Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Care lucrare va place mai mult?
Prima lucrare
60.00%
3 60.00%
A doua lucrare
40.00%
2 40.00%
Total 5 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Frozen Soul vs Bitter Death

#1
Asa , da , stiu ca mai am un duel , dar de data acesta va fi un pic mai special...este un duel la poezie....Deci , sa va spun ce trebuie spus:
Tema:la alegere
Perioada de postare:16.12.2010-19.12.2010
Perioada de votare:19.12.2010-26.12.2010
Va exista si poll.Avand in vedere asta , comentariile argumentate vor reprezenta 2 voturi , iar cele din poll 1.Deci cui ii este lene si decat sa lase un comentariu la misto , poate vota doar in poll.Cei care lasa comentarii argumentate , sunt nevoiti sa voteze si in poll.
Asa,acum vreau sa-i urez noroc lui sys si vom reveni cat de repede putem cu lucrarile.
[Imagine: j5atg3.png]


#2
Well,eu mi-am terminat poezia si am zis s-o postez...Enjoy it!

Spre alte lumi

Lumina se naşte în ochii aceluia ce crede,
Că lumea nu-i decât o adiere de vânt...
Ce respiră frenetic o vreme
Şi apoi încetează şi piere.
Gândul pieirii o duce departe,
Prin compasurile timpului infinit,
Ce se joacă în cerc,
Cu alte lumi paralele demult uitate.

Speranţa se pierde şi ea prin orele sufletului.
Ce trecut dureros la un moment dat,
Şi chinul visării se transformă-n plăcere
După ce demoni ai uitării se-ascund
Prin alte si alte unghere.
Lumina nu-i decât o stare
Căci timpul trece şi întunericul apare.
Că-n sân e poarta spre alte lumi ce nu ştiu
Că din mâinile reci ale timpului nu ai scăpare.

Acum,v-as ruga sa asteptati sa posteze si cealalta concurenta poezia,abia atunci sa incepeti sa votati.Multumesc din suflet pentru intelegere.
Sayonara :bye:
[Imagine: j5atg3.png]


#3
Mi-am terminat si eu poezia si mi-am spus,ca de ce sa nu o postez.Cu cat mai repede,cu atat mai bine.So,here it is:

Focul tau

Azi am atins lumanarea
Ce-si arde mocnit destinul,
In timpul tau.
Desi flacara isi canta melodia,
Inima pipaita a ramas rece.
Ce descantec ciudat si batran
A inghetat focul tau;
Spune-mi!
Poate asa voi reusi
Sa sparg lanturile focului tau
Si-ti voi arde inima cu iubirea mea.

Acum,ca sunt postate ambele poezii spun:Start vot
[Imagine: SHINee20.gif]

#4
Ambele poezii sunt macnifice.
Pot spune ca nu o sa dau un comment "separat".
Ambele poezii nu-mi transmit nimic, niciun mesaj, nimic, pur si simplu, au figuri de stil dar doar una a putut sa ma impresioneze, eram sigur ca o sa scriu doar la prima lucrare cate ceva cand am vazut ce scurta e a adoua lucrarea, dar aleg a doua lucrare pentru ca nu conteaza lungimea, ci cantitatea, de aceea aleg aceasta lucrare ce a putut sa ma impresioneze placut. Imi pare rau ca nu e cine stie ce post, dar sper sa fie luat in calcul + scuze, dar se vede ca am ceva sa nu votez lucrarile tale. Eu va urez succes amandoura si sa mai scrieti! Multe multe dueluri ca sa am ce critica. 21
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#5
Deci iarasi ma bag ca musca in lapte . Sa incepem :


Lucrarea 1 . Frozen Soul [ Kayla ]


Imi place foarte mult poezia ta . Acuma cred ca m - am convins ca esti chiar talentata in privinta poeziei .

Rima este . Logica are . Versurile se imbina frumos . Cand o citesc poezia suna minunat .

De obicei cand citesc o poezie imi place sa fie mai lunga ceea ce tie iti da un plus .

Cel mai mult mi - au placut ultimele trei versuri :

Prin compasurile timpului infinit,
Ce se joacă în cerc,
Cu alte lumi paralele demult uitate.



Lucrarea doi . Bitter Death .


Si poezia ta este extraordinara . Chiar daca este scurta este frumoasa dar cum am zis mai sus prefer poezile mai lungute si avand in vedere ca prima lucrare a fost mai lunga pentru mine este un minus pentru aceasta lucrare .

Poezia ta nu are rima . Decat cuvantul : ` ` tau ` ` rimeaza de trei ori cu cuvantul ` ` tau ` ` .

Cred ca versurile au logica si chiar daca nu are rima totusi mie imi suna binisor cand o citesc .

=> Prin urmare , votul meu merge catre lucrarea cu numarul 1 .

De ce am ales lucrarea numarul unu ? Pentru ca este mai lunguta . Totusi ambele poezii nu trimit cine stie ce mesaj . Sunt cam reci . Dar fiindca mie imi plac poeziile mai lungi , am decis sa aleg prima poezie .

Felicitari ambelor concurente . Tie Kayla pentru titlul , asta mi - a mai placut si tie Bitter Death pentru imaginatie . Amandoua aveti talent .
[Imagine: Jun0xCa.png]

#6
Deci prima: Nu ai avut rimă peste tot, dar acolo unde ai avut mi-a plăcut mult. Ţi-am mai zis că ai talent, nu ? Nu am văzut greşeli de tastare, ceea ce e bine ^^. Descriere ai avut 15, dar a fost puţin ciudată : )), deci există un mister pe la mijloc, nu ?

A doua: Îmi place mult ultimul vers, chiar am zâmbit când l-am citit ^^. Off nu ai diacritice T.T, oricum e super şi poezia asta şi titlul se regăseşte în ea, deci aici misterul nu există. [ părerea mea ].
Greşeli de tastare nici aici nu am văzut şi descriere e mai puţină.

Votez cu prima lucrare, deşi ambele sunt drăguţe ^^.
[center][Imagine: 2isxfr.jpg][/center]
Mulţumesc, Abbeh. Ly <3.

[center][Imagine: lh4lc.gif][/center]

#7
Având în vedere că astăzi este data limită de votare, declar concursul încheiat.Iar rezultatele sunt următoarele, conform modului de calcul a voturilor reprezentate de comentarii şi voturile din poll:
Kayla: Voturi în poll: 3=> 3 voturi şi voturi reprezentate de comentarii: 2 =>4 voturi. Total voturi:7
Bitter Death: Voturi în poll: 2=> 2 voturi şi voturi reprezentate de comentarii: 1=>2 voturi. Total voturi:4
Câştigătoarea:Kayla
Felicitări Bitter Death pentru participare şi cât mai mult succes în continuare.
Rog un moderator să închidă acest topic.
[Imagine: j5atg3.png]


#8
Duelul s-a incheiat. Topic inchis.
Felicitari participantilor.
[Imagine: 435807fbnxzdbgby.gif]
[Imagine: 1370639wghbdmxzm0.gif]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  yaoi maniac vs Frozen Soul yaoi maniac 6 5.739 14-12-2011, 09:09 PM
Ultimul răspuns: Ana
  Bitter Death vs Kayla. Kayla. 10 9.508 14-12-2011, 09:08 PM
Ultimul răspuns: Ana
  Just me :] vs. Bitter cherry Pixxie.' 18 9.441 14-12-2011, 08:49 PM
Ultimul răspuns: Ana
  Yaoi maniac vs Frozen Soul yaoi maniac 13 7.916 25-12-2010, 10:12 AM
Ultimul răspuns: Kayla.
  Bitter Death vs Frozen Soul Kayla. 7 4.767 25-12-2010, 09:43 AM
Ultimul răspuns: Kayla.
  Frozen Soul vs Nami Kayla. 7 4.881 13-12-2010, 09:17 AM
Ultimul răspuns: Kayla.
  BLforever vs Frozen Soul Kayla. 0 2.181 14-11-2010, 08:12 PM
Ultimul răspuns: Kayla.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)