Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Jocurile Gladiatorilor

#1
Un nou fic!Eroina Katnis si povestea de inceput nu imi apartine,este in totalitate imaginatia lui Suzanne Collins.O sa fac capitolul 2 doar dupa 1-2 pareri,ca sa nu postez degeaba!Enjoy!
Jocurile Gladiatorilor
Introducere
Ne aflam in anul 3224.Lumea este stapanita de maleficul Dr. Nistor.Pamantul este impartit in 15 grupe.Districte.Spre placerea Dr. Nistor,in fiecare an,se alege aleatoriu cate o fata si un baiat,din fiecare district,care sa lupte la Luptele Gladiatorilor,un joc in care ori lupti,ori mori.Acum,noi ascultam povestea lui Katnis,o adolescenta din districtul 15,unul dintre cele mai sarace districte.Din copilarie ea e indragostita de Adrian,insa el n-a stiut niciodata asta.Si nici nu va sti vreodata...




:pls:






Capitolul 1
Sacrificiul
A venit vremea ca cei 30 de jucatori pentru Luptele Gladiatorilor sa fie alesi.In intreaga lume e o agitatie de nedescris.Doar in districtul 15 e liniste,pana cand...
-La ce te gandesti?
Katnis tresari,si era gata sa pice in lac,daca n-o prindea Adrian pe dupa umari si o ajuta sa se ridice.
-O,scuze...Doar...M-ai speriat...
-Hmm...Tie frica sa nu fii aleasa la Lupta?
-Glumesti?Daca m-as duce eu acolo le-as arata la aia ce inseamna o lupta cu adevarat!
-Deci sa inteleg ca esti entuziasmata?
-Nu...Desi,la norocul meu,chiar s-ar putea sa ajung sa lupt,asa ca mai bine ma gandesc la asta de dinainte.Dar tu?Tie frica?
-Poate ca da,poate ca nu...
El se indrepta spre casa,incet,iar eu,surprinsa,am alergat spre el,ca sa-l pot prinde din urma.
-Mereu esti asa misterios?
-Poate ca...
-O,te rog,nu-mi mai servi pe tava propozitia aia.
-Deci vrei sa-ti raspund serios?
-Da.
-Atunci vei mai avea de asteptat,pentru ca daca vrei raspunsuri,trebuie sa le afli singura.
-Pai,s-ar presupune ca ar trebui sa pot face asta,daca te gandesti la faptul ca te cunosc din copilarie(se imbujora,spuse o mare prostie).
-Ce vrei sa spui?Ne cunoastem doar de acum un an.
Eu,visatoare,n-am avut curaj sa-i spun ce gandeam.Dar gandeam raspunsul.’’Poate ca tu nu m-ai observant mai-nainte,dar eu da.Ha…Cand te gandesti ca toata lumea ma admira pentru curajul meu…’’
-Aaa,scuze,vroiam sa spun ca sunt atat de apropiata de tine de parca te-as cunoaste din copilarie…
-Aaa…Acum inteleg ce-ai vrut sa spui…
Se uita fix in ochii mei,sfidator.Daca as putea sti macar la ce se gandeste.Dar acea privire e impenetrabila…
-Vrei sa…urmarim impreuna TOMBOLA ?
-Sorry,i-am promis deja Andorei!
-Andora…Pai,Ok,atunci cred ca o sa urmaresc show-ul cu…Axel!
-Axel Meadle?Voi iesiti impreuna cumva?
Rosisem toata.Si el observa asta.Bineinteles ca m-a socat un pic ca m-a intrebat asta.Oricum,nici nu era adevarat.Axel nici nu ma prea baga in seama.Hmm,stiu de ce m-a intrebat Adrian asta.Nu ma place,el doar…e dusman de moarte cu Axel.Pur si simplu.Nimeni nu stie de ce se urasc asa de mult.Asa ca eu de ce as stii?Nu sunt prea importanta pentru niciunul,si ar fii cam ciudat ca unul dintre ei sa-mi spuna tocmai mie “Marele Secret”.Oricum,probabil ca nici nu voi urmari TOMBOLA,o sa fiu prea ocupata sa scriu o lista de planuri prin care sa scap de aceasta Andora.
-Poate ca da,poate ca nu…
Ha,acum era randul meu sa folosesc acea propozitie enervanta.Asta pateste daca se pune cu mine…
Atunci se intampla ceva de gen ‘wow’.Adrian m-a tras mai aproape de el,si atunci se intampla ceva cu adevarat magic!As fii vrut sa nu se mai opreasca…Buzele lui erau lipite de ale mele,si ne ‘savuram’ unul pe altul.Dar…acel lucru magic s-a oprit imediat dup ace a auzit cuvintele:
-Mai,mai,mai,din cate stiu eu trebuia sa fii la intalnire cu Andora,nu sa te giugiulesti cu…Katnis.
Privirea lui Axel Meadle ma cerceta atent.Sincera sa fiu,eram mirata sa aflu ca chiar stia cine sunt.Privirea lui era rece ca gheata impunatoare.Cum ar fii zis sora-mea,era foarte ‘sexos’.Dar eu am ochi doar pentru Adrian.Stai,un pic,acum mi-am dat seama!De unde naiba stia Axel ca Adrian avea intalnire cu Andora…Oricine ar fii fost Andora.
-Care-i treaba ta?
-Treaba mea?Pai,chiar acum,ii tragi teapa lui sora-mea.
Adrian parea la fel de mirat ca mine.Deci Andora era sora lui Axel?Nici nu stiam ca Axel are o sora!
Off,Axel continua sa se holbeze la mine,dar spre mirarea mea,n-avea ochii plini de dispret,ci ii avea…blanzi.De parca ar fii indragostit…de mine?!

PERSONAJE:
Katnis Sweel-Inalta,cu o privire blanda,care exprima bunatate.Ochi albastri.Par roscat spre brunet.Gust vestimentar:Acceptabil.
Adrian Vladimir-Inalt,cu o privire intunecata,misterioasa.Are muschi.
Axel Meadle-Inalt,cu ochi negri,patrunzatori.Par ciufulit,rebel,brunet.
Andora Meadle-Scunda,ochii verzi,foarte ciudati.Blonda,cu un par lung si matasos.Suvite roz.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  jocurile dragostei ஜSheirஜ 25 18.324 26-05-2009, 07:52 PM
Ultimul răspuns: ▌▒ Zยzzααα ▒▌


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)