Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Guardians

#1
Gardienii

Cartea I
Lupta in Imperiu
Capitolul I
Eu…
Gardianul…
nu e un simplu cuvint,
nu e un simplu om,
este insasi acea legenda,
a lumii noastre.
Noi nu suntem simpli BodyGuarzi, pazitori de bani, masini, case si a altor lucruri nesemnificative.
Noi, Imperianii. Suntem Gardienii Planetelor.
Imperiul nostru, nu este doar un castel, si denumirea de “imperiu” nu semnifica maretia planetei noastre, nici nu e o preamarire data de Imperator. Aceasta este o denumire veche, ce spune, ca noi suntem unul din cele mai istorice clanuri, si datorita noua, au ramas atit de multe planete in Univers.
Imperia noastra, adaposteste si are scrise o multime de legende.
In una din ele, se spune, ca dupa regula fostilor Imperiani, “Gardianul e “femeia” – deoarece ea e simbolul iubirii, puritatii, divinitatii, si mindriei.”* Dar peste zece ani…totul se schimbase. Femei pe planeta ramineau tot putine, si mai putine. Ele, sau nu se intorceau, sau mureau din cauza bolilor, sau a sarcinilor. Intr-un an, in Imperie, ramasesera doar sapte femei. Ceea ce determina, un moment foarte serios de criza, care putea duce la disparitia, pe vecie a Gardienilor.
Una dintre acele sapte femei, era mama mea. Dupa aceste pierderi, legile Imperiului s-au schimbat difinitiv. “Barbatii” au devenit gardienii, iar “femeile”, sotii si mame.
Numele mamei mele este Orihima, altfel spus – “printesa”. In lista sa de “Gardian” numara patruzeci si trei de planete salvate. Ea mereu alegea adversari puternici, dar cele mai inofensive planete. Orihima nu se putea opri, puterile ei ii presau chakrele cu energie, si ea nu putea deloc asa simplu sa le paraseasca. Mama, mereu auzea denumirile planetelor, detinutilor ei, sau chiar numele celor, impotriva carora noi aparam planetele. Orihima, a disparut peste un an, dupa ce ma nascuse. Straniu… dar eu foarte bine o tin minte.

Clanurile “Cuceritorilor”*, cresc in continuu. Noi la numar, avem cunoscuti trei clane de cuceritori, desigur ele sunt cu mult mai multe. Cel mai slab, e clanul “Moon Clow” – Cursul lunii. Clanul lor consta din cincizeci de cuceritori. In frunte, il au pe leul “Sun Eye”. Dar, asa cum in clanul lui au ramas doar femele, lupta lui e pierduta, dar intracelasi timp e si cea mai periculoasa, considerind L7G*, valabila si in cazul cuceritorilor.
Al doilea clan este “The star child”- Copii stelelor. Acest clan, este mai puternic, si m-ai numeros, ei sunt vre-o doua sute de cuceritori. Principele lor e tigrul “Universe Claw”, ei nu sunt slabi la numar, dar slabi in calitate. El, ca principe, e tigru, insa ceilalti din clanul lui sunt ciclopi, care sunt foarte neatenti si neindeminatici.
Cel de-al treile clan de cuceritori, este cel mai puternic si periculos, el se numeste “Puppetteer of time”- Papusarii timpului. In curind numarul lor va scade, dar pina ce ei sunt foarte multi. Ei la numar, sunt mai multi ca noi. Clanul lor e format din cincisute cincizeci de lupi, starostele fiind lupul “Puppetteer”. Am afirmat anterior, ca clanul lor va disparea din motiv ca, acesta nu are nici o femela in echipa lor, ceea ce determina, intr-un sfirsit, pierirea acestora.
A doua legenda L2G spune, ca “Cuceritorii nu au avut niciodata reguli sau legende, drepturi sau obligatiuni”. Ceea ce inseamna ca la ei nu se alegea masculul, sau femela…ei s-au amestecat, astfel acest haos, le pune in mare pericol existenta.
Astfel in una din aceste abisuri mizerabile de scapare…a disparut creatoarea mea, dar, am aparut eu…Yuki…
____________________________________
*1L7G - A saptea legenda a gardienilor, care spune ca "Femeia e intemeietoarea lumii gardienilor si unica reprezentanta ce o urmeaza"(ce a fost neglijata dupa al 207-lea an cind a inceput criza)
*2L2G - A doua legenda a gardienilor, care spune "Cuceritorii nu au, si nu au avut niciodata legi si legende, ceea ce le distruge existenta"
(Documentul Legilor il postez data viitoare>>pina il reformez^^)




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)