Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Evanescence

#21
Nu am cuvinte!!!Pur si simplu ador aceasta trupa.Ma inchin in fata lor!Jos palaria!Amy Lee este idolul meu si pot sa spun ca este superba,canta minunat,are o voce care iti ajunge la suflet,si pe langa astea mai este si super frumoasa.Aceasta trupa a fost prima mea trupa rock pe care am ascultat-o.Piesa mea preferata este "Bring me to live",care este o piesa pe care o ascult de mult timp si nu ma plictisesc deloc de ea,are versuri care te lasa fara cuvinte.Alte piese pe care le ador sunt: "Everybody's fool","Lithium","Going under","Sweet sacrifice" si multe alte piese tari.
[Imagine: Touken.Ranbu.full.2064981.jpg]

#22
Nu mi se pare o trupa extrem de buna, poate fiindca nu intra in gusturile mele, dar am ascultat cateva melodii de la ei si mi se pare formidabil cum Amy poate sa tina asemenea note lungi fara sa isi crape sau piarda vocea.
Cum prietena mea e fana Evanescence pana in maduva oaselor, am descoperit si alte melodii de la trupa. Nu doar simplele melodii ce le auzisem in treacat prin AMV-uri sau la TV.
Mi se pare ca "Everybody's fool" e o melodie foarte buna, ce exprima o gramada de lucruri ce se intampla in ziua de azi.
"Going Under" am tot auzit-o si mi se pare o melodie buna, calmanta. La fel si "My immortal".
"My last breath" e draguta, deasemenea. Imi place ritmul melodiei, totusi.
etc.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#23
I effin' hate to admit this but I this is my guilty pleasure. I am way past that deep dark emo edgy faze, but Evanescence will always remind me of my highschool years. Not that there's anything good to remember from my highschool years. I always get nostalgic and I still know most of their lyrics and to my neighbors' exasperation I still sometimes sing along.

As putea sa fac o lista cu o tona de melodii pe care inca mi le amintesc, dar My Immortal cu siguranta e pe locul I. Melodia aia m-a ajutat sa trec peste ceva tragic si foarte nasol si multa vreme dupa am continuat sa plang de fiecare data cand o auzeam. Pana intr-o zi cand am cantat-o la karaoke cu un prieten. De atunci am cantat-o (cu vocea mea minunata de spart termopane) de fiecare data cand am avut ocazia.

TL;DR: guilty pleasure, still like them.
[Imagine: autumncopy.png]

"Se spune ca de la viata trebuie mai intai sa iei, apoi sa platesti. Unii au luat fara sa plateasca, in schimb eu am platit fara sa iau nimic."

#24
Una din formatiile mele preferate din adolescenta, dar ale carei melodii nu le-am mai ascultat de vreo 2-3 ani si acum ca mi-am adus aminte de ei prin intermediul acestui thread, cred ca o sa incep sa le caut din nou piesele pentru o auditie nostalgica. Imi amintesc ca prima piesa de la Evanescence pe care am ascultat-o a fost Bring Me To Life pe MTV sau Atomic si am fost imediat impresionat de timbrul inconfundabil al vocii lui Amy Lee, unul pe care il poti recunoaste din 100 de artisti. Avea de asemenea si o voce puternica si clara care iti dadea fiori (in sensul bun al cuvantului) si te facea sa simti efectiv mesajul piesei respective.

Din punctul meu de vedere primul album a fost cel mai bun, cu piese una si una printre care: My Immortal, Bring Me To Life, Everybody's Fool, Going Under, melodii nemuritoare care vor ramane vesnic in analele industriei muzicale. Urmatoarele 2 albume au incercat sa se ridice la nivelul acestuia, insa in afara de 2-3 piese cat de cat O.K., celelalte sunt easily forgettable, iar numarul vizualizarilor de pe canalul lor de Youtube e o dovada irefutabila a acestui lucru.

Din pacate formatia este in hiatus in acest moment, dar sper sa revina in forta in curand cu noi piese, deoarece eu unul cred ca inca mai are multe de aratat fanilor acesteia si lumii in general.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#25
Pentru mine Evanescence nu e un guilty pleasure, ci mai degraba o placere deja asumata si iubita hehe. E una dintre primele formatii rock pe care le-am ascultat atunci cand am inceput cu genul acesta, prin clasa a cincea, asa ca o indragesc atat din nostalgie, cat si dintr-un entuziasm care reiese la suprafata cu fiecare album nou. Pentru ca da, e si una dintre formatiile care nu m-au dezamagit odata cu albumele noi, cum a facut-o Linkin Park de exemplu (sorry, I simply couldn't dig the change in style). Nu mai tin minte care a fost prima piesa pe care am ascultat-o (cred ca Bring me to Life totusi, imi amintesc ca au dat-o odata la radio - da, la radio in Romania, nu pe Rock FM care nu exista pe atunci - si m-am indragostit imediat de ea). Totusi, printre melodiile lor mai vechi preferatele mele sunt Lithium, Imaginary, My Immortal, Everybody's Fool, Good Enough (!!! ahhh si videoul e genial aici, plus ca vocea ei iti da fiori), Hello si Going Under (although, honestly, it's impossible to choose). Cat despre melodiile noi, in special de pe ultimul album, pe care l-am ascultat de multe ori, ador What You Want, The Change (absolute favourite here) si Heart of Stone.

Vocea lui Amy Lee mi se pare una dintre cele mai bune voci feminine din lumea rock-ului la momentul actual (alaturi de Tarja Turunen si Sharon den Adel). Poate sunt subiectiva, dar cel putin pentru mine e greu de egalat. Stiu ca, dupa ce am inceput sa prind gustul concertelor, am realizat ca Evanescence e una dintre trupele pe care mi-as dori cel mai mult sa le vad live, fix datorita vocii lui Amy. Din fericire am avut ocazia asta atunci cand au venit la Rock the City, unde am stat toata ziua intr-un soare infernal si intr-o inghesuiala si mai si, asteptand sa apara pe scena (still, to this day, it was one of the best days of my life; second row crowd was definitely worth it XD). Am fost destul de conflicted in ceea ce priveste reprezentatia lor. Desigur, Amy nu a dezamagit din punct de vedere vocal (desi auzisem de la multi ca nu are voce buna in live-uri, mie mi s-a parut WOW, uneori chiar mai buna ca varianta deja consacrata de pe CD-uri). In ceea ce priveste spectacolul insa, am avut o strangere de inima pentru ca a lasat de asteptat. Nu prea au comunicat cu publicul, nu a fost interactiunea aceea de la care te astepti la un concert. Poate ca asteptarile mele au fost prea ridicate, dat fiind ca inainte de ei cantasera cei de la Within Temptation, care au un spectacol fenomenal, de simti ca ti se adreseaza tie personal, nu unei mase de mii de persoane necunoscute. Cert e ca nu m-au impresionat cu spectacolul, desi vocea ei mi-a dat fiori.

Abia astept sa revina din hiatus (is it because Amy Lee just gave birth? I wonder) si sa ne mai incante cu si mai multe albume ^-^
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"

#26
Evanescence este printre primele mele trupe rock. Doamne ce voce de inger are Amy Lee!^^
Melodiile lor au niste versuri foarte frumoase care sunt alese in asa fel incat sa-i valorifice vocea lui Amy Lee.
Printre preferatele mele se numara: Going Under, Sweet Sacrifice, Bring me to life, Everybody's Fool si imi place foarte mult si cea pe care o canta cu Seether, Broken.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)