Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Manualele

#21
Am avut noroc si am primit manuale cat de cat acceptabile si nu erau mazgalite, rupte sau cu pagini lipsa.Si am primit si un manual pentru franceza cat de cat nou [ desi nu imi prea place franceza ] am avut noroc pentru ca mare parte din ele erau oribile, iat toate paginile rupte de putei sa le vinzi la bucata.Cred ca cel mai rau manual al meu e cel de geografie care nu are coperti, iar paginile sunt deteriorate.Sper ca sa la anu` sa am norocul asta, pentru ca dirigu` imparte la nimereala dupa catalog, iar eu fiind aproape ultima sper sa mai primesc cateva manuale noi.

#22
Majoritatea manualelor mele sunt noi-noute deoarece si la mine manualele se ofera dupa medie.Oricum mai nimeresc si eu cate o carte mai sterpelita.Chiiar daca eu fac parte dintre cei care primesc manuale bune,nu mi se pare corect deloc.Vreau sa spun,macar atat meritam si noi,nu?Ocarte decenta din care sa intelegem,ca doar nu ne apucam sa descifram fiecare cuvant acuma.
Desi mi se pare jignitor lipsa asta de interes in ceea ce priveste cartiile uneori este chiar amuzant sa citesti ceea ce cei dinaintea noastra au scris,in unele carti sunt desenate si chesti indecente(hai ca stiti)care ne mai auza.In plus in alte carti sunt si unele raspunsuri:->care m-au ajutat enorm la orele de franceza.21deci cred si ca este o parte buna cu aceste manualurii.


#23
Pana in clasa 9 am avut manuale care bune, care jerpelite. In a -10 a fost anuntati ca sunt doar cateva manuale pentru fiecare obiect repartizate pentru fiecare clasa. Noi eram in clasa in numar de 34 de elevi si am primit doar 10 seturi de manuale 22. Cat s-a chinuit profa sa le imparteasca 24
mie mi-a revenit doar manualul de franceza, de limba si literatura romana si chimia. In a-11, tot aceeasi situatie >.> faceam xerox ca manulele de la librarie erau scumpe, de crea impresia ca cumparai o enciclopedie. In a-12 nici manuale si nici xerox ca in oras nu sant carti si ministrul de invatamt promise ca pana in octombrie vom avea carti si nu s-a tinut de promisiune.
Acum sunt la facultate si cartile sunt in forma electronica ceea ce inseamna ca este mai usor sau accesibil o,O.
[Imagine: aaaakip.jpg]

#24
(24-08-2010, 01:10 AM)Me†al A scris: Cred că toţi aţi văzut cum arată manualele pe care le primim de la şcoli pentru anul ce vine. Pur şi simplu oribil. Sunt jerpelite, vechi, mâzgâlite şi arată extrem de naşpa.

Vouă cum vi se par manualele ce le primiţi de la şcoli/licee ?

Wow, deci eu am doar 2 manuale folosite de 2 ori sau o singură dată şi curate, în rest sunt toate noi, din 2010 sau 2009.
Până la urmă îmi iubesc diriga, care nu ştiu cum a făcut de ne-a luat manuale noi xD
Deşi colegii care nu au manuale noi au exerciţiile rezolvate la engleză şi franceză pe cărţi... Oricum, tot greşite sunt!

Anul trecut aveam o carte de istorie din 1994, dar nu era răsfoită prea mult, pentru că în afară de vreo 2 desene pe cărţi sau paginile care miroseau urât din cauză că erau vechi, nu era nimic pe ea.

Xoxo, AlerimxD.
[Imagine: 73m8sj.png]


#25
Manuale? Ce manuale? 21 Dirigul nu stie de noi cu zilele si sa mai avem pretentii de manuale? Totusi, s-a intamplat o minune si am primit asa ceva. Pe ultimele, dar le-am primit. Majoritatea celor din clasa nu au a manuale la unele materii de profii fac crize ca 'Unde va sunt manualele?!?!' si noi 'Nu am primit :]' , dar unii nu ne cred. Oricum, nu prea sunt manuale noi prin clasa,iar cand ne ducem sa ni le schimbe trebuie sa te duci cu proful/profa dupa tine, ca altfel bibliotecara spune ca nu are -_-'
[Imagine: 9r3myo.jpg]
Thank you VeVe :3

#26
Pai..prin generala am nimerit manuale vai de capu lor, defapt toate erau asa. Acu la liceu sunt mai bune: adica anu asta am primit manuale chiar bune, unele noi:cum e aia de engleza, numai ca la franceza o trebuit sa ne facem noi manual, aveam, dar ala nu era bun si am dat bani, iar la mate ni se dau manuale degeaba, ca cica nu-s bune si cumparam culegeri..anu asta am primit(complicat)
Sa vedem la anu, ca atunci nu mai primim, cica trebuie sa cumparam..da vezi sa nu, daca o sa cumpere 10 copii e super tare, adica cand ni se dau manuale nu venim, dapoi sa cumparam21
va fi super la anu legat de manuale. off topic: eu una nu le inteleg rostu, adica daca pe unele chiar nu lucrezi, la romana anu asta am cumparat alt manual... adica profii predau ce vor ei si cum vor si de unele uiti ca ai manuale..acolo sunt numai hieroglife, nu ca in caiet ar fi diferit21
[Imagine: h8v.gif]
 

#27
Nici eu nu am avut parte de manuale noi. Unele erau acceptabile, dar altele pline de mazgaleli, raspunsuri gresite (macar de erau corecte), fara coperti, pagini rupte...Anyway, ceea ce ma deranjeaza cel mai mult la manuale nu este aspectul ci continutul. Profii ne mai dau sa invatam anumite lectii dupa manual si dupa ce le citesc cap-coada (5 pagini fiecare) descopar ca nu am inteles mare lucru. Trebuie sa ma chinui foarte mult pana invat si eu ceva din lectiile respective. Si cred ca nu sunt singura care a patit asa.
[Imagine: robin-1.jpg]

#28
Sunt cele mai tari manualele alea cu "dedicatii" scrise pe ele si nu mai stiu ce povestioareSmile. Egh, la noi sunt bunicele. Fara coperte si fara unele pagini4.
Manualele cica ar trebui folosite de 4 generatii, dar unele sunt de 6 sau mai mult22. Macar sa le controleze 8-)
Cea mai reuşită semnătură.

#29
Si la noi manualele se dau dupa medii asa ca le primesc bunicele.Jumate din ele sunt noi iar restul ok - imi plac cele cu dedicatii si desene pe ele,da' sa nu fie rupte si mazgalit pe exercitii si lectii21

Recunosc si eu mai desenez pe ele - fac desenele deja existente mai amuzante,scriu replici,le urez noroc posesorilor 21 Odata o colega de-a mea a rupt o pagina din cartea de franceza 24 Cica vroia sa ia doar o bucata da pana la urma a rupt-o toata.Uneori mai rezolv exercitii cu creionul pe carte-ii mai ajut pe viitori elevi.Aproape toate is corecte xD


As vrea sa pot pastra manualele in fiecare an,dar fara sa le cumpar xD AM avut si manual la desen,da cine l-a folosit xD

#30
Şi la noi se dau manuale în funcţie de medii, deci teoretic ar trebui să primesc ceva ok, dacă nu nou nouţ. Manualele din a şaptea pe care le-am avut pot zice că au fost ok spre proaste, iar unele dintre ele într-o puternică stare de degradare completă (aka manualul de română, engleză... amnn nu-mi mai pot aminti). Până să ajung să le predau au început să zboare foi din multe dintre ele, aşa că am stat ore întregi să le lipesc, repar, să le fac mai decente. În marea majoritate au fost ok, dar au mai existat şi excepţii.
Anul trecut au fost în marea majoritate mâzgălite fie cu obşcenităţi, fie cu răspunsuri (nu că m-ar fi deranjat, mai ales la germană), fie cu alte bazaconii neinteligibile. Au avut pagini rupte de la bun început şi m-au dezamăgit cumplit.
La sfârşitul ăsta de an şcolar am predat manualele şi le-am primit pe cele de la fosta 8-a (Avem/aveam cam o singură clasă de a 8-a în şcoală), aşa că marea majoritate a manualelor s-au păstrat foarte bine şi sunt mulţumit de ele. Singurele defecte ar fi cotoarele puţin roase. N-am stat să văd dacă sunt mâzgălite şi all that stuff, eu nu deschid manuale de şcoală în timpul vacanţei. Oricum, cele de anul ăsta sunt ok.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)