Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Internet vs. Carti

#31
You see, madness, as you know, is like gravity. All it takes is a little push!


#32
Smile because I'm here!

[Imagine: t4yrb1T.jpg]

#33
Depinde despre ce este vorba.
Daca am de facut un proiect, un eseu care necesita munca de cercetare sau altele asemanatoare, prefer internetul din motive practice. Desi nu am certitudinea completa ca informatiile gasite sunt corecte, imi e mult mai usor sa caut ceva tintit prin intermediul internetului. Am avut de exemplu de curand ca tema pentru atestatul de limba germana eutanasia, si cautam la un moment dat pentru argumentele din cadrul controversei niste exemple concrete. Oameni care s-au vindecat miraculos dintr-un stadiu terminal al unei boli, cazuri in care a fost ceruta eutanasia de catre pacient dar neaprobata d.p.d.v. legal, statistici cu parerile medicilor despre subiect. Am facut toata mapa intr-o zi, lucrand de dimineata, pana noaptea tarziu si sunt multumita de cum mi-a iesit. Punand acum asta in perspectiva, cate zile mi-ar fi luat sa termin lucrarea daca m-as fi afundat in cartile ponosite ale bibliotecii judetene? Multe, foarte multe. Pentru ca cercetarea intr-o biblioteca sau librarie chiar necesita timp. Tu poti cauta in cuprinsul mare al acesteia volume pe tema pentru care ai nevoie, dar ce certitudine vei avea ca vei gasi exact informatia de care ai nevoie in ele? Va trebui sa cauti prin nenumarate capitole, titluri, subtitluri si pagini de informatie cu duiumul doar pentru acele cateva randuri de care ai nevoie, asta in cazul fericit in care si exista carti de actualitate pe tema respectiva la biblioteca. Cu ajutorul internetului insa, toata problema se rezolva mult mai bine si mult mai repede, mai ales daca ne gandim ca sunt o groaza de carti scanate care se pot gasi pe internet, iar o simpla cautare dupa niste cuvinte cheie te poate duce exact la pasajele de care ai nevoie din respectiva carte. Oricat de superficial ar suna, in cadrul unei munci de cercetare pentru un proiect, biblioteca inseamna timp, iar timpul nu prea e ceva ce am din belsug in momentul de fata.

In cazul in care e vorba de a citi o carte de placere... ei bine, aici e alta poveste. Sunt absolut indragostita de textura cartilor, de mirosul lor, si irecuperabil obsedata de procurarea lor. Sunt in stare sa imi dau ultimii bani de buzunar pentru un volum indragit si sa nu mananc nimic o zi, chiar daca acasa ma asteapta o biblioteca plina, din a carei carti abia de am citit jumatate. Nu cred sa fii citit vreo carte pe computer de cand ma stiu si am avut doar una sau doua carti pe care le-am citit pe tableta, sacrificiul fiind facut doar pentru ca mi-au placut mult prea mult pentru a le mai astepta in varianta fizica - plus ca una era de poezii. De telefon nici nu mai vine vorba, nu am eu telefon asa de performant cat sa nu imi creasca dioptriile chiorandu-ma sa citesc volume intregi pe el. Asadar da, prefer cartile de beletristica sau orice alte carti as citi pentru inimioara mea in forma lor fizica, prefer sa am de dat paginile si sa stau cu marcarul de sublinieri in mana, sa mi se valureasca paginile cand citesc in cada sau sa imi schimb frecvent semnele de carte. Pur si simplu e ceva cu care m-am obisnuit inca de mica si ceva la care cu greu as renunta. Am primit de curand un Kindle si cred ca este singura modalitate prin care as mai economisi din banii de pe carti... asta dupa ce ma voi obisnui cu el, pentru ca inca nu ma lasa inima. Mi se pare practic, mai ales ca pot gasi o groaza de carti in engleza pe internet pe care sa mi le incarc pe el, insa cred ca va mai dura multe vreme pana sa imi devina atat de indispensabil pe cat imi sunt cartile acum.
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"

#34
Citat:Credeti ca internetul este mai util/interesant ca biblioteca?


Dap! Cu siguranta! Daca voi ziceti ca internetul are surse de informare care nu pot fi credibile... va pot da si exemple de carti care contin chestii cel putin discutabile.

Pe de alta parte... daca stii unde sa cauti si nu cazi dupa prima fenta internetul e magnific! Superior prin rapiditatea accesului la informatie si prin faptul ca se imbogateste zi de zi... astfel ca oricine are posibilitatea daca stie unde sa caute - chestie care se invata pana la urma! - sa gaseasca ultimele noutati intr-un anume domeniu. De asemenea, internetul poate fi o sursa excelenta de a cauta referinte in biblioteca. Astfel ca atunci cand se va duce la biblioteca va sti ce carte sa aleaga.

Pe de alta parte - mai mult sau mai putin legal - se incarca masiv in ultima vreme pe net carti intregi. Chiar utile multe. Prin urmare ai acces la lectura de pe telefoane inteligente. Nu mai trebuie sa cari dupa tine cartea in metrou daca esti asa mare pasionat de lectura. Te prefaci ca te joci si tu Angry Birds si de fapt citesti pentru bac. LOL

Biblioteca a avut rolul ei in trecut. Si inca il are. Dar acum poti sa ai o mini-biblioteca sub forma unui stick de memorie de 8GB. Pe care sa o accesezi oriunde. Unele biblioteci s-au mutat chiar online.

Cartea de hartie nu ofera placeri erotice! Romantismul din ea... poate fi trait si de pe o tableta pentru cei nostalgici.
[Imagine: F3GHuiy.png]
You Know Nothing
I'm such a LESBIAN! LOL
#seeuspacecowboys #seeuspacecowgirls #2071




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)