Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Light/Kira/Raito(Death Note)

#1
Ce parere aveti despre acest personaj din Death Note? Personajul principal de altfel...
In ceea ce ma priveste afirm sus si tare ca Light e cel mai bun si ca e personajul meu preferat din Death Note.
A dovedit ca este foarte inteligent si a stiut sa intoarca sortii in favoarea sa, si daca nu ar fi facut Mikami acea greseala ar fi reusit sa scape si de Near si Mello. De altfel, Light s-a dovedit a fi mai destept decat L, sau cel putin la fel de destept, iar atat Near cat si Mello au recunoscut ca nu se pot compara cu L. Cred ca asta spune tot.
Mi-ar fi placut sa castige si sa poata schimba lumea, dar nu a fost sa fie. Insa cine citeste fake-endingul cred ca va fi destul de satisfacut de soarta sa. Mie unul mi s-a parut un final mult mai bun decat cel oficial. Ii face dreptate lui Light.

#2
eu ador acest personaj sunt total de acord cu tine flaw..shi eu cred ca e ceva mai deshtept decat L..adica l-a invins printr-un plan intelingent..mie asha mi s-a parut toate acele idei care i-au venit pentru a-l termina faptul ca a renuntzat la un moment dat de note book..4 si l-a inmanat altei persoane pentri a se presupune ca nu el e kira si o doamne e un geniu si arata mai bine decat L mie mi se pare personajul perfect, deobcei imi plac evil iar asta e un amestec intre evil and good so it's perfect...sunt si aici de acord cu tine cand zici
"In ceea ce ma priveste afirm sus si tare ca Light e cel mai bun si ca e personajul meu preferat din Death Note." da me to goooooo Light Kira whatever...ideea lui e geniala si anume de a fae lumea un loc mai bun un loc unde sa poti merge pe strada fara sa te pandeasca un violator hot sau criminal la fiecare pas, o lume fara sa te temi de nimic...a facut aceste lucruri cu toate ca stia ce i se va intampla cand va muri...mi-am amintit de moarte..:-( mi s-a parut atat de trist si nu m-am putut abtine sa nu vars o lacrima so *baka me*...Light for ever :3
back in black
I'll bite you, so don't bite me.
I am all the little things you hate

[Imagine: zvx369.png]
I was a sinner, a bad girl, Lord pardon me
I was deaf, dumb and blind, but know I can't see



#3
intradevar light e un personaj inteligent, dragutz (sa nu uitam de asta) si lupta in ceea ce crede. cei drept....se poate aplica proverbul 'scopul scuza mijloacele'.
nushtiu daca o fi el mai inteligent k L....sau la fel de inteligent....dar a dovedit k este cel putin egalul sau. cum a spus si dark_anime faptul k a renuntat la death note a fost o miscare geniala si as mai putea adauga comportamentul sau 'cool' atunci cand a aflat identitatea lui L si felul cum si-a stapanit reactiile/vorbele in preajma detectivului pentru a nu se da de gol. a facut si greseli .... orice om mai face. prima gresheala ar putea fi k la omorat pe falsul L de la tv, iar a doua k a incredintat death noteul lui mikami....dar aici nul pot invinovati deoarece navea de unde sa shtie k tipu e chiar atat de sarit. poate nu e bine (ce poate...e e sigur) sa iei viata cuiva....dar light dorea o lume mai buna (poate la fava cu God a exagerat dar....cine nar faceo?)
p.s. nici nam vazut fake-endingul....de unde pot face rost de el? (daca este un final acceptat de fanii light atunci trebuie sa fie promitator)

#4
Uhm... Raito... Kira... *falls with hearts in her eyes than wakes up*

Eto... me loves them both a lot... de ce vb de doi? pt ca Raito si Kira sunt in acelasi trup dar nu aceleasi personalitati... oarecum...

He outsmarted L (dar cred ca din cauza ca L s-a lasat influentat de sentimente... we all know he knew he was about to die, yet did nothing to prevent it...), and was this close to outsmart Near&Mello... Mikami... ei bine, nu cred ca a fost o miscare gresita sa ii dea lui Mikami Death Note-ul... era imperativ necesar ca nimeni din directa lui apropiere sa nu aiba acces la vreun Death Note... si am impresia ca a incercat s-o si protejeze pe Misa de ce urma... La urma urmei, a impins-o sa-si injumatateasca de 2 ori lifespam-ul, dar i-a si bagat pe gat mai apoi ditai lifespam-ul de Shinigami... I think he actually grew fond of her ^^ Nu-i placea s-o aiba in coasta pe Rem, dar, desi ar fi putut s-o omoare pe Misa oricand dupa aceea, nu a facut-o... nici chiar atunci cand a devenit enervant de bagareata... si nu cred ca se temea sa fie prins... din contra: daca o omora pe Misa putea invoca motivul logodnicului infiorat de cruzimea faptei, si nimeni n-ar fi putut sa-l mai suspecteze atat de mult... chiar daca ea nu era genul de victima a lui Kira... putea sa controleze moartea victimei, so...

In relatia cu L a fost admirabil... cum a renuntat la Death Note, cum i-a castigat increderea, cum si-a pastrat sangele rece chiar si cand L i-a dat de inteles ca stia ca va muri... omg, and I LOVED those mind duels of those two. *falls again*

Mi-a parut rau de el cum a reactionat cand a fost demascat... but, well... I guess anyone would do that in his shoes... Mi-a placut scena in care, inainte de a muri, L i-a aparut in fata, cu aceeasi statura incarligata si meditativa obisnuita... La urma urmei, duelul sau a fost intotdeauna cu L, chiar si dupa aparenta invingere prin moarte.

Tin minte, cand ma uitam la el incercand sa scape cum il imploram pe Ryiuk sa-l 'euthanasieze' odata ca sa-l scape deopotriva de umilinta si de toti acei judecatori din jurul lui... I was really sad... numai aparitia lui L mi-a transformat lacrimile de jale in ceva mai spre fericire... ah, si mi-a placut discursul lui Ryiuk...

eto... am inceput sa o iau pe aratura...
ideea e ca mi-a placut Raito, si Kira... (si aflasi mai de curand ca japonezii nu prea pronunta 'r'... am obs ca il pronunta at cand se cearta sau injura... deci, Light nu e corect spus... stick to Raito 3 )... enorm de mult! ^^
[Imagine: KONgirlssleeping-small.jpg]
[Imagine: chibi_137.gif]
Ka, chibi-ul lui JavaLeen

Favorite quote: "Don't tell me he wants to conquer the world? Can't he come up with something more original?" - Lina Inverse (Slayers)

#5
Light ... Kira
.. sure brings back memories

Si pentru mine personajul favorit este Light, si sunt de acord cu fiecare din voi ca schema cu inmanarea death note-lui a fost geniala.Nu pot sa fac o comparatie intre Light si L deoarece Light a avut si un avantaj.. Death Note'ul ... mie sincer mi s'au parut egali din punct de vedere al intelectului si chiar ma amuza pozitia lui L si cum avea mereu dulciuri pe langa el Smile
Asa cum a intrebat si Dragon Rose, de unde as putea face rost si eu de Fake - Ending ? Smile
[center]
[Imagine: proudv3.png]
prayin` to the all mighty dollar
[/center]

#6
death note:
-cand am auzit de acest anime pur si simplu nu mioa pasat ,a fost o iarna fara zapada sau pamantul fara oameni.nici nam vrut sa aud de el
-cea care mia extras dorinta de dn a fost sormea
-acum sunt inebunita dupa dn
-actiunea este incredibila iar suspansul te face sa ....mori4
ce a fost mai trist a fost faptul ca cei cel vanau pe kira sau inmultit iar unele actiuni nu au fost explicate
-si o alta a fost numarul de episoade.mult prea mik.
-final tragin .poveste de dragoste falsa,identitati false,baieti super sweet
-acest anime ar trebui sa primeasca un OSCAR AL ANIMEURILOR 1010
o.o" wot

#7
Eu una cred si voi continua sa cred, personajul asta este cel mai bine realizat personaj anime. De ce?

In primul rand da dovada de inteligenta si capabilitate in multe situatii in care unii si-ar pierde cumpatul.
Stie ce vrea si isi urmeaza scopul pana la final.
Complexiotatea caracterului este de asemenea un atu. Nu poti spuneca este rau, doar a vrut si a reusit intr-un fel sa faca bine omenirii. Pe de alta parte nu regreta pierderea membrilor apropiati ai familiei(tatl lui).
Isi urmeaza calea aleasa fara abatere, si stie cum sa foloseasca iubirea in favoarea lui (Misa Misa).

Per total personajul asta a dovedit ca este mai destept de cat L, Near si Mello si, pentru a-l invinge, Near si Mello s-au aliat si pana la urma tot a murit Mello ca sa-si atinga scopul. So.... nu a fost chiar floare le ureche.

Asa ca....Raito e un personaj de nota 10+
[Imagine: sigdn.jpg]

The old bastard left his ties and his suit
A brown box, mothballs and bowling shoes







#8
Nu stiu ce sa spun...a fost un personaj foarte interesant,Intotdeauna a stiut sa iasa din incurcaturi.
inainte sa-l omoare pe L chiar se atasase de el,tinea ca la un amic daca ati fost atenti,avea unele dubii,parca nu vroia sa-l omoare,episodul in care l-a omorat mi sa parut cel mai trist ,L era preferatul meu..
Light/kira/Raito ...Il admir ca a facut fata stresului si a putut sa-si joace cele 2 roluri ,

Yagami Light , baiatul perfect, elev de nota zece care intra la facultate cu o nota exceptionala,la examenul de admitere, e frumos, se imbraca bine, are succes la femei, e placut de toata lumea si are idealuri marete
kira ,un judecator al dreptatii(cum se numea el),care vroia sa faca o lume noua

Insa nu mi-a placut deloc cum s-a sfarsit animeul,chiar deloc,Light a apelat la moduri foarte josnice (din punctul meu de vedere)pentru a-si salva viata,vorbesc de ultimul episod. 2 in care a tot incercat sa-l omoare pe Near ,putea sa se lase arestat ,ca oricum stia ca Ryuk il v-a omora .

Eu i-as da nota 9,asta din cauza ca m-a dezamagit in ultimul episod.

#9
il ador pe light.este cel mai bun personaj din anime si poate cel mai destept.daca as fi avut un carnet al mortii as fi procedat la fel ca si el.idea lui de a curata lumea de raufacatori este asolut superba.aca isi putea duce la bun sfarsit visul atunki cu siuranta ar fi reusit sa creeze o lume mai buna.in ultimele episoade chir se spune ca numarul criminalilor a scazut foarte mult si este in continua scadere.imi place deasemenea cum reusea mereu sa iasa din incurcaturi si a reusit sa scpe de l.chiar daca finalul mi sa parut un pik cam aiurea.adika zike mai mult replici fara sa se gandeasca la consecinte,lucru care nui statea in fire.de obikei se asigura ca totul iesise conform planului si abea apoi se bucura de victorie.si niki nu mai aire rost sa zik ka in ultimul episod arata complet diferit,fata lui schimbanduse cu desavarsire.nu mia placut de loc cum a murit insa asta e.........si acum citatul meu preferat „Lume poate deveni un loc mai bun„

#10
Light...mie una mi s-a parut un personaj care avea sufletul pur, curat, si motivul pentru care a omorat atatia oameni, a fost ca s-a saturat sa vada atatea nedreptati pe lumea asta, si intr-un fel chiar il inteleg.S-a dovedit a fi la fel de destept ca si L, si a stiut sa invarta lucrurile astfel incat mereu sa fie totul in favoarea lui...Insa el s-a aventurat la niste fapte prea marete pentru un simplu om.Si poate ca a sfarsit cum a sfarsit deoarece nimeni nu are voie sa schimbe ceea ce a creat Dumnezeu, iar el chiar asta voia sa faca. Parerea mea este ca daca Dumnezeu a lasat un om sa traiasca si i-a dat sansa la viata, indiferent ca acel om este bun sau rau, noi nu avem dreptul sa intervenim si sa-l omoram; Dumnezeu stie de ce l-a lasat sa traiasca. Poate ca asta a fost greseala fatala a lui Light, el a uitat de unde a plecat, a uitat ca este un simplu muritor la fel ca si ceilalti, si s-a dat drept ceva ce nu era, drept un zeu.Nimeni nu are dreptul sa faca asta. Inteleg ca a facuto din bunatate si pentru ca isi dorea o lume mai buna, cred ca asta e visul fiecaruia dintre noi: o lume unde sa fie numai armonie, insa el s-a aventurat in ceva ce il depasea, nu avea dreptul sa ieie viata nimanui. Plus ca a omorat si oameni buni, de exemplu pe L. Moto-ul sau era "ori esti cu Kira, ori esti impotriva lui".Si gandea foarte gresit....Insa...cam asa este omul cand ajunge la putere...uita de unde a plecat...
Cand a murit, mi-a parut extrem de mult rau dupa el si pentru faptul ca nu si-a putut implini visul, insa oricine care incearca sa se ridice mai sus decat Dumnezeu, la final cade...Cred ca aceasta a fost greseala lui fatala...insa sunt ferm convinsa ca sufletul sau era pur...
Nu pot spune ca Light este personajul meu preferat, deoarece imi place atat de Light cat si de L la fel de mult...nu ma pot hotari intre ei doi...



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Light vs L dark_anime 27 25.573 15-09-2015, 11:47 PM
Ultimul răspuns: Florence Iris Winter
  Light VS Kira Coyote Stark 22 16.245 05-08-2014, 12:45 PM
Ultimul răspuns: scarllette
  Favorite Shinigami [Death Note] Gwindel 19 17.553 09-07-2014, 03:01 PM
Ultimul răspuns: DeDal N.
  Light-viu?! Zyklon 3 4.244 25-04-2014, 10:41 PM
Ultimul răspuns: DeDal N.
  Ce ai face daca ai avea un "DEATH NOTE"? hikari marina 24 29.546 25-04-2014, 10:07 PM
Ultimul răspuns: DeDal N.
  Credeti ca ceea ce face Light este bine? the_death_goodies 38 26.908 15-02-2014, 09:58 AM
Ultimul răspuns: Queen of Darkness
  Daca ai putea adauga o noua regula in Death Note, care ar fi aceasta ? ? ?? Black~RoSe ?? ? 19 14.451 22-07-2013, 08:21 PM
Ultimul răspuns: Arinbjorn
  Prea mult Death Note cand... SnowFlake. 17 10.453 21-07-2013, 06:22 PM
Ultimul răspuns: Shinigami
  Death Note Yaoi? Luzer 23 19.918 06-10-2012, 02:45 PM
Ultimul răspuns: ReneePheonix
  Design Death Note DarkAngeI 1 2.681 03-04-2012, 07:40 PM
Ultimul răspuns: Hope


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)