Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Jigoku Shoujo

#11
Ador anime-ul acesta, e unul din preferatele
mele. Ador grafica si cum sunt facute personajele si abilitatile lor,
imi place si ideea, doar ca nu cred ca exista asa ceva e doar fantezie.
Mi-au
placut toate episoadele, cele din prima serie nu prea au legatura intre
ele, mai ales l-a inceput. Iar ultimul episod din seria Futakumori e
grozav, cum a fost uciasa Ai, e atat de trist, dar totusi un episod
bun. Ador coloana sonora.

#12
Hell Girl este un anime foarte frumos si interesant.Grafica e buna si coloana sonora super.Totusi un pik m-am saturt de aceasi replica pe care o spune Ai Enma "Acest blestem te va duce direct in iad", dar in rest nu am ce zike.E foarte frumos si mereu cei care vor sa se razbune au un motiv intemeiuat sa o faca.Ultimele episoade au fost absolut superbe,mai ales episodul in care Sentaro(parca asa il chema) o acoperito pe Enma cu pamnt cand a fost sacrificata m-a emotionat.Mai aveam un pic si plangeam.....mi-o fost foarte mila de ea.Avand in vedere ca ea il iubea imi imaginez cat de dureros o trebuit sa fie,chiar daca el nu a vrut sa o faca a fost obligat insa pentru Enma a fost prea dureros astfel,din dorinta de razbunare,a ajuns ea Hell Girl....
Oricum e unul dintre anime-urile mele preferate si il recomand tuturor celor care nu l-au vazut.

#13
Si mie imi place extrem de mult acest anime. Insa nu neaparat pentru ca oamenii merg in iad...Imi place, deoarece din fiecare episod, inveti alte lucruri. In anime sunt reprezentate pacatele oamenilor, cat de usor pot fi ispititi, durerea oamenilor, suferinta lor, rautatea lor, multe lucruri ce tin de natura umana...Iar atunci cand apare Ai Enma si trage pe cineva in iad, foloseste moto-uri de genu: "Umbra jalnica ratacita in intuneric.Faptele tale au cauzat durere si suferinta.Suflet patat plin de pacat! Vrei sa sti cum e moartea?" sau "Fantoma nenorocita, protejata de intuneric! Ranind si dispretuind oamenii, un suflet napadit de pacat.Nu vrei sa mori o data?" iar daca stam putin sa ne gandim si sa "analizam" aceste moto-uri, ne cam dam seama ca exact asa sunt unii oameni...La fel este in tot anime-ul...daca stai sa analizezi chestiile care sunt prezentate in acest anime, iti dai seama de multe lucruri care tin de natura umana...
Poate de aceea imi place acest anime asa de mult...

#14
Marea majoritate a episoadelor sunt scurte povesti care prezinta suferinta unei persoane diferite cauzata de unu sau mai multi indivizi. Un website cunoscut ca Jigoku Tsashin (Corespondenta Iadului) care poate fi accesat la miezul noptii de persoana care doreste razbunare impotriva individului care i-a cauzat suferinta. Dupa ce numele este introdus, Jigoku Shoujo (Fata Iadului) le ofera o papusa din paie cu o sfoara rosie infasurata in jurul gatului. Daca ata este desfacuta, ea va duce tinta in Iad, de asemenea cel care a cautat razbunare este trimis in Iad dupa moarte.

Dupa un timp dupa ce numele a fost depus , persoanele sunt vizitat de Enma Ai, o fata cu ochii rosii care poarta o uniforma scolara marinaresca. Ea le da oamenilor papusa din paie, care este de fapt unul dintre asistentii ei. Ea le spune apoi ca in cazul unei razbunari adevarate trebuie sa desfaca sfoara, iar inamicul va fi imediat trimis in Iad. Un semn negru le va aparea pe piept cu rol in amintirea persoanelor ca sufletele lor vor merge in Iad imediat dupa moarte.

Ai este ajutata de catre cei trei asistenti: Ichimoku Ren, un barbat imbracat casual care ia forma unei papusi albastre din paie; Hone-Onna, o femeie care poarta un kimono cu obi(esarfa) legat in fata care semnifica faptul ca ea este o prostituata si ia forma unei papusi rosii din paie; si Wanyada, un batran care poarta o esarfa rosie si uneori o palarie, si ia forma unei papusi negre din paie. Trio-ul o ajuta pe Ai sa investigheze natura clientilor ei si ,de asemenea, prezinta victimelor pacatele de care au fost acuzati inainte ca Ai sa ii duca in Iad.

In episodul 8 al primului sezon, doua personaje noi sunt introduse: un jurnalist pe nume Shibata Hajime un fost cautator de scandaluri si santajist care incepe sa investigheze povestile legate de Jigoku Shoujo ; si fiica lui, Tsugumi. Dupa o intalnire cu Enma Ai, Tsugumi incepe sa aiba viziuni cu lucrurile pe care Ai le vede si chiar daca cei doi se implica din ce in ce mai mult in treburile lui Ai, Hajime dezaproba metodele lui Ai de a-si razbuna clienrii si incearca sa ii opreasca pe aceia care au contactat-o pe Jigoku Shoujo.

Parerea mea este ca ii un anime destul de dragut, are si cateva lucruri din care sa poti invata ce este bine si ce nu , faptul ca Ai moare este deasemenea cumplit , doar ca a facut asta pt a ajuta o persoana si faptul acesta conteaza foarte mult .... pacat ..... s-ar mai putea face si un al 3- lea sezon ...... iti trebuie doar putina imaginatie 10
[Imagine: post-1-1210617101.jpg]
In the world the sky is the same !!

#15
So..prima data cand l-am vazut mi s-a parut un anime foarte interesant ..cu o poveste buna..dar cam prost gandita...eu cred ca la incput ar fi terbui sa puna acea faza cu Ai Enma cand a fost ingropata de vie epntru a sti cel care urmareste anime-ul din ce cauza a ajuns Ai Jigoku Shojo..dar ma rog..dupa ce l-am vazut a doua oara a inceput sa devina plictisitor..pentru ca se intampla acelas lucru in fiecare episod..cineva se razbuna pe altcineva ..iar Ai Enma il trimite in iad^^"..c-am plictistitor...but anyway e parerea mea^^"
[center][Imagine: dqj3tz.png][/center]

#16
M-am uitat la anime si nu pot sa mint ca nu e reusit. ^__^ Grafica e best. E interesanta ideea anime-ului, iar in unele momente simteam ca mi se face pielea gaina -_-'
De curiozitate, de la prieteni, am auzit ca exista cu adevarat site-ul Jigoku Tsushin si am intrat si eu :-S Mi-era o frica ... Dar nu e adevarat ^__^ Si cat am asteptat eu un mesaj pe telefon de la Fata Iadului -_-'24 Si asteptam, si nimic 2
Deci, cine mai aude astfel de zvonuri ca e real site-ul, nu e adevarat 21 Minciuni !!

#17
Jigoku Shoujo a fost unul din primele animeuri pe care le-am vazut. Mi-a placut foarte mult. Grafica si coloana sonora foarte bune, personajele erau bine conturate fiecare avand propriul caracter, mi-a placut actiunea si povestea a fost originala ^^" . Am urmarit cu mare placere animeul si as fi gata sa-l reved oricand ( avand in vedere ca din pacate am pierdut unele episoade, l-am vazut pe aniamax xD ) .

#18
Jigoku Shoujo ete unul dintre cele mai reusite animeuri si se numara printre preferatele mele.Ai Enma a fost ingropata de vie de prietenul ei cel mai bun si a devenit astfel fata iadului.Ea ii ajuta pe ceilalti sa se razbune dandu-le o papusa cu un fir rosu.Daca respectivul vrea sa se razbune desface ata rosie si subiectul razbunarii lui va fi trimis in iad.Dar si el va trebui sa plateasc si dupa moarte va fi trimis in iad.Desi uneori si eu as vrea sa ma razbu pe anumite persoane nu as fi deacor sa trimit pe cineva in iad mai ales cu riscul de a fi trimisa si eu.Nu am vazut decat sezonul 1,dar vreau sa le vad si pe celelalte 2.
[Imagine: 19751918_ARZDZEIZG-1.jpg?t=1303932362]
[Imagine: 5905958325a7056013714l-1.jpg?t=1303932519]

Abisul umbrelor Chiar nimeni nu mai este interesat de ficul meu? Sa stiu daca sa-l mai continui sau nu.






#19
Ummm, Jigoku Shoujo nu mi se pare un anime chiar horror, parerea mea, dar intradevar este un anime foarte bine realizat, poveste este interesanta si imi place foarte mult cum sunt desenate personajele, poate cu exeptia lui mosulica ala cu palaria 21, evident Enma este personajul meu preferat dar pe locul 2 undeva foarte aproape de ea ar veni doamna aceea al carui nume nu imi vine in cap, oricum este frumos desenata si ea, ă, Hone Onna.
Este pacat ca are doar 26 de episoade, vroiam mai multe. 21
[Imagine: 9qh35v.jpg]

#20
:X Hell girl este un anime care te tine cu sufletul la gura pe tot parcursul episodului .Grafica si persornajele sunt de nota 10 nu am ce spune3.O admir pe Jigoku Shoujo pentru ca nu se teme de nimic si imi da un oarecare sentiment de tristete cand ma gandesc la trecutul pe care il are .Enma Ai este o adolescenta foarte misterioasa nu rade ,nu planga,parca nu ar avea sentimente ,dar trecutul acesteia este destul de tragic .Isi face treaba cand trebuie 71 aparand ca "o fantoma" in kimonoul ei rosu :X si ochii ei care te patrund pana in adancul sufletului te infioara :X.
Daca o pasarica ti-a soptit ceva, inseamna ca ai innebunit, pentru ca pasarelele nu vorbesc.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Ati suporta sa fiti Hell Girl? [Jigoku Shoujo] Gwindel 26 18.375 04-04-2012, 06:40 PM
Ultimul răspuns: BlackMao
  Realitate sau fictiune? [Jigoku Shoujo] Gwindel 19 13.417 14-01-2012, 07:32 PM
Ultimul răspuns: Xpt1
  Top 3 personaje preferate [Jigoku Shoujo] Gwindel 16 12.362 20-02-2011, 10:00 PM
Ultimul răspuns: Liar
  Enma Ai vs. Hone Onna [Jigoku Shoujo] Gwindel 11 10.078 03-09-2010, 05:47 PM
Ultimul răspuns: ☻vαмpιхυ`☻
  Razbunare [Jigoku Shoujo] Gwindel 13 9.714 21-06-2010, 11:07 PM
Ultimul răspuns: Crazy~Tenshi


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)