Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Light VS Kira : Pe cine alegi
Kira
57.14%
8 57.14%
Light
42.86%
6 42.86%
Total 14 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Light VS Kira

#21
Interesantă ideea.
Această dualitate dublă personalitate.
Light was just your averege son of a good cop, who wanted to become a better cop and serve justice bla bla bla" Dar Kira prin kira i s-a atribuit o alternativă . Oalternativa decatcea care o oferea sistemul vechi.
Cu Kira parcă simţea că face o diferenţă că ajută, până în punctul încare a devenit dominat şi corupt dep utere şi numai putea împărţi dreptateacorect. Kira ca şicumar fi alter egoul lui Light ,un fel de zeu a venit la momentul potribvit la locul potrivit, când adat peste light, cu carnetul morţii, era numai bun de cules şi corupt această minte sclipitoare.
Îi putem spune chiar că Light-Kira e un personaj Luciferic, căci aduceaminte de povestea lui Lucifer, cel mai bun cu cel mai bun potenţial pentru viitor, dar însă cedează presiunilor şi devine opusul, dezamăgeşte pe toţi.
Până la urmă Kira e o personalitate de zeu când Light de om, şi nu prea se împacă bine aceste două elemente.
Înfinal votul meu se duce spre Kira căci această personalitate intrigantă şi bolnavă a făcut tot animeul, totodată fiind cel care l-o terminat şi l-o trădat pe Light.

I've been wrong, I've been down
Into the bottom of every bottle
These five words in my head
Scream *are we having fun yet?*

#22
O intrebare destul de grea/usoara .
Dupa parerea mea Kira este creierul lui Light ..evident.
Kira este geniul , evident iar , dar o data ajuns la statutul de geniu perceperea umana nu poate ajunge atat de sus incat sa inteleaga principiile lui Kira .
Kira s.a format o data ce Light a primit carnetul desi Kira cel mai probabil exista in Light inainte de carnet .
Deci , dupa parerea mea , gandirea umana fiind limitata doar la aspectul de existenta singura solutie de a modifica ceva la nivel global e sa afectezi in sine existenta asadar viata .Kira a facut singurul lucru capabil uman pentru a putea opri crima mondiala . Sa nu uitam ca toate pedepsele din istorie/religie s.au sfarsit prin omucideri ( Potopul din Biblie for example ) . Astfel putem sa.i atribuim calitatea de zeu lui Kira pentru simplul fapt ca poate sa ucida prin masa , pentru ca nu exista alta modalitate de a.ti demonstra capacitatile de zeu de cat prin simpla luate a vietii ( de aceea exista jertfa , pentru ca zeii sa nu devina suparati si sa intre in rampage mod si sa distruga tot ) .
Light nu a fost decat un pion in jocul lui kira . Light era singurul cu o capacitate intelectuala potrivita cerintelor lui Kira . Kira nu are o forma umana , kira nu poate sa conceapa existenta asadar nu ii pasa daca o inceteaza pe a altora .
Dar ca orice geniu/entitate dupa un timp apar greseli , unele minore , unele care pot duce la incetarea existentei . Einstein ajunsese sa nu stiu sa faca o ecuatie de gradul I , Dumnezeu ca entitate si.a trimis fiul pe pamant desi stia ca o sa moara incalcand astfel unul dintre principiile lui , Kira a devenit obsedat de putere incat s.a blocat in propriul lui joc si asta a dus la sfarsitul lui . Kira i.a spus lui Near ca n.o sa fie niciodata la fel de inteligent ca L si a avut dreptate .
Near nu a putut niciodata sa vada dincolo de aspectul criminal al lui Light transformat in Kira si pentru a.l putea opri pe Kira , Light a fost omorat.
L stia ca Light este Kira , dar de asemenea stia ca , Kira nu este Light . L a incercat sa.l elimine pe Kira fara a.l elimina pe Light .
In concluzie a.i pune in comparatie pe Kira si Light mi se pare oarecum irelevant . E ca si cum ai incerca sa compari o manea cu o problema de fizica cuantica .
Sau cel putin asa vad eu lucrurile.
"There is no such thing as redemption.Only penance."

#23
Hmmm... Cred ca e o alegere foarte dificila, dar il aleg pe Kira. Ideea pe care ar trebui sa o reprezinte Kira-dreptatea absoluta, justita oarba si impartiala- ar fi avut intr-adevar reusita daca nu ar fi fost Light, ca "partea umana". As fi fost inclinata sa spun despre el ca e un psihopat, insa e ami degraba obsedat de propriul scop. Adica, intr-un fel sau altul, Light e o persoana sensibila- vreau sa spun, e asa profund afectat de injustita din jurul sau... Nici despre Kira n-as putea sustine ca e un psihopat, desi are multe din trasaturile unuia. E vorba de cineva care pune binele colectiv deasupra binelui personal *cineva a citit prea mult Cicero* Dar revenind la ideea de Kira, cred ca l-as prefera pe el. In opinia mea, scopul sau era destul de nobil. Si apoi, daca un criminal e destul de imbecil cat sa fie prins, e spre demnitatea lui sa aleaga moartea.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Light vs L dark_anime 27 25.577 15-09-2015, 11:47 PM
Ultimul răspuns: Florence Iris Winter
  Light-viu?! Zyklon 3 4.244 25-04-2014, 10:41 PM
Ultimul răspuns: DeDal N.
  Credeti ca ceea ce face Light este bine? the_death_goodies 38 26.909 15-02-2014, 09:58 AM
Ultimul răspuns: Queen of Darkness
  Light/Kira/Raito(Death Note) Flaw 14 14.134 01-11-2012, 08:53 AM
Ultimul răspuns: angelxp
  If You Met Light In Person o0o-ayame-o0o 5 4.339 23-01-2011, 06:58 PM
Ultimul răspuns: SnowFlake.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)