Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

La cinematograf

#11
Eu merg la cinematograf daca am chef, daca am cu cine, si daca am bani de dat pe asa ceva (si preferabil 3D), imi plac filmele, dar nu ma pasioneaza atat de tare incat sa merg pentru ca vreau neaparat sa vad un film. E o experienta interesanta, dar obositoare pentru ochii mei chiori si nu e prea placut cand imi fixez ochelarii din cinci in cinci minute. Am fost aseara la "The Hobbit" (3 ore), a inceput sa ma doara gatul lol, si pot afirma ca a fost a patra oara in viata mea cand am fost la cinema (ceea ce poate nu e cine stie ce avand in vedere ca sunt tanara).
In fine.. nothing more to ramble about XD.
[Imagine: iK6og.jpg]

#12
Rareori, dar inca mai merg. As spune o data la 4-5 luni daca se intampla sa merg la cinema, si asta pentru ca sunt destul de putine filmele care m-ar putea interesa sau mi-ar putea placea si care pot fi vizionate si in orasul meu. Cum tot ce ruleaza pe marile ecrane sunt productii noi, exista doua posibilitati: e o alta adaptare a unei carti sau mai stiu eu ce cu alti actori sau facuta intr-un alt stil (gen musical), sau dau de ceva chiar nou, de cele mai multe ori nelegandu-se de o carte sau de o poveste deja existenta. De cele mai multe ori in cazul acesta e-un film comercial la care mergi doar ca sa te destinzi. Si totusi, exista o groaza de adaptari de la carti ce au devenit productii comerciale si mult mai proaste decat cele care nu sunt bazate deloc pe ceva...

Oricum. Inainte sa-mi cumpar bilet fac un research cat de cat asupra filmului. Ma uit la trailer, la ratingul filmului - desi nu prea conteaza asta pentru mine, in definitiv, o fac doar pentru a avea o idee despre perceptia oamenilor -, la distributia cu actorii si, daca se poate, cer sfaturi in stanga si in dreapta, ma interesez ce pareri au si ceilalti. Au trecut cel putin doi sau trei ani de zile de cand nu am mai fost la un film care sa nu fie o adaptare de carte. Le-am preferat pe acestea in ultimul timp pentru ca am preferat si cartile lor si am murit de curiozitate pana in ultima clipa sa vad daca e ceva de capul filmului sau tot cartea ramane inegalabila.

Acum vreo cinci zile am mers la 'Les Miserables', varianta musical si probabil cu mult mai cheesy decat filmul - pe care nu l-am vazut, musicalul fiind prima si singura adaptare Les Mis pentru mine. Biletele s-au vandut mereu ca painea calda si pana m-am trezit si m-am organizat cu prietena cand si cum sa mergem, am mai prins locuri doar in primul rand. Da, chiar primul. Am vrut sa protestez un pic la inceput, dar apoi mi-am spus ca merita sa incerc si asta. Pot sa va zic ca nu am avut ce regreta. Mi-a placut in primul rand la fel de tare precum si in ultimul. Nu m-a deranjat faptul ca a trebuit sa stau putin mai pe pate mereu, iar problemele precum durerea de ochi sau altele nici nu se pot pune. (Bine, vorbesc de cinemaul din Brasov acum. Habar nu am de altele.) Lasand deoparte astea, adaptarea a fost foarte foarte foarte buna si foarte emotionanta, iar mesajul s-a transpus privitorul cum nu se poate mai bine. Tind sa clasific Les Mis printre cele mai bune filme (musical) pe care le-am vazut vreodata si il recomand tuturor.

Fac si o mentiune cu lucrurile enervante ce ma scot din minti cat timp ma aflu intr-o sala de cinema si filmul ruleaza. Ma dispera cand se trezeste lumea sa vorbeasca, mai ales atunci cand se intampla ceva interesant in film si tu vrei sa te concentrezi total pe el. Da, cred ca asta ne enerveaza pe toti. Nu am nimic cu cei care schimba doua/trei cuvinte intre ei ca o prima reactie la cele petrecute,d ar sa vii sa-ti spui ofurile cotidiene la cinema e penibil. Imi pare rau ca nu-i pot scoate afara. Ma mai dispera si cei care rad atunci cand nu e absolut nimic de ras, care rad de altceva in timpul filmului sau din nou, rad pentru ca vorbesc intre ei. Si nu-mi place cand e prea cald in sala. Tocmai de aceea merg la cinema mai mult doar seara... am venit acasa si la 12.30 am.

Cum ziceam, merg doar pentru filmele ce in viziunea mea se merita vazute sau daca vor prietenii sa ii insotesc. N-am fost niciodata de unul singur si nici nu am asta in plan. In rest le cam vad acasa. 1 pentru ca nu ruleaza la cinema si 2 pentru ca se mai intampla sa nu am timp sau chef de asa ceva.

#13




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)