Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Materia Favorita.

#21
Ideea e ca profesorul are o influenta foarte mare in cazul asta :3, cred ca puteam sa am o lista complet difirita, daca profesorii erau diferiti.


Hm, o sa incep cu romana :3.Inca din clasa a 7a a inceput sa imi placa, sa o individualizez fata de celelalte materii.Asta probabil si datorita profei[tipa e placuta si fizic, nu e vreo bunaciune dar noua fetelor ne placea cum se imbraca si cum isi facea parul, iar baietiilor ca e draguta deci o favorizam toti nu doar pentru ca era tanara si open-minded, dar era si dragutica :3 ].Doamne e geniala, ma bucur ca mi-a ramas si la liceu.E genul ala, dura dar nu exagerat, adica daca esti ca profa de religie, copiii fumeaza in clasa and so on.Dadea des 3 si 4 dar la fel de des oferea o a 2a sansa si ii vorbea elevului ca unui prieten, nu era pe sistemul "ba eu sunt profa respecta-ma dar eu nu te respect la randul meu hai mars, ai un 2 ca respiri hahah ce sefa sunt eu".La orele ei faceam de multe ori un cerc de literatura, vorbeam liber, ne lasa sa ne exprimam propriile opinii and so on.Mna si imi place limba pentru ca mi se pare, de multe ori mai folositoare decat matematica :3.Cand am un dialog cu o persoana vreau ca aceea persoana sa stie sa vorbeasca, si discutia sa aiba alt subiect, nu "ba uite noua teorema mama trigonometrie ba uite demonstrez *****uri ", prefer e un milion si mii de ori sa vorbim despre o carte :3.

Engleza , mai mult ma autoinvatam in materia asta, profa fiind o baba retardata -.-' , imi place pentru ca la fel ca si romana mi se pare muuuuuuuuult mai importanta decat mate fizica biologie sau chimie.Nu cred ca o sa am ever discutii despre biologie la o cafea, dar probabil o sa trebuiasca sa socializez pe engleza, nu despre organism sau despre reactii chimice sau trigonometrie.

Sportul... am facut basket si volei din clasa a 5a so imi placea pentru ca nu stiu ma pricepeam, ma bucur ca nu am fost una din copiii care isi pierd orele de sport in vestiare sau chiulesc ca deh. [chiuleste frate la mate sau la altceva ca la sport e fun. niciodata n-am inteles]
Nu eram multe fete care jucau sau practicau vreun sport, asta pentru ca majoritatea se impiedicau in propriile picioare si fugeau la fumat ca e mai cul.Asa ca noi trebuia sa iesim cu vanatai de la ora de sport, ca ne punea proful sa jucam cu baietii. Dar a fost printre materiile mele preferate.

Psihologie in a 9a am avut o profa oribila oribila oribila plictisitoare oribila plictisitoare, dar din a 10a a venit o tinerica, parea cam proasta la prima vedere, genul ala superficial, dar a facut orele de psihologie super mega extra cali fragilistic , extrem de interesante.Pana si retardatii din clasa cu bala la gura si guta primul in playlist se implicau la ora asta :3.

Latina ^^. sunt printre ciudatele careia ii place materia asta , nu am un motiv anume, si da si eu o consider o limba moarta and all that bla bla, dar imi place.

Siiiiiiii acum let's talk about materii care mi-au distrus viata de liceu :3

Germana .Nu am vrut sa invat germana nici sa ma bati.Nu mi-a placut limba niciodata :3 dar ce sa fac, de parca era dupa mine.Cred ca tot anul am fost la 10% din orele de germana. [proful ma uraste, chiar cred ca ma uraste ]
totusi n-am ramas niciodata ha b-)

Fizica, am dat la uman ca sa scap de fizica mai repede. [si pentru ca imi place sa citesc, imi place romana, imi plac limbile.] dumnezeule am avut numai si numai profi comunisti, inchisi la minte, babe mosi and so on, nu as avea nici o problema cu materia, imi pare total fara sens dar profesorii de fizica, dumnezeule sunt creeeaaatiii ale iadului , urasc profesorii de fizica asa cum urasc controlorii.Si amandoi ma urasc pe mine la randul lor.Anul asta, cand se presupunea ca cei de la filo au scapat de fizica, am facut in continuare ca deh directorul adjunct e de fizica, directorul e de fizica, iar mesota e liceu prea bun asa ca hai baga-le optional fizica yeaaaaaaaaaay.In afara de genul ala de elevi legati de calorifer, fara internet decat o ora, virgini pana la casatorie, neiesiti din casa, cu parintii care sunt pe sistemul "invata toata ziua, asta e savoarea copilariei", nu cred ca cineva avea media peste 6.

Biologie si matematica... matematica, nu o urasc pentru ca nu as intelege-o, o inteleg cat o intelege un elev care nu a deschis un caiet de matemiatica de vreo doi ani [serios chiar nu l-am deschis, decat pentru a desena in el] iar biologia mi se pare o prostie la care trebuie sa retii, nimic neaparat logic.Matematica imi placea intr-o vreme pana sa imi imi faca profesorul proces verbal ca nu am caiet [serios, chiar mi-a facut proces verbal :3, nu doar unul]si sa imi scada nota la purtare din motive absurde :-J.Imi pare rau ca din cauza unui profesor, elevul nu se poate indragi de materia x, mai ales ca matematica imi era draga intr-o vreme, cand o faceam de placere, nu obligata.


Macar stiu ca la bac se dau subiecte de retardati, si nu trebuie sa ma agit prea mult, ma sperie doar intrebarile alea, la care trebuie sa tocesti, iar eu nu sunt deloc genul care sa isi deschida caietele de la scoala, asta in cazul in care am caiet.
back in black
I'll bite you, so don't bite me.
I am all the little things you hate

[Imagine: zvx369.png]
I was a sinner, a bad girl, Lord pardon me
I was deaf, dumb and blind, but know I can't see



#22
Nu ti-a placut matematica, da' nici cu romana nu prea te-ai impacat 65 Plus SCOATE DRACU VERDELE ALA!!!111oneoneone

Citat:Ideea e ca profesorul are o influenta foarte mare in cazul asta :3, cred ca puteam sa am o lista complet difirita, daca profesorii erau diferiti.
Da. Eu am inceput sa urasc matematica imediat dupa ce am inceput liceul si asta doar din cauza profei. Si cateodata imi pare asa rau... 22
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#23
Materii preferate:

- matematica. Mi-a placut din clasele mici. Desi am momente cand o detest, tot una din materiile mele favorite ramane.

-geografia. O am in sange 21. Tatal meu si bunicul meu au fost asi la geografie, deasemenea si eu.

-germana. O ador :X:X Pur si simplu este o limba straina perfecta si vreau sa vorbesc fluent.

-istoria. Imi place la nebunie, desi o urasc uneori din cauza profului.

-romana. Am un prof tare amuzant, plus ca materia ii tare relaxanta 39

#24
Vai, dar e atât de greu de ales. Îmi place şcoala. Adică, e distractiv şi în acelaşi timp util şi în plus am avut parte de profesori geniali în generală care ştiau să îmbine utilul cu plăcutul. Dar mă rog, vorbim de materii aici 21.

Ok, mie cel mai mult îmi place istoria. Nu neapărat pentru că o aveam pe diriga care era de istorie şi de civică şi mai mult făceam dirigenţie cu ea. Ci domeniul în sine mă captivează. Întotdeauna am fost curioasă să ştiu ce a fost înaintea noastră, cum s-a format totul şi eram aşa de satisfăcută când auzeam că România a făcut aia, România a făcut asta. Şi sunt extraordinară la istorie. I mean... Am o memorie excelentă atunci când vreau. Învăţ o lecţie în 5 minute sau deobicei prind din clasă şi nici nu mai e nevoie să învăţ. Şi cu asta îi dau pe spate pe toţi 15.

Apoi, mai e franceza. Super limbă, super istorie, cultură, ţară, dar popor idiot. Dar hei, copil cuminte şi babă frumoasă, nu se poate, nu 21? Îmi plăcea profa de franceză din generală. Predase o perioadă la Creangă şi a revenit la noi în şcoală şi ne-a luat pe noi, C-ul, şi A-ul. Vai, dar, era genială. Avea o metodă de predare foarte tare şi nu se lăsa până nu înţelegeam. Două săptămâni am stat la subjonctiv, ca să înţelegem cu toţii la perfecţie. Şi felul ei de a da note - genial şi totodată exigent. Eu una numai zece aveam. Şi ne aducea filme, frate. Filme în franceză şi documentare şi ziare din Franţa. Şi aveam şi ore în care pur şi simplu vorbeam numai franceză. Nu ne preda nimic, dar ne întreba tot felul de chestii, ce muzică ascultăm, ce ne place, alea alea, toate franceză. Şi noi trebuia să răspundem tot în franceză.

Latina, am iubit-o, am adorat-o! Vai. Limba, legendele, zeii. Am iubit tot, profesoara excelentă, aveam cu cine să vorbesc despre etimologia numelor. Genială materia şi mor de ciudă că nu o să mai am parte de ea la liceu că am intrat la real, la mate-info.

Şi în cele din urmă, limba şi literatura română. E de prisos să mai spun ceva. Profesoara [ diriga soră-mii ] era rea şi exigentă, dar genială, cu tot cu crizele ei de isterie şi m-a atras mult felul ei de a preda. Româna e o materie frumoasă, din care chiar ai ce învăţa. Sunt bună atât la literatură cât şi la gramatică şi, la fel ca la istorie, nu învăţam niciodată, dar reuşeam să iau cu uşurintă câte un 9, 10 la oral 21.

#25
Materia preferata ... pai im plac mai multe materii .

Matematica- mi-a placut inca de la inceput , inca din clasa I , pentru ca atunci uram sa fac bastonase si fiecare litera in partea la romana . Invatatoarea noastra era draguta si ne explic de fiecare data cand aveam nevoie , iar la matematica avea rabdare cu noi si asa a inceput sa imi plac matematica. In gimnaziu am avut o profa foarte de treaba , dadea aproape mereu o adoua sansa , iar cel mai important ii placea sa ne invete . Nu a dat niciodata teme obligatorii de vacanta , mereu zicea " Nu va oblig sa le faceti , dar daca o sa le faceti va conta" asa ca fiecare copil lucra cate ceva in vacanta. Datorita ei am ajuns sa iubesc geometria , chiar a ajuns sa imi placa mult mai mult decat algebra. M-am bucurat foarte tare cand am aflat ca o sa am ca profesoara la liceu . Chiar mi-am dorit sa imi fie profesoara si in clasa a 9-a .

Limba si Literatura Romana- La inceput nu mi-a placut , dar dupa aceea am inceput sa dezvolt o pasiune pentru aceasta materia . Imi placea si imi place sa citesc foarte mult . Apoi am inceput sa prind gustul compunerilor . Prima oara cand a trebuit sa fac o demostratie literara sau un comentariu , nu am fost prea incantata ,dar apoi a inceput sa imi placa si a devenit una din materiile mele preferate.

Engleza- La inceput uram aceasta materie , fiindca prima profesoara cu care am facut eraciudata rau (parea cam satanista) si ne punea sa desenem fiecare obiect din baie si bucatarie pentru a ne invata cum se zice si am ajuns sa nu invatam nimic. Parintilor mei nu le-a placut asta asa ca m-au bagat la meditatii cu o alata profa , care nu prea imi placea de ea , dar oricum era mai buna si am inceput sa invat si sa indragesc Engleza. La prima sedinta mi-a spus ca vobesc in engleza cu accent britanic , dar eu nu prea cred asta, insa mi-a ajuns la inima. In gimanaziu am inceput sa ador Engleza , aveam o profa tare draguta si multi colegi foarte buni la aceasta materie , asa ca m-am ambitinat si am studiat mult si inca o mai fac pentru ca nicioadata nu le poti sti pe toate . Asa am ajuns sa ador engleza.

Mai imi place si Informatica . Gografia si ador Istoria.
When the world gets in my face,
I say, Have A Nice Day.
There was a time
When I was so broken hearted
Love wasn't much of a friend of mine
The tables have turned, yeah
Cause me and them ways have parted

[Imagine: 2iv08c4.jpg]
weakness ??[/i][/b]

#26
Materia mea preferata este limba si literatura romana. Imi place mult sa compun si unii spun ca am si talent la scris, desi nu stiu daca sa ii cred. Gramatica nu prea o agreez din cauza stilului de predare al profei si este si grea ( nu in totalitate ) . Alta materie preferata ar fi sportul , pentru ca nu prea il fac :]]. Spun aceiasi scuza o data la o saptamana si proful crede , deci nu am probleme :]] .
[center][Imagine: 2isxfr.jpg][/center]
Mulţumesc, Abbeh. Ly <3.

[center][Imagine: lh4lc.gif][/center]

#27
Pai 39 Eu una deabea pe la sfarsitul clasei a V-a am realizat ca imi place Istoria.. De ce? Pentru ca devin din ce in ce mai curioasa de ceea ce s-a intamplat in trecut. Imi place sa ascult cum traiau cei din trecut. Adica mie mi se pare interesant. Ei bine trebuie sa recunosc ca imi place si pentru ca profa` a fost diriginta surorii mele [ XD ] si totdeauna ma mai intreaba ce face si asa scapam de ora.. de multe ori colegii mei imi multumesc pentru ca ii scap.. Doar ca anul asta pleaca profa`.. iese la pensieee :[ ... si cine stie ce scorpie vine in locu` ei 33..

#28
Am citit ca unora le place logica...defapt un singur user a spus asta...apreciez parerile celorlalti...dar mie una logica mi s-a parut cea mai "ilogica" chestie...materia aia ma facea sa cred ca stiu tot dar ca nu stiu defapt nimic...si trebuia sa disece lucrurile banale atat de mult incat ajungeai sa nu mai intelegi nici ce se presupune ca ar trebui sa fie de la sine inteles...bravo tie daca ti-a placut asa ceva...pe mine una m-a scarbit total...

Bun...
Materia mea preferata este Istoria...sau Literatura...niciodata nu o sa pot sa ma decid...imi plac mult prea mult amandoua.
Mai ales Istoria predata in anii de liceu a fost o adevarata incantare pentru urechile mele...caci in generala trebuie sa recunosc ca pana in clasa a VIII-a cam dormeam pe la ora de istorie si apoi invatam mecanic o lectie pentru nota.
Iar literatura...mi-a placut intotdeauna...din clasele mici...si probabil va ramane o incantare pentru urechile mele toata viata...tin minte ca de mica ii scriam poezioare mamei...si imi doream sa ajung sa scriu si eu carti celebre.
Mai am o inclinatie catre limbile straine (engleza si spaniola)...dar fara partea de gramatica...in general nu m-a pasionat gramatica...nici cea romana...dar celelalte... dar aceste doua limbi mi se par cele mai frumoase si sper sa intru la Facultatea de limbi straine din Bucuresti...la LMA engleza-spaniola.

#29
Apăăăi niaahhaha la mine situaţia e complicată...

În primu' şi primu' rând îmi place româna. E e e limba mea cum să nu-mi placă? Şi chiar de mă mai enervează pe mine gramatica, mor de drag să mă duc pe la concursuri să scriu chestii. Etc etc. Româna rullz. Şi profa e o bombonică.
Apoi vine engleza...ehe ce frumos a fost la olimpiadă...Stăteam toate şase într-o bancă şi ne băteam cu paru' care să răspuundăă. Şi până la urmă la olimpiadă tot m-am uitat pe pereţi. NIahahah. Long life English. Îmi pare rău că pleacă profa. :[
Chimieeee. Niaha deÅŸi profa e genul care:
Tu: Hai doamna, vă rog, am greşit şi eu...
Ea: Ceeenci. ;|
Tu: Doamna, fac 100 de exerciţii...
Ea: Ceeenci.
Tu: Doamna, dar am numai 10 la celelalte, hai iertaţi-mă...
Ea: Ceeenci.
Tu: Eu...
Ea: Ceeenci.
E foarte amuzantă şi de treabă şi mă zbat să mă pună, ridic mâna să ies la tablă, mă dau cu cracii pe sus ca o libarcă răsturnată de pe perete... şi am impresia că mă place :3 Şi am mai văzut-o pe stradă şi am alergat după ea s-o salutăm. Îmi va lipsi anul ăsta :[
Apoi niahha desenul. Mai mult pentru că proful e nebun şi ne spune că dirigintele trebuie să aibă grijă ca toţi copiii să aibă ce mânca, ce bea, şosete tricotate în picioare şi să nu le mănânce struţul mâinile. Lol, e prea şmecheră ora.
Ah şi cum să uit dirigenţia care nu e materie dar e o oră prea niahahhaha.
Diri: Să vă fac excursie? Depinde cum vă comportaţi...
Coleg: DOAMNA, PĂZEA! *zdup, un corn la un cm de faţa ei*

Niaha.
[Imagine: 51pt12.png]
Eu mă semnez uneori "cam retardă" şi uneori cam aşa.

#30
Biologia. În clasa a VII-a, când făceam anatomia, am avut o profă destul de rea, şi cu principii ciudate. Şi mai stăteam şi în ultima bancă, iar eu şi singură vorbeam mai tare ca ea. Am învăţat, nici cu chiu, nici cu vai, ci pentru că voiam să ştiu. Dar profa avea parcă fixaţie pe mine şi nota 9, aşa că mi-a ieşit media 9. M-am cam supărat pe materie, dar acum am dat de o profă absolut genială. Cred că o să mă ofer să mă duc şi la olimpiadă la biologie de data asta. xD (Eu, lenea în persoană, care nu depune niciun efort suplimentar!)

Îmi mai place fizica. Înţelegeam destul de bine teoria şi ălea ălea, dar nu eram chiar un as la probleme. După ce am mai aprofundat, mi-am corectat greşelile, şi a început să îmi placă.

Matematica. Deşi acum că am început clasa a IX-a şi am primit şi eu manual, recunosc că îmi tremură pantalonii pe mine când mă gândesc ce mă aşteaptă la bac.

Şi Româna... dar am dat de o profă care ia ora în râs. Nu facem nimic. Absolut nimic... În gimnaziu aveam o profesoară care nu băga pe gât comentarii, şi se cam supăra dacă nu scriam ca în caiet. Până şi la opinii... geez. Dar îmi place să citesc şi să scriu. Acum chiar îmi e chiar dor de comentarii kilometrice...

Engleza mi-a plăcut mereu. Într-un fel îmi pare rău că nu mai am 4 ore de engleză, ca în gimnaziu (eram la intensiv engleză).




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)