Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Vampires Vs. People

#1
Deci cand aud de vampiri innebunesc,sunt un "fan" al lor,si de aceea am deschis acest fic.Vreau critica avansata,pentru progres absolut.Nu sunt multe de zis,deci incepem.;)

Capitolul I-Amintiri de neuitat..

P.O.V Allison:
"Mergeam pe podeaua rece,sa iau un suc racoritor.Simteam cum adierea de vant imi usuca parul.Cum?!Fereastra deschisa,dar eu le-am inchis si le inchid mereu seara,pentru linistea sufletului meu,mai ales ca am facut baie si puteam raci.
Simt aerul venind din camera Amandei,sora mea de doar 6 anisori.Urc scarile,nu sunt sigura pe mine,presimteam ceva rau,neliniste si vroiam parca sa nu mai exist.Teama puse stapanire pe corpul meu.
Vreau sa deschid usa,dar e incuiata..
-Amanda!Amanda!!Deschide sunt eu,sora ta Allison.De ce ai inchuia o usa?spun eu cu amaraciune.
Gata,trebuie sa deschid usa..odata am dat cat se poate de tare cu piciorul si usa parca se "sparse" la puterea mea,sunt foarte bune lectiile de karate.
-Nu..spun eu vazand corpul Amandei intr-o baltoaca de sange.Vroiam ca si eu sa merg departe,fara sora mea,prietena mea cea mai buna,Amanda eram ca si moarta,era un mic ursulet mereu vesel care ma astepta de la scoala sa ma joc cu ea.Amy gandea ca un om mare,iar eu mereu o invidiam,chiar daca eu eram mai mare,si ea mai mica,motivul era ca desena al naibi de bine si imi spunea cum sa ma imbrac,iar toti imi spuse mereu "Ally,cum de ai stilul acesta vestimentar foarte patrunator..!?".
Am chemat salavarea,dar din pacate nu mai avea ce sa-i faca dragei mele surori.Asta a fost tot..Dar promit ca cine a facut asta va plati,cu propria lui viata,sau mai probabil ani buni de inchisoare.

Acum,in prezent,e foarte trist intr-adevar fara Amy,dar am buni prieteni care sa ma sustina mai departe.
-Nu deschide usa..!spuse Wendy,cea mai buna prietena a mea.
Poc,a omorat-o..
-Nu e vina mea,am avertizat-o!
Da,ne uitam la un film de groaza.Este seara caci restul zilei nu s-a intamplat nimic,am mers la scoala,am dat teste si atat.
Mi-era somn,si asa am adormit in poala lui Alex.

P.O.V Alex:
Wow,film extra-de-groaza.Deodata,o vad pe Ally adormind in poala mea.Am ramas socat,nu e cine stie ce,bine este,fiindca doarme in bratele tale o fata care a suferit mult,dar foarte dr
aguta cu lumea. Am planuit,eu binenteles,sa o ajut in cautarea "omului negru".
O plac pe Ally ca o buna prietena si nu vreau sa o las fara sa se razbune.Am avut si eu o tristete la fel,sau mai putin placuta decat ceea a lui Ally.
"-Te rog,Killa,las-o pe Yumi sa mearga in oras cu Hanna,are dreptul,are 15 ani,se poate ingriji de ea.spuse tata cu incredere in Yumi,sora mea,este foarte buna si am mare incredere si eu si tata in ea,mama este putin prea proctectoare,nu o judec isi face datoria de mama.
-Bine..Doar sa vi repede,se face seara e 9 si 25 la 10 esti acasa,si nu vreau sa mai aud nimic.Este ultima data.
Asteptam noi sa vina Yumi,dar incepe a suna telefonul.Era Hanna.Raspunde mama.
-Hanna,unde sunteti,draga?Este 11 si Yumi nu a venit.Nici tu nu cred ca ai mers acasa.Parinti tai cred ca sunt ingrijorati ca noi.spune mama scurt si la subiect.
Hanna plangea,se audea la telefon plansul ei puternic.
-Sa stiti ca..Yumi..Yu-mi..a..a murit!
Mama scapase telefonul,eu il iau si vorbesc repede cu Hanna.
-Hanna,cum s-a intamplat?Te rog..spune ca e o gluma!
-Nu,nu e nicio gluma,a dat masina peste ea.
Eu eram la magazin,Yumi a zis sa ramana afara sa ma astepte acolo si nu stiu cum a facut dar vazusem ca Yumi-chan era pe jos,iar o masina era aproape de ea,dar a tulit-o fiind si seara nu am vazut nimic la masina iar politia nu are cum sa ne ajute.."

Este o poveste trista,este si mai trist fiindca si Ally a suferit la fel de mult,si ea si-a pierdut sora,intr-un mod foarte rau,la fel ca al meu.
Stim cum e sa pierzi pe cineva drag ti-e,mai ales sora sau fratele,alti nici nu au cum sa simta dimineata vorba calda a mamei si pregatind mancarea in craba,ca sa ajunga la timp unde avea ea sa merga,cel mai probabil la serviciu sau la o intalnire financiara.
Uni rad de alti cu probleme,dar nu stiu cat de greu este pentru ei si cat au suferit in trecut.Fiecare inceput isi are rostul lui.
Revin si cu capitolul 2 imediat.Pana atunci,sper ca va placut,bye bye!
[Imagine: tumblr_m9o59mWzcL1rdjmj7o1_500.jpg]

#2
Hello! <'3 Titlul m-a adus aici, pare promitator si am spus ca de ce nu.
Inainte de a trece la critica si la comentariul propriu zis am sa-ti spun ca ar trebui sa treci pe la reglumalent, care este la sectiunea fan ficiton mai sus de ficurile de jos, unde si tu ai postat.
Nu sunt mod sau altele, dar m-am gandit sa-ti spun fiindca sunt reguli noi care trebuie aplicate in ficuri.
De asemenea ficul este original, nu are ce cauta aici, deobicei in aceasta parte se pun ficurile naruto simple, fara +18 si restul. Daca este original trebuia mutat la proza.
----
Revenind la fic - ai foarte multe greseli de tastare si nu prea te-ai corectat. Nici nu ai lasat spatiu intre comul autorului si titlul, cat si intre titlul capitolului si textul. Nu de alta, dar arata urat, putin 'space' nu strica, asa e mai usor de citit si cuvintele nu sunt atat de ingesuite, cum par aici.
E bine ca ai mai multe personaje care ne vor povesti in parte povestea, dar consider ca ar fi fost mult mai bine daca un personaj ar fi povestit primul capitol si al doilea un alt capitol, pe langa asta ai destula libertate sa dezvolti concepte si personalitatea unui protagonist aflat in pozitia de povestitor.
Eu nici acum nu vad rostul acelui p.o.v, dar fiecare scrie cum doreste. Puteai pur si simplu sa scrii numele personajului sus, sub titlul si gata.
Incearca sa te corectezi, caci ai foarte multe greseli, foarte. Nu este necesar sa pui doua sau trei semne de exclamare sau intrebare, unul este de ajuns, plus daca spui si ceea ce face personajul in timpul vorbiri este si mai minunat de atat, astfel ca dezvolti actiunea si dai volum miscarilor.
Lasa si tu un space dupa punct, ca par propozitiile alipite si ingesuite.
"...presimteam un sentiment..." - nu prea suna bine, era de ajuns daca spuneai ca presimte ceva rau... nu stiu cum sa explic dar nu ai armonizat cum trebuie cele doua cuvinte.
Personajele au trait drame intense, se putea descrie mai mult, iar acumularea de detalii nu facea nici un rau, consider. Oricum este primul capitol, deci e bine ca ai lasat mister.

Iti urez succes cu nextul! *hug*



Ps. ai putea sa mai micsorezi putin imaginea de la semnatura, deformeaza paginile.

#3
Mersi mult de com,yaoi kid. Asa-i este primul meu fic,ca lumea ca celelalte nu sunt bune de nimic,consider. O sa incerc sa ma corectez si sper ca al doilea cap. sa fie mai bun,fara multe greseli. Citire placuta!

Capitolul II

Allison:
-Gata odata, Wen?Haide o sa intarziem la scoala,avem prima ora bio si daca nu venim la timp,o sa fim pedepsite.spun eu asteptand-o mai bine de o ora,sa iasa din baie.
-Gata,gata.spuse blonda iesind foarte frumoasa si aranjata.
-Haide printes-o,ca nici eu nu stau atat sa ma machez. Si
incep a chicoti,parca fara niciun sfarsit.
Apoi,iar isi incepu discursu ei de-o viata. Cum de ce este important sa fim mereu sic si alte chesti,nici nu o ascultam ma uitam la ea si dadeam din cap,doar sa iasa pe usa,doar atat,zice-ti voi,cer prea mult?
O iau de mana pe Wen,ghiozdanul in spate si am plecat cu nou-nouta mea masina,un BMW care iti lua ochi,urcam in ea,dar Wen facu o mica pauza si merse inainte. Nu o intreb nimic,pe urma o sa ne tina o groaza de timp. Stati sa vedeti cum o sa reactioneze Alex,fiindca sunt in aceeasi clasa. Doar sunt Allison Queen, fata lui tata care ia mereu ce merita.
Wendy este verisoara mea si s-a mutat cu mine,ca sa nu patesc ceva.
Am ajuns,toata lumea se uita la mine ca la extraterestri. Ma simt putin rusinata,da un sentiment de neriozitate,lumea se uita la mine fiindca eram adorabila. Bine,ma dau un pic mare,dar stati s-o vedeti pe Dya..
-Hey papusa,vrei sa te ajut cu cartile. spuse unul cu parul verzui, care parea emo,dar asa se imbraca el,este greu de explicat.
-Nu,mersi. Nu sunt asa de grele. spun eu cu putine fite.
Fetele se uita urat la mine,de parca el e senzatia lumi. Cred ca este dorit de toate fetele,dar eu nu voi fi una de-alor.
-Ally! spuse o fata cu parul roscat pana la fund,cu doi ochi caprui si foarte atragatori. Era imbracata,ca de petrecere,moda asta..Sarind pe mine,nici nu mai puteam sa rasuflu. Ai venit inapoi? Ce mai face Amy? spune ea cu un zambet mare pe fata,ea nu stia ce s-a intamplat acum 2 zile. Eram plecata in Canada,acolo se intamplase greutatea de suflet.Acum am venit inapoi,vrand sa ma distrez si sa-mi traiesc viata asa cum si-o traiesc tinerii din zilele de astazi.
O iau de mana pe Wen si Ally vrand sa ne indreptam spre scoala. Dar un grup de 5 fete ne oprira.
-Iauit-o pe mica bogata,care vrea sa faca numai fite. imi spune rebel una dintre fetele alea,auzind ca o cheama Jolie. Aproape toata scoala se uita la noi,vrand sa vada cum voi reactiona asupra divei.
-Imi pare rau de tine,dar ti s-a cam dus machiajul. Nu te uiti la tine cum arati. N-am timp de toate piti..Nu ma lasa sa pronunt cuvantul ca vrea sa-mi dea o palma,ii iau mana i-o pun la spate si trag cat pot de tare de parul incalcit,Doamne nu a auzit si ea de perie?!
-Ai grija ce faci,ca nu-ti merge bine cu mine. Nu sunt una dintre miile tale de sclave. Nu ma predau asa usor. Apropo daca te iei de prietenii mei,o vei pati rau. Toata scoala ramane cu gura pana in pamant. Tipul din coltul intunecat se uita la mine plictisit. Ca de parca n-a mai vazut asta. Ma uit urat la el,apoi plec lasandu-l nedumerit. Toate fetele imi spuse,parca din priviri "Bravo,ai facut-o sa taca!".
Ma simteam mandra,ca am distrus fata plina cu fite si de toate.
Intram in scoala,si mergem in sala de clasa. Era o galagie..dupa ce am intrat noi s-a facut liniste.
Ma pun intr-o banca oarecare nevazandu-mi colegul de banca. Cand ma intorc,raman masca. Ghici cine era. Baiatul cu freza verde,ca altfel n-am cum sa-i spun. Cand se intoarce,se uita plictisit ca tipul din coltul intunecat.
-Hey. Nu te mai uita asa la mine,ma speri frate! spun eu vazand ca se uita ca un mic diavol vrand sa ma friga pe gratar.
-Da da..Cum zici tu. Numele meu e Shin. Numele de familie: nu vreau sa-l stiu pe al tau atunci de ce sa-l sti pe al meu. Stiu ca esti fiica lui Enrique Queen. Mama mea l-a cunoscut in liceu,mi-a povestit ca a avut o fata,pe nume Allison.
-Poti sa-mi spui Ally.
Intra proful si se face comod pe scaun.
-Aceasta este Allison Queen,noua voastra colega. Purtati-va frumos cu ea.
Dam un test,ma simt putin rau si parca nu mai imi simt mana,nimeni nu observa nimic,decat Shin se uita putin la mine iar apoi imi pune lucrarea lui in fata. Nu-mi spune ca deja a terminat,nu pare foarte istet,dar oricum nu stiu nimic si nu vreau sa pierd aceasta ocazie,nu vreau un 4. Copiez totul,iar pe urma proful striga sa-i aducem "operele".
Le corecteaza pana la sfarsitul orei.

Dupa 20 de minute

Striga notele. Da Doamne sa iau si eu macar un 9. La fosta mea scoala eram cea mai buna. Nu stiu de ce ne-a dat test daca eu nici macar nu am lectiile predate si neinvatate,cu siguranta asa e noua "lege".
-Shin 9,50. Ally 10.
Cum? Eu am luat 10? Straniu ca tipu' a stiut totul. Eram foarte fericita si neconstienta parca,am sarit in bratele lui Shin,multumindu-i. Acesta era speriat de comportamentul meu,cum era si normal,dar nu ma ignorat,ci din contra m-a imbratisat de parca nu ma vazut de secole. Nu ne cunosteam asa de bine,dar el era,parca un prieten de mult uitat..
Dupa biologie avem matematica,iar dupa istorie. Orele au decurs normal,iar dupa am iesit in curtea scoli. Vroiam sa plec acasa,iar Shim ma intreba daca as vrea sa ma conduca. Statea pe aceasi strada,casa langa casa.
Am mers,si mi se parea ca drumul nu se mai sfarseste. Deodata vad ceva negru,iar pe urma simt cum pic pe pamantul rece..
Vin si cu capitolul III imediat. BYE BYE! :*
[Imagine: tumblr_m9o59mWzcL1rdjmj7o1_500.jpg]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Stories About Vampires Yuuki Deshi 5 3.946 07-11-2012, 04:23 PM
Ultimul răspuns: Lia
  Dragoste si/pentru sange [vampires] Ichigo. 1 2.068 02-07-2011, 11:41 AM
Ultimul răspuns: Me_Samy
  Regatul Takota [vampires] Ryuu 4 3.640 23-12-2009, 04:19 PM
Ultimul răspuns: MisS.sAdiStic
  Sanatoriu [vampires] .mefistofelica.nihil. 7 4.713 21-09-2009, 01:56 PM
Ultimul răspuns: .mefistofelica.nihil.
  Love between vampires andrutza_destinul_unui_inger 9 4.536 02-08-2009, 03:53 PM
Ultimul răspuns: Zyspar
  Scurtatura spre infinit [vampires] Sarra 24 11.268 10-07-2009, 05:25 PM
Ultimul răspuns: D@n@
  Ilegitimi~Vampires~ Lucifer 13 6.495 15-06-2009, 11:38 PM
Ultimul răspuns: Just Sugar
  Gemenele [ vampires ] ~angelino~ 4 3.755 28-02-2009, 04:37 PM
Ultimul răspuns: Hitman
  Tears are made for people who understand life angeliqueVampire 15 7.541 19-02-2009, 04:57 PM
Ultimul răspuns: deathmemories


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)