Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Meine Liebe

#1
[Imagine: Meine%20Liebe.jpg]

Gin'yuu Mokushiroku Meine Liebe (吟遊黙示録 マイネリーベ),pe scurt Meine Liebe este.......pai e un joc(parca dating sims sau ceva de genul).
Ei bine de jucat nu m-am jucat,dar dupa el s-a facut si un anime cu
acelasi nume.Are 13 episoade,dar spre fericirea mea(hehe)este si o a
doua serie,Meine Liebe Wieder,tot de 13 episoade.
Povestea urmareste viata a cinci studenti ai Academiei Rozenstolz,membrii ai unei clase de elita(candidati pentru Strahl).Iar Strahl-ul este un fel de grup politic.Desi e gresit spus,deoarece membrii Strahl-ului sunt de fapt consilierii regelui.A da,actiunea are loc in Kuchen(o insula fictiva din Oceanul Atlantic,cam pe langa coasta Frantei din cate am observat) in anul 1937.
Acest regat este singurul care inca nu este implicat in razboiul de pe continent datorita bunei carmuiri.
Candidatii pentru Strahl sunt alesi din familiile cele mai de vaza din regat,iar cei cinci(evident)lupta pentru pace(vorbind in general,evident).
Si acum principalul motiv de a urmari seria:cei cinci sunt bishie>.>...utsukushii bishounen(cred ca e pleonasm 4 ) care cred in idealurile lor,in prietenie si toate alea...
Da,da,pare boring ca idee,dar si pe mine m-a uimit ca pe langa grafica super chiar exista un substrat.
Acolo barbatii conduc binelea.Singurele personaje femininine sunt episodice.


Si acum sa trec la detalierea personajelor:
~Orpherus Furst von Marmelade Nahe Gorz,sau pe scurt Orphe eeeee.....tipul blond(adica nu e blond la cap,ci numa par....)urmareste sa devine consilier ca sa faca o tara mai buna,in care toti sa fie fericiti(don't blame him,he just follows his dreams,even if those dreams are pretty impossible to reach).Uneori naiv,odata ce isi depune increderea intr-o persoana,ramane asa pana la sfarsit,chiar daca i se dovedeste contrariul.
~Ludwig Herzog von Mohn Nahe Liechtenstein,sau Lui,face parte dintr-o familie foarte apropiata regelui(mama lui e sora cu regele,se poate mai apropiata de atat?) si vrea sa fie dictator(punct).Apreciat de multi,este o fire rece,calculata la suprafata,dar se pare ca totusi are sentimente(pe care nu si le arata nici sa-l impusti.....de aia il ador eu 8.....dar amu chiar asa?l-ar durea daca macar ar schita un zambet?!)
Isi urmareste visele fara a se gandi de doua ori,si este un lider innascut.
E tipu cu parul lung(chiar extrem de lung.....cam pana la genunchi @_@) mov si postura de aristocrat 10
~Eduard Markgraf von Sekt Braunschweig,sau Ed e prietenul din copilarie al lui Orphe,el fiind singurul motiv pentru care crea sa ajunga in Strahl.El e cel mai dezghetat.....e ala roscat cu pielea putin mai creola.Este fiul amantei unui nobil ce avea doar fete.Dupa moartea mamei sale,el si sora lui sunt recunoscuti de catre tatal lor,spre dispararea sotiei acestuia.Cam din cauza mamei vitrege,sora sa a fost data spre adoptie,iar el inca o cauta.
~Camus Pfalzgraf von Silvaner Luneburg este un baiat slabut,bolnavicios,care poate comunica cu plantele.Din acest motiv a trait izolat in propriul sau paradis de acasa pana ce Lui(sunt ceva rude),cand erau copii,i-a trezit interesul pentru lumea exterioara.Astfel,s-a inscris la Rozenstolz,deoarece doreste sa vada de ce este in stare.
~Ishizuki Naoji,singurul japonez din grup,este un baiat pe care Lui il apreciaza foarte mult,chiar spunandu-i ca locul sau(Naoji)este de-a dreapta sa pe drumul spre maretie.Chiar si asa,Naoji se subapreciaza considerand ca nu are nici un talent,ceea ce e total eronat.
Bun....cinci in capat,dar acum vine intrebarea:cine e tipul celalalt din poza,cel cu ochelari?Pai el e un spi......scriitor*ahem*.Da,asa e mai bine >.<
Isaac,caci asa il cheama,ii ajuta de multe ori pe cei cinci,dar in a doua serie se dovedeste a fi "putin" duplicitar.


Iar acum,daca nu ati vazut seria,v-o recomand,e draguta,iar in cazul in care ati urmarit-o v-as ruga sa va spuneti parerea si sa mentionati care este personajul vostru preferat.Al meu e Ludwig,dupa am spus si mai sus.
Cya around.Hopelly....
[Imagine: gameswlpp_79.gif]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)