Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Idei noi pt Zup

Pentru ca daca marim staff-ul e acelasi lucru ca acuma. Uita-te la cat staff e si la cati lucreaza aici?

Eu, Cyber, Daria, Diz, Uberwald... si mai cine? Am moderatori carora le atrag atentia si zic azi ca fac, ii dau jos si vin cu o falca-n cer si un in pamant ca de ce i-amd at jos pentru ca ei nu au la ce lucra si sunt o mie de lucruri de facut...

Pai si de ce nu ii dai jos si deschizi un thread cu "se cauta moderatori"?
Scuza-ma ca ma bag in treburile tale, insa... este vorba despre participare ACTIVA, nu doar cu numele... Eventual. un forum la care sa aiba acces doar de la moderatori in sus, si unde sa fie scrise lucrurile ce trebuiesc facute (intr-un post), iar cine face unul din acele lucruri sa-l puna in postul sau si sa-l stearga din primul post (cu care a fost initiat thread-ul). Astfel, ar fi un inceput in verificarea moderatorilor. Lasand la o parte chestiile cu spam-ul si regulamentul, care vine "din oficiu" ca to-do. Daca tot le place sa aiba ca grup "moderator", sa merite acel titlu!

Cat despre categoriile la care se lucreaza... eu cred ca daca nu terminati lucrul pana luni, ar fi o idee buna sa lasati categoriile deschise. Spre exemplu, la RPG: lipsa de activitate este marea problema. Dupa ce veti trece de problemele ce nu va lasa a va ocupa de forum, dupa ceea ce ati spus, ar trebui facut mai mult decat sa se finalizeze lucrul la categoriile actuale. Si anume, sa creatu acea lista to-do iar cine nu face nimic din lista intr-o perioada data de timp (o luna, spre exemplu) sa... fie anuntati prin PM si daca vor continua asa inca o anumita perioada data de timp (jumatate de luna, spre exemplu), sa anuntati postul ca vacant. 4

Intr-o societate libera, daca oamenii nu sunt motivati nu vor face nimic bun! Ca motivul este sentimentul pe care il simti cand ajuti pe cineva sau castigarea experientei, ori pierderea timpului intr-un mod util sau who-the-hell-knows-what-reason, MOTIVATIA este singurul lucru care misca lucrurile inspre bine. Cand acea motivatie lipseste... in cel mai bun caz, este prezenta lenea. In cel mai rau... mai bine sa nu stiti.

edit:
(Acum intelegi de ce am ca grup scriitor? Cand m-apuc sa delirez... bat campii pana fac drum pe aratura... 71 Sau pana ma plictisesc de scris. Motivatia mea? Evolutia! [personala] )

Esti admin? Ok! Fa o lista cu ce au moderatorii de facut, iar cine nu pune manuta la click-uit... WARNING! ...si daca continua sa nu faca orice de pe lista aceea... JET! OUT! Iar daca vin cu "de ce?"... sa le trimiti, frumusel, ditamai gigantica lista cu ce era de facut si ei n-au facut, apoi, care mai comenteaza... ban pe o perioada determinata. Adica, cum? Ori facem treaba, ori zburam spre tarile calde?
[center][Imagine: forgive_people.jpg]
[Imagine: this-is-my-limit-83836-530-398.jpg][/center]

Avem deja moderator log. Topicul care il vedeti voi la anunturi unde mai postam noi cateodata este pentru useri pentru ca vor si ei sa stie ce fac moderatorii - nu de alta, dar am avut plangeri ca Uberwald nu face nimica pentru ca nu posteaza.

Uite, la moderatori fiecare face ceva. Problema este ca unii dintre noi moderam 2 forumuri - ambele pe domeniu animezup - si pe langa zup mai sunt o mie si una de chestii care se fac in spatele forumului.

RPG-ul era inchis, l-am deschis ca sa postati, fix pentru asta, a se posta, si ne-am trezit eu si Uberwald cu tine ca ziceai de OOC si IC si e ca si cum ne-ai dat una peste fata pentru ca am facut RPG-uri, stim ce e si cu ce se mananca dar nu am avut timp ca sa facem alea. L-am inchis la loc, eu una am lasat invatatul si am luat-o pe Lia si hai sa facem RPG, ea face RPG, eu am facut ceva la FF, acuma fac Forum Games. Problema este ca multe lucruri la useri nu apar. Daca te uitai pe portal ai fi vazut azi posturi fantoma de genul "[space here] posted today in topic [space here] at [inser hour here]" si unde era space nu aparea nimica.

Nu vom face o lista To-do. Eu una am facut o mie la FF si nu am facut nimic din ce e in lista aia. Numai cand vad lista mi se urca piticii pe creier si inchid tab-ul pentru ca nu-mi palce sa fiu fortata sa fac ceva, la fel e si pe zup. Niciodata nu voi forta moderatorii sa faca ceva ce nu vor. Ii voi da jos in cel mai rau caz si voi pune altii noi, dar momentan, pe cine sa pun? Ideea lui Alin cu topic de inscrieri pentru moderatori nu o mai fac, a venit atunci Athelfirth si de acolo s-a degenerat complet. Moderatorii noi care au aparut gen Diz, Cyber, Uberwald, daca nu erau de pe manga-anime si nu i-as fi stiut de 6 ani de zile nu ii faceam mozi. Mi s-a acrit de moderatori noi sau de cei care cersesc moderator si pe urma nu fac nimica.

Nu am cum sa motivez pe cineva sa lucreze daca ceea ce face e din sila sau doar ca sa se dea mandru ca are nick verde. Cu ce vrei sa ii motivez? Ca le dau admin? Ca le dau bomboane? Zau. Nu ai cum sa faci asa ceva.

Eu am o intrebare, pe mine si pe ceilalti care lucram ce ne motiveaza? Facem din placere.

Btw, nu ai tu ca grup scriitor, ala e un grup facut pentru anumite persoane care vroiau nick-uri colorate, dar la care s-a scos culoarea nick-ului.

Nu. CLAR nu mai fac topic de inscrieri. Data trecuta s-a degenerat complet si a ajuns un forum sa se stearga doar din cauza ca cineva care e cunoscut ca un troll peste tot si facatorul de nimic s-a inscris si all hell broke loose.

Youdon'tsay.jpg

Asculta aici, kid, ne ajung indicatiile pretioase care le-ai dat pana acum si oricum nu vor fi luate in considerare, foarte multi moderatori au fost schimbati deja si unii sunt in pericol de a fi dati afara. Stim cum sa ne organizam si avem MOD CP pentru a tine evidenta moderatorilor. Momentan chiar incercam sa dam fiecarui moderator lucruri de facut, dar mai mult ca si sugestii.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

(22-01-2012, 12:56 AM)Xpt1 A scris: Esti admin? Ok! Fa o lista cu ce au moderatorii de facut, iar cine nu pune manuta la click-uit... WARNING! ...si daca continua sa nu faca orice de pe lista aceea... JET! OUT! Iar daca vin cu "de ce?"... sa le trimiti, frumusel, ditamai gigantica lista cu ce era de facut si ei n-au facut, apoi, care mai comenteaza... ban pe o perioada determinata. Adica, cum? Ori facem treaba, ori zburam spre tarile calde?

Dude... scrie si sub nick, Administrator, sub avatar Administrator fondator e nick rosu ._.

Si deja am facut asta. Le-am dat warning saptamana trecuta sa faca ceva, nu au facut, in decursul zilei de azi au fost dati afara.

La Forum Games nu se poate fara spam... Corrupted Wishes nu are spam si se scrie si 3 randuri...

Am postat la Anunturi cine cum pleca... macar acuma sa vedeti cu totii ._.


Imi cer suze ca m-am gasit sa va dau sfaturi, da', de aici, din afara, totul este confuz...
Cat despre motivatie... O faceti din placere, deoarece creaza un sentiment de placere si implinire, can ceva e facut bine...

Cum am mai spus, nu aveam de unde sa stiu ce si cum... nu aveam de unde sa stiu la ce lucrati, ca faceti restructurari cu adminii, etc. Va rog sa ma scuzati.
[center][Imagine: forgive_people.jpg]
[Imagine: this-is-my-limit-83836-530-398.jpg][/center]

I know -.- Doar ca mi se pare extrem de ciudat sa postez mereu tot ce fac... Nu era asa inainte.

Facem restructurari cu moderatorii. La admini am ramas doar eu care mai fredonez pe aici, Flaw idk where he is *shrugs* cat Tan... idem, nu stiu pe unde e.

Unainte era activitate! Acum... e prea liniste...

Nici pe fondator si zuppy nu i-am mai vazut de ceva timp... eu nu, nu stiu voi...

Sa speram ca e doar o chestie temporara... Mi-e dor de zilele cand erau postari la secunda, cand iti era greu sa urmaresti un subiect, cand daca lipseai o zi, pierdeai sirul evenimentelor, cand... lumea era mai interesata si putea sa mai dea in mintea unui copil... Dar de cativa ni totul a devenit din ce in ce mai pustiu... Pe intreg internetul. Si problema cea mai mare ar fi criza, dupa parerea mea. Insa... macar noi, astia de mai suntem prezenti, sa ramanem...
[center][Imagine: forgive_people.jpg]
[Imagine: this-is-my-limit-83836-530-398.jpg][/center]

LOL. Zuppy e bot! E automat! Nu e om. Same with Grinch, Preafericitul si fondator. I hacked their passwords and made fun but they are still bots...

Xpt1, tu esti cumva de pe defunctul manga-anime ala mai vechi de 4 ani? Si daca da, ce nick aveai? O.o

Nu, nu sunt... Acum 11 ani de-abia m-apucasem sa-nvat de-ale PC-ului, dupa ce cu un an inainte imi bagasem net... Nu am avut norocul sa dau peste acea comunitate... Deci... acei doi sunt boti... Am o intrebare: de ce nu mai activezi de pe conturile lor? It would be nice to see an post from zuppy... 4
Pana la urma, zuppy a fost mascota...
[center][Imagine: forgive_people.jpg]
[Imagine: this-is-my-limit-83836-530-398.jpg][/center]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)