi o parte din conversatia cu Tsunade in vorbire indirecta.
Greseli mi-a sarit doar una in ochi :

Ma aflu in fata stradei principale. - este incorect sa spui stradei ; Ma aflu in fata strazii principale.

Ideea Mi se pare originala ceea ce este foarte bine. Eu nu sunt adepta Naruhina, dar fic-ul tau chiar imi place si il voi urmari in continuare.

Sper sa nu et superi daca te-am luat prea tare dar acesta este singurul mod in care poti evolua si e mai bine sa sti tot de la inceput ca sa poti cu timpul sa observii cat ai evoluat.

Bafta in continuare :* si sa ma anunti cand pui next-ul :*
サクラ & イタチ
=
Sakura & Itachi
[Imagine: sakuita19.jpg]

My big family :X :

My sisters : Manu , Debb' , Zummy, Kt.Kat ( • Rusk`Key • ) , Sho-yo , Verdeata
My mommy : prince
My cousin : blackspiral
My aunt : Venus-Roseta

I love them all :X:X Kiss you guys

#4
+Buna!! Hey Neko, am decis sa trec si pe la ficul tau. Am aflat de el de la Pustoaica_cu_ochii_verzi si am spus ca de ce nu sa-l citesc, mai ales ca e urasc cuplul SasuSaku, iar al tau e NaruHina:X! Ma rog...Sa trecem la oile noastre.
Titlul: E desul de captivant, mie una mi-a atras atentia
Descriere: Nu prea am vazut, pe viitor te-as ruga sa pui mai multa ;)
Actiunea: A fost destul de grabita, dar daca pui descriere asa cum am spus, o vei mai incetini putin. Cand actiunea e grabita ai intentia sa citesti rapid si asa nu mai intelegi nimic.
Mi-ar placea daca ai scrie si ceva din sentimentele Hinatei, sau ce gandeste. Ce parere are despre Naruto ca nu a mai cunoscut-o...Intelegi tu :D.
Dialog: Ai avut,dar totusi parca nu a fost chiar atat de interesant. Ma asteptam la ceva mai captivant :D [spune-mi daca te supar] ^^"
Ei bine draga mea...Cam atat am avut de spus^^. Sper ca parerile mele te vor ajjuta sa te perfectionezi! Astept next si spor la scris>:D<. Btw, sa ma anunti cand pui nex!! ;)
[Imagine: semn.jpg]
Just kiss...

#5
Mersi tuturor ca ati trecut si ati lasat comentarii... Si multumesc de asemenea pentru critica, incerc sa ma perfectionez ^^ si nu ma deranjeaza cu nimic. Si am revenit cu un nou capitol, care sper sa fie mai bun >:D<

Capitolul II.
Hinata P.O.V
M-am trezit foarte devreme, cand ziua inca nu se deosebea de noapte. N-am putut sa dorm deloc din cauza a ceea ce mi-a zis Neji. La ce se referea? Imbrac noua uniforma, de o culoare albastru inchis, imi pieptan parul lung si negru cu reflexii violet, imi fac ghiozdanul dupa orarul dat de doamna Tsunade si cobor in bucatarie, o incapere destul de mare, cu mobilier din lemn de cires rosiatic si care mirosea intotdeauna a flori de portocali.In casa domnea cea mai mare liniste. Ceasul arata ora sase si jumatate dimineata. Ma apuc sa pregatesc niste paine prajita si omleta. Cand termin de gatit coboara si matusa si Neji. Se uita mirati la mine.
- Buna dimineata! V-am pregatit micul dejun! Sper sa va placa!
- Chiar nu trebuia sa te deranjezi, Hinata. Multumim.
Dupa ce am terminat de mancat am plecat impreuna cu varul Neji spre scoala. M-as fi descurcat si singura, dar el a insistat sa mergem impreuna. Soarele stralucea jucaus pe cerul de un albastru ca ochii lui Naruto, iar ciripit de pasarele imi incantau urechile. La mijlocul drumului ne-am intalnit si cu Ten Ten. Acum ma simt putin prost ca stau cu cei doi proumbei. Cei doi se dragalaseau, in timp ce eu priveam fascinata la forfota din jurul meu. Mereu mi-a placut sa privesc persoanele din jurul meu.
Ajungem la scoala care se vede impunatoare de la cateva sute de metri distanta. . Eu sunt in aceeasi clasa cu Ten Ten, iar Neji cu un an mai mare. Clasa este de un crem destul de deranjant la ochi, cu o gramada de planse agatate pe pereti. Bancile sunt scrijelite si vai de ele si nici catreda nu a trecut prea bine testul cu anii si cu clasa aceasta. Ten Ten imi arata locul meu si in timp ce-mi pregateam cartile pentru prima ora, in clasa intra Naruto, brat la brat cu o tanara cu parul roz ca al petalelor florilor de cires si cu ochii verzi ca smaraldul. Inima mi se opreste o clipa in loc. Acum am aflat la ce s-a referit varul Neji. Naruto nu si-a tinut promisiunea. Mi-a promis ca ma va iubi doar pe mine si totusi acum se saruta cu fata aceasta chiar in fata ochilor mei. Vreau sa ma ridic si sa-i spun adevarul despre mine, dar ma opresc inainte sa fac aceasta prostie caci pe usa intra bunul meu prieten Sasuke. Intr-adevar, foarte schimbat de cand l-am vazut ultima data, dar are acelasi aer de “ nu-mi pasa de nimic”. Parul negru ca pana corbului era in forma de crwasta, iar ochii lui patrunzatori ma fixeaza calmi. Ma indrept spre el si-l salut.
- Hana? Esti chiar tu?izbucneste el cand ma vede.
- Ssstt! Sa nu te auda Naruto!
- De ce nu? Se va bucura sa te vada din nou.
- M-a vazut, dar nu m-a recunoscut.
- Imposibil! Oricum eu ma bucur foarte mult sa te revad printre noi.
Il imbratisez de revedere si il intreb despre iubita lui Naruto. O cheama Sakura. Ce nume potrivit pentru o persoana asa superba. Stau numai cu Sasuke, incercand sa nu atrag atentia asupra mea, insa o gramada de lume se apropie de mine sa ma salute.
- Salut! Eu sunt Ino, iar el e iubitul meu Sai.
- Eu sunt Temari, iar acesta e iubitul meu Shikamaru.
- Eu sunt Kiba, iar catelusul acesta e Akamaru.
Ino este o fata foarte dragutan in ambele sensuri. Amuzanta, prietenoasa si frumoasa, parul ca spicele graului si ochii de un albastru intens ca si a varului ei, Naruto. Sai este o persoana misterioasa, cu un par negru ca pana corbului si niste ochi hipnotizanti de aceeasi culoare. O fire prietenoasa si artistul neinteles al clasei. Temari, o superba fata cu parul blond ca puful puilor de gaina si ochii de un verde ca frunzele copacilor in primavara. O persoana cam autoritara, fiind sefa clasei, dar foarte amuzanta, iar Shikamaru e un baiat cu parul negru spre saten cu ochii de un cenusiu inchis si un geniu lenes. Kiba este un tanar cam... enervant. E destul de simpatic, cu un par de culoarea caramelului si ochii de aceeasi nuanta. In ciuda faptului ca nu stie nimic despre mine, totusi aproape saliveaza in preajma mea. Am aflat ca Naruto si Sasuke sunt cei mai populari baieti din liceu. In legatura cu Sasuke, ma asteptam la asa ceva, el fiind inca din scoala generala popular printre fete, insa Naruto m-a surprins.Cand soneria s-a auzit, in clasa a intrat profesorul nostru diriginte, Hatake Kakashi.
- Buna ziua! Vreau sa prezint o noua colega, Hyuuga Hinata. Hinata, vino te rog si povesteste-ne despre tine.
- Salut! Numele meu e Hinata. Am mai locuit in Konoha cand eram mica, dar am fost nevoita sa ma mut si sa-mi parasesc bunii mei prieteni. Acum m-am intors si ma simt mai bine ca niciodata. Sper sa fim prieteni!
Dupa prezentare profesorul a renuntat sa mai tina ora si ne-a permis sa ne cunoastem mai bine. Naruto din pacate nici macar nu ma privea si asta ma ranea profund. M-am imprietenit rapid cu fetele, iar baietii faceau glume si ne faceau sa radem. Nici n-am crezut vreodata ca prima zi de scoala va fi asa amuzanta. Cu Ino ma inteleg de minune, devenind in mai putin de o ora o prietena foarte buna. Sakura nici nu s-a apropiat sa facem cunostinta, dar oricum m-ar fi durut mai tare daca mi-ar fi prietena. Orele urmatoare au decurs normal, iar cand prima mea zi de scoala inapoi in Konoha s-a terminat, m-am dus acasa insotita de Temari, Ino, Shikamaru si Sai. Temari si Ino se comporta foarte frumos cu mine si am reusit sa ma integrez in grupul clasei. Sasuke, din pacate, a ramas in urma, sa-i astepte pe Naruto si Sakura.

Naruto P.O.V
Am iesit din casa urmat de o raza de soare. Pe drum, Sakura a rasarit iar langa mine de pe nu stiu unde. N-am chef de ea acum. Mintea mea aiureaza la fata intalnita ieri, Hinata, care seamana izbitor de mult cu prima si de fapt singura mea dragoste, Hana. Pe Sakura nu o iubesc. Am acceptat sa fim impreuna doar pentru distractie. Ea vrea sa fie cu mine doar pentru popularitate, iar eu m-am cam plictisit de ea. Cand am intrat in clasa si am vazut-o acolo, in ultima banca, inima mi s-a oprit o clipa in loc. Era ea, Hinata, stand acolo si privindu-ne, pe mine si pe Sakura, cu o expresie de tristete si dezamagire pe fata. Mi-am adus aminte de promisiunea pe care i-am facut-o Hanei in ziua in care a plecat si ma simteam de parca o dezamageam. Ce-i drept mi-am tinut promisiunea, caci nu ma indragostisem de altcineva, dar cand Sakura m-a sarutat, parca buzele ma frigeau vrand sa platesc pentru ca o faceam pe aceea Hinata, reconstructia Hanei, trista. Cand Sasuke a strigat-o pe Hinata Hana, am impietrit. Deci aceea Hinata era de fapt Hana, iubirea mea pe care credeam ca n-o voi mai vedea niciodata. Nu am mai putut-o privi pe Hinata, de frica ca ochii aceia movulii ca florile de liliac imi vor arde sufletul pe dinauntru. N-am mai vorbit nici cu Sakura. Am ignorat-o, dar nu ca si cum as fi ranit-o sau ceva, caci eu mereu o ignoram. La sfarsitul orelor am hotarat sa vorbesc cu Sakura. Cand iesim afara ea se indreapta spre Sasuke. Ii privesc nedumerit. Atunci a picat ca prin minune vestea ca ei doi erau impreuna, pe la spatele meu. Nu m-am simtit ranit, poate doar orgoliul si mandria mea erau putin ranite. Ma simteam liber si fericit. Ma bucuram sincer pentru Sasuke si Sakura. Ei doi chiar se potrivesc impreuna si Sasuke e chiar fericit acum ca s-a aflat adevarul. Acum trebuie doar sa ma mai impac cu Hinata. Oare ea ma mai iubeste? Am ranit-o profund din cauza faptelor mele si imi e teama ca nu ma va putea ierta. Va trebui sa gasesc un moment potrivit pentru a-mi cere scuze.

P.S.: Stiu ca la Naruto P.O.V e cam incalcita povestea :)).
She's wiskey in a teacup.



#6
la Naruto pov, nu e neaparat incalcita, e extrem de grabit totul, m-am bucurat sa vafd o imbunatatire la parte lui Hinata dar am fost dezamagita cand ai inceput din perspectiva lui Naru, aici, putea fi un amalgam de sentimente, uimire, un soi de iubire regasita, dezamagire, chiar daca nu la un nivel foarte inalt, poate chiar vagi, dar aceste sentimente trebuiau descrise, la fel si reactile lor, nu te limita, scrie tot ce-ti vine in cap, nu te gandi ca-i exagerat sau prostesc :P
fi atenta si la aspectul capitolului, puteai sa scrii ingrosat "capitolul 2" si sa lasi un rand liber si dupa sa scrii hina pov, arata mai bine asa :D
hmmm, deci cel mai important ii sa ai grija la capitole, trebuie sa si pastrezi suspansul, adicaai scis deja ca hina e ranita si alea alea, ii ca mult sa scrii deja in acelas capitol ca defapt totui bine si naruto defapt sia dat seama cine e ea, in felul asta sa dus dramatismul de la inceput :-?
intelegi cred ce scriu eu pe aici :))
ai mai redus din dialog si asta ma incanta
greseli ai avut doar cateva minore, pe care le avem aproape toti de altfel, in special eu :))
cam atat, ma bucur ca nu iei personal comentarile si ca te straduiesti :D
4

#7
Am trecut si eu pe aici si ma bucur ca esti abia la inceput cu povestirea, altfel asi fi stat ore sa citesc mii de capitole.
Deci, inteleg ca si tu, ca si mine desigur, abia astepti sa spui tot, grabind din ce in ce mai mult. Trebuie doar sa descrii cat mai mult si sa lasi lucrurile sa decurga normal. Orele au trecut fulgerator prin fata ochilor mei :)). Trebuie sa faci curiosii sa-si imagineze mai mult:x.
Ideea mi se pare ca am mai vazut-o undeva..doar la inceput . Doar la inceput sa fie clar^.^ . In rest, original, dar grabit. Mi se pare interesant ^.^
Tine-o tot asa si sa ma anuntsi neaparat la nexT :*.
[Imagine: sasu_naru_by_kiduutz-d5035to.jpg]
Ne? (:

#8
Mersi ca m-ai anuntat ca ai pus next. E bine, draga Neko, m-am bucurat cand am vazut ca ai adaugat descriere. Dar ai grija la dialog caci a fost cam scurt si plictisitor. Adica niste vorbe aruncate in vant intr-un fel, mai ales la partea cu: " - Salut! Eu sunt Ino, iar el e iubitul meu Sai.
- Eu sunt Temari, iar acesta e iubitul meu Shikamaru.
- Eu sunt Kiba, iar catelusul acesta e Akamaru." :D
Actiunea nu a fost chiar asa grabita la pov din partea Hinatei, dar la Naruto ai cam pus-o sa alegre.:)) Nu e chiar inalcita, dar cum am zis a fost cam grabita. Incearca sa iti canalizezi concentrarea pe toate partile ficului nu numai pe descriere sau numai pe dialog[de exemplu] :P.
Ai grija si la estetica! Lasa alineat, pentru ca asa fara nu da bine.
Am avzut ca ai descris si sentimentele si gandurle personajeor ceea ce este bine! ^^ >:D<
Ideea mi se pare buna, avand in vedere ca nu prea citesc ficuri NaruHina. :P
Greseli de ortografie nu am vazut sau poate ca ai, dar nu stau sa le caut ca fiecare face greseli. Nimeni nu-i perfect. ;))
Oricum, ma bucur ca ne asculti criticile si iti urez in continuare spor la scris! >:D< :*
[Imagine: semn.jpg]
Just kiss...

#9
Hello.
Ma bucur sa vad inca o fana a cuplului NaruHina.: x
Sa revenim, ideea mi se pare destul de originala, nu cred ca am mai intalnit-o pana acum. Titlul este okey, mi-a atras destul de mult atentia, ceea ce este foarte bine.
Descrierea este bunica, dar parca mai trebuie condimentata, ar trebui sa pui accentul mai mult pe descriera sentimentelor. De obicei ea este cea care face cititorul din ce in ce mai interesat.
Actiunea mi se pare putin cam grabita, la partea Hinatei a fost ok dar la cea a lui Naruto totul era pe banda rulanta... ar trebui sa povestesti cu lux de amanunta si fara sa te grabesti, totul trebuie sa decurga lin.
Dialogul a fost putin dar tot trebuie sa ai grija la el. Incearca sa pui in dialog numai replici importante care starnesc interesul.
Greseli nu prea am vazut, ori nu am fost eu prea atenta.
Oricum de la primul capitol la al doilea se vede o mare evolutie, asta inseamna ca ai urmat toate acele mici pareri ale noaste.
Astept next si spor la scris in continuare, sper sa nu te supere comentariul meu, intentia mea a fost de a te ajuta.
Bye.


#10
Heyy :*

Pai, eu una sunt partial multumita de capitol, multumita total ca incerci sa-miu urmezi sfaturile :))

La partea Hinatei am observat catve greseli, una dintre ele era catreda- catedra
In rest pot sa spun ca mi-a placut. Capitolul a fost mai lung, dialogul in cantitati acceptabile si bine gandit. Ma bucur ca ai inceput sa adaugi descrierea peisajelor, obiectelor si persoanelor. Am observat ca ai incercat si la Hinata si Naruto descrierea sentimentala.... a iesit.. binisor dar eu cred ca se putea sa fi si mai profunda, puteai sa descrii cu mai mult sentiment cand Naruto o saruta pe Sakura. Actiunea la NAruto afost grabita, dar ma bucur ca ti-ai dat seama ca e cam inclacita si grabita; asta e foarte bine, pe mine una nu ca a fost incalcita m-a deranjat, mai mult faptul ca a fost grabita. Dar daca la Hinata ai reusit s-o reglezi sunt sigura ca o sa poti si la Naruto. Inca ceva, aici :
" - Buna dimineata! V-am pregatit micul dejun! Sper sa va placa!
- Chiar nu trebuia sa te deranjezi, Hinata. Multumim.
Dupa ce am terminat de mancat am plecat impreuna cu varul Neji spre scoala." ca actiunea sa nu para grabita era mai bine sa scri inainte de " dupa ce am terminat..." Micul dejun a fost unul linistit, fara schimburi de replici." sau ceva in genul asta, ca sa spui intr-un mod frumos ca un lucru X a fost linistit, ca nu s-a petrecut nimic interesant, nu sa sari peste el. Sarind peste el actiunea incepe sa para grabita. Ai putea, daca vrei si poti sa lasi si cititorii in suspans. La povestea lui Naruto nu trebuia sa ne spui povestea, ajungea sa vorbesti despre Hinata, sa zici ca ti-ai dat seama cine era de fapt... apoi ceva de genul (dupa ce ai povesti ca-ti pare rau ca te-a vazut cu Sakura ) " Daca ar sti ea adevarul..." ;) Ai prins ideea. Pai bafta in continuare si spor la scris :* scuze daca comentariul nu e foaaarte amanuntit dar ma grabesc :*:*(scuze daca am greseli de scriere in comentariu)
サクラ & イタチ
=
Sakura & Itachi
[Imagine: sakuita19.jpg]

My big family :X :

My sisters : Manu , Debb' , Zummy, Kt.Kat ( • Rusk`Key • ) , Sho-yo , Verdeata
My mommy : prince
My cousin : blackspiral
My aunt : Venus-Roseta

I love them all :X:X Kiss you guys




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)