Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Manga pentru incepatori

#61
Nici prin gand nu mi-ar trece sa iau vre-o pauza de la manga,ca stiti voi doar,practice makes perfect 4.Am sa tocesc manga-ul asta pana o sa ajung la punctul la care imi doresc io sa ajung si daca de acolo mai e loc de imbunatatire si intodeauna este,gasesc io o modalitate sa trec si mai departe.:study:
[Imagine: Sig.jpg]

#62
Hey xD

M-am gandit, adica m-am hotarat, sa fac si eu un manga. Am luat o foiae si un creion si am facut prmiele pagini, care dupa fosta mea parere erau bune. Apoi m-am uitat sa vad cum au facut altii, erau cu mult mai bune decat inceputu' meu...Si asta pentru ca erau facut digital. Iar eu nu am nici cea mai vaga idee cum sa fac asta... Daca ma poate ajuta cineva ii voi fii recunoscator...orice sfat e bun 4

In orice caz, o sa va las aici ce am facut eu ...desi...sunt cam naspa...(sunt fotografiate paginile..care s-asa sunt doar doua)

[attachment=1719]
[attachment=1720]
Unele lucruri sunt irealizabile pana cand vine cineva care nu stie asta si le realizeaza (Albert Einstein)

[Imagine: hitsugaya.png]
by Toxâ„¢

Genialul si superhaoticul meu fic: "No rock, No Life"


#63
Citat:Am luat o foiae si un creion si am facut prmiele pagini, care dupa fosta mea parere erau bune. Apoi m-am uitat sa vad cum au facut altii, erau cu mult mai bune decat inceputu' meu...Si asta pentru ca erau facut digital. Iar eu nu am nici cea mai vaga idee cum sa fac asta...

Vreau sa vad persoana careia ii ies toate bune si frumoase de prima data cand pune mana pe o tableta grafica si deschide un SAI sau Photoshop. Problema este ca tu ai comparat lucrari de nivele diferite si de tehnici diferite.

Singurele 2 motive pentru care digitalul e mai bun decat traditionalul sunt: Pentru ca e mai ieftin, nu mai trebuie sa cumperi hartie si alte rechizite speciale ci doar o tableta grafica decenta si gata, si pentru ca exista UNDO si CTRL-C si CTRL-V. In rest totul tine de exercitiu, perseverenta si un pic de talent.

Despre pagini in sine. In general probleme cu proportiile personajelor, perspectiva si ma rog backgrounds in general. Nu pricep nimic din ce se intampla din cauza ca nu pot sa citesc textul (e scris de mana si fotografiat prost).

Si te rog eu, nu veni cu vechea poveste "deseneaza digital deci de aia ii ies mai bine." Nu. Deseneaza mai bine si arata mai bine pentru ca are mai multa experienta decat tine in acest moment. Punct.
[Imagine: s17omd.jpg] [Imagine: i1z6nr.jpg]

#64
Pai...stiu foarte bine ca mereu vor exista persoane mai talentate, mai bune decat mine...si ce ai vrea sa fac? nimeni nu este perfect...Asta este doar o pasiune, nu vreau sa castig cine stie ce premiu...dar ma gandesc ca daca as desena digital ai intelege ce se intampla, culorile ar fii mult mai vii, umbrele mai usor de facut...Multi colegi mi-au zis ca am talent...poate ca ii chinuie pe ei talentul si d-aia li se pare ca eu desenez bine anime-uri. Am venit aici ca sa caut un sfat de cum as putea incepe pe calea virtuala...Dar post-ul tau mai mult m-a demoralizat...Norocul meu e ca nu renunt la pasiuni asa usor ca altii...Daca are cineva de gand sa dea un sfat constructiv e bine venit...
Unele lucruri sunt irealizabile pana cand vine cineva care nu stie asta si le realizeaza (Albert Einstein)

[Imagine: hitsugaya.png]
by Toxâ„¢

Genialul si superhaoticul meu fic: "No rock, No Life"


#65
Acum o vreme ma apucasem de facut manga. Am desenat doar trei pagini pentru ca nu am prea fost multumita si personajele incepusera sa nu mai imi iasa, iar story-line-ul mi-am zis ca nu e prea bun.
Pe viitor as vrea sa mai fac manga dupa ce termin de scris povestea pe baza careia voi desena. Asa ca as vrea niste sfaturi:

[Imagine: 264453_469220609820986_484641944_n.jpg][Imagine: 248024_469220759820971_86222008_n.jpg]
Prima se vede mai bine pentru ca atunci cand i-am dat ''scan'' am folosit varianta de alb-negru.
Am si o intrebare: stiti unde se gasesc pixuri cu gel? Nu cele mai bune dar nici unele proaste care sa mi se opreasca din 5 in 5 secunde.
[Imagine: izayoi_by_little_flame09-d5zxbib.png]
Cea mai mare glorie nu o dobandesti atunci cand nu esti doborat niciodata, ci atunci cand te ridici dupa ce ai cazut.

#66

#67




Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)