Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Gogule

#1
[Imagine: 7rA0Lg3.png]

#2
Poate sunt un pic aiurita si n-am prins toate indiciile, dar banuiesc ca topicul tau va fi o colectie de ,,eseuri" structurate la liber? Sau pur si simplu ti-ai exprimat opinia intr-o maniera literara si totul se termina aici?

Oricum ar fi, felicitari pentru modul satiric in care ai expus o realitate trista a tineretului romanesc. O realitate cu atat mai trista pentru cei care o traiesc sau au trait-o - indirect - chiar la cativa metri de ei si care poate se simt chiar marcati. Si pentru ca ai reusit sa scoti cateva zambete pe aceasta tema de la cititori.
Fie ca e vorba de personajele in cauza sau de tineret in general (cu aproape toate categoriile sale), curajul ne lipseste aproape cu desavarsire, fie ca e vorba de curajul de a te ridica dintre randuri, de a-ti spune opinia sau chiar de a lupta. Mai sunt cateva exceptii, dar din pacate nu destule. ,,Oi ratacite", cam asa as putea descrie campia asta generala.

Greseli de ortografie sau de exprimare nu pot sa zic ca am intalnit (chit ca am citit pe fuga, pentru ca asa e stilul meu), iar limbajul abordat este perfect potrivit, nu este simplu si plictisitor. Altceva nu am de comentat pentru ca nu e naratiune sau ceva...

Ce-ti pot ura, in nestiinta de cauza asupra intentiei tale de a mai scrie sau nu, e mult succes si sper ca proza ta sa nu se transforme intr-o dezbatere pe tema, sau mai bine zis pe dilema ,,a te duce sau a nu te duce la razboi", pentru ca nu ar face decat sa se piarda esenta textului tau.

P.S. ai fi potrivit sa faci un blog, daca nu ai deja unul.
[Imagine: ls.jpg]

#3
Nu o sa extrapolez facand un comentariu sau un eseu de parca as fi la BAC, dar ideea este ca imi place stilul cu care ai abordat acest text, unul foarte degajat si flegmatic, pe alocuri chiar cinic, presarat cu o doza suficienta de sarcasm cat sa il faca cu adevarat savuros. Imi aminteste un pic de monoloagele lui Mircea Badea, mai ales din punct de vedere al vocabularului, deoarece el mereu folosea apelative de genul "duduie", "Gigel", un limbaj colocvial, insa in acelasi timp destul de emfatic. Ca tot veni vorba de vocabular, nu pot sa nu apreciez modul iscusit in care te-ai folosit de el si bogatia de termeni mai pestriti care a dat acestui text personalitate.

Sper ca vor exista continuari, deoarece eu unul as fi interesat sa vad ce alte subiecte vei mai aborda, inceputul e promitator.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#4
[Imagine: 7rA0Lg3.png]

#5
[Imagine: 7rA0Lg3.png]

#6
Citind al doilea tau text am avut senzatia ca urmaresc un episod din Mondenii, deoarece si acolo am vazut astfel de scenarii unde nesimtirea si prostia umana este luata la misto si caricaturizata pentru a produce un umor care daca il privesti din anumite puncte de vedere, poate sa fie considerat destul de negru. Totusi, acea emisiune este considerata un pamflet pe cand tu ai afirmat de la inceput ca este o istorisire, prin urmare ceva care s-a intamplat in realitate. Daca intr-adevar este vorba de un caz real (ultima parte, cea cu Muzeul Militar stiu ca este pe bune), atunci chiar ar fi ceva regretabil si demn de mila noastra, dar vorba aia, unde nu-i minte nici Dumnezeu nu cere, noi de ce am avea pretentii mai mari?

Anyway, din nou apreciez felul tau acid si lipsit de inflorituri in a te exprima, face totul mult mai personal si ne ajuta pe noi sa intelegem exact ceea ce vrei sa transmiti, fara a exista riscul de a interpreta intr-un mod gresit cele prezentate. Looking forward to the next installment, poate de data asta va fi ceva mai datator de speranta.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#7
N-am prea multe cuvinte in gusa, dar vreau sa subliniez unele idei. Nu vorbesc de estetica si de alte ,,d-astea'', pentru ca nu e cazul si nu-ti trebe'. In primul rand, sa-ti pastrez stilul asta de a scrie - putine parodii, daca le pot numi astfel, am vazut care sa nu pice in cliseu, sa aiba glume fumate sau un umor rasuflat si fortat. Comedia nu e pentru oricine. Am simtit, poate, o incercare de modernizare a lui Caragiale (da, stiu ca el a scris dramatic, da, dupa ,,Agamemnon'' m-am ghidat)? In al doilea rand, imi place ca pastrezi specificul. Tema ta este, pana la urma, eventualul razboi ce ne-ar putea paste ?? si vad ca pana la urma ambele creatii au ajuns la aceeasi concluzie.

Astea sunt doua chestiuni pe care te sfatuiesc sa le pastrezi ca pe ochii din cap pe topicul 'ista.
[Imagine: ls.jpg]

#8
[Imagine: 7rA0Lg3.png]

#9
[Imagine: 7rA0Lg3.png]

#10
Sincer, aceasta ultima istorisire mi-a placut si m-a amuzat cel mai mult, mai ales prin modul in care prologul ofera un indiciu pentru spoilerul din deznodamant. Cand am terminat de citit textul I was like "Ohh, i see what you did there XD", chiar nu m-as fi asteptat. In rest, ce pot sa spun, umorul tau negru este la inaltime ca de obicei, iar cazul prezentat este cat se poate de actual si viu in societatea romaneasca de astazi din pacate, la fel ca parvenirea personajelor descrise.

Eu unul nu te-as asemana totusi cu Caragiale, stilul e un pic diferit, comicul de situatie nu e atat de prezent si nici cel de limbaj, tocmai din cauza ca ai ales sa prezinti lucrurile si moravurile personajelor intr-un mod cat se poate de lipsit de echivoc si fara retineri, fara a cauta sa ii disculpi sau sa ii compatimesti cum Caragiale mai o facea cu unele personaje din operele sale, chiar tu insati ai caracterizat limbajul ca fiind unul vulgar, iar vulgaritatea rareori duce la comic.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)