Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Inceperea unui nou Manga [idei,opini, teme, etc]

#11
Poate intre timp sa mai posteze si altii cu ideile lor de manga. Pana atunci mai astept, si imi cer scuze daca am deturnat/acaparat thread-ul in scopuri personale.

#12
Uite o idee, ca sa nu o mai las pe Raluca sa posteze singura: http://www.bakabt.com/156705-fairytale-of-winter.html
Mi-a placut mult de tot cum a fost realizat manga-ul. Povestea nu prea exista, nu in sensul clasic al cuvantului, si e mai mult o colectie de artwork-uri (in comparatie cu un manga obisnuit).

Mi s-a parut interesanta ideea, cei care nu se pricep sa spuna o poveste sau sa realizeze panouri inspirate, cu scene dinamice, pot incerca sa faca un astfel de manga/one-shot 4

#13
hai sa mai postez de una singura pentru ca imi place sa fac offtopicuri si sa scriu mult, in special pe acest thread si in aceasta sectiune (self-ironic) Ce e italic e the important stuff the rest is filler.

As vrea sa incercam aici ceva de genul asta adica sa se dea o tema(text, scenariu) pe care intr-o luna sau cat o dura sa se ilustreze 1-2 maxim 5 pagini de manga/banda desenata. Pentru ca am senzatia ca "there ain't any people out there that can do it". Adica toate aceste thread-uri de "hai sa-i ajutam pe cei care..." sunt adresate unui numar select de oameni, mai mic ca 7. Restul doar incearca si se lasa dupa primele 12 hai 30 pagini facute sau doar le place sa critice si sa dea cu parerea (ceea ce nu e rau in sine doar ca they don't count). Si poate oamenii ar desena mai mult ca doar n-au pe ce subiect. (Chestia cu statul in fata foii de hartie albe cu creionul in mana si sa nu poti sa desenezi ceva - aka. the artblock DOES happen)

Decat sa deschidem thread-uri in prostie pentru un public care...nu este (aici a se baga my own thread cu "tip-a-day") mai bine sa fim mai selecti, sa se formeze un grup de oameni care sunt dispusi sa invete, prin exercitii, prin critica si autocritica, nu doar prin "uite am niste planse incepute pe o poveste acum ceva vreme si vreau si eu o parere despre ele." Sunt bune si alea nu zic, dar sunt prea punctuale si prea o data-la-cinspe-ani. Din 5 planse si 10 comentarii dintre care daca 3 sunt pertinente nu inveti nimic. Si presupun ca asta e scopul, nu? Sa invatam ceva.

Am mai deschis un thread acum ceva timp aici dar cu un alt subiect, related, care a adus niste raspunsuri interesante (a murit si el din lipsa de public dar nu-i nimic). Pentru relevanta, thread-urile de desenul saptamanii sunt, pentru cei care decid sa participe consecvent, un bun mijloc de practice. Concursurile iara sunt bun mijloc de practice (ce bine ca sunt atat de putine pe la noi!) dar ce sa-i faci daca se organizeaza din an in paste! Si chiar si atunci cand se organizeaza iau lumea pe nepregatite. (pica intotdeauna peste ceva mai important decat ele sau lumea airheaded as always le rateaza - ironic)

Inchei acest mic offtopic printr-un alt link catre FanArt&FanFic initiativa lui Mitch, din nou laudabila, din nou sustinuta verbal (caci stim cu totii sa dam din gura/scriem iar celebrul "shut up and draw!" - my motto on DA e foarte greu de tinut. Motto-ul apartine profului de meditatii cu care am facut pentru admiterea la arhitectura ca ne zicea ca nu poti vorbi si desena in acelasi timp pentru a a desena=a gandi ce desenezi.) dar la care s-au inscris cat s-au vazut.

Poate ar fi frumos ca ce ziceam in primul paragraf sa se desfasoare pe baza de inscrieri - nu vreau sa-l ridic la rangul de workshop, pentru ca nu-i, ci mai degraba la un exercitiu prestabilit de la care participantii sa nu chicken out, ca sa zic asa.

Nu stiu, poate cand trec sarbatorile, trec tezele, sesiunea de examene sau ce-o mai fi, cand trece si Pastele, cand vine primavara intr-un final sa se dezghete si pe aici. Pana atunci, fiecare cu ale lui. I'll try my best and "shut up and draw!"

Multumiri celor care au dat/dau in mod consecvent pe aceasta sectiune, pentru comentarii si nu numai, ma faceti sa ma simt mai bine cand postezi carnati de genul astuia.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)