Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Favorite anime movies/OVA's

#11
Filmul meu preferat a fost si este in continuare FMA Movie: The Conqueror of Shambala.Personajele sunt bine alese(unele dintre ele sunt noi, normal^^), si m-a impresinat ca Ed s-a indragostit de o tiganca!!!A lasat-o pe Winry... off!
Cred ca l-am vazut de 2 ori, si as vrea sa-l vad si a treia oara. :X Mi-a placut totul la el, de la sunet, pana la cel mai mic detaliu in grafica. :X Ii felicit pe creatorii acestui film.

Si (la fel ca Me†al ) mi-a mai placut Papa to Kiss in the Dark.
[center][Imagine: 40628691.png][/center]
[center]Sanq's Rx'u! ^^[/center]

#12
(05-03-2012, 03:33 PM)Azazel A scris: 21 Sunt singurul care a vazut OVA-ul la 11eyes?? Anyway mie unu mia placut
Lol, daca n-a mai zis nimeni nimic de el nu insemna neaparat ca nu l-a vazut. Eu l-am vazut si nu mii s-a parut chiar cine stie ce, cel mai probabil ti-a placut pentru ca este ecchi. 21

So, un OVA pe care l-am vazut cu mult timp in urma si mi-a placut foarte mult ar fi Denpa teki na Kanojo, unele faze sunt usor ciudate cu o oarecare urma de scarbos, dar eu cred ca merita vazut. Un alt OVA care mi-a mai placut a fost The Epic Of ZektBach, o buna poveste de razboi pot spune eu. 39

Si movies, hmm, mi-a placut Summer Wars, o poveste usor... aiurea din unele puncte de vedere, dar este amuzanta si usor trista pentru ca moare o babuta. Un alt movie care mi-a placut a fost BRS, asta da poveste despre prietenie. ^ ^
[Imagine: 9qh35v.jpg]

#13
Nu am vazut foarte multe OVA-uri sau filme, dar pot sa spun ca am vizionat cateva din cele canonice.

Printre ele se numara Spirited Away (Sen to Chihiro no Kamikakushi), primul film anime vazut, realizat de Hayao Miyazaki (pentru cunoscatori asta inseamna foarte mult) in 2001. Stiu ca mi-a furat multe lacrimi atunci cand l-am terminat de vizionat pe postul TVR1 si de atunci este unul din preferatele mele. De asemenea ani mai tarziu aveam sa aflu ca a castigat Oscarul pentru cea mai buna animatie, pe care cred cu tarie ca l-a meritat. Filmul spune povestea unei fetite de zece ani, Chihiro Ogino, care in timpul unei mutari de locuinte, ramane blocata intr-o realitate alternativa plina de creaturi si monstri. Dupa ce parintii ei sunt transformati in porcusori de vrajitoarea Yubaba, Chihiro trece sub servirea Yubabei lucrand in baile ei, pentru a gasi o metoda de a-si elibera parintii si a evada din lumea respectiva.

Apoi Vampire Hunter D: Bloodlust pe care l-am vazut cu Alex impreuna cu predecesorul sau, care a fost incredibil de slab, si de atunci a ramas printre favoritele mele. Grafica superba, poveste captivanta, ce mai e nevoie?

O pelicula vazuta ceva mai recent, adica in ultimii doi ani, a fost Gedo Senki, care pentru mine a fost un tearjerker enorm. Luptele cu dragoni si grafica si povestea m-au inmuiat complet de parca as fi avut iar 5 ani. Era de asteptat de la fiul lui Hayao Miyazaki, anume Goro Miyazaki.

Dupa ce am terminat FMA (cel original), am dorit desigur sa vad cum mai exact se termina toata seria si desi am fost putin cam dezamagita de felul in care au evoluat lucrurile, tot a intrat in topul meu. Ma refer la filmul FMA: Conqueror of Shambala. Imi aduc aminte ca reusisem sa-mi corup prietena mea cea mai buna si devenise obsedata, ne uitam sub patura la ea in camera si radeam cu lacrimi ca lipsea subtitrarea pe alocuri.

Cand eram in clasa a 11a am dat peste 5 Centimeters per Second, care mi se pare mai putin un film si mai degraba un OVA impartit pe trei episoade. Dar MAL il categorizeaza ca film asa ca las asa. Povestea a fost draguta si trista, dar ce m-a miscat cel mai mult a fost rolul graficii superbe in toata atmosfera. Ceva mirific. As vrea ca lumea reala sa existe in culorile respective.

Ultimul pe care o sa-l mentionez va fi Gakue no Ue no Ponyo, un film absolut adorabil despre un pestisor care vrea sa devina om si se indragosteste de un baietel. Un fel de Mica Sirena varianta japoneza cu sfarsit fericit.

Voi reveni asupra OVA-urilor. Ca sa am motiv sa mai postez.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#14
Cred ca toate favoritele mele in materie de filme anime sunt cele ale lui Makoto Shinkai. Tipul e pur si simplu genial, reusind sa creeze niste lucruri pe de o parte simple si pe de alta parte pline de sentimente si simboluri. Si ca sa dau si niste titluri: Byousoku 5 centimeter (5 centimeters per second), Hoshi no koe (Voices of a distant star), Hoshi wo ou kodomo (Children that chase lost voices from deep below), Kumo no Mukou, Yakusoku no Basho (The place promised in our early days). De fiecare data cand imi amintesc de filmele astea, inima incepe sa-mi bata mai tare. Tipul mai are vreo doua-trei filme pe care nu le-am vazut, dar sunt sigur ca vor intra tot in categoria mea de filme anime preferate.
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]

#15
Hoshi wo Ou Kodomo ~ Tipic, Makoto Shinkai, poveste care iti mentine atentia constanta, tipul grafici pare ca fiecare frunza siop de ploaie a primit in parte atentie, coloana sonora, tonalitatatea vocilor cat si personajele in sine, sensibilizeaza in asa fel de retraiesti tu insuti povestea.
Am revazut OVA-ul cred ca de 16-17 ori si l-as mai vedea odata..
[Imagine: welcome_to_my_insanity_by_beatoriichee-d4nkkjr.png]

#16
'' Humankind cannot gain anything without first giving something
in return. To obtain, something of equal value must be lost. ''

[Imagine: Automail_sig_450x150_zps188a256a.png]

#17
Hotarubi no mori e - a fost singurul film pe care l-am revazut de vreo 5 ori, pur si simplu il gasesc special. Sa nu mai spun de finalul care ma distruge complet de fiecare data cand il vad. *cries*
[Imagine: tumblr_m9maxj6g8R1qe815jo1_500.gif]
Bite he hand that feeds
Tap the vein that bleeds
Down on my bended knees
I’d break the back of love for you

#18
Probabil ca primul care imi vine in minte e Howl's Moving Castle deoarece e printre primele filme de care m-am indragostit pe loc. Howl e unul dintre acele personaje misterioase si pline de secrete. Apoi Sophie ce se indoieste de propriile ei forte dar pana la urma totul ajunge sa fie cum doreste ea si asa cum ar trebui sa fie. Apoi al doilea film ar fi One Piece: Film Z, un film ce imi da fiori de fiecare data cand il urmaresc. Povestea e superba, grafica e geniala, absolut brilianta si personajele, of course, as always, awesome. Si al treilea film ar fi Bleach: The Hell Verse. E preferatul meu dintre toate filmele Bleach (toate cele patru) si tare mi-as dori sa avem cateva episoade noi din Bleach. Dar pana atunci pot sa ma delectez cu episoade preferate si acest filmmm.
[Imagine: ak8THBQ.png]




Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Appleseed movies [ 2004+EX-MACHINA ] goddess 1 3.276 23-07-2009, 08:24 PM
Ultimul răspuns: Lithium-Angel


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)