Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Lovely Complex

#1
Un shojo anime (inspirat dintr-un shojo manga ) produs de Toei Animation anul acesta (2007) - on going anime.
Povestea ii are in centru pe Koizumi Risa si Otani Atsushi - colegi de liceu."Problema" este ca Risa are o inaltime de 1.72 m (mult peste media inaltimii fetelor din Japonia ),iar Otani numai 1.56 m (mult sub media inaltimii baietilor din Japonia). De aici si titlul anime-ului - "Lovely complex" referindu-se la complexul inaltimii.
Incurajata de prietenele sale (Nobu si Chiharu),Risa este hotarata sa-l cucereasca pe Otani,desi acesta pare ca inca se mai gandeste la fosta prietena - draguta Mayu Kanzaki .

Cum se va sfarsi "Lovely Complex"?
Who knows...

Si acum o impresie personala despre acest anime.Cu o intriga usor "abordabila" si situatii neasteptate,anime-ul captiveaza.Mi-a placut mult ideea de "complex al inaltimii" (indedita,avand in vedere ca ,de obicei, eroina este cea scunda,intr-un manga/anime).

Recomand "Lovely Complex" celor cu "apetit" pentru romance & comedy ("mutrele" pe care le afiseaza personajele - mai ales Risa - sunt ... mai presus de comentarii XD).

In final,o lista a episoadelor aparute (informatii gasite pe www.wikipedia.com ) :
# Title Air date
01 Freshman Year Summer! I'll Definitely Find a Boyfriend! 2007-04-07
02 The Ex-Girlfriend Love Triangle?! 2007-04-14
03 A Guy You Like, or a Guy from the Past? 2007-04-21
04 Kiss! I've Fallen For You! 2007-04-28
05 Send Forbidden Love Flying! 2007-05-05
06 A Maiden's Determination! Love-Love Confession Plan!! 2007-05-12
07 Sunk! Worst Confession in History 2007-05-19
08 Comeback Impossible! Major Heartbreak!! 2007-05-26
09 Resuscitation!! Aim for Girlfriend Status!! 2007-06-02
10 A Confrontation With The Ex-Girlfriend?! The Epic Breast-Baring Battle!! 2007-06-09
11 Absolute Death! Revived Love with the Ex-Girlfriend?! 2007-06-16
12 Recapture Love! Improve As A Girl With Winning Chocolate!! 2007-06-23
13 Heating up! A First Kiss in His Room? 2007-06-30
14 A Killer Crush on Maity! 2007-07-07
15 Dangerous Man, Maity's Sweet Temptation 2007-07-14
16 Maity's Magic! The Transforming Patterns of Love?! 2007-07-21
17 The Fist of Love! Intercept it, A Maiden's Spirit!! 2007-07-28
18 Best Birthday in History 2007-08-04
19 Sudden Downturn!! The First Date is the Beginning of Misfortune 2007-08-11
20 Declaration of War!! The Dangerous Beauty who Burns with Jealousy!! 2007-08-18
21 Premonition of Separation?! The Different Paths Risa and Otani Will Walk. 2007-09-08
22 2007-09-15
23 2007-09-22
24 2007-09-29
25 2007-10-06
26 2007-10-13
[Imagine: suigin01wb2.jpg]

I stand alone between Heaven and Hell.

#2
dupa ce am vazut acest topic am devenit curioasa si am inceput sa ma uit la lovely complex. acum este pe locul 3 in topul meu de animeuri preferate. este amuzant, personajele sunt foarte dragute si chiar mi se pare ca atsushi si risa se potrivesc. cel mai mult mi-a placut de nobu-chan...fara ea risa nu ar fi ajuns nicaieri. chiar mi-a parut rau ca a trebuit sa plece :2: . si haruka mi s-a parut destul de dragut...nu ma mir ca e asa popular intre fete :8:

#3
este un anime superb, amuzant si dulce. mi-a placut foarte mult. a fost si un anime educativ nu doar amuzant. sincer nu credeam ca o sa ramana pana la urma impreuna, dar mi-a placut finalul.
a fost un anime care m-a relaxat si vizionandu-l am zambit si am plans odata cu personajele.

#4
Lovely Complex ..l-am vazut de mai multe ori si inca imi place e asa de dragut ,e plin de comedie,dar si romance .Ador ideea povestii cu inaltime,e destul de interesanta.Pur si simplu iubesc coloana sonora ,grafica e zic ca e destul de reusita,se potriveste mai ales cand fac fete haioase.Dintre personaje imi place Nobu-chan (cred ca Nobu-chan & "Darling" fac o pereche super buna)si Maity-sensei.Si imi mai place ca in anime se vorbeste in Kansai-ben.
~Si ce pot sa mai spun ...a fost un anime super cute,la care m-as mai uita de 100 de ori .Merita vazut.[Imagine: screen-lovely-complex.jpg]

#5
Acum il vizionez,si pot spune ca se afla pe locul 1 in topul meu.N-am s auit niciodata ep 8 cand Otani a refuzat-o pe Risa,cat am mai plans la faza aceea cand Nobu-chan si Nakao nu intelegeau ce zice deoarece pangea.Oricum finalul e happy dar pana acolo mai e mult 22

#6
Mereu ma calmeaza si imi face mare placere sa-l vizionez, E singurul anime care l-am vazut de mai multe ori 4 e amuzant si dulce, personajele sunt foarte dragute .Cel mai mult imi place Nobu 10.. Grafica mi se pare destul de reusita.Si ce pot sa mai spun ? E un anime super dragut ce merita vazut . 65

#7
I absolutley love this anime!! locul 1 la mine in top!! [thx to hiyo...de la ea stiu de anime-ul asta]
grafica e buna, povestea originala si personajele... amuzante
sincer, mie mi-a placut cel mai mult epiodul 18 [artificiile 88] si chiar nu m-as supara sa il mai vizionez inca odata...

P.S. tata e suparat pe mine ca zice ca eu de la o vreme rad singura in camera...oare de ce? 4
아름다운 미녀를 좋아하면 고생한다
Heart aches when you fall in love with a beauty...

[Imagine: 127954537375290.jpg]





#8
Acum am terminat de vizionat şi Live ACTIONul, nu se compară cu animeul, deci cam cât anime poţo cuprinde într-un film ? Mai nimic, partea în care romantismul îl cuprinde pe Otani nu a fost prezent; mă rog, a fost o parodie reuşită, am râs cu lacrimi de acel profesor şi problema cu perucile, mai ales când Otani îi spunea: "Porţi o perucă", sau când apărea bătrânul în scaun şi prezenta feţele. Oricum, mangaul şi animeul sunt cu mult mai bune.

#9
Am inceput sa vad anime-ul asta din pura intamplare sau plictiseala si dupa 3 episoade am vrut sa vad si mai mult sa vad ce se intampla si l-am terminat in doua zile.Am ras cu lacrimi si totodata am lans un pic da asta cred ca a sunat un pic ciudat 21 Otani si Risa cuplul genial ,soarecele si pisica si manga e prea tare e fenomenala 21
Merita vazut

#10
Am urmarit si eu anime-ul acum ceva timp , deoarece ma plictiseam groaznic . Prima oara cand am observat diferenta de inaltime intre cei doi mi-am zis ca nu mai are rost sa il urmaresc , deoarece parea stupid 0.o Adica Risa pare cu nu stiu cati ani mai in varsta decat Otani . Dar m-am gandit sa il urmaresc , deoarece chiar nu aveam ce face . Si m-am bucurat de aceea decizie , deoarece anime-ul chiar merita vizionat . Este incredibil din toate punctele de vedere . Incepand cu povestea , este foarte originala si chiar interesanta . Chiar si in ciuda faptului ca Risa era mai inalta decat Otani cu nu stiu cat , dragostea dintre cei doi nu a incetat sa existe . Ei chiar se iubeau , indiferent daca acel lucru ii faceau sa para stupizi , cum sa zic . Adic nu le-a pasat de parerea altora , pentru ei nu mai conta nimic 8
Ce pot spune despre coplul Otani & Risa ... mi se pare un cuplu destul de dragut , amandoi sunt extrem de funny . Inca rad ca o stricata cand imi aduc aminte de unele faze . Risa este foarte draguta si are o personalitate puternica . Otani ... omg 0.o Este atat de hot xD Si este incredibil de dragut . Ii ador parul 15 Chiar daca mi se pare ciudat ca cei doi sa fie impreuna din motivul enumerat mai sus , ma bucur ca sunt in acelasi timp , deoarece nu am mai vazut un cuplu atat de funny xD Intre ei exista o adevarata prietenie . Si asta ii pune in valoare pe amandoi .
Cred ca anime-ul este incredibil de amuzant . In fiecare episod am ras mult =]] Si acum daca as mai viziona anumite faze as rade din nou , deoarece sunt minunate . Fiecare episod m-a facut sa stau cu ochii in monitor , deoarece nu imi mai luam gandul de la ce va urma . Pacat ca a durat doar 24 sau 25 [ nu mai retin exact T_T ] de episoade . Chiar as dori sa mai apara un alt sezon xD Chiar m-a impresionat acest anime , l-as lua ca pe lectie despre viata . Nu conteaza diferenta de inaltime , daca iubesti , iubeste xD Si acest lucru este adevarat . Nu ii poti spune inimii ce sa faca xD
Grafica...hmm ar merita un 9 . Nu e cine stie ce , dar totusi imi plac cum sunt desenati cei doi . Arata atat de draguti 8
Din puntul meu de vedere Lovely Complex este o comedie romantica adevarata . Cei care nu au vazut acest anime , trebuie sa-l urmareasca xD

Don't try to be perfect . Just be yourself .




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)