Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Lucky Star

#1
In timp ce scriu, ma gandesc daca nu cumva deschid threadul intr-o categorie gresita. Este Lucky Star mai mult comedie, sau mai mult SoL (vreau si parerile voastre pe aceasta tema)? Este comedie prin poantele repetate, si este SoL prin descrierea detaliata a vietii liceenilor si a otaku-ilor (sp?) in Japonia.

Povestea e cam dubioasa in sensul ca anime-ul este o adaptare aproape directa a manga-ului (sp?? Dumnezeule mare, genitivele astea), lucru vizibil in decurgerea episodica a evenimentelor. Aproape poti sa-ti imaginezi cum cineva a decupat panel-urile si le-a lipit pentru a forma episoadele. Poantele sunt insa amuzante, iar descrierile sunt potrivite pentru cei care vor sa afle mai multe despre otakus, lucruri care altfel nu prea sunt consemnate (in plot apar de asemenea multe referinte la alte serii anime/manga, deci e bine sa ai un fundament destul de solid de cunostinte despre aceste serii inainte sa urmaresti... sau sa ai incredere in fansubberi. 4 ).

Bun, de ajuns de la mine. Voi ce credeti?
"I decided to always have as much fun as I can. That way, I'll be happy with my life no matter when I die."

#2
M-am uitat la doua episoade si ma chinui de mult timp sa-l termin, dar m-am apucat de alte alea si am si uitat de acest anime. Pana acum.
Oricum, din cate am vazut mie mi s-a parut un anime cute. Cat despre genul in care trebuie incadrat... Eu cred ca ii e bine unde sta acuma, adica la Slife of Life. Imi place ca da multe detalii si personajele sunt diferite, dar intr-un fel asemanatoare *da, ciudat ce tot indrug eu pe aici*. Toate acele informatii despre viata unui otaku sunt fascinate si chiar este un anime interesant de vizionat.
Unele faze sunt chiar foarte amuzante, si eu cred ca e un anime placut de vizionat, pe baza a ceea ce am vazut pana acum.
EDIT: In sfarsit, l-am terminat... De fapt, de vreo doua saptamani, dar doar acum mi-am adus aminte de postul asta. Oricum, imi plac personajele. Konata e modelul meu in viata! Anime-ul e foarte amuzant, are unele faze extrem de comice, mai ales cu vanzatorii de la magazinul cu manga 21 Sunt unele personaje care ma cam enerveaza pe mine, dar Konata reuseste sa ma binedispuna.
Oricum, e un anime relaxant, treci usor prin el, dar intr-adevar, ai nevoie ori de cunostinte solide, ori de incredere... Eu am mers pe incredere, si in general am auzit de anime-urile pomenite.
She's wiskey in a teacup.






Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)