Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Evaluare nationala (cls. a 8-a) - Limba si Literatura Romana

#31
Nici astea nu-s grele. Si asta vine de la cineva care nu se are bine cu romana.

Acum: cine a avut ideea cerintei
Citat:5. Prezintă, în maximum cinci rânduri, semnificaŃia structurii: Au venit dar boieri de toate spiŃele,
feciori de împărat, până chiar i feŃi frumo i, dar niciunul n a fost în stare să se urce în pom.
e un MARE idiot.

Asta
Citat:2. Scrie titlul volumului din care este extras textul dat i numele autorului.
e un mod indirect de a spune "noi, cei care facem subiecte, credem ca elevii sunt prosti".

Si compunearea aia cu un tablou impresionant din natura ma seaca.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#32
La romana mai simplu de atat nu se putea da, iar la prima compunere am scris 36 de randuri4, la cerinta cu virgula, separa formula introductica -buna seara- de structura in vocativ formata dintr-un substantiv si un adjectiv in vocativ, iar apozitie nu era.
A fost simplu, iar la ex 2 de la subiectul 2, 2." Scrie titlul volumului din care este extras textul dat si numele autorului." , cat de prosti ne cred sa nu vedem asta, acum astept sa vad ce note am luat in examene

#33
Ehh.. cat de prossti erau aia... dar pana acum nu vati trezit? n-ati vazut modelele de subiecte pe care ni le-au dat .. tot asa erau.. vati trezit toti la examen sa spuneti cat de stupide sunt ( nu neg, adevarat 21 ) . Stiu si eu de faza cu vocativu' ca asa am scris.. :-J
Mi-e foameee!!!

#34
Da,la romana au fost usoare subiectele,intr-adevar,pentru cei care mai stiu si ei ceva pe acolo,dar cei care sunt paraleli cu limba romana...Oricum,eu cred ca am facut binisor.Cel mai sigur am gresit un exercitiu,deci 60 de sutimi sunt din start luate.Sper sa nu iau suB 9.Cred ca maXim iau 9.40.

#35
Mie mi-e sa nu imi scada pentru ca la demonstratie am depasit cu 1 rad , la fel si la tablou pentru ca trebuia sa am o incheiere si nu puteam scrie ,,CE TABLOU MINUNAT!'' ...damn la mate sunt 0! mai 0 ca 0 :l la problema cu cercul am fost in stare sa calculez ceva cu formula si altceva mai nimic :l tabula rasa
[Imagine: wqymg0.jpg]

#36
stai linsitita.. la romana ai voie sa depasesti cu zece la suta din tot ce ai scris.. eu la basm am scris saptesprezece randuri Smile . Iar la descriere am scris 15... desi trebuia sa ne lase sa scriem cat vrem 21. La descriere nici nu stiam ce sa descriu.. pana la urma am descris mai multe lucruri... Smile ...Au fost subiecte usoare, accesibile pentru toti( cum ar zice proful meu, subiecte pentru handicapati 21 ) , chiar placute... nici nu ziceai ca sunt la un examen. Sa vedeti cate emotii aveam inainte... nu ami puteam de cald.. am mancat o ciocolata intreaga sa mi se oxigeneze creierul, mi-am luat sticla cu apa... mi-am zis nu stiu cate rugaciuni... mama m-a miruit... si mi-a mai pus ceva in buzunarul blugilor de la Sfanta Parascheva.... ce este nu stiu..... ahm... imi vine sa plang acum 21 . Nici nu stiu la ce liceu sa dau... totu-i in ceata.
Mi-e foameee!!!

#37
La fel si eu. Inscrierile sunt acusi si eu inca nu m-am hotarat106. Nici macar nu stiu ce sa aleg dintre real si uman21 17.
Anyway, din cate stiu daca ai depasit cu cateva randuri nu e nicio problema. Daca ai scris o pagina- o pagina juma' da, atunci e cam nasol. Pentru ca acolo scrie parca respectarea limitelor de spatiu39 (2 puncte parca).
Asaa... Bun. Intrebare: voi ce sti scris la I.A.5. (faza aia cu "au venit asadar boieri de toate spitele, feti-frumos bla bla")? Am intrebat pe foarte multi si fiecare avea cate un raspuns diferit21.
[Imagine: 11qpgxx.jpg]

Naruto FanFiction || Vreau sa fiu EU

#38
@Purpleberry: Pai eu de exemplu am zis ca structura aceea e bazata pe o enumeratie si ca infatiseaza personajele specifice basmului ( aia fii de imparati, feti frumosi bla bla xD ) si dupa ma zis ce se intelegea de acolo, deoarece nu aveai ce sa ziciO__O Ca acestia au venit sa se urce in copac, insa proba devine imposibila pentru acestia, nimeni reusind sa o treaca. Ceva de genul am zis. Nu aveai ce sa zici altceva 22 Nu? xD.


Eu am mai multe obtiuni de licee, insa nu stiu la ce profil as vrea intre mate-info si stiinte ale naturii. La mate info e grea matematica pentru nivelul meu :]] Iar la stiinte e frumos, insa acolo sunt probleme cu chimia. Oricum, nu aleg in veci filologie :]] Habar nu am franceza si latina, poate ma trezesc repetenta prin a noua xD.
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#39
@ Beki: Yep, latina sucks. Nici nu-i vad rostul. Plus ca am invatat doar niste reguli tampite la gramatica (pe care oricum le-am uitat21). In plus, am avut-o ca profa intr-a VIII-a pe teroarea scolii X_x. Tipa chiar e horror: pune numai note mici, o plouat cu 6 si 7 tot anu'. Teza la latina din liceu cred ca printre singurele motive pentru care nu ma duc la filo.

Revenind 21.
Beki, ma bucur ca am gasit in sfarsit pe cineva care a scris ca mine! hug. Si eu tot de enumeratie am zis, am bagat pe acolo "caracterul fabulos al copacului" sau ceva in genu'. Colega mea de banca a scris ca "pomul il alege pe eroul care va urca in el". Hm... cam ciudat, nu? XD.
Anyway, din cate ai zis cred ca o sa iei o nota buna. Bafta hug!
[Imagine: 11qpgxx.jpg]

Naruto FanFiction || Vreau sa fiu EU

#40
(23-06-2011, 12:15 AM)Purpleberry A scris: @ Beki: Yep, latina sucks. Nici nu-i vad rostul. Plus ca am invatat doar niste reguli tampite la gramatica (pe care oricum le-am uitat21). In plus, am avut-o ca profa intr-a VIII-a pe teroarea scolii X_x. Tipa chiar e horror: pune numai note mici, o plouat cu 6 si 7 tot anu'. Teza la latina din liceu cred ca printre singurele motive pentru care nu ma duc la filo.

Revenind 21.
Beki, ma bucur ca am gasit in sfarsit pe cineva care a scris ca mine! hug. Si eu tot de enumeratie am zis, am bagat pe acolo "caracterul fabulos al copacului" sau ceva in genu'. Colega mea de banca a scris ca "pomul il alege pe eroul care va urca in el". Hm... cam ciudat, nu? XD.
Anyway, din cate ai zis cred ca o sa iei o nota buna. Bafta hug!

eu am spus de tanarul neintitiat care trebuie sa refasca ordinea si sa salveze situatia *lol zici ca-i politist*,de structurile specifice basmului ,,a fost odata'', de imparatul care isi da drept trofeu fetele and stuff si am explicat pe acolo.
Iar la descriere am descris livada bunicilor....o livada cam exagerata putin dar e viziunea mea.

La treaba cu liceele s-a complicat buba,pentru ca sunt buna la info si praf la mate si nu stiu ce sa aleg.Ma gandeam sa pun mai intai liceele unde as vrea sa intru dar nu am medie,apoi cele unde am medie si sunt accesibile si le pun toate profilele, apoi liceele cu filo,stiinte ale naturii and stuff,apoi licee mai slabe cu mate-info,apoi cele economice si clar nu pun PONI!
[Imagine: wqymg0.jpg]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Evaluare nationala (cls. a 8-a) - Matematica Ke$ha 32 19.395 30-07-2011, 02:43 PM
Ultimul răspuns: mellolo
  Bacalaureat - Limba & Literatura Romana Ke$ha 0 3.653 11-11-2010, 05:12 PM
Ultimul răspuns: Ke$ha


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)