Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Generatia cu cheia la gat | Generatia actuala

#61
Azazel A scris:Va plangeti ca puradei vor comunism si faceti posturi de genu'....dragut
Citat:concluzia ca noi astia situati undeva intre 17-20 de ani nu suntem o generatie distrusa, noi am prins vremuri in care ne jucam afara
Restu' sunt sau ce? Si in legatura cu restul postului,stai tu calm ca nu toti sunt retardei.
Mai bosorogilor, m-am plicsit sa aud cat de aswome erati voi. Mi se pare o atitudine superficiala si extrem de proasta. Daca voi traitii in anumite medii e problema voastra.
Probabil o sa-mi iau o carunta sa fiu cool nu? Sau ce faceati voi? (desigur propozitia nu e spusa in modul realist,ca ma gandesc ca o so luati in serios)
Lumea era atat de misto si suntem destul de frustratii ca nu mai avem acea varsta incat o sa ne plangem de alte generatii.
Sweet,you'r so sweet guys.
Pe voi va ingrijoreaza viitoru' pana la urma? Sau nu puteti face o selectie a persoanelor?

^Vezi tu, Azazel, tocmai din cauza exprimarii de genu' se fac generalizari stupide. Nu zic ca nu ai partial dreptate in ceea ce zici, dar din cauza formei pierzi mult.

In legatura cu topic-ul. Este normal sa fie schimbari, mai ales ca tehnologia avanseaza, tot timpul generatiile s-au plans una de cealalta: "pe vremea mea nu se statea cu nasu' in carti, se traia viata, iti formai propria carte", "pe vremea mea nu se statea atata la televizor, se citea", "pe vremea mea nu se statea atata pe internet" etc.
Ca schimbarea nu e neaparat numai in bine, nu este doar vina copiiilor, ci a tuturor, o ignoranta generala, o promovare eronata a "valorilor" si tot asa. Nici mie nu imi place mereu ceea ce vad, dar am observat chiar la mine in colegiu, unde aveam si clase 5-8, ca nu este totul atat de negru. Adevarat, "avanseaza" mai repede, dar unii o fac intr-un mod foarte bun.
Depinde de prea multi factori ca sa ii putem controla, ar trebui sa existe o colaborare. Pe copil sa-l duca cat de cat capul, parintii sa stie cum sa-l educe, cei din jurul lui sa nu fie doar exemple negative, sa existe modele de urmat promovate etc.

Sa recunoastem, la noi, cei trecuti cel putin de copilarie si pubertate, exista si o nostalgie. Vremuri frumoase, fara griji, cu jocuri, prieteni, haine murdare, freze inexistente etc. Asa isi vor aminti si cei de acum vremea lor deoarece pentru ei asta este bucuria, iar pentru generatia ce va urma va fi alta. Toate generatiile vor fi criticate, deci nu cred ca exista vreo generatie care sa fie "the best". End of story.
[Imagine: tumblr_mc1u38yB7f1rtr21qo1_500.gif]

#62
"The more, impatient we are, the more mistakes we'll make" - Kurama

[Imagine: tumblr_mdft2ajCXy1rvbjx3o1_500.gif]

#63
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#64
"The more, impatient we are, the more mistakes we'll make" - Kurama

[Imagine: tumblr_mdft2ajCXy1rvbjx3o1_500.gif]

#65
Ce am sa le transmit copiilor din zilele de azi: Mi-e mila de voi! Acuma nu stiu daca sunt eu prea batrana (jesus cat de batran poti fi la 17 ani o.o) ori generatiile se prostesc din ce inc e mai tare! E frumos ca au evoluat, dar ei exagereaza. Adica sa plangi ca mami ti-a luat Iphone 5 negru si nu alb e absolut stupid! Eu nici acum nu am telefon din ala bengos 21 si nici nu ma plang.
Adoram sa ma joc afara pana la ora 11:00 Pm si apoi sa vina mama dupa mine sa ma ia de urechi si sa-mi zica: Toata ziua ai fost plecata de acasa don'sorica! Acuma ii suna parintii pe super telefonale lor, si poate le scriu si Whats'Up daca vor sa vina acasa in noaptea asta, deci ii numa asa o sugetie! Inteleg ca tu nu ai avut parte de asa ceva, dar nici sa-ti lasi copilul in halul asta!
nu stiu eu stiu ce-am trait si ce am da gand sa fac si cum imi voi educa, copii! Nu e numai vina lor e si a parintilor! Vorba aia : Sa faca bors! 21)
[Imagine: tumblr_mr6iorgamH1r9w3pqo1_500.gif]

"Sounds like fun!"

#66
Citat:Ce am sa le transmit copiilor din zilele de azi: Mi-e mila de voi! Acuma nu stiu daca sunt eu prea batrana (jesus cat de batran poti fi la 17 ani o.o) ori generatiile se prostesc din ce inc e mai tare! E frumos ca au evoluat, dar ei exagereaza. Adica sa plangi ca mami ti-a luat Iphone 5 negru si nu alb e absolut stupid! Eu nici acum nu am telefon din ala bengos 21 si nici nu ma plang.
Adoram sa ma joc afara pana la ora 11:00 Pm si apoi sa vina mama dupa mine sa ma ia de urechi si sa-mi zica: Toata ziua ai fost plecata de acasa don'sorica! Acuma ii suna parintii pe super telefonale lor, si poate le scriu si Whats'Up daca vor sa vina acasa in noaptea asta, deci ii numa asa o sugetie! Inteleg ca tu nu ai avut parte de asa ceva, dar nici sa-ti lasi copilul in halul asta!
nu stiu eu stiu ce-am trait si ce am da gand sa fac si cum imi voi educa, copii! Nu e numai vina lor e si a parintilor! Vorba aia : Sa faca bors! 21

Cred ca am zis in primul meu post ca daca ai sub 18 ani faci parte din generatia de care ne plangem. Cine crezi ca e modelul pentru copii de clasa a 9a? Aia de a 12a desigur. Si generatia voastra din punctul meu de vedere prezinta aceleasi probleme pe care le-ai descris.

Si sincer sa fiu un super telefon nu e un lucru rau pentru copii daca stiu sa il foloseasca si nu il au doar ca sa se dea mare. Daca arunc un iPhone 5 unui copil de 10 ani cred ca o sa reuseasca sa dea un telefon mai repede decat daca il arunc lu bunicasa. Problema e ca acum ca am ajuns la un nivel tehnologic avansat incepem sa facem lucruri idiot friendly. Asta e un lucru gresit. Cea mai tare aplicatie pe care am gasit-o in ultima vreme este Send Me To Heaven pe android (pe iOS a fost bannata) care iti masoara cat de mult poti sa iti arunci telefonul in aer dupa care sa il prinzi. Cu asta prostia este pedepsita instant 4.

Generatiile ce vin sunt pline de ratati pentru ca sunt prea comozi si majoritatea traiesc cu ideea ca o sa aibe o cariera cand sunt adulti. Sau si mai rau, ca o sa munceasca ce le face placere. Din cauza asta si generatia mea si cele mai mici sunt din ce in ce mai pline de pseudo-artisti care nu o sa contribuie cu absolut nimic la evolutia economiei, tehnologiei si culturii. Cel mai bun exemplu cred ca este populatia de vara din Vama Veche.
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#67

#68
Orice om are tendinta sa-si idealizeze trecutul. Mai ales copilaria. Fiindca atunci n-avea nicio grija. Si i se pare ca modul lui de a-si petrece timpul liber este superior celui din ziua de azi. Fiindca a ajuns la varsta la care totul nu mai e asa simplu. Normal ca i se pare ca distractiile celor de azi sunt absurde.

Ma uitam acu' cateva saptamani la pustii din ziua de azi. Asa eram si eu. Plin de mine. Cu aceeasi dorinta de a-mi pune sapca cat mai aparte. Pana la urma un cerc n-are decat 360 de grade. Deci acum mi se pare ridicol.

Nimic nu s-a schimbat la esenta. Tanarul asa e el: plin de el, ca daca nu ai tupeu la 16 ani atunci... n-ai mai fost adolescent. Si pe urma tehnologia s-a integrat pur si simplu in peisaj. Evident ca orice tanar va fi prieten cu noutatea. Trebuie sa fie! Asa e normal.

Si mie mi-ar fi placut sa am orice chestie noua care aparea.

Acum nu idealizez copilaria mea prin parcul prin care umblam uneori de unul singur sau jucatul de fotbal cu picioarele goale la portite de hochei pe pamant venind acasa incarcat de jeg pe craci sau gasca... sau adolescenta... Au fost perioade misto, dar acum nu cred ca lumea trebuie sa fie la fel ca mine. Mi se pare ridicol sa cer unui pusti care are cont de FB sa nu isi mai etaleze selfie-urile sau sa nu incerce sa agate gagici acolo. Sa se duca afara si sa ce? Sa faca la fel ca noi? Oricum amorul - ca sa ma exprim asa - nu se poate face decat... face-to-face.

Asta e adevarul. Orice tanar abia a iesit in viata si crede ca le stie pe toate. Vrea sa se afirme. Asta inseamna sa fii tanar. Sa crezi ca lumea e a ta. Desi clar nu este. La finalul zilei aceleasi dezamagiri privind neacceptarea de catre ceilalti sau bucuria unei victorii care poate avea diferite forme: am invins la fotbal pe calculator sau mi-a trimis iubita un "comment" la poza de profil. Cu multi pupici. Poate chiar mi-a zambit... Aceleasi emotii. Doar ca in alte forme.

Sigur ca ni se par ridicole. Fiindca in spatele unui like poate sa stea si nepasare. Doar poate ca nu sta... Chiar si in spatele unui zambet poate sa se ascunda dispret.
[Imagine: F3GHuiy.png]
You Know Nothing
I'm such a LESBIAN! LOL
#seeuspacecowboys #seeuspacecowgirls #2071




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)