Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Full Metal Panic!

#11
Full Metal Panic! - Marca GONZO... se vede. Incepe interesant, continua bine, se termina testul de WTF!?... Dar ramane un anime bun. Mecha, Comedy and a little Romance... Did I mention Meccha?

Full Metal Panic? Fumoffu - Dupa ce expertii in sfarsituri de 2 bani de la GONZO si-au primit un sut in fund si drepturile pentru FMP au fost date celor de la Kyoto Animation (aia care au facut si chestia aia cu Suzumyia Haruhi sau cum era...), ne-am pricopsit cu un alt FMP. Unul in care roboteii lipsesc cu desavarsire. Dar comedia si momentele WTF!?, HUH?, ROFL!? au fost geniale. Pacat ca nu mai scot o serie din Spin-Off-ul Fumoffu.

Full Metal Panic! TSR - ajunsi si la cea de-a treia seria (a doua daca sarim peste Fumoffu) si creat tot in laboratoarele genetice ale celor de la Kyoto Animation (tot aia de mai sus cu Fumoffu si chestia aia cu Haruhi). FMP! TSR e mult mai matur decat predecesorul sau de la GONZO si mult mai interesant, pacat ca mai scurt. Apar personaje noi, apar bad guys din prima serie si incearca sa se explice mai mutle despre sistemul ala de muju-fuju-huju-vuju din AS-uri.
I laik pie... and beer... period.

#12
1.Ce parere aveti despre acest anime?
Mi-a placut foarte mult. A avut de toate, ecchi, actiune, umor cat incape.

2.Chidori Kaname vs Testarossa Theresa.Argumentati!
Kaname. Thessa mi se pare oarecum miloaga. Acest gen de personaj il vezi prin toate animeurile dar o fata mai bataioasa precum Kaname e mai rara (mai ales ca personaj principal).
3.Testarossa vs Mellisa.Argumentati!

Mellisa, cred ca am spus mai sus tot ce ara de spus.

4.Care este personajul preferat?Argumentati!
Kaname si Souske. Acesta condimenteaza cu adevarat animeul. Totusi sunt cateva personaje secundare care mi-au placut.
[Imagine: 8x3VTT8.png]
© Hachiyuki - deviantArt

#13
Sa zicem ca o iau pe intrebari, creierul meu isi face shutdown pe bucati la ora asta si putine procese revin in operare dupa reboot.

1. Ce parere ai despre FMP?

Este unul din anime-urile canonice, cele pe care le urmaresti exact la inceputul calatoriei, pentru a prinde gustul. Si nu, nu scriu asta cu vreo conotatie negativa, chiar contrariul, cred ca daca mai multi tineri ar incepe cu ceva light, cu o doza de umor destul de inteligent si un concept desprins de constantele clisee, am avea mai multi fani.

Un mercenar serios, destul de constipat si clar crescut sub influente militare, este desemnat sa protejeze o eleva de liceu de teroristi si in general oameni rai. Se adevereste ca tipa este mai mult decat pare, si apoi toata povestea incepe sa se rostogoleasca asemeni unui covor impins din varful unui deal, descoperindu-se implicarea organizatiei Mithril, a celorlaltor personaje si e piesei de rezistenta: roboti gigantici si scene de lupta care merita toti banii dati pe CGI. Pe langa asta se serveste o salata de romantism tipic de liceu si ai reteta ideala.

Mai ai nevoie de popcorn si ceva de baut si totul e bine.

Inca nu am apucat sa vizionez The Second Raid, pentru ca am uitat de fiecare data cand mi-am propus. In schimb am trecut prin Fumoffu, care e un fel de poveste alternativa ce include doar acele parti ale scenariului care te fac sa-ti doresti sa fi avut o vezica de fier, ca untul fierbinte prin cutit (sau era invers?). Sper ca imi prindeti aluzia. Adica zau, intalnesti orice in acest sezon incepand de la arme bacteriologice pana la concursuri de flirt, sa nu mai mentionez incapabilitatea lui Sousuke de a se integra in lumea normala, chestie care face tot hazul.
In rest, grafica la fel de buna ca in seria anterioara si aceleasi personaje pe care le iubim.
Mi-au placut mult opening-urile si mi s-au parut hilare si personajele secundare nou introduse. A fost un sezon, desi cam scurt, genial, fabulos, mirobolant. Ati prins idea.

2. Kaname VS Tessa

Desi ii ador numele lui Tessa, o prefer mai mult pe Kaname, pentru ca de fire sunt mai tomboy, chiar daca am momentele mele de feminitate. Are o personalitate care te loveste in fata, atat la propriu cat si la figurat, are incredere in sine, creeaza situatii amuzante, dar in acelasi timp e serioasa, hotarata si iubitoare.

3. Tessa VS Mao

Mao, pentru atitudinea pe care o are, prezenta putin aburita de alcool, farmecul ei, umorul si faptul ca simti ca e o tipa deja matura si experimentata. Tessa e mult prea copilaroasa si timida, e prea perfecta in stereotipul asiatic de tipa cuminte, clonata din Einstein, care detine si un corp de invidiat. Pe deasupra mai e si comandant al intregului submarin.

4. Care este personajul preferat?

Kurtz, Weber! Tipul blond, atractiv, air-headed si mai goofy, care mereu incearca sa le spioneze pe fete in situatii mai... excitante. Even though when s**t gets serious, you can count on him to headshot the mofo'.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#14
1.Ce parere aveti despre acest anime?

Una foarte buna 4

Universul FMP este unul dintre cele mai superbe construite. Nu mai stiu cat de bine se vede in seriale pentru ca leam vazut cam cand au aparut, dar constructia lui cu influenta pe care a avuto black tech asupra lumii in momente cheie ale istoriei noastre da acestui univers o realitate palpabila. Divergentele sunt bine facute si mai ca iti vine sa crezi ca e posibil sa se intample.

Povestea este interesanta, comica, dramatica, romantica si tragica in toate punctele cheie sa nu devina plictisitoare, iar spre deosebire de foarte multe mechauri robotii aici sunt in mare parte rari. Cu exceptia unor grupuri foarte avansate omenirea este la un nivel tehnologic asemanator cu noi si grosul armatei in general sunt tot tancuri, avioane si vapoare.

2.Chidori Kaname vs Testarossa Theresa.Argumentati!

Kaname. Imi pare rau dar oricat de adorabila ar fi Tessa, Kaname este un personaj mult mai bun. Cu exceptia lui Sosuke este personajul care evolueaza cel mai mult de la starea lui initiala si pare ca se adapteaza destul de bine. As putea sa o consider un personaj tsundere, gen de personaje pe care in general le dispretuiesc, dar in relatia ei cu Sousuke chestia asta functioneaza. O ajuta sa tina pasul cu el

3.Testarossa vs Mellisa.Argumentati!

Sincer sa fiu aici nu am nici o opinie. Au avut o lupta care in sine nu a demonstrat nimic pentru ca era doar un concurs cu reguli si Tessa era ajutata de Sousuke, iar Mao nu apare atat de mult decat ca o sora mai mare in anime. Daca ar duce la capat povestea ar fi superb.

4.Care este personajul preferat?Argumentati!

Sousuke. Un personaj initial simplu cu un singur gand in cap si cu o misiune ce il scotea cu totul din elementul lui. Evolueaza atat de mult incat este imposibil sa nu il indragesti. Atipic multor mechauri unde un pusti normal devine soldatul perfect capabil sa opreasca razboiul, aici Sousuke soldatul perfect devine pun pusti normal cu un talent exceptional pentru razpoi. As vrea sa adaug scena care pentru mine l-a facut pe Sousuke sa fie unul dintre cele mai epice personaje pentru mine. Aici consider ca vedem pentru prima oara cat de bine pregatit chiar este
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#15
1) Imi place anime-ul asta. Este super.Povestea ma fascinat si totodata m-a amuzat.Chiar zilele astea l-am mai vazut odata.Cred ca tuturor le va placea de Chidori si de Sousuke,amuzant cuplu.
2) Clar Chidori Kaname, deoarece este simpatica ,amuzanta,curajoasa si tot-odata puternica.Imi mai place la ea faptul ca il pune pe Sousuke la punct si il cearta cu fiecare ocazie,saracul!
3)Pai, cred ca Mellisa deoarece este mai curajoasa si mai amuzanta decat Testarossa ,pe care sincer o urasc.
4)Personajul meu favorit ar fi Sousuke deoarece el nu are nicio treaba scoate pistolul si gata.Este amuzant cum pune bombe la scoala pentru a o proteja pe Chidori ,fara sa-si dea seama ca asta mai mult o va enerva .Seamana cu un catelus atunci cand este certat de Chidori.Se vede ca o iubeste pe Chidori.
[Imagine: Touken.Ranbu.full.2064981.jpg]

#16
Nu am sa mai merg dupa tipologia intrebarilor, dar am sa contez pe ea la raspuns. ^^

Full Metal Panic + FMP - Fumoffu, fiindca doar pe acestea am apucat sa le vizionez. Mi-au placut enorm. Grafica in primul rand este minunata, ideile sunt superbe, imi place cum autorul/artistul care a creat animeul jongleaza intre acele scene complexe de lupta si cele de comedie. Cat si altele, gen de romanta sau mai stiu eu. Muzica, cantecele alese, sunt superbe, la FMP mi-a placut si openingul si endingul. La FMPF, openingul. Geniale! Povestea in sine este interesanta si m-a captivat, iar relatia lui Sosuke si Kaname e bestiala. Astea doi au un farmec aparte, anima totul.
Clar o plac mai mult pe Kaname, dar si Testarossa e minunata si conturata frumos ca personaj, dar ma scoate din pepeni cand se da la adorabilil de Sagara... da. *laughs* Iar personajele preferate, protagonistii, dar imi mai place si de Melissa Mao, Kurz Weber, Shinji Kazama, Issei Tsubaki - pe scurt si colegii de clasa a lui Kaname.

#17
A trecut ceva vreme de cand am urmarit ultimul episod dar inca imi mai amintesc scene mai interesante/super-amuzante cum ar fi scena in care hainele fetelor s-au evaporat, well, in afara de lenjeria intima, sau scena in care Sosuke *parca* a uitat caietul de notite acasa, asa ca in afara de miscarea geniala de wrestling pe care a primit-o, a urmat o cursa nebuna pentru a recupera caietul de notite. Sosuke e genul de personaj ce e comic prin comportamentul sau bizar pentru oamenii obisnuiti, nu pentru ca are comicul in sange. Modul sau de a gandi ca la carte, totul bazat pe logica, asta ma amuza. Parca imi amintesc si ceva ecchi dar nu vreau sa o dau pe langa. Teletha is one creepy girl, at least the way I see her and Kaname rocks. Putin ridicol si actiune din plin si la final, e o serie ce merita vizionata.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#18
ohoho, Full metal panic!
hai sa nu ma repet, de acord cu cei din trecut, unul dintre cele mai amuzante + pline de atiuneanimeuri, adevarat finalul cam MEH...

Si daca v-a placut asta sigur o sa adorati si "full metal panic fumoffu" !




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)