Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

FanFic & FanArt

#11
Suna bine 39
Cred ca ar fi interesanta ideea cu lista de scriitori si lista de desenatori, apoi alese echipele la intamplare de catre organizator (s-a mai zis asta). In modul asta ii va fi putin mai dificil (sau nu 21) celui care se ocupa de fan art pentru ca nu mai alege el ce va desena.

Ca si idee cred ca e bine. Daca se organizeaza nu m-ar deranja sa particip.

#12
Sincer ar fii interesant concursul,dar daca mai pune sa particip cred ca as refuza ca eu in primu rand nu am prea asa timp :]].....[eh scoala asta>.<"] in al 2 lea rand eu nu prea am idei adica imaginatia sa creez ceva original eu desenz deobicei dupa o imagine Zuppy03 nu din capu meu .-." [da' am unele momente cand mintea mea e plictisita si are chefu disponibil sa deseneze ceva din capu meu :]]~] Dar cum o sa fie foarte interesant sa vedem ficurile cu imagini asa ar creste "apetitul" cititorului ficului respectiv :] ^^

#13
Mi se pare o idee buna - mai ales cea cu alesul la intamplare. Dar daca cad doi useri care nu se plac poate sa iasa cu cearta ' ca eu nu vrea ' , etc. Ma gandeam ca luna asta sa ne alegem noi, daca se va tine, iar luna viitoare la intamplare si tot asa. Astfel incat userii sa poate si sa isi aleaga parteneri dar si sa cunoasca altii useri.

Sper sa se tina concursul.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#14
Hm, mi se pare o idee interesanta.
Cred ca ar merita sa fie pusa in aplicare, cu ajutorul celor care se pricep atat la desen cat si la ficuri, sau macat cate putin din fiecare.
Daca ar fi mai multe persoane implicate am putea face un manga 8, cred ca multi ar fi interesati de un manga original ^^
Succes! pupic

#15
Totuși, dacă se va ține concursul, atunci trebuie ca membrii echipei să se înțeleagă cât de cât. Nu poți să - i pui în echipă pe doi ce nu se suferă că, după părerea mea, în proporție de 85 la sută, ei n - o să poată să lucreze împreună și o să fie o echipă în minus. Trebuie totuși ca coechipierii să fie aleși astfel încât să se înțeleagă și să nu existe certuri între ei.
Also, când se fac grupurile ( ca să zic așa ) cu cei ce desenează și cei ce scriu, trebuie să se știe sigur că X știe să deseneze și Y știe să scrie. În opinia mea, în echipa de desenat nu poate să fie admis un user ce nu a pus niciodată mâna pe un creion, la fel ca și la echipa de scris.
Sper să se țină concursul.
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



#16
Am trimis mesajul cu concurs doar la utilizatorii, care mi sau parut mie ca au talent, dupa posturile la FanArt! Astfel de asta nu trebuie sa ne facem griji!
Ce-i vorba de ales, vom mai vedea noi cu asta, facem ceva sa nu iasa razboi din concurs!
Asaca ce-i de sus.........voi sunteti alesii^^!!!!

#17
@Mitch imi dau si eu cu parerea desi nu prea le am cu scriitura altora (adica ce fanfic-uri se scriu pe forumurile de profil). Personal sunt mai egoista si prefer sa-mi desenez propriile povesti (bune sau rele cum or fi ele).

Despre concurs/challenge.
Ar fi bine sa se clarifice forma de colaborare desenator-scriitor. Una este sa ai 1 luna la dispozitie sa ilustrezi (cu 5-10ilustratii) un fic si alta este sa realizezi o banda desenata/manga pe baza fic-uri. Ultima varianta mi se pare imposibil de realizat in decursul unei luni (asta excluzand genul comic-chibi strip care sa zicem ca ar merge mai repede ca realizare).

Sa ne gandim un pic la modul de desfasurare in detaliu, cum s-ar intampla de fapt. S-ar da o tema pe care scriitorul sa produca un fic. Dupa ce-l produce (chiar si cei mai profilici au nevoie de cam 1 saptamana-2 sa-l scrie, finiseze), ficul ajunge la desenator, care o sa-l citeasca o sa vada ce i se pare de desenat/ilustrat pe acolo si apoi, daca are nelamuriri o sa vorbeasca pe mess sau prin PM cu scriitorul. Aici s-ar discuta in mare parte character design (un e sa scri despre un personaj si alta-i sa-l desenezi. Cam ce se intampla in cazul unor commissions. Artistii cu experienta in asta vor putea sa confirme). Asta mai dureaza cam 1 saptamana maxim. La final desenatorul are ca timp de lucru 1 saptamana-1saptamana jumate strict de desenat (cam ce se intampla la challenge-urile de genul desenul saptamanii). Sa zicem ca este posibil ca timp de realizat. DAR sa nu uitam: lenea, scoala, job-ul, viata. Astea toate ne trag inapoi din schedule.

Una peste alta:
+ cel mai safe este sa se mearga pe ilustratii si nu manga realizata dupa acel fic.
+ sa se dea un headstart pentru scriitori daca ideea de a ilustra un fic ramane in picioare (si nu se merge si pe crearea unei povesti pe baza unui fanart)
+ sa se gandeasca un schedule de CEL PUTIN o luna pentru desfasurarea concursului/challenge-ului

Despre modul de alcatuire al echipelor.
Sugerez ca echipele sa se alcatuiasca DUPA ce scriitori isi termina si posteaza fanfic-ul. Astfel artistii sa aiba de unde alege. Faza cu random pairing este sortita esecului. Sansele sa nu se inteleaga unii cu altii sunt foarte mari. Mai ales sa zicem daca un artist nu a mai avut vreo colaborarea sau comission inainte nu are de unde sa aiba experienta in dialogul cu scriitorul. Reversul este valabil. Cati dintre cei care scriu fic-uri au incercat sa-si gaseasca prieteni care se pricep la desenat sa le ilustreze textele? Iar pentru cei care au trecut prin asta ganditi-va cum e sa colaborati cu un necunoscut prin mess, prin PM intr-o luna si sa iasa si ceva bun? E ca una din temele alea date la scoala de dna profesoara de lucru in echipa.
Alta posibilitate ar fi ca cei care scriu sa-si faca publicitate apriori (inainte sa termine de scris fic-ul dar dupa ce tema a fost facuta publica) bazata pe experienta scriitoriceasca. Sunt singura ca exista unii useri ce sunt mai populari pe subforumul de fic-uri, care se pot mandrii cu creatii mai originale, mai acatari. Astia ar putea atrage desenatorii mai usor printr-o publicitate mai agresiva a lor (sa zicem sa spameze pagina anumitor useri din sectiunea fanarts care au thread-uri cu lucrarile lor?)

O lista cu cei interesati de ambele parti sa participe la asa ceva ar trebui facuta, doar orientativ. Astfel incat userii din cele doua categorii (care din am inteles eu nu prea interactioneaza intre ei) sa stie pe cine sa "vaneze". Spre exemplu. X user ce scrie fanfics dupa ce vede lista desenatorilor se duce sa le vada thread-urile sa vada cu cine are de aface. Daca are preferinte, etc. oricum isi face o idee. Reversul este iarasi valabil. Y user ce deseneaza se duce sa citeasca fic-uri de X si Z sa vada cam ce si cum scrie. Scopul de a-i aduce sa interactioneze este achieved dupa mine fara sa exista conflicte.

Da, partea proasta este ca se poate intampla o faza nasoala in care sa fie mai multe fic-uri decat desenatori daca se merge pe ideea de scris intai si apoi ales cine ce deseneaza. Mai trebuie gandita partea asta. Poate limitarea participantilor intr-o prima faza la un numar safe de genul 5 sau 10? Nu stiu cum sta treaba la fanfics DAR la artisti imi este greu sa cred ca o sa se gaseasca 10 oameni dispusi sa participe la asa ceva fara un stimulent serios (daca se ramane la formula de concurs - la premii) Este ceva nou si nu poate stii nimeni cum o sa mearga. Au fost atatea initiative ratate prin comunitatea asta de-a lungul timpului din varii motive (unul major fiind dezinteresul in momentul cheie), incat nu se poate zice o sa prinda sau nu. Trebuie incercat si incercat la o scara mica apoi vazut cum merge si care sunt problemele pe partea de organizare, ce conflicte apar, etc.

Concluzie.

Ideea este frumoasa si interesanta de vazut cum se va pune in practica. Poate oferii o ocazie unica pentru o comunicare intre cele doua categorii de useri - cei ce scriu si cei ce deseneaza. Ce ar fi un lucru foarte bun pentru ca: cei ce deseneaza (si aici ma refer la cei ce deseneaza manga-adica au si componenta scenariu) scriu prost (lipsit de originalitate si cu multe greseli de redactare). Nu am citit fanfic-uri deci nu stiu cum scriu cei ce scriu dar banuiesc ca mai bine, din moment ce se concentreaza mai mult pe poveste si mai putin/deloc pe artwork.

Acuma iarasi depinde de ce se vrea de la ideea asta. Se vrea un concurs de talia celui Manga Made in RO (regulament, premii, juriu, sistem de votare de useri) sau mai degraba un monthly challenge ceva mai complex? Cineva a venit cu o idee (buna zic), 2 pagini de posturi sustinatoare DAR lipseste o definitie clara a cat de complex se vrea viitorul concurs. Nu vreau sa fac niste propuneri care ies din scara eventului de aia as dori sa se traga niste concluzii pe baza a ceea ce s-ar scris undeva pe la pagina 3 si apoi revin cu un alt feedback. Intre timp poate-si dau cu parerea si altii useri/mods mai obisnuiti cu organizarea.

Eu nu o sa pot participa in calitate de artist la viitorul concurs din ratiuni strict personale (si egoiste pana la un punct - am de continuat o serie care si asa se misca greu). INSA pot oferi oricand sfaturi si mediatiza conflicte pe partea de fanart. La fanfic, recunosc nu ma pricep. Pot sa zic daca ma prinde sau nu dar nu pot judeca scriitura cuiva la modul in care am vazut ca se practica pe la challenge-urile de fanfic.

My two cents

#18
Citat:Ar fi bine sa se clarifice forma de colaborare desenator-scriitor. Una este sa ai 1 luna la dispozitie sa ilustrezi (cu 5-10ilustratii) un fic si alta este sa realizezi o banda desenata/manga pe baza fic-uri. Ultima varianta mi se pare imposibil de realizat in decursul unei luni (asta excluzand genul comic-chibi strip care sa zicem ca ar merge mai repede ca realizare).
Termenul fiecarui Art nu va fi valabil pentru fiecare tema, nimeni nici nu a spus asa ceva, fiecare tema ve avea un timp stabilit. Ai dreptate, nu vor reusi sa scrie fic-ul si sa deseneze in acelasi timp, deaceea am si propus fic-urile sa fie luate de pe forum. Insa am observat ca sunt majoritatea ce doresc sa aiba un coechipier ce va scrie fic-ul dupa tema, si apoi va desena! Fie asa! Insa fiecare tema va avea termen diferit, dupa criteriile de dificultate! Intradevar ptu un manga, va fi o perioada mai lunga.
Ma gindeam la numarul participantilor, unii vor sa fie alesi, altii nu. Vom ajunge la un compromis.
Pentru inceput(prima luna) v-om permite la inscriere max. 5 participanti. Sa vedem cu merg treburile.
Citat:Acuma iarasi depinde de ce se vrea de la ideea asta. Se vrea un concurs de talia celui Manga Made in RO (regulament, premii, juriu, sistem de votare de useri) sau mai degraba un monthly challenge ceva mai complex? Cineva a venit cu o idee (buna zic), 2 pagini de posturi sustinatoare DAR lipseste o definitie clara a cat de complex se vrea viitorul concurs. Nu vreau sa fac niste propuneri care ies din scara eventului de aia as dori sa se traga niste concluzii pe baza a ceea ce s-ar scris undeva pe la pagina 3 si apoi revin cu un alt feedback. Intre timp poate-si dau cu parerea si altii useri/mods mai obisnuiti cu organizarea.
Odata ce se aprobeaza concursul, apare si postul cu regulament, vorbesc cu Flaw despre premii(la urma urmei pina atunci, mai este si concursul de terminat), juriul, nu cred sa fie mare problema, gasim doritori, si deja ma gindesc din cine putem alege, sistemul de votare - aici cred, vedem si propunerile voastre, se poate organiza in mod obisnuit, dupa lista de Art(participantii vor trebui sa-mi transmita in PM, Art-ul, care apoi va fi postat pe un nou topic ptu voting)!
Dar daca ai ceva pareri complecse, de ce nu? Spune-ne! Eu voi citi si nu doar eu! Dupa compunerea pe care ai scris-o mai sus se pare ca ne sustii si vreai sa iasa ceva bun, chiar te rog, ajuta-ne!
Imi pare rau ca nu vei putea participa, dar poate vei trece in lista de juriu?

#19
Ok, dupa decenii apar si eu cu un post <.<. [ am vazut topicul de mai demult dar n'am avut timp sa postez 43]
Asa, revenind, of course I'm in O.O. La desen... nu prea ma bag pentru ca nu pot face nici o capra din capsorul meu, in schimb as intra la partea cu scrisul. [ scriu de vreo... hm... 2 ani praise] . Sper sa pot intra o.O.
Ideea este brilianta, asa ca nu pot spera decat ca se va insista pe ea.
[Imagine: asdsadfu.jpg]
Sank you, Valkyrja *hug*


#20
-Bun deci mi se pare o idee interesanta si as dori si eu sa particip asta daca se poate inca sau am ajuns prea tarziu scz ca am raspunz atat de tarziu pentru ca am avut probleme cu netul asta al meu.
[Imagine: WhyImsuposedtokeepmyheaddown3.png]
[Imagine: 5860362.png][Imagine: 5860357.png]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)