Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Fantasy / Sci-Fi

#21
Am vazut si eu "Dune" la Carturesti in noul format si mi se par superbe ca si obiect de colectie, dar prima carte costa vreo 89 de lei, urmatoarea 42 si a treia nu mai stiu. Daca o sa am vreodata banii astia probabil ca o sa le cumpar. Stiu ca n-ar trebui sa conteze coperta cartii, dar formatul ala e foarte fain, fontul in care e scrisa e superb si paginile sunt rezistente. E chiar o placere sa le citesti.

Am vazut si "Sfarsitul copilariei" de Arthur Clarke, carte de care nu am auzit niciodata, dar voiam de mult sa incerc si altceva de la Clarke dupa cat de mult mi-au placut Odiseile. A mai citit.o cineva? O recomandati? Sigur, as pute sa intru si pe Goodreads sa citesc review-uri, dar daca tot m-am bagat in topicul asta...
Tenderest touch leaves the darkest of marks,
And the kindest of kisses break the hardest of hearts
~Florence + The Machine


#22
Eu o recomand. E mai timpurie din cariera lui, dar e foarte foarte buna cartea si are niste concepte foarte interesante pe acolo, in ton cu alte carti ale sale. Din cate am observat, nu prea poti gresi cu ceva de Arthur C. Clarke. Sfarsitul copilariei nu este o exceptie.

Vezi ca pe site-ul Nemira poti face comenzi pentru carti la pret mai bun decat in magazin, in general mai ieftin cu cam 20%. E am cumparat primele doua carti Dune cu 85 RON.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#23
La Anthony Frost se gaseste in formatul pe care l-am mentionat: primele 3 in format mare ultimele in format mic. Si ca tot ai adus vorba de acea librarie, ultima oara cand am fost, cam acu o luna, se gasea "Necronomicon" de H. P. Lovecraft. 110 ron pentru 900 de pagini de galitate foarte buna zic ca merita.

Nu ma bag la cumparat carti pe net pentru simplu fapt ca daca incept nu sunt convins ca voi termina vreodata si nu vreau sa raman chiar fara bani. Sunt prea multe carti depre care stiu si pe care leas vrea ca sa indraznesc sa ma apuc sa le cumpar. Si prefer sa ma bucur de cautare 4

Ca sa mai adaug o carte la lista: "The Forever War" de Joe Haldeman. Considerata un raspuns pentru "Starship Troopers" de Robert A. Heinlein, este una dintre cele mai bune carti despre razboiul viitorului. Extrem de captivanta. Personajul principal este usor de inteles si interesant de urmarit cum trece prin tot razboiul de 1000 de ani datorita felului in care calatoreau echipajele de la o confruntare la alta.
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#24
Cautarea o fi ea frumoasa...dar vezi ca in afara de Anthony Frost, Nautilus (libraria, nu colectia Nemira), Diverta si Carturesti nu ai mari sanse sa gasesti carti in limba engleza la noi, mai ales fantasy si SF care sa nu fie vampiri sau alte prostii din ce se citeste acum.
Bookdepository e sigur, usor, relativ rapid si foarte prietenos cu clientii (de 3 ori mi s-au pierdut carti in posta, de 3 ori mi-au trimis inlocuitoare, chiar editii mai scumpe decat ce am comandat eu).

Poti vorbi in schimb la Anthony Frost pentru comenzi de anumite editii. Ultima oara cand am vorbit eu cu ei mi-au zis sa contactez pe cineva de la aprovizionare si sa discut pentru cateva chestii. Regret sa zic ca n-am avut timp pentru asta, dar posibilitatea se pare ca exista.

Forever War e buna. Nu recomand in schimb Forever Peace de vreme ce nu are nici o legatura cu prima si in sine este o carte aproximativ teribila si incredibil de lenesa fata de prima (nenorocitii sunt...TAM TAM TAAAAAAM...extremisti fanatici religiosi...YAY!).
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#25
Eu incep sa recomand ca de obicei oricarui cititor de SF colectiile de povesti scurte ale lui Asimov pe care le-am terminat de curand si anume: Nightfall, Nine Tomorrows si Earth is Room Enough pentru ideile geniale pe care le prezinta.

The amount of times I've been mindblown adds to the reasons why I'm recommending them, to be read in the tongue they've been written in so that they don't lose their substance. Asimov is not your typical expressive type of writer, but he does humour you with his rather dry quirkiness and puns, such as in the case of his two poems and his twisted short fantasy story. I find the end bit to be the best part of his stories because it leaves you hanging in a state of 'whadda f**k did I just read'.

Lasandu-l pe nenea biochimist la o parte, am ajuns sa citesc mult din lucrarile lui H.G. Wells pentru ca am pescuit cartile lui de pe feedbooks si multe din francizele actuale se bazeaza pe ceea ce a scris el in urma cu mai bine de 100 de ani: The Time Machine, The Invisible Man si The Island of Dr. Moreau sunt ceea ce am trecut in revista pana acum. Stilul lui imi e putin peste mana pentru ca sunt obisnuita cu sci-fi-ul ceva mai detaliat si tehnic si... cosmic, dar avand in vedere data publicarii presupun ca are la baza mai mult implicatiile morale care vin o data cu avansul tehnologic si sunt interesante de citit.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#26
Am citit in ultima luna mai mult decat am citit in ceva timp. Aparent nu sunt facut sa plec in vacante lungi.

Enchantment de Orson Scott Card este o carte fantasy de la un maestru SF. Surprinzator de buna, stilul lui de scris inca m-a captivat atat de tare incat am terminato in doua sederi de citire. Povestea este despre calatoria in timp si pictarea unui peisaj de basm in realitatea cruda ce exista acum o mie de ani.

Urmatoarea citire a fost Leviathan (urmata de cele doua continuari) de Scott Westerfeld. Seria de incadreaza la genul steampunk si la alternate history. Povestea este o alternativa la primul razboi mondial daca puterile centrale erau mult mai bine dezvoltate pe tehnologie (pana la nivelul la care sa produca roboti uriasi cat un vapor) si opozitia erau Darwinisti (Darwin descoperind adnul si cum sa il manipuleze). Este o serie extrem de bine realizata din punct de vedere al mecanici universului respectiv. Si ideea de steam powered mecha este atat de fascinanta pentru mine.

Pe langa asta am mai citit cate povestioare ale domului Asimov
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#27
Huhuhuuuu, ce frumuseti am prins de la Art Libris weekendul trecut.

John Brunner - Oile privesc in sus
Tudor Negoita - Exista si femei care mint
A.E. Van Vogt - Razboiul impotriva rulilor
John Brunner - Sa prinzi o stea cazatoare
A.E. Van Vogt - Destinatia Univers
Isaac Asimov - Soarele gol
Luigi Panicci - Crucea de aur

Nu-i o serie de achizitii rea, mai ales pentru 50 de RON. Si uite asa trebuie sa-mi rearanjez rafturile din nou, caci nu mai gasesc loc pentru ele hehe.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#28
Imi aduc aminte ca atunci cand am propus The World of Null-A de Van Vogt la clubul de litaratura, parca nici tie nu prea ti-a placut cartea, Claudiu. Sunt surprinsa ca ai achizitionat mai multe de la autorul in cauza.

Soarele gol chiar merita, de fapt tind sa cred ca ciclul Robotilor merita mai mult decat Fundatia.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#29
Citat:Claudiu (CyBeR) | 97 comments E intr-adevar o chestie foarte interesanta in Null-A. Si eu sunt interesat mai departe de restul seriei si o sa caut sa vad ce se mai petrece.

Am apreciat faptul ca nu te lasa pana la final sa ghicesti ce se va petrece. Absolut in nici un fel nu-ti permite sa treci cu un pas in fata lui Goseyn (imi place numele...versiunea de ebook pe care am avut-o avea prefata scrisa de autor), ci mereu esti limitat de informatiile sale. M-a tinut in suspans mult timp si am apreciat asta, ca a stiut sa fie economa cu informatiile si surprizele.

Nope. Mie mi-a placut cartea la vremea respectiva. Nush daca am votat-o pentru lectura lunii in cauza, dar de placut mi-a placut.

Vezi ca luna asta citim Old Man's War de John Scalzi.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#30
Am citit acum doua zile The Accidental Time Machine de Joe Haldeman. O carte usor de citit si destul de interesanta despre un asistent de laborator ce face o masina a timpului ce merge doar inainte. Nu pot sa zic ca este o mare capodopera si nici macar nu se compara cu The Forever War de acelasi autor, dar tot ramane interesanta din perspectiva viitorului afisat. Nici ala nu e foarte detaliat descris, dar asta e mai mult din cauza faptului ca se fac mai multe salturi si personajul nu ramane niciunde pentru foarte mult timp. Personal am apreciat ultimul capitol cel mai mult.

O sa citesc si eu Old Man's War de John Scalzi acum ca am gasito in format digital, sa contribui la cercul literar cu o opinie
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)