Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Jocurile Olimpice

#1
Ok...cred ca ar trebui sa facem un topic despre acest eveniment ce se intampla o data la patru ani.O sa discutam la modul general dar ne vom referii si la cele disputate in Beijing.
Mascota Olimpiadei a fost anun?at? pe 11 noiembrie 2005 marc�nd cele 1000 de zile r?mase p�n? la deschiderea jocurilor olimpice.
Mascota este format? din 5 figuri: Beibei, Jingjing, Huanhuan, Yingying ?i Nini, care, potrivit filosofiei antice chineze?ti, simbolizeaz? cele 5 elemente primordiale ce alc?tuiesc universul.

Fiecare din cele cinci figuri reprezint? de asemenea c�te o culoare olimpic? .

* B�ibei: mascota albastr? sub form? de pe?te. Reprezint? sporturile acvatice.
* J?ngjing: mascota neagr? sub form? de Panda. Reprezint? sporturile de lupt?.
* Hu?nhuan: mascota ro?ie sub form? de flac?r? olimpic?. Reprezint? sporturile cu mingea.
* Y�ngying: mascota galben? sub form? de antilop? tibetan?. Reprezint? atletismul.
* N?ni: mascota verde sub form? de r�ndunic?. Reprezint? gimnastica.
Dac? cele cinci silabe ale numelor mascotelor sunt rostite consecutiv se ob?ine " B?ij?ng hu?ny�ng n?" ceea ce s-ar traduce prin �Beijingul v? prime?te cu drag�.

Personal..mie mi-a placut foarte mult ceremonia de deschidere.A fost spectaculoasa!Dar acest lucru nu se poate spune despre evolutia romaniei.Mie mi s-a parut patetica.Doar patru medalii de aur?In comparatie cu China care are 32.Comparativ cu editia de la Atena,deschiderea a fost mult mai frumoasa,dar evolutia romanilor mult mai proasta.Voi ce credeti?
[Imagine: comanda1semnatura.png]
My sin is Pride.
I'm on my highway to Hell!
Yuki is my kamy-sama. So...Shut the f*** up!
Criticii nu-i pot ranii pe creatori decta cu permisiunea acestora.


You tried to hold me under, I held my breath
Alone and now you wonder, what I possess
Nothing you can say , nothing's gonna change what you've done to me
Now it's time to shine, I'm gonna take what's mine
While you're burning inside my light




#2
Da cea mai buna organizare la jocurile olompice de pana acuma dupa parerea mea , cel mai mult imi place ca sunt stadioanele olimpice pline si e o atmosfera super 4 ..
Chinezi aia is nebuni peste 40 de medali de aur parca si americani iara au multe , la inot un sg om 7 medali Smile o intrat in carte recordurilor Smile ..
Pacat ca romania nu are decat 3 medali de aur . Cel mai mult mio placut de Izbasa sau cum o chema 71 .. super exercitiu 4 merita aurul .
aaa si nigerianu ala care o batut record modial la 100 de metri , cel mai rapid om din lume 3 ..

#3
Intr-adevar, minunata deschiderea, i-au batut cu siguranta pe greci [desi nu cred ca ar fi trebuit sa le dea totusi acordul sa se tina JO in 2004 in Atena :/ au cam iesit in pierdere grecii si oricum nu aveau multe resurse]. Totusi, ma gandeam ca pe francezi - la cum mi-au povestit parintii c-au fost - n-ar fi putut nimeni sa-i intreaca, dar iata ca s-au gasit cine sa-i detroneze. Acum sa vedem ce va fi in Anglia.

Totusi, cele mai tari invingeri au fost ale Alinei Dumitru, Sandrei Izbasa si Constantei Tomescu. Gimnasta cu siguranta si-a meritat medalia, exercitiul a fost impecabil O.O
La fel si cu Tomescu; prea tare, celelalte concurente erau la nustiu cati metri in spatele ei, pana si kenyencele lol

Cat despre evolutia romanilor, gandeste-te ca la gimnastica, cel putin, s-a schimbat echipa, antrenorul, modul de antrenament, tot. Pana si Nadia a zis ca am ocupa locul 3.
Oricum, eu nu-i condamn; cand este presiune pe tine, e normal sa gresesti.

#4
Cel mai mult imi place ca se joaka si fotbal :X Argentina Rulz , ce o sa ii bata pe Nigerieni , Brazilia joaka slab dupa parerea mea Ronaldinho e pe langa fotbal 21 ce m-as bucura sa ia abtaie de la Belgieni ( desi nu prea cred asta 21 ) .. oricum sper la o finala Argenita - Brazilia pe care sa o castige argeninta la penalit ..
Cel mai tare rezultat de pana acuma dupa mine este a jamaicanului BOLT Usain la 200 de metri , incredibil este cu siguranta cel mai rapid om din lume 200 de metri in 19:38 cam asa de secunde , clar ca nu o sa mai fie batut niciodata acest recordu , numa de el probabil . ( ce crapoane de aur are :X:X: ) 21 ..

#5
Vom face cea mai slaba Olimpiada din ultimii 60 de ani. Rusinos. 4 medalii de aur in total cand mai sunt cateva zile si se termina si editia asta. Suntem la nivelul Letoniei, fara suparare.
Intr-adevar, am trimis si sportivi putini, dar totusi...
- la handbal nimic (vorba lui Tadici, "au jucat parca niste meduze");
- la gimnastica ne-am prezentat cu niste amatoare;
- la innot nu aveam de la ce sa ne asteptam / Camelia nu a prea fost nici ea in apele ei;
- la baieti 0 medalii aur.
Acum probabil o sa ziceti ca orice roman, important este sa participi, ci nu sa castigi. Da, asa e. E frumos sa participi, dar nu sa-ti faci tara de ras prin rezultatele acumulate.

#6
Poi ce pot sa zic.
Stiam ca de la Romania nu ma pot astepta la multe avant in vedere faptul ca scade cu zi ce trece tot mai mult.
Avem doar 8 medalii si totusi suntem pe locul 21 parca.
Si ca sa il contrazic putin pe White snake
Romania e de nivelul:Ungariei,Keniey,turciei,Poloniei
Avem tot atatea medalii ca si ele.
aici
gasiti rezultatele si mnoh america ARE 100 DE MEDALII .am ramas asa 22 a luat un sfert din medalii.Felicitari Americi din partea mea.
Au trimis multi sportivi care mai de care mai buni si cu pile destule (s-a vazut asta atunci cand a castigat Izbasa medalia la sol)

Oricum decat o medalie ca Moldova sau Belgia mai bine 8 si inca mai avem timp (cred)
Eu sunt mandra de sportivi romani ca au reusit sa ajunga pana acolo.Sunt tari ce au obtinut 0 medalii.

Acum patru ani a fost diferit dar cum am zis ^_^ lumea se schimba.
Si cu riscul de a ma repeta Ii felicit pe sportivi care au obtinut rezultatul care si-l doreau (ca doar asta conteaza)
Mda si sunt 68% mandra de romania si de antrenori ei(ca de cand au plecat Belu si cu ailalta bleah romania incepe sa ia proportii)
o.o" wot

#7
Melyeter (_x) A scris:aici
gasiti rezultatele si mnoh america ARE 100 DE MEDALII .am ramas asa 22 a luat un sfert din medalii.Felicitari Americi din partea mea.

Se pune cumva cate o medalie de fiecare jucator dintr-o echipa? Inainte stiu ca nu se proceda asa.
Oricum, in cazul asta ar fi normal ca SUA sa aiba peste 100 de medalii si sa fie pe primul loc in clasament, avand in vedere ca americanii vor lua mai mult ca sigur si titlul Olimpic la baschet.

Btw, s-a uitat cineva la sarituri de pe trambulina de 3m in apa? 21
Mi se pare un sport destul de amuzant, dar na, poate si putin spectaculos. Mi-as dori totusi ca la urmatoarea editie sa ne prezentam si noi cu un roman.

#8
vorba lui WhiteSnake s super slab anul acesta , ( "varaza" ) .. Dupa parerea mea al Handbal am avut cea mai dificila adversara Ungaria probabil campionana olimpica , la barbati dezastru total 1 emdalie de Bronz si 1 pe echipe , la femei am avut medali obtinute sueprb dupa parerea mea unde nimeni nu se astepta la 38 de ani se punea problema daca poate sa participe la Maraton TOMESCU Constantina , si cand colo la jumatatea cursei nu mai era nimeni in spatele ei ... spledid .. || DUMITRU Alina Alexandra campioana olimpica la judo incredibil au spus multi ea nu era nici macar printre primi 10 favoriti dar na sa intamplat sa fie mai norokoasa si a castigat , , IZBASA Sandra a stralucit la sol .. superb ..

Cel mai tare concurent dupa parerea mea este BOLT Usain incredibil ce a reusit sa fac 3 curse 100 m 200 m si 400 metri pe echipa la toate au fost doborate recordurile mondiale ...
[Imagine: dailyfix0821_art_400_20080821111332.jpg]

#9
Daca nu avem nici o contributie nu ar trebui sa-i judecam pe romanii participanti.Adica nu avem nici o idee cum este sa fii acolo,cat au muncit,cat au putut munci ,care a fost presiunea,cum s-a jucat si asa mai departe.
Mie mi-a placut ca Romania a castigat 8 medalii, chiar daca se putea mai mult.
Mi-ar placea ca intr-o zi sa ajung si eu sa concurez pentru o medalie la jocurile olimpice si cel mai important....sper ca Romania sa nu organizeze jocurile olimpice pe teritoriul tarii.22
Plus ca in Romania ,numarul sportivilor scade dramatic in fiecare an. Si chiar daca ai vrea sa faci sport de performanta,nu prea ai unde4
Sportivii nostrii sunt tari oricum :p

Oricum,succes Romania! Smile Gambate! :bv:
[Imagine: th9fcb4c781.gif] ~In fiecare suflet exista o parte colorata~


[Imagine: 1.jpg]

#10
eremonia de deschidere a fost chiar superba. China chiar a aratat ca poate sa faca un spectacol super. Am auzit, ca foarte multi oameniau participat la pregatirea, prin care cei mai multi voluntari(eh...sa vezi pe gratis...merge^^)si...nu stiam ca numele mascotelor inseamna
�Beijingul v? prime?te cu drag�. Este chiar interesant.
Despre evolutia romanilor ce sa spun? Nu a fost cea mai reusita, dar au facut si ei ceva^^ Mai bine decat nimic(se putea si aiaO.o). Pai...China a obtinut cele mai multe medalii, fiindca era tara gazda. Mereu asta se intampla.(sau...poate pur si simplu fiindca au talent...si valoare[lol...random!])
Apropo...care este mascota voastra preferata? A mea Jingjing...mult timp l-am avut la avatar:X era chiar dragut. Dar moaca aceea de puppy nu de potriveste deloc cu luptele!




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)