Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Durarara!!] Durarara!!

#1
[Imagine: 2010spdurarara.jpg]

Buuuun...o sa incerc sa fac o descriere cat mai scurta si mai la subiect posibila.
Actiunea incepe prin mutarea lui Ryuugamine Mikado, un pusti de 15 ani, in Ikebukuro, un district din Tokyo.Acolo este intampinat de prietenul lui din copilarie, Kida, care ii povesteste cate ceva despre acel cartier si despre oamenii pe care nu trebuie sa si faca de dusmani.
Tot misterul se invarte in jurul unei noi gasti aparute, numite "dollars", care spre deosebire de celelalte, nu are nicio culoare distinctiva.De asemenea, apare in anime si un personaj de legenda, the headless rider, numit prin acele parti "Dullahan".

Animeul este ongoing (au aparut 5 ep pana acum); genuri :actiune, mister, shounen.

Parerea mea:
Nu cred ca am mai vazut un anime atat de mf de hohohooo...Inca din prima clipa m-am indragostit de el.Grafica este absolut superba iar pesonajele sunt foooarte interesante.
Am avut si momente cand am ramas pur si simplu socata.Nu din cauza ca se intampla ceva extraordinar, ci pur si simplu pentru ca nu ma asteptam.Iar unele faze sunt de-a dreptul hilare.
Ce va recomand este sa nu cititi spoilere inainte de a termina de vazut animeul (eu am facut-o si acum regret sincer...nu foarte mult, dar totusi o fac : D ).
Imi place cum au realizat animeul, in asa fel incat se axeaza numai si numai pe personajele care te intereseaza. Si nu este chiar o ordine cronologica...adica se intampla acum ceva si abia la sf episodului (sau dupa doua trei episoade) revine la faza initiala.O opera de arta dupa parerea mea.
Iar daca sunteti amatoare (ma refer in principal la fete ) de bad guys, animeul asta e alegerea cea mai buna.
Ah si personajele mele preferate sunt Shizzy (in special) si Izaya : x
Vizionare placuta!
Legile lui Murphy:
Daca ceva functioneaza, nu-i bine sa-l repari.
*
Sexul este unul din cele 9 motive ale reincarnarii. Celelate 8 nu sunt importante.
*
Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa.

*My anime list*

#2
spoiled.
Parerea mea lol se putea sa nu trec eu pe aici? Deci daca nu faceai tu topicul asta [ chiar am asteptat sa il faci : )) ] il faceam eu, cum se putea ca un anime atat de genial sa nu aiba topic?
Revenind la anime-ul in sine... Stiu ca are doar 5 episoade dar sunt 5 episoade pur si simplu geniale : )) nu stiu de ce dar imi place la nebunie acest anime . Si are si un opening pur si simplu bestial. O grafica extraordinar de buna si un soundtrack minunat. Da , dupa cum se vede am numai cuvinte de lauda pt. anime-ul asta : ))) pentru moment nu am gasit nimic care sa nu imi placa. Call me addicted but this is how it is.
Deci m-am indragostit pana peste cap de melodia de inceput : | [ chiar acum o ascult : )) ] pur si simplu e genial de la cap la coada .N-am ce comneta. Si personajele sunt minunate. La inceput nu imi placea de Kida spre exemplu dar de cand a aparut si ep. 5 si l-am vizionat pur si simplu m-am indragostit si de acest episod : )) cat de tareeeee a fost atunci cand a spus ' bang ' in episodul 5 = )) am murit pur si simplu de ras. Ok inca sunt vie dar a fost atat de cool. Ca si atunci cand a fost atacat de banda aia : ) ) si il luase unul de tricou sa il loveasca. A fost atat de cool <333 omg I love him. Desi personajul nr 1 de la acest anime este Izaya Orihara : )) imi amintesc si acum faza cu telefonul mobil care a fost pur si simplu mult prea amuzanta si tare si cum vreti voi. Cand a zis : Hobby-ul meu nu este sa lovesc fete, insa este sa le zdrobesc telefoanele = )) am murit de ras si cand a inceput sa il calce si sa rada ca un nebun * laughs * chiar a fost super tare. E atat de inteligent si cul si X: frumos si superb si genial si... in fine, intelegeti voi la ce ma refer. Si faza aia cu Shizzy cand i-a dat in cap lui Izaya cu frigiderul = )) si cand i-a zis Izaya daca e suparat pentru ca a dat vina pe el pt. crima aia * laughs * ma deci prea tare jur. Si Shizzy e atat de tare * adorable * chiar si atunci cand l-a lovit nenorocitu ala cu bata in cap = )) ce tare a fost replica pe care i-a dat-- <3 imi place la nebunie faptul ca se relateaza din perspectiva mai multor personaje.
La inceput am crezut ca se va povesti doar din perspectiva lui Mikado [ uau cat mi-a luat sa retin numele asta ] dar ma bucur ca nu s-a intamplat asa : )) nu ca nu ar fi Mikado simpatic, e . Dar tot mai super e sa se povesteasca din perspectiva mai multor personaje.
Cum am mai zis, ideea e geniala. 5 episoade minunate pana acum. De abia astept sa aflu mai multe. Si am mai zis ca ador openingul ? * laughs * Superb <3 O sa mai trec pe aici cand il termin, sau poate si mai curand.

Recomand anime-ul asta oricui, oriunde, oricum : )) e genial.

#3
YAMAMINA,MAMA,UNDE ESTI?! <3333
Deci numai noi doua stim cate squeals de fangirls am avut cand ne gandeam la Izaya 24 Amandoua eram like : Ohh,Izaya~sama,poti sa ne calci telefoanele in picioare,nu ne suparam 38
Ideea animeului nu pot zice ca e OMG GENIUS pentru ca sunt doar 5 episoade si nici macar nu e un plot bine definit.Practic, fiecare e pentru el dar pana la urma ajungi la concluzia ca fiecare se cunoaste cu fiecare din anime.
Btw,Teh,faza cu 'bang' nu e originala,e luata din alt anime.[Eden of The East,parca.] N-am ras la faza aia, mi s-a parut foarte tare,chiar nu stiam ce vrea sa faca.
Personajele sunt bine gandite si fiecare are propria lui personalitate.[Gen, Mikado e tipul nou si putin prostut, Kida e cel care flirteaza foarte mult dar are un secret destul de mare (Not going to spoil it), Anri e tipa cu big bewbs care nu stiu exact cat o sa aibe de-a face cu plotul, Izaya e the stalker, care stie tot despre toti, Shizuo il uraste pe Izaya(nu ca nu ar fi o chestie reciproca) si este si cel mai puternic din anime (Asa a zis creatorul, nu eu.), Selty e cea care isi cauta capul,roflol ( ea cred ca este pe locul doi in topul meu.She's badass xD) , Shinra e cam obsedat de Selty (inca nu inteleg cum o poate iubii pe Selty,wtf?) si in general astea sunt personajele principale.]

Eu si cu Yamamina complotam in a gasii un cosplayer pentru Izaya *cough*
Categoric, anime-ul asta o sa imi insenineze vinerile de acum inainte <3
SI in legatura cu OP-ul si ED-ul : absolut geniale.Chiar daca s-au luat dupa Baccano.[desi era de asteptat, din moment ce e acelasi creator :'D ]


EDIT : Rite,am uitat sa zic : Best parts ~ Stomping on the cellphones
~ Pumnul lui Shizuo ce l-a facut pe tip sa se dezbrace in aer, roflol
~ Tot ceea ce ii contine pe Izaya sau pe Shizuo sau pe Selty <3
LOLNOPE

#4
Am vizionat si eu cele 5 episoade aparute si mi-au placut , mai ales ca seamana mult cu Baccano , anime care de asemenea a fost excelent.
Ceea ce imi place la acest anime este atmosfera creata, atentia pentru fiecare personaj si nu in ultimul rand imbinarea fazelor comice si cele dark , mystery etc..., ajungand sa urmaresti episodul fara catusi de putin plictiseala..Plotul este foarte complex si bine asezat, unele episoade avand o ordine a evenimentelor schimbata..etc etc am vazut si in postul lui nolazy mentionat asa ceva.
.Dintre toate personajele, cel mai mult m-a atras Selty si motivul e simplu: She's an imortal with no head. And I like creepy stuff..Chiar as fi curios sa vad daca isi va gasi pana la urma capul..Personal nu mi s-a parut ca e prea stresata sa si-l caute: ) Iar personajul care mi s-a parut mai antipatic asa este Izaya pentru ca se crede prea atotstiutor, parerea mea. Cel putin pana acum...
Overall animeul este unul de apreciat , are grafica buna, un ending-ul dragut si pana acum cred ca i-as da un 9..^^

Intradevar animeul merita toata atentia, dar nu i-as spune inca genial.
Teh ai spus cuvantul "genial" de 6 ori. Ai fi trebuit sa astepti sa apara si al 6-lea eps ca sa se potriveasca cu cei 6 de "genial" ai tai...si ar fi ajuns cate un genial pe episod.
[Imagine: v110q.jpg]

#5
Durarara!! ? Pai dupa parerea mea , este un anime extrem de bun , genial as spune . Am vazut toate cele 6 episoade , si mi-am format o anume parere . Okay , deci este unul dintre cele mai bune animeuri pe care l-am vizionat ever <3333 ! Pur si simplu , este ceva … n-am cuvinte sa il descriu , abia astept sa apara si episodul 7 .
Grafica este extraordinara , iar soundtrackul … Ah , este extrem de tare , adooor endingul <33 ( Trust me ! Trust me ! * scuze m-a luat valul * : D ) . Modul cum este plasata actiunea este foarte interesant . In plus , imi place ca nu se povesteste doar din perspectiva unui personaj . Aparitia baietilor rai , Doamne , sunt atat de kawai~ si de hot si de draguti … Mai ales Izaya - sama . Povestea lui Kida-kun mi se pare totusi mult mai interesanta , iar personalitatea sa m-a facut sa il ador pur si simplu . Este extrem de dragut cand se prosteste , mi-a placut cand a zis ca are pe lista 7 fete , care trebuie sa ii raspunda daca vor sa iasa cu el am ramas ceva de genul ,, ” .
Izaya Orihara ... El este the best , but e pe locul 2 in topul preferintelor mele , cuz he’s a bad guy : )) . So , el este the charming one , cel ce stie sa isi aleaga super bine cuvintele , poate sa vrajeasca orice fata sau sa… o sperie or something like that , in orice caz , e super dragut :3 ! Sunt unele faze legate de el , m-am tavalit pe jos de ras ( Ca de exemplu cea cu telefonul mobil ) . Este extrem de … te da pe spate prin aspectul sau , prin modul de a vorbii … But he’s not Perfect .
Si Selty este foarte tare , mai ales ca este o calareata fara cap . Sunt curioasa daca o sa il gaseasca , mi se pare destul de indarjita sa reuseasca asta . Pot sa zic ca si Mikado-kun imi place , dar e cam prosut el . Dar e dragut , eu si Nya tot vorbeam de el , uneori chiar arata so damn hot , zau asa <33 .

De departe , personajele mele favorite sunt Kida-kun si Izaya-sama , pur si simplu ii ador pe astia doi ! Sunt amandoi adorabili !
Cam asta e parerea mea , sunt foarte curioasa cum va decurge totul pe viitor.

#6
OMG!!!DuRaRaRA!!!!Iubesc animeul aceasta,este unul din favoritele mele4!Ador grafica seamana putin cu jocul Persona 4 21 nu stiu de ce dar asa imi lasa impresia21.Muzica e foarte ok,locul si actiunea animeului sunt foarte interesante,imi place ca prezinta povestea din punctul de vedere al fiecarui personaj important al seriei,pacat ca sunt doar 8 episoade deocamdata pt ca vreau sa vad mai muuuult:X.
Hmm..despre personaje pot sa zic ca favoritul meu este Masaomi Kida4>Mi se pare foarte sweet & haios si oarecum ma regasesc in el(am citit ceva despre trecutul lui si deabea astept sa vad si in anime,am patit cam la fel ca el..mda cred ca sunt una din putinele persoane care adora spoilerele).Toate personajele sunt ok dar cei care s-au mai facut mai remarcati de mine sunt si Izaya & Shizuo=]] [numai yaoi-uri cu ei] sunt foarte amuzanti.Shizuo imi aminteste putin de Finny din Kuroshitsuji din cauza puterii lui 21 iar Izaya e asa un bad-boy,arata bine recunosc dar il urasc din cateva motive >>legate de trecutul lui Kida.Asa..a da cum sa uit de CeltySmile care isi cauta capul si puteam sa jur ca tipa cu semnul ala pe gat din primul episod este capul ei.Sunt foarte curioasa cum isi va recupera capul si cum arata Mika(cea care are capul lui Celty).A si despre personajul principal deabea astept sa ii vad evolutiaSmileimi place ca e o persoana buna la suflet pe care te poti baza.
Deabea astep sa vad ce se va mai intampla ^.^
~~~~~~

"My angel,my sunSHINe <3.
"
[Imagine: 16lh2lj.gif]
"I still look at you"
[Imagine: 257estt.jpg]


#7
Mai am si eu putin si termin si Durarara 4
A fost o supriza foarte placuta so far, nu ma asteptam ca anime-ul sa fie atat de bun.
Personajele sunt foarte carismatice si interesante iar povestea reuseste sa te tina in suspans. Plus ca mai modul in care e povestit totul, cu firele narative care se intretaie sau sunt reluate din perspectiva altor personaje.
Toata actiunea are un ritm extrem de alert si imi aduce aminte de Baccano!, un alt anime excelent si pe care il recomand fanilor Durarara aflati in cautarea unui anime similar. De altfel, doua personaje din Baccano! apar intr-una din scenele din Durarara 4

Momentan imi fac curaj sa ma apuc si de episoadele ramase. Sunt pe la 19, cred, si sunt tare curios sa vad ce se va intampla pana la urma 39

In ceea ce priveste personajele, preferatul meu e Shizuo. Seamana putin cu Sanji, din One Piece, si apare in cele mai amuzante si tari scene din anime. Daca nu era el, nu cred ca Durarara mi-ar fi placut la fel de mult. De altfel, cine mi-a recomandat Durarara, mi l-a recomandat special pentru acel personaj si a spus ca s-ar putea sa imi placa. Don't get any wrong ideas, I just like watching cool anime chars beating the crap out of people 21
Si Celty e destul de interesanta. Ma amuza comportamentul ei de persoana indragostita, sau cand este timida. Nu te-ai astepta la asa ceva de la genul ala de personaj, ai zice ca e unul in intregime misterios si intunecat, si nu zapacit si timid.

Ajunge deocamdata 4 O sa revin cu un post si dupa ce il termin.

#8
DA! N-am altceva de zis despre acest anime decat...DA! DA DA DA! E extraordinar!
Poveste interesanta, grafica precisa, personaje unu' si unu'. Vazusem primu' episod la Niji 2010 si ma captase total.
M-a tinut cu sufletul la gura, recunosc. Si mi-a dat la iveala de multe ori latura moe moe fan-girl, de i-am tinut isonul Erikai21
Celty se numara printre putinele personaje feminine din anime-urile vizionate de mine care imi place cu adevarat. De Shinra nu mai zic, plus ca fanii lui Lelouch vi Britannia si care au ceva cunostinta despre seiyuu and stuff like that, know what I'm talking about.
Nici nu stiu cuuuuum sa incep subiectul...SHIZUO VS IZAYA. Rivalitatea dintre ei ma omoara. Face parte atat de muuult din miiine. Plus ca violenta fizica accentuata, temperamentul lui Shizuo, izbucnirile psihopatului Izzy si multe altele pe mine de obicei ma lasa cu gura cascata. Amen!
Nu exista, repet, NU, exista personaj sa nu imi placa in DURARARA!!
Relatia dintre Masaomi si Saki mi-a placut mult. Au fost foarte scumpi. Iar ultimul episod a fost de departe cel mai plin de evenimente.
Recomand iubitorilor de actiune si suspans, dar si celor ce le lipseste o doaga si le place sa se uite la barmani ridicoli de fortosi si brokeri de informatii retardati. Inchei transmisiunea.
"Era foarte necajit/Bietul cer de ambra-albastra/Ca era indragostit/De marea verde/De marea albastra."
"La stapan demon, majordom demon."
"Fa ce vrei, toti piratii sunt liberi, esti un piraaat!"
"In lumea shinobi, cei care incalca regulile sunt ticalosi...dar cei care isi lasa prietenii in urma sunt chiar mai jos decat ticalosia."
"Suntem O.K. , O.K.! Sau suntem K.O.?"
"Intra in sufletul meu, monsieur. Nu o sa gasesti altceva decat intuneric."

"Life is a comedy for those who think, but a tragedy for those who feel."


[Imagine: 402222.jpg]
NINJA SEBASTIAN-SAMA! NIN NIN!:love:

[Imagine: 282638.jpg]
Da' nu te mai hlizli la mine ca stiu ca te iubesc...Zuppy02

http://static.zerochan.net/600/22/21/446072.jpg
Suzaku is glaring...manca-te-ar mama.



#9
Durarara :3
Ador anime-ul acesta, este pur si simplu genial din toate punctele de vedere. Este unul dintre cele mai bune anime-uri vizionate de mine si cu siguranta va ramane in top. Este superb, adorabil ! Inca de la primul episod am ramas impresionata si dornica de a afla ce se intampla in continuare. Ideea povestii mi-a captat cel mai mult atentia, este foarte originala si interesanta.Mi-a placut cum s-au desfasurat lucrurile pe tot parcursul anime-ului, actiunea bine structurata si gandita.
Melodia de la inceput mi se pare pur si simplu geniala, cred ca o ascult in prostie. Versurile sunt foarte frumoase, melodia in sine este frumoasa xD Are ceva aparte, nu stiu cum sa zic. Pur si simplu o ador. Deasemenea si melodia de la final este geniala, asa ritmatica si vesela xD Gasesti de fiecare data ceva care sa te uimeasca intr-un sens bun la acest anime. Cred ca este unul dintre anime-urile cu cea mai buna coloana sonora din punctul meu de vedere.
Personajele mi se par incredibile, imi plac absolut toate. Toate m-au impresionat cu ceva anume, sunt bine conturate din punct de vedere atat fizic cat si moral. Personajul meu preferat este Izaya deoarece mi se pare foarte amuzant si are un caracter demn de admirat >.< L-am adorat inca din prima clipa, genial personajul. Ce pot sa spun, arata foarte foarte foarte bine 15 Imi place atitudinea lui, ma uimeste mereu xD Este extrem de amuzant, faza cu telefoanele mobile : geniala ! xD Am ras juma' de ora. Chiar este un personaj comic. Deasemenea imi mai place si de Shizuo, ce pot sa spun incredibil acel personaj >.< Pe astia doi ii vad impreuna xD Sunt foarte amuzanti impreuna, mereu se intampla cate ceva interesant cand sunt ei prin preajma.
Anime-ul are cam tot ce se poate: actiune, comedie, suspans, ceva sf, dragoste, orice >.< Este un anime bun din punctul meu de vedere, chiar foarte bun. Merita nota 10!
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#10
DRRRRRRRRR!!

Anime-ul asta...l-am vazut in doua zile, cam dupa o saptamana dupa ce s-a terminat si mi s-a parut genial. Povestea e prea tare, e originala si e super funneh. I meand who doesn't like Shizu-chan screamin' ? Iar Izaya...Izaya e cel mai tare om care a avut vreodata cu cuttit in mana si nu l-a folosit deloc.

Mi-a placut foarte mult la el ca s-a concentrat pe mafie in cel mai normal mod posibil [no blood for Mikado, no rapes for Kida]. Cadrul e absolut genial, mai ales ca eu personal nu stiam nimic despre Tokyo [now za first place I'll visit will be Ikebukuro ]. Cred ca cel mai mult mi-a placut monologul lui Mikado de la inceputul primului episod, pe care l-am inteles abia dupa ce-am vazut toata seria. E pur si simplu genial anime-ul asta, din cauza lui am invatat inclusiv primul meu caracter japonez, "ra", ラ, in katakana. Era o vreme in care scriam "デュラララ!!" pe banci la scoala si ma dadeam mare ca stiu japoneza .

Personajele sunt absolut geniale...Geeeniaale! Preferatul meu cred ca este...Orihara Izaya. La inceput, prin primele episoade si dupa ce vazusem some tru fan art cu Izaya, nu mi se parea asa de extraordinar. Dar dupa faza cu telefonul tipelor alora [cum sa te apuci sa sari pe telefonul altuia si sa razi ca un nebun? you just gotta be Izaya-like] nu mai puteam de ras, deci eram like OMFG, tipul asta e prea geeenial. Shizuo...parca si Shizu-chan iz mah fav. Just can't stop lovin them allll. Shizuo imi place in primul rad pentru parul blond si pentru tigara din bot, apoi pentru modul in care urla. Mi se face pielea de gaina numai cand ma gandesc cum urla "Izayaaaa!" si ridica semnele de circulatie cu totu'. Iar triunghiul maniaco-amoros dintre Mikado, Kida si Sonohara e prea genial, mai ales ca astia trei se lupta ca prostii intre ei. Adoor atitudinea lui Mikado, faza cu telefonul ala [i mean just raise yo phone in za air an za world is at your feet] si cu toata ameteala aia cu mesajele etc. e prea truu [just call meh when you're dead, smth like that]. Kida...Kida e blond. Daca e blond se subintelege ca arata misto, ca are chef de misto si de fete misto. Copilu' asta ar putea fi definitia mistoului.s Iar Sonohara...tipa m-a cam scos din sarite, dar ador tipele cu sabii so she's amazin' too. Cat despre Celty si Shinra, astia doi sunt pur si simplu prea freaks cu relatia lor cu tot.

Muzica este absolut minunata, e buna de ascultat oricand si oriunde; e vesela, e noua si e tipica anime [adica tipica cul]. Grafica e absolut minunata, iar motocicleta aia iz just so cul.
Si sa nu uit. Faza cea mai tru, cul, geniala, mega-extra-ultra absoluta a fost aia cand Simon in tranteste pe Izaya cat colo de reclama aia imensa sau ce-o fi pe care scria LOVE iar Izaya se duce acasa vanat. Discutia lor a fost prea adevarata. So Durarara!! Rullllllz!




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)