Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Memoriile lui Keyko Kasumi

#11
Citat:o splendid? , dar geroas? zi de iarn?
Nu prea vad cum ar putea fi o zi geroasa de iarna in acelasi timp splendida.

Citat:Trandafirii at�t de iubi?i de mine erau �nv?lui?i de stele firave de ninsoare
:-s Imi pare rau sa te anunt, dar trandafirii se ofilesc cu mult timp inainte sa vina iarna. Si in plus, daca tot erau infloriti, ca prin minune, ar fi degerat si aratat foarte urat, caci chiar tu ai zis ca era o zi geroasa...gandeste-te mai mult la unele aspecte...

Citat:Dup? ce ne-am s?turat de t?v?leal?
Rrrr :> Good girl gone bad?:>

Citat:Yusuke rupse atunci un trandafir care , de?i era �nghe?at , �?i p?strase forma lui deosebit? ?i at�t de �ndr?git?
Again, nu sunt de parere ca arata bine.. O.o

Citat:- Cred c? ar fi mai bine s? ne �ntoarcem ! propuse el pe nea?teptate . Nu a? vrea s? r?ce?ti !
Dupa ce a tavalit-o prin zapada...Ooh, s-a trezit in sfarsit! Dar oricum, sunt optimista, nu cred ca a racit, mai degraba pneumonie...

Citat:Yusuke mi-a ridicat �ncet b?rbia ?i m-a s?rutat �ncet ?i dulce
soap opera?


Happy endinf. Cee frumosss! Okay, it was pretty nice, dar incearca sa mai iesi din tipare. T.T
[Imagine: chestia.png]
Thank you Isabela! ^^
[Imagine: ObeyMe.jpg]
[size=xx-large]

Blogareala, alea alea...Luftblasse[align=center]

#12
Multumesc mult pentru coment si critica sensei . Well , chiar daca esti singura care imi mai citeste fic-ul , eu o sa pun urmatorul capitol . Astept critica dura cum numai tu stii :

Capitolul VIII – Pregătirea primei misiuni

Clepsidra timpului îşi răsturna nisipul fin mai repede ca de obicei . După toate cele întâmplate , vieţile noastre intraseră pe făgaşul lor normal . Nimic nu mai tulbura liniştea sufletelor noastre pure . Vremea începea să se încălzească , iar fulgii imaculaţi de zăpadă îşi găseau sfârşitul , din nefericire , la lumina înşelătoare a soarelui ce apărea din ce în ce mai des pe bolta cerească . Copacii pustiiţi îşi îmbrăcau din nou mantia de flori parfumate şi aparent firave . Ghioceii , vestitorii neînfricaţi ai primăverii , îşi scoteau curajoşi capul de sub plapuma moale a omătului . Lucrurile mergeau destul de bine între mine şi noul meu prieten , Yusuke . Micile certuri tot îşi făceau simţită prezenţa , dar se încheiau de fiecare dată cu o îmbrăţişare caldă . Cât despre Ayra şi Daisuke … hmmm … ei erau mai îndrăgostiţi ca niciodată , erau făcuţi unul pentru celălalt , se completau reciproc . Era cu adevărat o plăcere să îi priveşti .
Fără să ne dăm seama , aventura pe care o aşteptam de atâta timp nu întârzie să apară . Totul se întâmplă în timp ce noi patru ne plimbam pe aleea pietruită a grădinii castelului şi discutam despre cât de mult ne încânta venirea primăverii . Brusc , un elev înalt ce purta ochelari , a venit alergând până unde ne oprisem , întrerupându-ne :
- Sunteţi chemaţi la doamna Riku ! Rapid , este urgent !
- Dar … ia stai puţin ! De ce ? am întrebat nedumerită şi încruntându-mă . Nu-mi plăcea graba cu care ne trata .
- Nu este treaba mea şi nici nu trebuie să vă spun ! Acum duceţi-vă , nu vă lăsaţi aşteptaţi ! răspunse băiatul , dispărând din vizorul nostru şi lăsându-ne în ceaţă .
- Sinceră să fiu , sunt curioasă . Tare aş vrea să aflu ce se petrece de fapt ! Mergem deci ? am adăugat , luând-o înainte ca de obicei .
Ceilalţi mă urmară, neavând alternativă . Deşi probabil că şi ei îşi doreau să afle ce e cu atâta mister , se descurcau mult mai bine decât mine cu mascatul acestui sentiment . Însă răbdarea nu fusese absolut niciodată o calitate de-a mea şi în mod categoric nu avea să fie nici acum .
Am ajuns în doar câteva clipe în faţa camerei doamnei Takashi . Aceasta ne aştepta la intrare cu mâinile încrucişate . Se părea că nu eram singura agitată de prin preajmă . De cum ne zări , ne invită politicoasă înăuntru şi închise uşa în urma noastră .
- Luaţi loc ! Am multe să vă spun , începu ea , arătându-ne o canapea maronie de patru locuri .
Ne-am aşezat încetişor şi am ciulit urechile pentru a auzi ce era atât de important . Ochii noştri erau aţintiţi asupra ei , pregătiţi să-i soarbă cuvintele .
- Te urmăresc de câteva zile şi se pare că eşti vindecată complet , Keyko . Asta înseamnă că eşti pregătită pentru următorul nivel . Am dreptate ?
- Mai pregătită ca niciodată ! am zis , zâmbind .
- Foarte bine , atunci vă pot trimite în prima voastră misiune .
- A venit timpul ? întrebă prietenul meu , schimbându-se brusc la faţă şi devenind serios .
- Da , a venit timpul , repetă doamna directoare , însă nu pentru aceea misiune , Yusuke !
Acesta răsuflă uşurat şi se ridică în picioare , venind lângă mine . M-am uitat nedumerită când la unul , când la altul , neînţelegând ce-i cu atâta mister .
- Acea misiune ? Despre ce e vorba ? am întrebat şoptit , privind rugător la cel de lângă mine .
- Nu contează asta acum ! îmi tăie replica aproape imediat doamna directoare . Să revenim deci . Pentru a vă testa capacităţile , vă voi da o serie de sarcini ce vor fi uşoare la început . Ele se vor complica pe parcurs ce veţi înainta în cunoaşterea tainelor magiei . Sunt încă multe lucruri pe care nu le cunoaşteţi , mai ales voi două .
- Dar … am încercat eu să obiectez , însă Yusuke puse mâna pe umărul meu , şoptindu-mi să ascult cu atenţie şi cu răbdare ceea ce doamna Riku avea de spus .
- Instruirea voastră la Yamada nu ia sfârşit aici . Abia a început ! După îndeplinirea fiecărui obiectiv pe care l-aţi primit , veţi continua antrenamentul pe o anumită perioadă . După aceea , veţi pune în aplicare pe teren ceea ce aţi învăţat . Cam aşa vor merge lucrurile pentru voi . Sper că am fost destul de explicită !
- Da … am înţeles tot ! o ironizai eu , nervoasă că ne ascunde ceva ce presimţeam că este esenţial sau cel puţin nu de ignorat .
- Keyko … încercă Yusuke să mă liniştească .
După ce am renunţat la izbucnirile mele nejustificate după părerea lor , aceasta continuă :
- Cum vă spuneam , consider că sunteţi mai mult decât gata pentru însărcinările ce vă sunt menite . Aşa că nu am altă solutie decât să vă informez cu privire la prima voastră misiune . Pentru început , veţi ajuta la capturarea unui vrăjitor ce este căutat de ceva timp . Este bănuit că venerează cele mai întunecate arte ale magiei negre , arte interzise de secole . Acestea presupun sacrificii dintre cele mai odioase . Nu are rost să vă spun ce înseamnă acest lucru , dar cert este că artele în sine reprezintă cel mai oribil lucru din istoria noastră , a vrăjitorilor . Tocmai de aceea a fost interzisă această ramură a magiei .
- Deci … noi trebuie să-l localizăm şi să-l capturăm ? am întrebat , neputându-mă abţine .
- Da , Keyko , exact asta trebuie să faceţi . Ştiu că vă va creea probleme , dar veţi putea trece peste ele , sunt convinsă . Nu cred că vă va fi greu să o îndepliniţi . Acum vă las să vă pregătiţi . Mâine veţi începe cercetarea ultimului loc unde a fost văzut acesta , adică în Durastor . După ce faceţi acest lucru , puteţi începe să scotociţi toate colţurile lumii în căutarea lui . Avem nevoie de el cât mai repede posibil .
Privirile noastre încă o aţinteau , aşteptând şi continuarea , dar aceasta nu mai veni .
- Atât am avut de spus ! Puteţi pleca !
- Atunci la revedere ! am bolborosit , ridicându-mă enervată şi părăsind încăperea mai ameţită decât atunci când intrasem . Tovarăşii mei mă urmară , după ce salutară politicos , nu ca mine . Începeam să regret faptul că nu reuşeam niciodata să-mi stăpânesc curiozitatea .
- Keyko , ce te-a apucat ? mă repezi Ayra care devenise mai autoritară în ultima vreme . De ce te porţi aşa ?
- Las-o in pace ! îmi lua Yusuke apărarea . Nu e cazul să ne pripim . Hai să tratăm lucrurile cu calm . Cu toţi suntem derutaţi !
,, Cu toţii mai puţin tu ! ” am adăugat în sinea mea , ştiind că dacă aş fi spus-o cu voce tare , asta ar fi stârnit probabil o ceartă .
- Ayra are dreptate , am şoptit . Nu ştiu ce mi-a venit . Îmi pare rău !
Era prima oara în viaţa mea când îmi ceream scuze . Ceilalţi mă priviră ca şi cum ar fi văzut vreo ciudăţenie a naturii sau mai ştiu eu ce . Am ridicat o sprânceană , uitându-mă sceptic la ei .
- Arătaţi de parcă tocmai aţi întâlnit o stafie . Ce-i cu voi ?
- Nimic ! Nu e nevoie să ne batem capul cu prostia asta ! Ar trebui să ne gândim la cum ne vom descurca noi cu sarcina ce ne-a fost încredinţată . Nu e atât de dificilă , dar nici simplă nu e , schimbă prietenul Ayrei subiectul fără a se strădui să fie subtil .
- Ai dreptate ! îl aprobă tovarăşa mea .
- Haideţi să mergem de data asta în camera mea şi a lui Daisuke ! ne invită Yusuke .
L-am privit interesată . Până acum , nu mai fusesem acolo , dar muream de nerăbdare să văd cum arăta odaia lor , aşa că i-am acceptat propunerea imediat . Aceştia ne conduseră in Aripa de Nord a castelului , oprindu-se în dreptul unei uşi de lemn de stejar pe care era sculptată emblema şcolii . Cei doi au apăsat clanţa aurie şi ne-au poftit înăuntru .
- Wow ! exclamă Ayra încântată .
Încăperea era aproximativ de aceleaşi dimensiuni ca şi a noastră , dar destul de diferită . Avea alt decor , dar bunul gust se păstrase . Culoarea predominantă era arămiul ca frunzele copacilor toamna . Mobila era din lemn de fag , fiind prelucrată cu multă măiestrie . Draperiile lor erau maronii şi lipsite de model . Ferestrele larg deschise lăsau aerul să pătrundă nestingherit în cameră .
- Vă rugăm să vă aşezaţi ! spuse Daisuke galant .
Am luat loc pe unul dintre paturile lor şi am aşteptat ca tăcerea să fie spartă . Nu putusem să nu observ cât de formal se purtaseră cei doi . Oare de ce ? De parcă odată cu intrarea noastră aici ceva se schimbase ...
- Bun , eu cred că cel mai bine ar fi să o luăm cu începutul . Bănuiesc că nu ne va lua prea mult timp să cercetăm acel oraş . Apoi , putem începe să-l căutam pe răufăcător prin toate locurile posibile ! În fond , unde s-ar putea ascunde ? ne împărtăşi Yusuke părerea lui .
Nu era logic ? Se spusesera aceste mici detalii de vreo cinci ori până acum .
- Dar dacă … am început eu , dar am renunţat imediat la idee . Poate că era mai bine să rămânem la planul iniţial .
Tovarăşii mei mă priviră cu interes .
- Ai o idee ? întrebară ei în cor .
- De fapt … Mă gândeam la altceva . De ce să ne irosim timpul şi să cercetăm ultimul loc unde a fost el văzut ? E logic că nu mai este acolo , nu ?
- Continuă , şopti prietenul meu , uitându-se la mine cu mai multă curiozitate .
- Ce-aţi zice dacă am începe direct localizarea lui în apropierea oraşului Durastor ? Sunt convinsă că vom găsi ceva !
- Eşti extraordinară ! exclamă Ayra . Eu propun să urmăm teoria lui Keyko !
- Suntem de aceeaşi părere ! spuseră băieţii imediat .
- Bine că am lămurit asta . Acum ,Yusuke , poate vrei să ne povesteşti ce e cu misiunea aceea ciudată despre care vorbeaţi tu şi doamna Riku . De ce atâtea taine ?
- Nu e nimic important , încercă acesta să mă îndepărteze de subiect .
- Ba eu cred că te înşeli ! Ce nu vrei să ne spui ?
- Nimic , numai că …
- Ce ne ascunzi ?
- Keyko , nu e nimic ! strigă el încruntat , adus la exasperare .
L-am privit şi , fără să vreau , am tresărit . Dar reacţionase aşa din cauza mea , eram sigură de asta .
- Îmi cer scuze , nu trebuia să-mi ies din fire aşa … spuse el repede , uitându-se în ochii mei .
- E vina mea , eu te-am provocat !
- Nu …
- Mai bine renunţăm la astea pentru restul zilei . O să avem timp mâine pentru toate ! spuse Daisuke , încercând să pună capăt discuţiei şi astfel unui eventual scandal .
Am încetat cu toţi a ne mai gândi la ceea ce urma să se întâmple . Ne-am petrecut timpul care ne mai rămăsese jucându-ne în puţina zăpadă care nu se topise încă . Mintea mea însă călătorea pe alte meleaguri . Mă măcina faptul că nu ştiam care este secretul de fapt . Ce nu trebuia să aflăm ? Care era taina pe care nu vroiau să ne-o destăinuie ? Nu aveam să renunţ aşa de uşor la asta şi bănuiam că Yusuke ştia deja asta .
[center][Imagine: sunsetsig.png][/center]

[center] My Anime List[/center]

#13
Imi place goarte mul ficul si imi pare extrem de rau ca nu l-am citit si nu am dat comm pana akm! Ideea e interesanta si originala. Actiunea e foarte captivanta! Oare ce secret ascunde Yusuke?
Despre ce misiune?
M-ai lasat in suspans, abea astept sa inceapa misiunea!
Esti o scriitoare foarte talentata! Ma bucur ca mi-ai spus sa-ti citesc ficul pt ca e superb!
Nici nu am cuvinte! Descrierea si naratiunea se imina perfect cu dialogul!
Sincera sa fiu, nici nu mai stiu ce sa zic...aaa, da, sa pui continuarea repede!
Bye and kissu'
P.S. Daca ai timp sa treci si pe la ficul meu;;)
Psihologu' mi'a zis ca's nebuna, da' vocile din cap imi spun ca nu e adevarat
Nu te deranja...sa ma deranjezi...!
[Imagine: chibi_2903.gif]
, chibi-ul lui Tasha

Imi trebuie bombonele ca sa cresc... Imi dai si tu una?888



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Memoriile unei Flori Ymequa 12 7.182 10-04-2011, 05:41 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Memoriile unei iubiri ஜSheirஜ 5 5.812 18-05-2009, 11:10 PM
Ultimul răspuns: ***candy bar***


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)