Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Iubirea dintre un tigan si o romanca

#1
Bine gata am renuntat la plagiat si acum vin cu un fic original 100%.Sper sa va placa si astept comentarii.

Cap.1 Doar niste copii



Bianca: Vantul incepea sa bata usor,iar soarele sa se ascunda usor,usor printre nori.Furtuna trebuia sa inceapa in curand iar praful de pe strazile Bucurestiului sa se ridice.Pe strazile din cartierul Rahovei intr-o casa mare vopsita intr-o culoare verde deschis,cu ferestre mari si multe,intr-una din cele 10 camere care se aflau in casa ma aflam eu…
Eram destul de frumoasa si pentru ca mi-au murit laudatorii am sa va spun cate ceva despre mine.Sunt o fata la prima vedere mai timida dar daca ajungi sa ma cunosti vei vedea ca nu e deloc asa.Pentru ca sunt fata unui mare afacerist si a unei proaste trebuia sa ma imbrac mereu in haine scumpe si foarte sexi.Am ochii negri le fel ca si parul meu care imi curge pe spatele meu drept.
Camera mea era mobilata frumos cu un pat urias pot spune,langa el aflanduse o micuta noptiera pe care era asezata o lampa si langa ea o poza cu pri…ce prieten,chiar iubitul meu.Eu eram romanca,dar el era nu chiar tigan.De ce? Pentru ca mama lui era romanca,iar tatal lui tigan,iar el mai avea un frate.Pe mama lui o chema Ana,pe tatal lui Petrica,pe fratele lui Florin,iar pe el Ionut.
-Domnisoara Bianca,este cineva la telefon care vreau sa va vorbeasca! o aud pe menajera si ma conformez imediat.
Cobor imediat scarile si ma indrept catre servitoare.Eram imbracata intr-o rochie sexi,mulata pe corp,neagra si cu niste cizmulite negre in picoare.Ajung la menajera si ii multumesc luandu-i telefonul din mana.
-Alo! Cine ma cauta?
-Alo,Bianca,hai ca nu pot sa vorbesc mult cu tine,trebuie sa ajund la studio! Vrei sa ne intalnim astazi in Herastrau la ora 5?
-Da sigur!
-Te pup,pa!
-Pa!
Inchid telefonul si ma indrept domol catre scari pentru a ajunge din nou in camera mea.Oare va intrebati de ce Ionut era asa grabt sa ajunga la studio? Pai nu e logic,era manelist.Ce sa zic acum poate va intrebati daca vreau doar banii lui? Doamne sa nu va aud,normal ca nu,doar avem si eu bani.Ajunsa in camera mea incep sa ma pregatesc deoarece era ora 3.Dar nu apuc bine sa deschid dulapul ca tata intra vijelios in camera mea.
-Bianca,cu cine ai vorbit la telefon?
-Cu Alexa,ma intrebat daca vreau sa mergem in oras.
-A,bine am crezut ca ai vorbit iar cu tiganul acela.
-Nu tata,am renuntat.
-Ma bucur.
Zicand asta tata iesi din camera,dupa cum vedeti tata era impotriva relatiei mele,iar eu il minteam ai mereu,dar nu ma interesa eu il iubeam pe Ionut.
A,aprope ca uitasem stiti cati ani am? Ooo, o sa va placa asta,am 12 ani,da,da ati citit bine 12.




Ionut:Ma aflam in limuzina ea care aproape gonea pe strazile Bucurestiului,in graba de a ajunge la studioul care se afla in centrul orasului.Langa mine se afla fratele meu,Florin, care din cate inteleesem vorbea cu iubita lui care ne astepta in fata studioului.Off,ce na-si da sa o am si eu pe Bianca cu mine,sa o tin in brate.
Cateodata imi doream sa nu iu cantaret de manele,deaorece toate fetele ma asaltau si relatia mea cu Bianca incepea sa o ia la vale.Nici parinti mei nu stiu despre aceasta relatie,am considerat ca e mai bine sa nu le spun asta acum.
Fratele meu ma reeste din visare,spunandu-mi ca am ajuns,iar eu ma dau jos din masina.Eram imbracat intr-un blug negru,o bluza de aceeasi culoare,o esarfa la gat si o palarie in cap.Intru in studio si ma indrept spre locul unde va trebuii sa inregistrez noua mea melodie.Ma asez pe scaun si il astept pe fratele meu,care se pare se lingea cu iubita lui.Vine la mine si imispune sa-mi pun o pereche de casti pe urechi,iar eu asa fac.Imi mai spune ca pot ca incep sa cant,iar eu dau afirmativ din cap.

Fratie ca la noi fara perversitate
Asa suntem noi frate pentru frate
Da, noi suntem uniti forta militara
Ca o bomba nucleara
x2

Toata lumea stie astia-s fratii mei
Ei mor pentru mine si eu pt ei
Nu dam inapoi niciodata
Fratie adevarata
x2
Fratii number one, brigada speciala
Nu avem egal nicaieri in tara
Suntem buni si rai buni ca painea calda
Si rai cu cine ma incearca
x2
Toata lumea stie astia-s fratii mei
Ei mor pentru mine si eu pt ei
Nu dam inapoi niciodata
Fratie adevarata
x2
Fratie ca la noi fara perversitate
Asa suntem noi frate pentru frate
Da, noi suntem uniti forta militara
Ca o bomba nucleara
Fratii number one, brigada speciala
Nu avem egal nicaieri in tara
Suntem buni si rai buni ca painea calda
Si rai cu cine ma incearca
Toata lumea stie astia-s fratii mei
Ei mor pentru mine si eu pentru ei
Nu dam inapoi nici odata
Fratie adevarata
2x
Inchei melodia,iar fratele meu aplauda de cateva ori din palme.Apoi ma pune sa semnez un document si putem pleca,asa si fac si dupa aceea ne urcam in limuzina si plecam spre casa.Eu unul eram foarte grabit,era ora 4 si trebuia sa ma grabesc sa ajung la intalnire.Ops,da am uitat sa va spun am 14 ani ochii negrii si parl la fel.

#2
mama, mama, mama
draga mea nou venita (banuiesc ca esti fetita) cati ani ai? imi pare rau dar la profil nu scrie nimic, si nu stau sa te caut la noi veniti sa vad cati anisori ai, insa dupa parerea mea in jur de 12-13, deoarece atatia ani i-as da persoanei care scrie o asemnea poveste. bine e mai mult un inceput, dar asta este partea a doua.
eu nu vreau sa te iau dur de aceea o voi lua usor, cu inceputul. iti arat o greseala importanta (care sa mai intampla) dar totusi nu trebuie si e o greseala grava. banuiesc ca te uiti cu ochii la fel de mari ca farfuriile de aperitiv, si te intrebi unde am gasit greseala, asai? pai e simplu. citeste cu atentie titlul si ai sa vezi. „Iubirea dintre un tian si o romanca” mda ma gandesc ca ti-ai dat seama unde e magnifica „minune Dumnezeiasca” acolo este tian si eu cred ca vroiai sa zici tigan. sincer eu datorita acestei greseli am decis sa citesc ficul, ma gandeam ca e o chestie, si eu nu stiu de ea. dar din cate am vazut eu este vorba de un tigan, saracu de el. din punctul meu de vedere ai dreptate, este original, eu nu am mai vazut aceasta idee pana acum.
banuiesc ca vrei sa critic mai mult, mai indetaliat. nu voi critica ca altfel te apuca plansu si pe tine si pe mine si eu in plus ma mai aleg si cu o durere serioasa de cap, de vai si-amar de pielea mea. tu ai pus acele versuri doar ca sa nu zici ca nu ai cateva randuri (adica cum zic regulile 40) ca ficul tau normal, fara versuri are in jur de 20 de randuri (aproximativ)
mai mult nu ma iau ca nu am pastile de calmat
daca vei urma indicatiile care ti se vor da totul va fi ok, daca nu ...se va alege praful.
nu te supara pe mine, daca vrei sa ma injuri nu ai decat, dar fao prin pm, ca nu vreau sa fac circ pe forum chiar in halul asta.
pm=mesaj privat si se gaseste in josul comentariului meu, sau la profil
bye bye si sper sa evoluezi... eu una nu mai am de zis nimic, inafara faptului ca trebuie sa ies afara sa iau aer ca inebunesc..... nu e foarte rau, insa trebuie sa mai lucrezi foarte mult sa reusesti o performanta, deoarce tot ce strica ficul sunt greselile, nimic mai mult, acestea sunt cu carul in ficul tau, plus ca mananci litere si cuvintele, de aceea ma doare capul, ca in rest este ok ficul...
bye bye
Te iubesc la nebunie,
Tu esti inima mea pe vecie...pupicpupic:X:X

Imi amintesc...

Te-am cunoscut in zi de toamna
Cand totul m-i se parea pustiu
Si m-am indragostit de tine
Fara sa vreau,fara sa stiu.
Te aseman unui soare
Ce pluteste lin pe cer
Iar eu fiind intinsa mare
O singura raza-ti cer;
O raza plina de iubire
O vorba dulce si un sarut
Sa pastrez ca amintire
Tot ce-am trait sau am avut.
Iubirea noastra-i vantul
Ce adie oftand
Iar de ar fi sa nu mai bata
As mai avea un gand;
Sa fi tu fericit
Cu sau fara amintirea mea
Si eu...Oriunde as fi
Sa-ti pazesc dragostea!


[Imagine: normalanimegirlpic2093.jpg]
[/align]

#3
Salut! In primul rand, vezi ca titlul tau e scris gresit... ma intrebam si eu ce este acela un "tian". Pot sa spun ca sunt destul de surprinsa de subiect, nu l-am mai vazut pana acum(si sper ca nu-i plagiat /:)).
Oricum ai multe greseli de tastatura(si nu cred ca ai vrea sa iti fac un carnat de corectura acuma aici). Nu te mai grabi sa postezi si verifica textul inainte de cel putin 2 ori inainte sa postezi(si nu imediat dupa ce ai scris, asteapta vreo cateva ore sau chiar o zi. astfel vei putea observa greselile mai bine). Dupa semnele de punctuatie se lasa spatiu(poti observa acest lucru in orice carte). In felul asta mai respira randurile si nu mai sunt inghesuite...
Nu ai reusit sa te separi prea bine de personajele pe care le "interpretai". Asta e parerea mea. De exemplu la punctul de vedere al lui Ionut ai spus "Nici parinti mei nu stiu despre aceasta relatie,am considerat ca e mai bine sa nu le spun asta acum." subliniez cuvantul "nici" ca si cum Ionut ar fi stiut ce a vorbit Bianca(mai bine spus gandit).
Mare lucru n-am ce comenta, pentru ca e cam scurt, si nimic prea consistent(poate ca a fost putin cam subtire, dar tinand cont ca este abia inceputul, merge). Asa trecand la categoria personal, am fost cam socata de varsta celor doi(sa nu mai mentionez ca nici nu ma declar o admiratoare a manelelor...) Iti spun si de ce mi se par cam nepotrivite varstele, pentru ca la varsta aia totul pare efemer si nu prea da siguranta, nu prea par pregatiti sa se lupte cu toate opozitiile care se pot ivi in cale... Mie una nu-mi pare credibil un copil care la 12 ani imi zice ca iubeste pe cineva incat sa fie gata sa-si dea si viata(si nu ma refer la rude, chestia e ca teoretic nu este destul de matur creierul ca sa proceseze astfel de sentimente puternice, personal inca ma mai jucam cu papusile la varsta aceea, deci nici nu putea fi vorba de un prieten, dar in lumea de azi orice e posibil). Vreau te rog sa intelegi ca nu ma refer ca e bine sau e rau. Poti scrie orice iti trece prin cap, pana la urma e povestea ta, poti face orice vrei tu cu personajele, pana la urma tu esti sefu'/sefa(si asta e partea cea mai tare cand scrii povesti, iti faci propria lume). Sa nu uitam sa mentionam ca cel mai cunoscut cuplu din istorie, Romeo si Julieta, erau tot foarte tineri(desi nu atat de tineri). Am citit multe povesti si carti in care se vorbea despre iubiri intre oameni care erau prieteni din copilarie. Deci doar mi-am spus parerea, nu vreau sa crezi ca ce am spus despre subiectul povestii este bine sau rau. Pur si simplu am zis ce am gandit.
Astept next, subiectul pare promitator in orice caz:D. Love will find a way:X

See ya
Beware!!! IceCat it's always coming back!!!
Povestea mea>> Nu-mi poti lua si ultima suflare
[Imagine: button.png]

#4
Buna lara110. Ce mai face vechea mea plagiatoare? Am venit sa iti dau un coment sa te doara capul, fiindca pe mine m-a durut de cand am vazut titlul. De ce presimt ca te-ai inspirat din telenovela "Inima de tigan" sau " Regina" sau vreun film cu tigani sau vreo telenovela din asta, dar nu zic nimic momentan, ca iti apartine sau nu. Iti spun de acum, iti comentez opera, nu pe tine. Ai ceva cu mine, injura-ma printr-un pm, dar eu nu imi schimb comentu, sa te ridic in slavi.

(18-06-2010, 04:59 PM)sweet A scris: Bine gata am renuntat la plagiat si acum vin cu un fic original 100%.Sper sa va placa si astept comentarii.

Cap.1 Doar niste copii



Bianca: Vantul incepea sa bata usor,iar soarele sa se ascunda usor,usor printre nori Ai repetat prea mult cuvantul "usor". Mai uitate prin dex pentru a gasi sinonime pentru cuvinte.Furtuna trebuia sa inceapa in curand iar praful de pe strazile Bucurestiului sa se ridice cand ploua se ridica praful? Asta e ceva nou si eu stiam ,cand ploua, praful nu se ridica, dar la tine e viceversa .Pe strazile din cartierul Rahovei intr-o casa mare vopsita intr-o culoare verde deschis,cu ferestre mari si multe,intr-una din cele 10 camere care se aflau in casa ma aflam eu… repeti prea mult unele cuvinte. Ti-am spus, cauta in dex sinome
Eram destul de frumoasa si pentru ca mi-au murit laudatorii am sa va spun cate ceva despre mine Spune-ne cine te opreste? Vreau sa stiu de ce ti-au murit laudatori.Sunt o fata la prima vedere mai timida dar daca ajungi sa ma cunosti vei vedea ca nu e deloc asa Aici nu prea am inteles ce vrei sa spui. .Pentru ca sunt fata unui mare afacerist si a unei proaste trebuia sa ma imbrac mereu in haine scumpe si foarte sexi mama lu asta era proasta? Cum sa fi asa? Eu credeam ca ajungi asa, nu ca esti? Ma rog.Am ochii negri le fel ca si parul meu care imi curge pe spatele meu drept. Fratica, tu ai probleme cu verbele, pe bune. Ba la prezent, pa la trecut, ce sa mai spunem de greselile de ortografie. Inventezi noi cuvinte. Ar trebui sa re refaca Doom limbi romane, dupa tine
Camera mea era mobilata frumos cu un pat urias pot spune,langa el aflanduse romana lui peste prajit. aflandu-se, se scrie tot timpul despartit si nu impreuna, dar se vede cata romana sti tu si "Yakuza's boss in love" tot ficul tau ramane? o micuta noptiera pe care era asezata o lampa si langa ea o poza cu pri…ce prieten,chiar iubitul meu Uuu, tipa asta are iubit. Interesant:-?.Eu eram romanca,dar el era nu chiar tigan, atunci ce era? ET extraterestru? Martian? Vampir?.De ce? Pentru ca mama lui era romanca,iar tatal lui tigan,iar el mai avea un frate.Pe mama lui o chema Ana,pe tatal lui Petrica,pe fratele lui Florin,iar pe el Ionut. Aaaa, era rrom. Asa mai vine acasa si yo stiam ca, copiii rromi primeau nume gen: Rubin, Alejardo, Aura, Argentinia si ceva asemanator, dar ma rog
-Domnisoara Bianca,este cineva la telefon care vreau sa va vorbeasca! o aud pe menajera si ma conformez imediat. menajera vrea sa vorbeasca Bianca cu ala de la telefon, poate era vrea sa va vorbeasca, nu vreau sa va vorbeasca. Fi si tu mai atenta data viitoare
Cobor imediat scarile si ma indrept catre servitoare.Eram imbracata intr-o rochie sexi,mulata pe corp,neagra si cu niste cizmulite negre in picoare picioare poate.Ajung la menajera si ii multumesc luandu-i telefonul din mana.
-Alo! Cine ma cauta? Mama ce ordona asta. Se vede ca nu are maniere defel 8-|
-Alo,Bianca,hai ca nu pot sa vorbesc mult cu tine,trebuie sa ajund la studio! Vrei sa ne intalnim astazi in Herastrau la ora 5? cine in palaria lui Garcia, mai era si asta?
-Da sigur!
-Te pup,pa!
-Pa! Sec! Sec! Si inca un sec
Inchid telefonul si ma indrept domol catre scari pentru a ajunge din nou in camera mea.Oare va intrebati de ce Ionut era asa grabt sa ajunga la studio? Pai nu e logic,era manelist Ba:| Numai de manele sti? Nu pot sa inteleg muzica asta de chici. Ma face sa vomit :-&.Ce sa zic acum poate va intrebati daca vreau doar banii lui? Doamne sa nu va aud,normal ca nu,doar avem si eu bani Pai normal avea bani, daca tati era afacerist.Ajunsa in camera mea incep sa ma pregatesc deoarece era ora 3.Dar nu apuc bine sa deschid dulapul ca tata intra vijelios in camera mea. Pazea a venit tornada, numita tata :))
-Bianca,cu cine ai vorbit la telefon?
-Cu Alexa,ma intrebat daca vreau sa mergem in oras.
-A,bine am crezut ca ai vorbit iar cu tiganul acela.
-Nu tata,am renuntat.
-Ma bucur. Mi-e rau, ce dracu e cu dialogul asta sec si lipsit de noima?
Zicand asta tata iesi din camera,dupa cum vedeti tata era impotriva relatiei mele,iar eu il minteam ai mereu,dar nu ma interesa eu il iubeam pe Ionut. M-as tavali pe jos de ras sa o prinda taicasu cu ala>:)
A,aprope ca uitasem stiti cati ani am? Ooo, o sa va placa asta,am 12 ani,da,da ati citit bine 12. WTF?! La 12 ani aia are iubit? De fapt nici nu ma mai mira nimic la generatia asta care v-a urma dupa mine - am 18 ani - iar clasa de a cincia de la liceul meu este gradina Zoo =_=" si totusi la 12 ani sa ai iubit? Eu de abia la 14 ani am avut iubit, dar ma rog, cum am mai zis, generatie de pomina dupa astia care termina acum a doispea si a unspea.




Ionut:Ma aflam in limuzina ea care aproape gonea pe strazile Bucurestiului,in graba de a ajunge la studioul care se afla in centrul orasului Nici daca ma platesti eu nu inteleg aceasta fraza O.O.Langa mine se afla fratele meu,Florin, care din cate inteleesem scumpo ai mancat un "s" de la inteleesem si ar veni intelesesem vorbea cu iubita lui care ne astepta in fata studioului.Off,ce na-si n-as si nu am auzit in cei 11 ani de scoala de aceasta prepozitia "na-si" sau exispa dupa noul Doom :-? da sa o am si eu pe Bianca cu mine,sa o tin in brate. Cam multe iti doresti, dar soarta
Cateodata imi doream sa nu iu cantaret de manele,deaorece toate fetele ma asaltau si relatia mea cu Bianca incepea sa o ia la vale.Nici parinti mei nu stiu despre aceasta relatie,am considerat ca e mai bine sa nu le spun asta acum. Dar cand? Cand vei avea vreo trei-patru puradei dupa voi si vine al cincilea?
Fratele meu ma reeste din visare,spunandu-mi ca am ajuns,iar eu ma dau jos din masina.Eram imbracat intr-un blug negru,o bluza de aceeasi culoare,o esarfa la gat si o palarie in cap cocalar.Intru in studio si ma indrept spre locul unde va trebuii sa inregistrez noua mea melodie.Ma asez pe scaun si il astept pe fratele meu,care se pare se lingea cu iubita lui Ofical mi s-a intors stomacul pe dos:-&. Cum sa spui asa de direct, ca se lingea cu iubita lui. Iax.Vine la mine si imispune sa-mi pun o pereche de casti pe urechi,iar eu asa fac.Imi mai spune ca pot ca incep sa cant,iar eu dau afirmativ din cap. Cine vine la el? Sf. Petru?

Fratie ca la noi fara perversitate
Asa suntem noi frate pentru frate
Da, noi suntem uniti forta militara
Ca o bomba nucleara
x2

Toata lumea stie astia-s fratii mei
Ei mor pentru mine si eu pt ei
Nu dam inapoi niciodata
Fratie adevarata
x2
Fratii number one, brigada speciala
Nu avem egal nicaieri in tara
Suntem buni si rai buni ca painea calda
Si rai cu cine ma incearca
x2
Toata lumea stie astia-s fratii mei
Ei mor pentru mine si eu pt ei
Nu dam inapoi niciodata
Fratie adevarata
x2
Fratie ca la noi fara perversitate
Asa suntem noi frate pentru frate
Da, noi suntem uniti forta militara
Ca o bomba nucleara
Fratii number one, brigada speciala
Nu avem egal nicaieri in tara
Suntem buni si rai buni ca painea calda
Si rai cu cine ma incearca
Toata lumea stie astia-s fratii mei
Ei mor pentru mine si eu pentru ei
Nu dam inapoi nici odata
Fratie adevarata Melodie plagiata X(. E a lui Ionut Cercel-Fratie ca la noi. Pune dracului un disclamer, ca melodiile ce vor aparea prin ficul tau, nu sunt ale tale, ca nu tu le-ai scris sau le-ai scris si noi nu stim. Clik aici si ve-ti vedea ce vreau sa spun
2x
Inchei melodia,iar fratele meu aplauda de cateva ori din palme.Apoi ma pune sa semnez un document si putem pleca,asa si fac si dupa aceea ne urcam in limuzina si plecam spre casa Ce naiba era acel document? Testamentul sau? Fi mai explicita 8-| ca tipul putea sa semneze orice.Eu unul eram foarte grabit,era ora 4 si trebuia sa ma grabesc sa ajung la intalnire.Ops,da am uitat sa va spun am 14 ani ochii negrii si parl la fel. N-am cuvinte:|

Dupa ce am luat la puricat minunata ta opera de arta, acum sa criticam la general. Dialogul care il ai e sec si varza, fa-l macar calumea si nu propoziti de clasa I =_=". Naratiunea e in ceata rau de tot, incat m-am pierdut total in text in cateva locuri. Descriere, mi-e rau de mor!! Ce ai tu acolo, sa fiu eu chioara, daca se numeste descriere. Ai descris foarte putin, aproape deloc si asa s-a dus tot textul. Actiunea: Raliu fratele meu. E grabita rau. Ce i-ai facut de fuge de tine? I-ai spus ca Megan Fox vine in Romania si s-a dus sa o astepte? Pune-i frana.
Disclamer! Iti trebuie disclamer pentru melodiile din fic. Pentru acest tip de disclamer scri - aici trebuie sa mi-l plagiezi, ca astfel ti se poate inchide ficul ^^ - "Nu detin nici una dintre melodiile ce vor aparea in acest fic si versurile de la melodii sunt luate de pe Google". Copiaza acest disclamer, ca esti buna la copiat. Iubire intre o fata de 12 si unul de 14? Sti ca ala de 14 ani poate sa raspunda in fata legi pentru mai stiu eu ce? Mai documenteaza-te, ca scrie aceasta chestie pe net.
Ma rog, vreau sa vad din ce telenovela ti-a venit minunata idee, de i-ai gresit pana si titlu.
Vreau sa vad nextul Lara si am criticat ficul nu pe tine, deci sa nu faci dublu-posting, injurandu-ma, injurama printr-un pm.
[Imagine: opus.jpg?t=1332600540]
If I can't move Heaven, I'll raise Hell... - Sebastian Morgenstern (The mortal instruments)
Perfect enemyMy fan fic blog[Imagine: chibi_4003.gif]Yo man, chibi Manu^.^

#5
(18-06-2010, 07:29 PM)BLEYN A scris: vezi ca daca te klasi de plagiat iti iese un fic reusit?am sa vad daca este intradevar plagiat sau nu.daca nu este poti sa mai intri linista pe http://narutofani.3xforum.ro/ daca nu mai plagiezi.ok deci am verificat si nu esta plagita,dar titlul nu este cumva tigan in loc de tian?ma rog.spor la scris:D

1. nu ai voie sa faci publicitate la alte site-uri
2. nu tu decizi daca e plagiat sau nu
3. daca il loc de tigan e tiran sau tiban sau tican sau orice altceva? [stiu ca nu exista acele cuvinte, era un exemplu]

Rog autorul/oarea sa-mi dea un pm cu titlul corect ca sa-l modific
Bleyn, ti-am zis eu tie cum e cu plagiatul pe nou veniti, asa ca de mai faci multa publicitate la forumuri o sa fac si eu bascalie ok, don`soara "a se vrea superstar" ?

#6
OFF:
Ma scuzati ca intervin, dar deveniti cam nesimtite>.<" (Aly cu tine nu am nimic, cu restu am multe...)
In primul rand, daca a gresit fata de ce trebuie sa sariti toata asa pe ea?
Stati sa va spun eu ceva, cand doriti sa comentati la un fic si vreti sa fiti dure si sa impresionati lumea atunci cel putin scoateti in evidenta greselile adevarate, NU cum a facut manu... Tu pur si simplu ti-ai batut joc de ea inca de la inceput... Da da nu te mira, ti-am citit giganticul coment in care nu ai facut altceva decat sa te tot legi de orice a zis ea... o sa iti dau doar un exemplu sper sa intelegi, daca nu inseamna ca esti batuta in cap si punct>.<"

Furtuna trebuia sa inceapa in curand iar praful de pe strazile Bucurestiului sa se ridice cand ploua se ridica praful? Asta e ceva nou si eu stiam ,cand ploua, praful nu se ridica, dar la tine e viceversa

Chiar si un om prost isi poate da seama ca ea incerca sa spuna ca din cauza vantului(care apare pe la noi prin tara inainte sa inceapa furtuna, asta daca nu stiai desigur) s-a ridicat praful... Mare chestie, hai sa ne luam de orice detaliu minor numai asa ca sa ne dam in spectacol... Restu e aproape la fel, peste tot ai facut acelasi lucru, te-ai legat de ce nu trebuia numai ca sa o faci de rusine (Sa-ti spun un secret? Te faci singura de ras:-j ) In fine nu sunt aici sa comentez felul vostru de a ajuta lumea sa evolueze asa ca va las cu ideile voastre...

ON:
Hello am trecut si eu pe aici^_^ scuze pentru cele de mai sus:P
Dupa cum ti s-a mai spus titlul e gresit, dar nu inteleg de ce face lumea atata scandal nu esti prima care greseste>.<" asta se poate intampla din cauza ca te grabesti...
Ideea e originala, dar trebuie sa mai lucrezi la ea.
Ai avut o multime de greseli, chiar ma mira ca nu ti-au fost spuse cele normale(ca sa le numesc asa)... Lasa ca te ajut eu;) :
-incearca sa descri putin mai mult, e adevarat ca descrierea, dialogul si naratiunea la tine au fost putin cam seci, dar se poate remedia(nimeni nu a fost perfect de la inceput).
-scrie cifrele cu litere, astfel va arata mult mai frumos. Ex: 4-patru(poate te ajuta si la numarul de randuri cateodata)
-in legatura cu faptul ca fata asta e prea tanara eu nu am nimic de comentat, asa sunt mai nou copii>.<" O colega de a mea are o sora mai mica, care de pe clasa a patra are iubit si acum e pe a sasea si e tot cu baiatul ala(sau ceva de genu), dar ca sa nu mai fie atatea probleme schimba varsta fetei, asa poate se mai calmeaza lumea...
-ai avut destul de multe greseli de tastare, dar reciteste tu capitolul caci sincer mie deja mi se inchid ochii la ora asta#_#
Dupa parerea mea cu putin efort din partea ta sa remediezi greselile si sa scrii o poveste frumoasa. Astfel nu vei mai fi nevoita sa copiezi pe cineva... Incearca si o sa vezi, ca ce faci tu singura este mult mai valoros decat povestea altora:-j
Eu astept urmatorul capitol, sper sa mai fie unul>.<"
Spor la scris:*
:bye:


PS. Acum puteti sa-mi dati in cap, sa imi faceti ce doriti voi, dar eu nu tac cand vad asa ceva>.<" Au revoir
Ah si inca ceva puteti sa ma injurati cat vrea sufletelul vostru... mi-e indiferent:-j
To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.

#7
off : Manu dear, dacă habar nu ai să comentezi nu o mai face. Văd că te doare capul de la această activitate atunci nu o mai face. Sincer, tu îi vorbeşti de descriere şi acţiune din moment ce ea nu a scris mai nimic ? Dăh !

on : Hm, eto, mai bine modifici titlul, cred că e ţigan acolo, mi-am dat seama după ce am citit româncă şi mă gândeam că aşa e, deşi poate fi şi tiran dar nu cred. So, titlul mai întâi modifică-l. Îţi dau un sfat : Înainte să postezi un fic, asigură-te de titlu. Verifică-l ca să ştii dacă e bine pus. Nu ştii niciodată, daia. . .

Mai întâi de toate nu mai pune un cântec în fic. Nu se pun cântece în ficuri. Dacă tot vrei să ne arăţi ce a cântat, pune la sfârşitul capitolului linkul cu melodia respectivă. Versurile alea îţi ocupă o groază din spaţiu şi nu dă bine la estetică. Încearcă să te legi mai bine de descriere . . . eto -__- ' stai deci cum să spun . . descrie mai mult acţiunea şi încearcă să te ''joci'' cu ea şi să vorbeşti mai mult de un anumit lucru, să-l descrii să spui că era verde sau . . en fin ai înţeles ideea. Să redai mai frumos acţiunea şi să descrii personajele. Te-aş sfătui pentru început să mai citeşti şi să îţi formezi o idee despre cum e o descriere.
-

#8
@wildrose, cu mine toti au ceva, dar le e frica sa-mi zica in fata, ca deh, poate ma enervez si le ard un ban si nu vor, desi nu se dau ban-uri >_> dar nu ma crede nimeni

@manu, sa te lamuresc ceva, Inima de Tigan era cu o satra, si cu unu care ura tiganii, si care la sfarsit ajunge cu inima unui tigan in piept. Eu inca nu vad pe nicaieri prin topic ca ar fi plagiat telenovela. Regina e continuarea de la Inima de Tigan, deci, daca se inspira din ultima, s-ar fi inspirat automat si din prima, iar cade plagiatul.
Deja ati ajuns sa ma aduceti la exasperare cu chestia asta "Iti spun de acum, iti comentez opera, nu pe tine. Ai ceva cu mine, injura-ma printr-un pm, dar eu nu imi schimb comentu, sa te ridic in slavi." Termina, e stresant sa citesti la fiecare comentariu chestia aia, nu-i convine comentariul tau, sunt topicuri berechet la FF de discutii cu mozii si vine si-mi zice ca nu-i convine comentariul tau sau va luati la cearta, ca asta stiti sa faceti cel mai bine.
Back to the point, daca persoane la 7 ani fumeaza si la 8 ani deja se duc la intalniri, tu te minunezi ca ai avut primul iubit la 14 ani si ca generatiile dupa tine sunt de pomina? Heck, sunt mai mare ca tine si nu zic aia, pentru ca, atunci cand faci 12 ani si ajungi in clasa a V-a, toti trebuie sa va "cuplati" ca ii vedeti pe aia mai mari din clasa a VIII-a si vreti sa fiti ca ei, asa ca nu o mai fa pe sfanta ca ai avut iubit la 14 ani, ca pana la urma, si tie pe la 10-12 ani ti se aprinsesera calcaiele dupa vreun coleg si visai la viata ta fericita alaturi de el ^^.
Vezi sa nu ajungi pe lista scorpiilor, asa ca, un sfat de la mine, nu mai face bascalie de ficurile altora, habar nu ai cum e sa scrii primul tau fic si sa fii luat la trei pazeste, mai ales cand nu ai 18 ani ca tine, si nu scrii "capodopere" ca tine [ma repet intentionat ^^]
"Mi-au murit laudatorii" e pe vocabularul tiganesc, si, defapt, inseamna ca nu este o persoana laudata de altii >.< [mai ramane sa ma faci tiganca ca stiu expresiile]. Cunosc "rromi" [care defapt sunt tigani] care au nume romanesti si desi stau in satra, sunt mai cinstiti decat romanii nostrii. Daca esti roman si nu suporti rromii/tiganii, nu trebuie sa fii si rasist ca pana la urma, nici ei n-au ales sa se nasca rromi/tigani, cum nici tu nu ai ales sa nu te nasti printesa >.< Si ca tot te luasi de scrisul ei, mataluta "yo" tare din parcare, tu de ce nu scrii romaneste? ^^
Ah, uitasem, rrom nu inseamna ca esti pe jumate roman, si pana la urma, [dau in polemici] care e diferenta intre rrom si tigan?
Manu, daca ai 18 ani, esti prin clasa a XII-a, deci, fara suparare, dar te-ai contrazis, caci, pana la urma, si tu apartii acelei generatii de pomina. Ah, daca ai chef sa ma injuri sau ceva, nu o face prin pm si nici pe forum, pastreaza-le pentru tine, sau dute la Flaw/Marina.

Back to the fic, daca vrei sa nu-ti mai fie criticate ideile, poti cere sa nu mai primesti "critica" si tot ce vor comenta va fi gramatica, asa ca iti editezi primul capitol si adaugi sus de tot "Fara Critica", fara ghilimele, si am terminat balciul.

#9
Uite, n-am nimic cu tiganii sau cu relatiile lor sau ceva de genu'.
Asta fiind spusa, incep.
Dumnezeule! Dac-ar fi fost o parodie, as fi inteles. Nu-mi place sa fiu nesimtita sau cum as mai putea fi numita in acest moment, dar de ce ai ales sa scri si "melodia" aceea? Sunt pro egalitatii intre rase, dar, scuza-ma ca-ti zic, maneaua n-are nicio treaba cu muzica. In opinia mea, cum noi avem muzica populara, si tiganii au muzica tiganeasca, dar aia nu e maneaua.

E buna ideea cu dubla perspectiva, dar ar trebui sa ai mai multa grija la felul in care te exprimi. In rest, nu ma simt in stare sa-mi dau cu parerea, caci eu am ca motto "rock on!".

#10
Am trecut si eu pe aici...
M-a atras titlul desi in general nu citesc ceva legat de tigani dar mi-am zis sa incerc.
Cu greu am ajuns si la final, dupa ce am stat sa meditez, sa studiez, sa reformulez in gand fiecare fraza ca sa ajung la intelesul corect.
Vreau sa adaug si ceva legat de critica lui manu, nu mi s-a parut deloc nepotrivita, a fost la obiect, deloc exagerata si s-a luat exact de lucrurile care strica fic-ul. Sunt cu totul de acord cu el\ea.

Acum, sa revin la parerea mea proprie. Nu inteleg de ce ai facut un fic care sa aiba ca tema dragostea dintre un tigan si o romanca? Asa ceva nu e prea apreciat si gustat. Nu vei vedea niciodata, ca cineva sa respecte o idee ce implica un tigan. ~ nu intr-o astfel de rubrica~
In plus, daca chiar voiai, daca simteai nevoia sa faci asa ceva, puteai sa-ti alegi cuvintele intrucat sa echilibrezi balanta si cititorul sa nu se uita la faptul ca tu ai ales ca personaj un tigan ci la modul cum te-ai exprimat. Cum ai stiut sa imbini acel gen care te dezgusta ( tiganimea ) cu acel mod de exprimare total firesc si intalnit.
Nu doresc sa te descurajez sau ceva de genul, doar ca nu e prea indicat sa incepi un fic in care se afla ca personaj un tigan cand nu esti documentata despre astfel de oameni, cand nu esti indeajuns de priceputa incat sa impaci cei doi poli ( un roman si un tigan) si cand nu ai un nivel de experienta in acest domeniu.
In plus, fara suparare, dar fata, chiar nu a fost descrisa ca o romanca. Fara suparare dar atitudinea pe care i-ai redat-o fetei, e exact ca a unei persoane ce traieste printre tigani si care are legatura cu ei mai mult decat o iubire secreta...

Oricum, fic-ul nu m-a impresionat, mai lucreaza la expresi, mai citeste o carte sau pur si simplu scrie un fic ce nu necesita prea multe complicatii.
[Imagine: 97943774.png]
~Thanks Rx~!~

Fa exact lucrul de care ti-e frica!




Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Bariera dintre noi si "ei". Prevented :D 1 2.434 08-10-2013, 08:56 PM
Ultimul răspuns: DreamGirl
  [Naruto] dragostea dintre un om si un vampir rebeca 8 4.828 19-08-2012, 04:19 PM
Ultimul răspuns: rebeca
  Iubirea dintre un vampir si un muritor.... i_love_anime 5 3.699 02-02-2011, 08:09 PM
Ultimul răspuns: Stormrage
  Razboiul dintre o iubire interzisa Vero 28 12.374 26-12-2010, 04:08 PM
Ultimul răspuns: DeDal N.
  Iubirea dintre un Uchiha si un Trandafir stea Shadow. 18 13.792 19-06-2010, 11:56 AM
Ultimul răspuns: Shadow.
  Iubirea dintre o fata si un baiat Nami 4 7.717 03-03-2010, 11:26 PM
Ultimul răspuns: Kripterya
  Iubire dintre doi ingeri Crazy Person 3 4.118 22-01-2010, 02:28 PM
Ultimul răspuns: Crazy Person


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)